Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell PP01L - Zastąpienie wentylatora rozwiązaniem "chałupniczym"

dzięcioł15 11 Lip 2015 16:53 606 6
  • #1 11 Lip 2015 16:53
    dzięcioł15
    Poziom 11  

Witam. Wentylator w laptopie wydaje dźwięk, jakby ktoś ciął kreisegą kamienie. Postanowiłem rozebrać sprzęt i przeczyścić wentylator. Wpuściłem nieco wazeliny technicznej, co nie przyniosło oczekiwanego spadku hałasu. Wpadłem na pomysł, by zastąpić ten układ chłodzenia, rozwiązaniem chałupniczym. Kupiłem wentylator do PC Chieftec D80 SL-12 o parametrach DC 12V 0.10A. Założenie jest takie, że oryginalny wentylator wymontowałbym z laptopa, a ten wentylator umieściłbym pod laptopem w miejscu gdzie znajdował się wlot powietrza. Parametry oryginalnego wentylatora to DC 05V 0.27A -S51B (dane spisane z naklejki).
    Rozważam trzy opcje podłączenia nowego wentylatora:

1. Podłączenie wentylatora przez łącze USB (lutuję żyły wentylatora i starego przewodu USB, robię podstawkę chłodzącą z czterech listew, przyklejam wentylator i podłączam pod USB w lapku. Wentylator będzie się obracał z mniejszą prędkością niż maksymalna z racji tego, że USB daje 5V, a zasilacz potrzebuje 12V. Inna sprawa to taka, że laptop posiada tylko jedno gniazdo USB. W przypadku podłączenia HUB-a USB i jednoczesnego podpięcia wentylatora i np. zewnętrznego dysku twardego mogą pojawić się komplikacje. Czytałem o tym, jednak jako laik w tej dziedzinie, zrozumiałem jedynie, że takie rozwiązanie nie jest polecane, gdyż może uszkodzić port USB.

2. Podłączenie wentylatora żyłami którymi w tej chwili jest podłączony oryginalny wentylator. Obawiam się, że wentylator Chiefteca w ogóle nie ruszy przez wzgląd na niższe parametry wymagane przez oryginalny wentylator (wnioskuję, że prąd dostarczany żyłami do oryginalnego wentylatora, ma takie właśnie parametry jakich ten wentylator potrzebuje i są one zbyt niskie). Co prawda kolory żył obu wentylatorów są identyczne, czyli czerwony, czarny, żółty, ale wolę zapytać tutaj czy takie podłączenie będzie działało niż zgadywać, nie posiadając odpowiedniej wiedzy.

3. Podłączenie wentylatora pod stary zasilacz komputerowy marki "bez marki". Wydaje mi się, że nie byłoby to zbyt bezpieczne. Poza tym nie wiem w jaki sposób uruchomić zasilacz, by dostarczał prąd wentylatorowi. Domyślam się, że trzeba zewrzeć któreś z żył zasilacza, by dać mu sygnał do uruchomienia.

Czytałem też o osobnym zasilaczu, który można dokupić za niskie pieniądze. Bardzo proszę o wytłumaczenie w kwestii tego zasilacza.

Laptop należy do kolegi, który kompletnie nie zna się na jakimkolwiek sprzęcie elektronicznym. Właśnie dlatego wolałbym wybrać jedno z dwóch pierwszych rozwiązań, w związku z czym proszę o poradę i nakierowanie mnie w tym temacie.

0 6
  • #2 11 Lip 2015 17:07
    kokapetyl
    Poziom 43  

dzięcioł15 napisał:
    a ten wentylator umieściłbym pod laptopem w miejscu gdzie znajdował się wlot powietrza

Pomysł chyba nie za dobry.
    Przemyślałeś jaki będzie ruch powietrza, w kanał wentylacyjny dostanie się tylko znikoma ilość powietrza, reszta rozejdzie się po bokach. Taniej i bardziej skutecznie będzie wymiana na oryginalny wentylator.
    Powracając do meritum sprawy.
    wentylator pracuje na maksymalnych obrotach, może z powodu temperatury i w pierwszej kolejności należy przeprowadzić konserwację chłodzenia z wymiana pasty termo/termopadów.

0
  • #3 11 Lip 2015 18:16
    dzięcioł15
    Poziom 11  

Przewiduję, że ruch powietrza będzie odpowiedni z dwóch powodów:
    1. Wlot powietrza oryginalnego wentylatora znajduje się dokładnie od spodu laptopa.
    2. Nowy wentylator jest o wiele większy rozmiarem względem oryginalnego więc powinien wytworzyć na tyle duży ruch powietrza, że powinien zrekompensować ewentualne wycieki na boki.

Nie wiem czy znajdę gdziekolwiek oryginalny wentylator do takiego przedpotopowego starocia.

Wentylator włącza się co pewien czas na skutek działania sterownika. Kiedy temperatura dochodzi do 50 stopni Celsjusza, wentylator włącza się i działa do momentu obniżenia temperatury do poziomu 40 stopni. Pasta termoprzewodząca nie jest wyschnięta. Hałas oryginalnego wentylatora powoduje najprawdopodobniej wyrobione łożysko. Nie chodzi tu o głośne działanie wentylatora przypominające głośniejszy szum, ale o hałas przypominający cięcie betonu kątówką.

W związku z powyższym chcę zapytać czy sposoby podłączenia wentylatora nr 1 i 2 są realne do wykonania. Jeśli te sposoby są realne do wykonania, przetestuję działanie nowego wentylatora. Czekam tylko na ocenę większych niż ja speców ;) .

0
  • Pomocny post
    #4 11 Lip 2015 18:28
    kokapetyl
    Poziom 43  

Twoje propozycje.
    1. Brak sterowania pracą wentylatora.
    3. jw, plus dodatkowe utrudnienia, o których już sam wspomniałeś.
    2. możliwe wykonanie z problemami o których wspomniałem już wcześniej.

0
  • #5 11 Lip 2015 18:33
    dzięcioł15
    Poziom 11  

2. Czy wentylator o takich parametrach w ogóle ruszy?

0
  • #6 11 Lip 2015 18:38
    kokapetyl
    Poziom 43  

dzięcioł15 napisał:
    2. Czy wentylator o takich parametrach w ogóle ruszy?

Przepraszam, ale na to nie zwróciłem uwagi, pewnie nie, wentylator z laptopa jest sterowany chyba z 5V, ale nie jestem do końca przekonany. Twój pomysł "zrealizuje się" przy zastosowaniu wentylatora o takich samych parametrach jak oryginalny.

0
  • #7 15 Lip 2015 23:16
    dzięcioł15
    Poziom 11  

Zakupiłem na Allegro używany oryginalny wentylator. Temat zamykam. Dzięki za odpowiedzi :) .

0
  Szukaj w 5mln produktów