Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źle podłączone zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

manmadepredator 15 Lip 2015 23:07 9519 46
 • #31
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Tuning Marek napisał:
  nie od dzisiaj wiadomo , że same ochronniki nie wystarczą czyli nie zaczynajmy od początku

  Prawdę powiedziawszy nie wiem co chciałeś nam przekazać tym wpisem :( Zresztą cały Twój post Kolego napisałeś w sposób niezrozumiały nawet dla technicznego.
  Ze swojej strony dodam, że na wejściu zasilania do budynku montuje się ograniczniki typu I lub kombinowane typu I+II. Dalej w instalacji montujemy typu II i typu III.
  O dobezpieczeniach ograniczników możemy zacząć dyskusję w przypadku kiedy wcześniejsze zabezpieczenia są na poziomie 250 czy 315A. Zgadzasz się?
  Jak masz wątpliwości polecam lekturę DEHN-a ze strony http://www.dehn.pl/
  Kopalnia wiedzy. Czytać, czytać i raz jeszcze czytać.
 • #32
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Tuning Marek napisał:
  Kolego opronik7 nie od dzisiaj wiadomo , że same ochronniki nie wystarczą czyli nie zaczynajmy od początku , że odgromniki -ochronniki w rozdzielni -- ochronniki przy urządzeniach ale pytanie to tylko założenie ponieważ ,nie mamy pewności , że nam wygasi a po drugie kto kontroluje ochronniki podczas burzy???--ciekawe??dlatego tak zabezpieczamy by nie nawywijac i niech kolega nie pisze ,że producent ponieważ co nam z ochronnika który już się uszkodził a My na bieżąco nie wymienimy???ale jeśli zmetalizuje się to co BM ma zadziałać???przecież rowiązań instalacji jest od groma .

  Dodano po 5 [minuty]:

  Nie stosowanie pełnego zabezpieczenia to przede wszystkim koszty czy w domach jednorodzinnych każdy ma cały stopień wygaszania???raczej nie po drugie czy każdy użytkownik ma zestaw rezerwowy za kilkaset złotych by natychmiast wymienić podczas przepieć ?? napewno nie. dlatego proponuje logiczne myślenie Jak damy bezpiecznik na 3 fazy przynajmniej więcej chociaż o te ,,trochę ,,dobezpieczamy --chronimy instalacje.dziękuje

  A skąd wiesz, czy owy ochronnik nie jest już zabezpieczony odpowiednim wyłącznikiem lub bezpiecznikiem spełniającym wymagania producenta. Jeśli zabezpieczenie przedlicznikowe jest np. 25A to wszystko jest ok.

  Nie rozumiem do tej pory, poco robisz zamieszanie w temacie?

  Zapoznaj się z tym.
 • #33
  Tuning Marek
  Poziom 21  
  Oj widze koledzy oj brakuje wiedzy myśle , że przemawia tutaj tylko i wyłącznie polska mentalność,, nie podskakuj,, smieszne, ale co tam skutki ponosi właściciel a teraz po 1. kolego ,,opornik7,, jeśli myślisz , że tylko bezpieczniki stosuje się do zabezpieczania obwodu ochronników od 250A w górę ... to nie mamy o czym rozmawiać . Po 2. kolego moderator jeśli uważasz , że za stan nieustalony jakim jest wyładowanie atmosferyczne lub komutacyjne ma odpowiadać tylko i wyłącznie bezpiecznik przedlicznikowy to czuje tylko i wyłącznie , że się cofłeś do lat ojojoj do tyłu , jeśli uważasz , lepiej by wywaliło całą instalację budynku z powodu wyładowania a nie stosować dobezpieczeń to wierz mi , że nie chciałbym żebyś mi wykonał instalację także dziękuje za rozmowe -miło było.
 • #34
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Może kolega najpierw się poduczy zanim zacznie pouczać innych. Warto również stosować fachowe nazewnictwo jak na elektryka przystało.

  Nie wiem co osiągniesz przy dobezpieczeniu ochronników wkładką topikową jeśli na zabezpieczeniu przedlicznikowym siedzi np. S303 C25. Pomoże Twoje dobezpieczenie? W razie uszkodzenia, wyjmujesz wkładkę ochronnika.
 • #35
  emigrant
  Poziom 28  
  Hmm, 30 strona punkt 9 -> http://www.rst.pl/images/centrum-ochrony/do_p...ki/Poradnik_RST_Zasady_doboru_SPD_2012_PL.pdf

  Cytat:
  Ograniczniki PowerPro BCD nie wymagają dodatkowych dobezpieczeń, jeśli wartości bezpieczników fazowych nie przekraczają 250 A gL/gG i 100A gL/gG (odpowiednio dla układów równoległego i szeregowego).


  Jak rozumieć ten punkt 9? BTW, ten ogranicznik leutrona BCD kosztuje prawie 3000 złotych.

  Tutaj rozmowa ze znajomym elektrykiem(inżynierem) czemu powinien być topik jako dobezpieczenie ogranicznika -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14413807#14413807
  Fakt, niektóre firmy zalecają dobezpieczać topikami ograniczniki przepięć.
 • #36
  Tuning Marek
  Poziom 21  
  Kolego Moderator czy kolega rozumie co to znaczy???S303 C25 czy wie kolego do czego to zabezpieczenie służy i co ma chronić i jakie są parametry wyłączenia???. Zadaję jeszcze raz pytanie czy nadal kolega wie ??bo mi rece opadają wyczuwam wiadomości tej treści wszystko na jednym bezpieczniku z tamtychhhhhh lat...... dziękuje co da wyjęcie uszkodzonej wkładki????jeśli i tak jest uszkodzona a nadal są inne fazy czynne i za chwile łupnie od nowa???czy kolega rozumie kwestie ??? Rozumiem , że kolega chce pozbawić zasilania domu gdzie czuwają różnego rodzaju urządzenia od lodówki , alarmu , piec dwufunkcyjny lub zasypowy --mógłbym wymieniac czego ludzie nie maja niż wybiórczo wyłączyć powiedzmy zmetalizowana wkładke ochronnika rozumiem , ze kolega czeka przy rozdzielni i patrzy czy się uszkodziły , rozumiem , że kolega nie wyjeżdza z domu podczas burzy i czeka cały czas , alarm tak ma akumulator ale po ilu latach jaki jest jego stan???lodówka tak trzyma ileś godzin???czyli może wyłączyć z powodu ochronnika cały dom???poprzez S303 C35???jeśli tak to ja dziekuje za taka fachowość
 • #37
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Tuning Marek napisał:
  Kolego Moderator czy kolega rozumie co to znaczy???

  Nie wiem o co Tobie chodzi :D Co, co to znaczy?

  Tuning Marek napisał:
  S303 C25 czy wie kolego do czego to zabezpieczenie służy i co ma chronić i jakie są parametry wyłączenia???.

  Akurat wiem i co z tego. Na rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego nie zawsze mamy wpływ.
  Tuning Marek napisał:
  Zadaję jeszcze raz pytanie czy nadal kolega wie bo mi rece opadają wyczuwam wiadomości tej treści wszystko na jednym bezpieczniku z tamtychhhhhh lat......

  Gdzie to pytanie?
  Tuning Marek napisał:
  dziękuje co da wyjęcie uszkodzonej wkładki????jeśli i tak jest uszkodzona a nadal są inne fazy czynne i za chwile łupnie od nowa???czy kolega rozumie kwestie ???

  Nie, nie rozumiem a jak będzie dobezpieczenie które wyłączyło uszkodzoną wkładkę to nie "łupnie" od nowa?
 • #38
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Tuning Marek napisał:
  Oj widze koledzy oj brakuje wiedzy myśle , że przemawia tutaj tylko i wyłącznie polska mentalność,, nie podskakuj,, smieszne, ale co tam skutki ponosi właściciel

  O moją wiedzę to się nie martw, zajmij się swoją.
  Tuning Marek napisał:
  a teraz po 1. kolego ,,opornik7,, jeśli myślisz , że tylko bezpieczniki stosuje się do zabezpieczania obwodu ochronników od 250A w górę ... to nie mamy o czym rozmawiać

  Mamy o czym rozmawiać bo nie nie mogę na podstawie swojej wiedzy tolerować wpisów mijających się z normami i wiedzą techniczną. W poprzednim wpisie podałem link do szanowanego i uznanego w świecie producenta w dziedzinie przepięciówek. Widzę, że nawet nie poczytałeś o co prosiłem.
  Ochronę należy rozpatrywać kompleksowo a nie wyrywkowo.
  Na temat chińskich produktów nawet nie zamierzam dyskutować.
  Na zachętę polecam:
  Cytat:
  Firma DEHN POLSKA organizuje kursy ogólne i specjalistyczne z zakresu ochrony odgromowej i ochrony przed przepięciami. Tematyka kursów obejmuje m.in.:

  omówienie obowiązujących i wprowadzanych norm i zaleceń dotyczących ochrony odgromowej i ochrony przed przepięciami,
  przedstawienie zasad projektowania i wykonania instalacji piorunochronnej na różnego rodzaju obiektach budowlanych,
  przedstawienie sposobów doboru ograniczników przepięć do instalacji elektrycznej w obiektach budowlanych,
  omówienie obowiązujących i wprowadzanych norm i zaleceń dotyczących badania odporności udarowej urządzeń elektronicznych,
  przedstawienie zasad doboru ograniczników przepięć w systemach przesyłu sygnałów,
  przedstawienie sposobów ograniczania przepięć do instalacji elektrycznej zasilającej systemy elektroniczne.


  Pod linkiem http://www.dehn.pl/szkolenia/terminarz_zapisy.php możesz znaleźć propozycje bezpłatnych szkoleń i zapisać się na nie. Wrócisz z niego bogatszy o spory zasób wiedzy. Możesz również wybrać się do laboratorium wysokich napięć w Białymstoku i zobaczyć co się dzieje z aparatami wielu znanych producentów po przyłożeniu do nich napięć i prądów wymaganych przez normę.
 • #39
  Tuning Marek
  Poziom 21  
  Dobrze proszę kolegę Moderatora niech po krótce napisze do czego służy zabezpieczenie przedlicznikowe...ale naprawdę wiem to nie ten temat...ale tak na moment zawsze można usunąć ale tylko konkretnie??dlaczego i po co???To zabezpieczenie ??przedlicznikowe?? I proszę nie poddawać się , tekstem , ze na wielkość zabezpieczenia nie mamy wpływu czyli im większa wartość zabezpieczenia czyli co???większe spustoszenie w rozdzielni ???a może się myle?? , bo zrozumie że kolega przytakuje , że powinno być dobezpieczanie pomimo zabezpieczania przedlicznikowego.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Nie, nie rozumiem a jak będzie dobezpieczenie które wyłączyło uszkodzoną wkładkę to nie "łupnie" od nowa? jak napisał moderator łupnie i nawet nie wiemy kiedy ale wtedy już masz uwalony ochronnik w najlepszym wyjściu a w najgorszym zmetalizowany i dlatego powinno nastąpić wyłączenie ale nie głównego zasiłu tylko zabezpieczenia zwarciowego tegoż właśnie aparatu.
 • #40
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Tu w tym przypadku chodzi o rodzaj zabezpieczenia, a nie jego prąd nominalny. Po chłopsku brak selektywności w stosunku do innych zabezpieczeń, w tym przypadku zabezpieczenia topikowego ochronnika.

