Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogranicznik prądowy dla zasilaczy warsztatowych

zasoby 30 Maj 2005 22:26 13404 18
 • Nie każdy ma taki komfort pracy, że jego zasilacz jest wyposażony w ograniczenie prądowe. Ograniczenie prądowe jest niezmiernie ważne przy uruchamianiu prototypowych układów a także układów po naprawie.
  Z elementami jak na schemacie prąd jest ograniczony do 700mA (regulujemy za pomocą R8). Jeżeli wszystko jest w porządku - to jak prąd nie przekracza tej wartości to świeci się LED zielona. Jeżeli prąd przekracza to następuje wyłączenie zasilania i zapala się LED czerwona. Przycisk reset umożliwia zresetowanie układu. Przy większych i częstych obciążeniach TR4 będzie wymagał niewielkiego radiatora.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  zasoby
  Poziom 23  
  Offline 
  dddddd
  zasoby napisał 785 postów o ocenie 333, pomógł 4 razy. Jest z nami od 2002 roku.
 • #2
  mlodyadi
  Poziom 11  
  Witam jaki będzie spadek napięcia na tym Ograniczniku prądowym , słyszałem że razem z temperaturą napięcie wzrasta jest to prawda i czy można go włączyć w układ (zasilacza regulowanego) np przed stabilizatorem napięcie
 • #3
  mlody91
  Poziom 20  
  dało by rade przerobić to jakoś na około 5A? Z regulacją? Z góry dziękuję.
 • #4
  mlodyadi
  Poziom 11  
  mlody91 napisał:
  dało by rade przerobić to jakoś na około 5A? Z regulacją? Z góry dziękuję.


  Dało by sie wystarczy zmienić rezytor R8 czyli rezystor do wersji 5 amperowej powinien wynosić około 0,14 om
 • #5
  AruS1227
  Poziom 9  
  za pomocą którego rezystora reguluje sie prąd ograniczenia
 • #6
  kamel_w
  Poziom 18  
  AruS1227 o tym rezystorze pisze post wyżej.
 • #7
  AruS1227
  Poziom 9  
  a czy mozna ten rezystor zastąpic potencjometrem aby miec mozliwosc regulacji ograniczenia?
 • #8
  Ronin64
  Poziom 35  
  Teoretycznie można użyć potencjometru ale w praktyce to dość trudne do realizacji. Musiałby być dość dużej mocy aby wytrzymać pracę przy dużych prądach.
 • #9
  AruS1227
  Poziom 9  
  jakiej obciążenie powinien on wytrzymać? I jaką powinien mieć opornosc ?
 • #10
  kulmar
  Poziom 25  
  Ronin64 napisał:
  Teoretycznie można użyć potencjometru ale w praktyce to dość trudne do realizacji. Musiałby być dość dużej mocy aby wytrzymać pracę przy dużych prądach.


  Rezystor pomiarowy nie musi być potencjometrem. Potencjometr można dać równolegle do rezystora pomiarowego tak, aby tylko część napięcia z rezystora pomiarowego wracała na bazę tranzystora. W praktyce, do płynnej regulacji pradu odcięcia (np. od 0 do MAX) należałoby zastosować komparator, który porównywałby napięcie z rezystora pomiarowgo z napięciem wzorcowym regulowanym np. od 0 do 1V.

  Pozdrawiam
  Mariusz
 • #11
  Ronin64
  Poziom 35  
  Myślę, że jeśli nie zależy nam na stratach na rezystorze pomiarowym to rozwiązanie z równoległym potencjometrem może być. Układ z komparatorem będzie jednak lepszy i precyzyjniejszy. A tak przy okazji to pozdrawiam sąsiada :) do Łodzi mam niedaleko :)
 • #12
  AruS1227
  Poziom 9  
  chciał bym zastosować ten układ w zasilaczu regulowanym 1.5 -24 którego prąd max wynosi ok 8 A. Czy istnieje taka możliwość? Ewentualnie czy mógł by mi ktoś podeslać odpowiedni i prosty schemat podobnego urządzenia ewentualnie powiedzieć jak przerobić i obliczyć elementy tego schematu była możliwość takiej regulacji
 • #16
  Xweldog
  Poziom 30  
  Swego czasu potrzebowałem zrobić prosty i szybki ogranicznik / wyłącznik przy prądzie ok. 10A. Chodziło o zabezpiecznienie przed ściśnięciem człowieka drzwiami zamykanymi silnikiem elektrycznym. By układ "odróżniał" kilka amprów normalnego prądu silnika od jego skoku przy wzroście obciążenia po napodkaniu na opór mechaniczny. Kombinowałem z dodatkowym, mili omowym opornikiem w szereg aż wpadłem na prostszy pomysł. Przewód doprowadzający prąd do silnika owinąłem o na kontaktronie. Wystarczyły 2 - 3 pseudo zwoje, całość usztywniłem koszulką termokurczliwą. Żadnych zbędnych spadków czy oporów. Przetestowałem kilka typów kontaktronów, wybrałem najczulsze. Okazało się, że w wybranym typie praktycznie nie ma różnic. Ale to był silnik prądu stałego ( od wycieraczki od Jelcza ). Nie mniej, sprawdź, może to zda egzamin przy przemiennym.
 • #18
  Xweldog
  Poziom 30  
  Oczywiście, nie radzę nawijać na kontaktronie tylko czymś o trochę mniejszym Φ. Nie wiem, jakimi dysponujesz, ale dla 20A powinien wystarczyć 1zw. a wartość prądu regulujesz przesuwaniem kontaktrona wewnątrz.
 • #19
  xao_pl
  Poziom 10  
  Witam. Chciałbym zastosowac ten układ dla mojego lm317t - nie ma ograniczenia prądowego. Moje pytanie tyczy się tego, czy jest możliwe wykonanie "amperomierza", który będzie pokazywał jakie ograniczenie prądu jest ustawione ? I czy w tym wypadku zamiast r8 mógłbym dac potencjometr ?