Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ES1-111m - Jeden model - różne baterie... wtf?

kimajsen 10 Lip 2015 18:33 879 19
  • #1 10 Lip 2015 18:33
    kimajsen
    Poziom 10  

Miałem sobie Acerka ES1-111m.
    Chciałem do niego podpiąć płytę główną z innego Acerka (E3-111) ze względu na gniazdo SATA.
    Otwieram trzeciego (też ES1), patrzę a tu inna bateria... inne napięcie i moc...

I teraz pytanie, co zrobić? Acer wali po oczach napisami, że istnieje ryzyko wybuchu w przypadku podłączenia niewłaściwej baterii.
    I tu jest problem. Jak poznać po płycie głównej, jaka powinna być podpięta bateria?

Chciałem trochę pokombinować, a tu się okazuje, że w tych samych modelach mogą być różne baterie... i co tu począć?

Zdjęcia przedstawiają dwie różne baterie z tego samego modelu ES1-111m-C9LS. Data produkcji różna raptem o niecały miesiąc...

ES1-111m - Jeden model - różne baterie... wtf? ES1-111m - Jeden model - różne baterie... wtf? ES1-111m - Jeden model - różne baterie... wtf? ES1-111m - Jeden model - różne baterie... wtf?

0 19
  • #2 10 Lip 2015 19:50
    sk1977
    Spec od komputerów

Możesz spokojnie podłączać baterię przeznaczoną do danego modelu.
    Ten sam laptop mógł wychodzić z różnymi bateriami - w tym przypadku masz różną ilość ogniw, a co za tym idzie inne napięcie i pojemność.
    Jeśli bateria jest przeznaczona do tego modelu (choć w oryginale był z inną) możesz podłączać.

0
  • #3 10 Lip 2015 19:58
    kimajsen
    Poziom 10  

Dzięki...

a w Acerze odesłali mnie na infolinię techniczną - dopiero w poniedziałek można zadzownić. A co z mocą? Te 5W nie robi różnicy? Wiesz, nie chciałbym, żeby mi to eksplodowało w twarz :D

A co jeśli chciałbym zamontować płytę główną z bliźniaczego (niemal identycznego) modelu V3-111, albo E3-111?
    Może lepiej poczekam do poniedziałku i podpytam technicznych z Acera.

0
  • #4 10 Lip 2015 20:23
    sk1977
    Spec od komputerów

Z tą pomocą jest różnie - można trafić na kompetentną osobę, albo na niezbyt zorientowaną - ale zapytać zawsze warto.
    Laptopy maja układ sterowania ładowaniem i użyciem baterii - tzw. charger. KBC odczytuje pojemność, napięcie, stan naładowania, itp z baterii - to nie jest jakiś prosty układ który wybuchnie z powodu dodatkowych 5W - co innego jakbyś kombinował z baterią nieprzewidzianą do tego modelu.

0
  • #5 10 Lip 2015 20:27
    kimajsen
    Poziom 10  

Ok, dzięki. A co właśnie z płytami od V3 czy E3?

To są bliźniacze modele (ta sama wielkość i podobne parametry: ES1 ma dwurdzeniowego Celerona, E3 czterordzeniowego Celerona, V3 Pentiuma i dotykowy wyświetlacz. Wszystkie chłodzone pasywnie).

Niestety, od jednego z nich mam tylko płytę główną, a chciałbym ją podpiąć, bo ona ma złącze SATA.

0
  • #6 10 Lip 2015 20:36
    sk1977
    Spec od komputerów

Płyta pasuje i ma złącza w odpowiednim miejscu?
    Tasiemki pasują?
    Jakie masz symbole płyt?

0
  • #7 10 Lip 2015 20:43
    kimajsen
    Poziom 10  

Pasują. Płyty wyglądają praktycznie identycznie. Różnią się tym, że E3 i V3 mają złącze SATA i jedno gniazdo USB 2.0 więcej.

ES1: DAOZHKMB6C0 REV:C
    E3: DAOZHJMB6E0 REV:E

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lip 2015 20:46
    sk1977
    Spec od komputerów

kimajsen napisał:
    jedno gniazdo USB 2.0 więcej
    to może być problem z obudową. Ale możesz próbować przekładać.

1
  • #9 10 Lip 2015 20:58
    kimajsen
    Poziom 10  

To akurat żaden problem zrobić otwór w obudowie.
    A nawet bez niego, obudowa po prostu zasłoni USB i tyle.

Te Acerki mają nieskomplikowaną budowę, co mi się akurat bardzo podoba, bo jak grzebałem w starych laptopach, to był dramat. Tutaj odkręcasz śrubki, zdejmujesz bezproblemowo spód i jest dostęp do wszystkiego.

No ale Twoje odpowiedzi nastrajają mnie nieco bardziej optymistycznie niż pierwsze wrażenie po dostrzeżeniu różnic w bateriach, dlatego klikam "pomógł", a w poniedziałek jeszcze napiszę, co mi powiedzieli na technicznej infolinii w Acerze.