  Jak chcesz możesz sobie dobezpieczać ochronniki które takowych nie wymagają, zakładać FR-y itd. Jednak zanim zaczniesz to robić warto by było abyś poszedł jednak na jakiś kurs, poznał zasadę działania lub przynajmniej zapoznał się z kartami katalogowymi producentów.
 • #41
  Tuning Marek
  Poziom 21  
  Kolego FR-y to tylko wyłączniki modułowe w której nie widać bezpiecznej przerwy czyli nic nie wnoszą do zabezpieczenia przepięciowego są bo są bo je wkładają po prostu ładnie wygląda , tłumaczenie podobne jak kiedyś wyprodukowali wyłączniki typu ,,S,, do półprzewodników i jaki był szał nie trzeba wymieniac tylko podnieść a niech kolega się dowie dlaczego fachowcy dalej uzywaja topikowych...dziekuje co do ochronników mam wystarczajaca wiedzę a karty katalogowe to miedzy innymi marketing a logiczne myślenie to inna gałąż podejścia do elektryki.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A jak kolega tak się upiera to proszę napisać co chroni zabezpieczenie przedlicznikowe i jaka część instalacji ???

  Dodano po 1 [minuty]:

  Druga sprawa ochronnik należy traktować jako odbiornik a od kiedy kolega nie zabezpiecza odbiornika który ma przyjąć jakąś tam energię ???


  Moderowany przez Akrzy74:

  3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
  Udzielam ostrzeżenia.

 • #42
  Akrzy74
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Panowie, ale o czym jest ta (zbędna) dyskusja? Pytanie retoryczne...
  opornik7 napisał:
  Ochronę należy rozpatrywać kompleksowo a nie wyrywkowo.

  To jest sedno sprawy, o czym wie każdy projektant.
  Tuning Marek napisał:
  Kolego FR-y to tylko wyłączniki modułowe w której nie widać bezpiecznej przerwy czyli nic nie wnoszą do zabezpieczenia przepięciowego są bo są bo je wkładają po prostu ładnie wygląda

  Twórcze i jakże techniczne podejście do problemu nie może pozostać niezauważone. Rozłącznik izolacyjny nie jest wyłącznikiem, a o rozłączeniu zestyków "coś" świadczy w sposób oczywisty.
  Ten błysk profesjonalizmu nagradzam ostrzeżeniem.

  Ps.
  Tuning Marek napisał:
  A jak kolega tak się upiera to proszę napisać co chroni zabezpieczenie przedlicznikowe

  Zabezpieczenie przedlicznikowe nie jest tak ważne jak instalacja odbiorcza, ale racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji. Zawsze w takich sytuacjach dyskutuje się w oparciu o aktualny schemat, układ zasilania i rozpływ prądu. W każdym innym przypadku dyskusja jest bezcelowa.
 • #43
  opornik7
  Specjalista elektryk
  Tuning Marek napisał:
  Kolego FR-y to tylko wyłączniki modułowe w której nie widać bezpiecznej przerwy czyli nic nie wnoszą do zabezpieczenia przepięciowego są bo są bo je wkładają po prostu ładnie wygląda , tłumaczenie podobne jak kiedyś wyprodukowali wyłączniki typu ,,S,, do półprzewodników i jaki był szał nie trzeba wymieniac tylko podnieść a niech kolega się dowie dlaczego fachowcy dalej uzywaja topikowych...dziekuje co do ochronników mam wystarczajaca wiedzę a karty katalogowe to miedzy innymi marketing a logiczne myślenie to inna gałąż podejścia do elektryki.

  Dodano po 2 [minuty]:

  A jak kolega tak się upiera to proszę napisać co chroni zabezpieczenie przedlicznikowe i jaka część instalacji ???

  Dodano po 1 [minuty]:

  Druga sprawa ochronnik należy traktować jako odbiornik a od kiedy kolega nie zabezpiecza odbiornika który ma przyjąć jakąś tam energię ???

