Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica 2 way czy 2.5 way

korektor434 11 Lip 2015 16:52 756 8
  • #1 11 Lip 2015 16:52
    korektor434
    Poziom 9  

Witam! Zrobiłem sobie kolumny stx oiom f1000 (2x 12.2.500 + D800). Nadszedł czas na zrobienie zwrotnic tylko własnie nie wiem ilu drożną... Jakie zastosowanie? kolumny bedą głownie w domu ale mozliwe sporadyczne imprezki raz na pol roku :D. czytałem troche i pytałem sie juz na ten temat i slyszalem ze w 2.5 uzyskam mniej bassu i kolumny bedą cizsze niz w 2way. ale zaś bedzie brakować srednich tonów. Nie mam już pojecia jak to dzieła i prosze o pomoc w wyborze :)

• #2 11 Lip 2015 20:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

1/ Te głośniki nie bardzo nadają się na "imprezki".
    2/ Dobór głośnika wysokotonowego nieco bez sensu. Ma on znacznie większą skuteczność od niskotonowych, więc trzeba by robić tłumik (tracić sporo mocy).
    3/ Do domu ten głośnik (D-800) też nie za bardzo...to jest typowy głośnik do kolumn estradowych.

Zdecyduj się co chcesz osiągnąć:
    Jak kolumny domowe - stawiaj na jakość (więc inny wysoki i dodatkowo średniotonowy) - a wtedy konieczna jest zwrotnica 3way.
    Jak "imprezowe" - musisz zastosować inny głośnik niskotonowy (wtedy od biedy średni nie będzie potrzebny więc wystarczy 2 way).
    Zwrotnica 2,5 way moim zdaniem do domu nie nada się. Dalej będzie brakować porządnego środka - a od niego zależy w dużym stopniu jakość całej kolumny - jej brzmienie.

Zajrzyj do DiY Akustyka i poszukaj konstrukcji spełniającej Twoje założenia i na niej się wzoruj.

• #3 11 Lip 2015 21:33
    korektor434
    Poziom 9  

Chciałem zrobić kolumny coś na wzór tonsil zeus do tzw nawalnki... jeśli chodzi o jakość to mam do tego inne kolumny a konkretnie tannoy m1. Jest bardzo duzo roznych projektów na tych głośnikach które wymieniłem i zazwyczaj sa na 2.5 way. na yt można zobaczyć ich wiele. Te głośniki napewno mają przyjemniejszy dzwiek od tych tonsil zeus bo juz je miałem kiedys.

• #4 11 Lip 2015 22:40
    marian133
    Poziom 37  

korektor434 napisał:
    Chciałem zrobić kolumny coś na wzór tonsil zeus do tzw nawalnki...

Te głośniki mogą być, choć jeśli naprawdę chcesz robić zadymę to pomyśl nad głośnikami estradowymi. Niestety nie ma nic za darmo, aby było głośno potrzebny jest mocny wzmacniacz. Jeśli nie posiadasz takowego, to nie rób takich kolumn.

korektor434 napisał:
    Jest bardzo duzo roznych projektów na tych głośnikach które wymieniłem i zazwyczaj sa na 2.5 way.

To bardzo ciekawe, ponieważ zwrotnica 2,5way w takich kolumnach nie ma sensu.
    Z tak dużych głośników środka jest mało a basu dużo, zwrotnica 2,5way jeszcze bardziej to pogłębia.

korektor434 napisał:
    czytałem troche i pytałem sie juz na ten temat i slyszalem ze w 2.5 uzyskam mniej bassu...

Nieprawda.

korektor434 napisał:
    ...i kolumny bedą cizsze niz w 2way

Również nieprawda.
    Głośnik basowy ma zazwyczaj najniższy SPL, więc resztę głośników ścisza się do jego poziomu. Wtedy aby kolumny (czy to 2way czy 3way) miały wyższy SPL (czyli grały głośniej), daje się kolejny głośnik basowy, ale tnie się go od góry bardzo mocno aby odtwarzał tylko najniższe pasmo.

• #5 13 Lip 2015 21:56
    korektor434
    Poziom 9  

Panie Marianie prosze mi powiedziec bo te kolumny beda w domu i czy zwrotnica 2 way jest bardziej sensowna w tym wypadku? D800 gra już od 1900hz wiec chyba jest tak źle... wzmak do tego mam dość dobry bo aż 2x 900W (t amp 2400) więc i nawet zapas mocy będzie tutaj dość spory... a głośniki estradowe nie nadają sie do domu tyle to wiem

• #6 13 Lip 2015 22:03
    marian133
    Poziom 37  

korektor434 napisał:
    prosze mi powiedziec bo te kolumny beda w domu i czy zwrotnica 2 way jest bardziej sensowna w tym wypadku?

Szczerze? :)
    Jak do domu to średniotonowy w tym zestawie by się przydał.
    Jak już pisałem, nie ma sensu robić tam podziału 2,5way.
    Po za tym, odpowiednia zwrotnica by się przydała, czyli mierzona. Masz taką?

korektor434 napisał:
    a głośniki estradowe nie nadają sie do domu tyle to wiem

To teraz wytłumacz dlaczego.

• #7 13 Lip 2015 22:42
    korektor434
    Poziom 9  

Zwrotnice mi robi elektronik który zna sie narzeczy i produkuje zwrotnice to zestawów DIY i akurat te stx f1000 ma podobno opanowane... kosztują mnie 200zł 2 way. pytałem paru ludzi co zamawiali u niego i są zadowoleni. także tutaj w ciemno chyba nie wale... zawsze mam mixer na którym można co nie co podkręcic. Estradówki w domu? hmmm miałem subka na 15' strojonego na 38hz no na ciche granie nie miałem co liczyc masakra totalna ale jak sie odkreciło mocno to faktycznie to walniecie jakies miało ale jednak na sali to ten subek robił robote :) takze chyba wole 4x 12.2.500 na gumie a i tak one potrafią zrobić całkiem fajne cisnienie :)

• #8 14 Lip 2015 21:12
    korektor434
    Poziom 9  

A prosze mi powiedzieć czy mogę zastosować w tych kolumnach jeden br na kolumne o srednicy 10cm i odpowiedniec dlugosci? nie podoba mi sie projekt gdzie sa dwa bry

• #9 14 Lip 2015 21:38
    marian133
    Poziom 37  

korektor434 napisał:
    Zwrotnice mi robi elektronik który zna sie narzeczy i produkuje zwrotnice to zestawów DIY i akurat te stx f1000 ma podobno opanowane... kosztują mnie 200zł 2 way. pytałem paru ludzi co zamawiali u niego i są zadowoleni. także tutaj w ciemno chyba nie wale...

korektor434 napisał:
    A prosze mi powiedzieć czy mogę zastosować w tych kolumnach jeden br na kolumne o srednicy 10cm i odpowiedniec dlugosci?

W takim razie niech ten elektronik projektant Tobie pomoże.
    Ktoś kto projektuje zwrotnice przy pomocy pomiarów, zna się na głośnikach.
    Jeśli jednak nie jest w stanie pomóc, coś podpowiedzieć, doradzić, to obawiam się że ta zwrotnica będzie z kalkulatora... czyli do bani.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME