Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie silników krokowych -

11 Lip 2015 14:11 2184 4
 • Poziom 6  
  Witam

  Mam taki problem . W wycinarce CNC muszę wymienić cztery silniki krokowe . Dotychczas pracowały silniki zasilane napięciem 12 volt , nowe są zasilane napięciem 3,9 volta . Płytki sterownika silników krokowych mają oddzielne wejście na zasilanie silników . Zasilanie na 6 - 8 amper .
  Mam pytanie , czy jest możliwe obniżenie napięcia na sterowanie sinika z 12 do 3,6 volta bez dodatkowych obciążeń zasilacz 12 volt .

  Joker
 • Poziom 27  
  Jaki masz sterownik? Przeważnie wszelkie układy sterowania działają na niższych napięciach, o ile tylko wynoszą jakieś minimum wymagane do poprawnej pracy.
  Ale zasilacz to musisz wymienić :)
 • Poziom 10  
  Jakie parametry znamionowe mają twoje nowe silniki. Generalnie jeśli chodzi o napięcie zasilania silnika krokowego, to często silniki krokowe zasila się napięciem dużo wyższym niż znamionowe wtedy stosuje się tzw chopery czyli ograniczniki prądu tak aby nie przekroczyć prądu znamionowego silnika. Sam stosowałem takie rozwiązanie w mojej własnej konstrukcji CNC. Może być tak że twój sterownik posiada już taką funkcję ale potrzebne by mi były konkretne dane tego sterownika.
 • Poziom 10  
  Jeśli chodzi o napięcie znamionowe jest to napięcie znamionowe silnika dla stanu ustalonego. W twoim przypadku wynosi ono 3,9V.
  Silniki krokowe zasila się napięciem wyższym niż znamionowy dlatego że uzwojenie silnika krokowego posiada pewną indukcyjność. Wynika z tego że po załączeniu silnika prąd narasta do wartości znamionowej przez jakiś czas. Aby skrócić ten czas silniki zasila się dużo wyższym napięciem zasilania jedynym warunkiem jaki musi spełnić układ sterowania to w odpowiednim momencie odłączyć napięcie tak aby nie został przekroczony prąd znamionowy silnika co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Taki sposób sterowania nazywamy czoperem i w większości współczesnych sterowników występuje dlatego że dzięki temu rozwiązaniu w znaczny sposób poprawiamy dynamikę układu.
  Reasumując:
  Sterownik SSK-B01 na płytce znajduje się potencjometr montażowy PR1 proponuję podłączyć do sterownika silnik ale "luzem" nie w układzie mechanicznym.
  2 Podłączyć w szereg z uzwojeniem amperomierz zakres min. 2A. Skręcić potencjometr PR1 na minimum.
  3 Uruchomić sterownik i w programie sterującym włączyć oś w sensie żeby silnik ciągle się obracał.
  4 Zmierzyć prąd jeśli prąd jest niższy niż 1,7A kręcąc potencjometrem ustawić wartość znamionową prądu.

  Powinno działać i mam nadzieje że pomogłem daj znać o efektach.