Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VW Sharan 2002 - parktronic i hak

S7reklama 10 Jul 2015 22:27 3426 2
lampy.pl
 • #1
  S7reklama
  Level 2  
  Witam wszystkich
  Pomimo że dość często tu zaglądam i sporo czytam to jest mój pierwszy post na tym forum.
  Ale do rzeczy: w moim sharanie jakiś czas temu zamontowałem hak holowniczy wraz z wiązką z modułem firmy Jaeger i 13 pinowym gniazdem przyczepy. Wiązka posiadała kostki do wpięcia w kostki od lamp i zasilania z kostki gniazda w bagażniku, jedyne co musiałem ciąć i lutować kable to tylna przeciwmgłówka gdzie przeciąłem oryginalny kabel i wpiąłem się pod wyłącznik w gnieździe i światła cofania których kabel dolutowałem do kabla w samochodzie.
  Nie udało mi się znaleźć wiązki do podłączenia haka która czasami jest w bagażniku w okolicy nagrzewnicy i jest ona przeznaczona do wpięcia instalacji haka.
  Wszystkie światła w samochodzie jak i w przyczepie działały jak należy, nawet tylna przeciwmgłówka w samochodzie wyłącza się po wpięciu przyczepy ale oczywiście wtedy w przyczepie świeci - wszystko teoretycznie jest ok.
  Było ok dopóki nie udało mi się naprawić parktronica...
  Jako że dość często holuję przyczepy irytuje mnie fakt że tylne czujniki nie wyłączają się podczas cofania z przyczepą jak to ma miejsce w przypadku haka zamontowanego fabrycznie.
  W centralnej elektryce dodałem 8 do liczby kodowania i weszło - jedyna różnica to z awaryjnymi niezależnie czy z przyczepą czy bez miga symbol kierunków w przyczepie a z kierunkami nie miga. W 76 park aid nie da się w kodowaniu pierwszego zera zamienić na jedynkę - tu jest określane czy pojazd ma hak czy nie.
  Może ktoś z Was taki temat kiedyś przerabiał?
  Może nie jest to jakiś ogromny problem ale dużo bardziej komfortowo czułbym się gdybym za każdym razem nie musiał go wyłączać przyciskiem :D
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • lampy.pl
 • Helpful post
  #2
  jacek074
  Level 28  
  W instalacji oryginalnej styk który odłącza zasilanie przeciwmgielnego w aucie jednocześnie podaje masę przez żarówkę do sterownika parktronik-tak wynika ze schematu. Niektóre uniwersalne sterowniki haka posiadają wyjście do czujników parkowania.
 • #3
  S7reklama
  Level 2  
  Dzięki za pomoc.
  W zasadzie sam do czegoś podobnego doszedłem i już zrobiłem.
  Oryginalnie montowane gniazdo 13 pin vw ma jeszcze dodatkowe wyjście ze styku zwiernego (ten między zaciskami 2 i 2A jest rozwierny - rozwiera się po podłaczeniu przyczepy) na parktronica - ja wykorzystałem styk do lampy przeciwmgłowej i teraz zamiast rozłączać przeciwmgłówkę rozłącza masę którą sterowany jest przekażnik od przeciwmgłówek i od podawania masy na 5 pin 16 pinowej kostki parktronica.
  Wszystko działa jak należy.
  Jeszcze raz dziękuję.