0
  • #10 10 Lip 2015 21:13
    tzok
    Moderator Samochody

Wh to jednostka energii, nie mocy. Zazwyczaj podaje się pojemność baterii w mAh lub Ah, problem w tym, że baterie laptopów mogą mieć różną ilość ogniw, a co za tym idzie inne napięcie nominalne. Baterie laptopów typowo są zbudowane z ogniw 18650, które mają pojemność ok 2000mAh i napięcie nominalne 3,7V. Bateria składa się z 6 lub 8 takich ogniw, zorganizowanych w sekcje. Łącząc ogniwa szeregowo sumuje się ich napięcie, z kolei łącząc je równolegle sumuje się ich pojemność wyrażona w mAh. Np. 2 sekcje po 3 ogniwa - taka bateria (6 cell) będzie miała napięcie 11,1V i pojemność 4000mAh. Bateria "8 cell" (2x4) będzie miała napięcie 14,8V ale taką samą pojemność 4000mAh. Źle to wygląda marketingowo i nie oddaje faktycznej różnicy energii jaką mogą te baterie zmagazynować. Z uwagi na przetwornice impulsową zastosowaną w laptopie, pobór prądu z baterii o wyższym napięciu nominalnym będzie mniejszy, a zatem czas pracy będzie dłuższy. Bateria 11,1V 4Ah ma 44,4Wh, natomiast bateria 14,8V 4Ah ma 59,2Wh.

Jak nie spałeś na fizyce to jest to dla Ciebie oczywiste i nie potrzebujesz mieć tego podanego na obudowie... ale jak spałeś i masz do wyboru dwie baterii o tej samej pojemności w Ah a różnej cenie to kupisz tę tańszą, nie patrząc na napięcie.

0
  • #11 10 Lip 2015 22:03
    kimajsen
    Poziom 10  

Pomyliłem W i Wh ;O
    Biję się w piersi.

Nie wiem, dlaczego ja tam waty widziałem cały czas :DD
    Dzięki za zwrócenie uwagi na tę obciachową wpadkę :D

Przynajmniej mogę spokojni wszystko podłączyć ;D

Dodano po 43 [minuty]:

Ale zaraz... tutaj różnica w napięciu wynosi tylko 0,15V...

0
  • #12 10 Lip 2015 22:17
    tzok
    Moderator Samochody

Różnie podaje się napięcie ogniw Li-Ion, między 3,7V a 4,2V. Po drugie są produkowane ogniwa o różnej pojemności, od 1600mAh do 3200mAh (made in china to są nawet i 4000mAh).

0
  • #13 10 Lip 2015 22:18
    kimajsen
    Poziom 10  

Rozumiem, że Ty byś podłączył?

Tylko zastanawiam się, skąd te różnice. Czemu w modelu oznaczonym identycznie, jest nieco inna bateria?

0
  • #14 10 Lip 2015 22:27
    tzok
    Moderator Samochody

W różnych okresach produkcji zmieniali się producenci ogniw a może i całych baterii. Acer sam ich nie robi i różne partie mogą się nieco różnić parametrami, nie ma w tym nic dziwnego.

0
  • #15 10 Lip 2015 22:33
    kimajsen
    Poziom 10  

Tylko, że jest różnica raptem niecałego miesiąca jeśli chodzi o czas wyprodukowania obu :D

0
  • #16 10 Lip 2015 23:26
    tzok
    Moderator Samochody

No i? Kiedyś kończy się jedna partia i zaczyna kolejna, to jest kwestia jednego dnia, co w tym dziwnego? Na liście baterii do jednego modelu laptopa często widnieje kilka różnych modeli baterii. Tańsze, "marketowe" wersje laptopów mogą mieć baterie o mniejszej pojemności, z tańszych ogniw.

0
  • #17 10 Lip 2015 23:39
    kimajsen
    Poziom 10  

W sumie nic. Ciekawostka taka ;)

Nie spotkałem się wcześniej z taką sytuacją, stąd tyle wątpliwości. No, ale też jednak zwykle w laptopach stosuje się zewnętrzne baterie, więc nie było powodu, żeby sobie tym zaprzątać głowę.

0
  • #18 16 Lip 2015 15:50
    kimajsen
    Poziom 10  

Dzwoniłem na infolinię techniczną. Pan twierdzi, że komputer ma zabezpieczenie i jeśli podłączy się niewłaściwą baterię, to po prostu nie zostanie ona wykryta. Dopiero obejście tego zabiezpieczenia może spowodować wybuch.

Tylko nie wiem czy mu wierzyć, bo miałem przed oczami płytę główną z E3-111 i Pan twierdził, że bateria do tego komputera ma inny wtyk. Tymczasem płyta niczym się nie różni od tej z ES1-111m, poza tym, że ma jedno USB więcej - wtyk do baterii jest ten sam.

0
  • #19 16 Lip 2015 16:00
    sk1977
    Spec od komputerów

Możesz wierzyć. Tak właśnie jest jeśli chodzi o obsługę baterii. Zajmuje się tym KBC i charger - odczytywany jest między innymi model baterii - zainstaluj sobie baterymoon - zobaczysz ile można informacji zaczerpnąć na temat zainstalowanej baterii.

0
  • #20 16 Lip 2015 16:00
    boro1234567
    Spec od komputerów

Na to co się dowiesz na infolinii bierz dużą poprawkę.

0