  Widzę, że Kolega ma podstawowe braki w wiedzy na ten temat. Poraża mnie jednak zabieranie głosu w dyskusji o problemach której pojęcia nie masz.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Akrzy74 napisał:
  Panowie, ale o czym jest ta (zbędna) dyskusja?

  Władza nie wie? ;)
  Cytat:
  [b]Źle podłączone zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.[/b]


  Dostałem właśnie maila o treści:
  Cytat:
  Pioruny walą gdzie chcą zwłaszcza jak mamy zasilanie linią napowietrzną należy spodziewać się przepięć.
  Na jednej z budów w trakcie budowy przyleciało przepięcie. Straty uruchomiona przepompownia 30 000,- zł. Obiekt w trakcie budowy. Pierwsze podejrzenie brak ochrony przepięciowej. Pomijam drobny fakt że zasilanie odbywa się przez rozdzielnicę budowlaną. I podejrzenia były słuszne bo rozdzielnica budowlana ochrony nie ma. Dodatkowo wszystkie ładowarki do sprzętu bezprzewodowego poszły z dymem. Zamontowana winda była podłączona do rozdzielnicy RG w której projektowany był DehnVentil zamieniony na Hagera.
  Tu się nic nie wydarzyło. Nie mniej generalny wykonawca boleśnie przekonał się, że ochronna przepięciowa to nie tylko hasło.
 • #44
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Tuning Marek napisał:
  Kolego FR-y to tylko wyłączniki modułowe w której nie widać bezpiecznej przerwy czyli nic nie wnoszą do zabezpieczenia przepięciowego są bo są bo je wkładają po prostu ładnie wygląda , tłumaczenie podobne jak kiedyś wyprodukowali wyłączniki typu ,,S,, do półprzewodników i jaki był szał nie trzeba wymieniac tylko podnieść a niech kolega się dowie dlaczego fachowcy dalej uzywaja topikowych...dziekuje co do ochronników mam wystarczajaca wiedzę a karty katalogowe to miedzy innymi marketing a logiczne myślenie to inna gałąż podejścia do elektryki.

  Rozumiem, że fachowcy, obwody w rozdzielnicy mieszkaniowej zabezpieczają wkładkami topikowymi.

  Tuning Marek napisał:
  A jak kolega tak się upiera to proszę napisać co chroni zabezpieczenie przedlicznikowe i jaka część instalacji ???

  Ogranicza moc i chroni przewody do najbliższej rozdzielnicy.  Tuning Marek napisał:
  Druga sprawa ochronnik należy traktować jako odbiornik a od kiedy kolega nie zabezpiecza odbiornika który ma przyjąć jakąś tam energię ???

  Człowieku odbiornik ma zabezpieczyć we własnym zakresie producent. Ty jako elektryk zabezpieczasz instalacje (przewody) a nie odbiorniki.

  Akrzy74 napisał:
  Panowie, ale o czym jest ta (zbędna) dyskusja? Pytanie retoryczne...

  O Tuningu instalacji w wykonaniu pana Marka.
 • #45
  emigrant
  Poziom 28  
  Tak dopytam przy okazji. Czy ogranicznik typu B oparty o iskiernik gazowy to jednorazówka (mowa o wkładce)? Zakładając, że wartość udarowa o kształcie 10/350 nie przekroczy wartości ochrony danego ogranicznika. Wydaje mi się, że nie. Iskiernik gazowy samoczynnie ostygnie i po chwili jest gotowy przyjmować kolejne udary. Oczywiście mowa o markowych, dobrych.
 • Pomocny post
  #46
  opornik7
  Specjalista elektryk
  emigrant napisał:
  Czy ogranicznik typu B oparty o iskiernik

  Nie ma czegoś takiego, jest ogranicznik typu I (T1) oparty o iskiernik.
 • #47
  Akrzy74
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Temat wyczerpany.