Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontrolery AVR - podciągać rezystorami, czy stosować zintegrowane pull-up ?

11 Lip 2015 22:59 1710 4
 • Poziom 36  
  Witam.

  Istnieją dwie szkoły. Jedna prawi, że wejścia cyfrowe (w tym piny nie używane) w mikrokontrolerach należy zawsze podciągać rezystorami do VCC). Rodzina AVR pozwala, niezależnie dla każdego pojedynczego pinu I/O załączyć zintegrowanego w uC pull-up-a, dlatego druga szkoła mówi, że realizacja zewnętrznych pull-up-ów jest przerostem formy nad treścią.

  Jak ma się sprawa waszym zdaniem? Realizować zewnętrzne pull-upy czy ograniczać się do tych wbudowanych? Wiadomo, że z punktu widzenia projektowania PCB druga opcja jest kusząca.
 • Computer Controls
 • Poziom 39  
  To zależy co podpinasz pod takie wyjście i z jaką częstotliwością będzie pracować. Wiadomo że I2C będzie wymagać zewnętrznych oporników bo podciąganie jest za słabe na szybką transmisję i zbocza będą zbyt wolno narastać. Z kolei do obsługi przycisku to zewnętrzny rezystor jest już przerostem formy nad treścią. Chyba że układ będzie pracować w środowisku silnie zakłóconym. Moim zdaniem w tym temacie nie można wybrać jednoznacznej opcji i zależy ona od aplikacji.
 • Computer Controls
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  No właśnie, wszystko zależy od aplikacji. Czasami nawet I2C zadziała na wewnętrznych pull upach, czasami trzeba dołożyć zewnętrzne. Podobnie z przyciskiem - zwykle używam pull upów, ale kiedyś robiłem układ, któy pracował w puszcze od wyłącznika sieciowego i bliskość 230V powodowała, że trzeba było zastosować mocniejszy pull up. Przy okazji warto pamiętać, że o ile klasyczne AVRy mają tylko pull up, to XMEGA mają ściąganie do Vcc i do GND.
 • Specjalista - Mikrokontrolery
  Jest tylko jedna szkoła, nie dwie: rezystor podciągający powinien mieć wartość odpowiednią do zastosowania. Wewnętrzne układy polaryzujące są odpowiednikami rezystorów o rezystancji kilkudziesięciu kOhm. Jeśli taka rezystancja jest odpowiednia - należy jej użyć, jeśli nie - używamy rezystorów zewnętrznych. W praktyce rezystory wewnętrzne nadają się głównie do ustalania stanu wejść od zestyków zwieranych do masy, przy założeniu, że zestyki te są na płytce mikrokontrolera lub blisko niej, w środowisku pozbawionym silnych zakłóceń elektromagnetycznych. We wszystkich innych przypadkach należy niestety używać rezystorów zewnętrznych.
  Mało znanym faktem jest, że producenci przyzwoitych przycisków i przełączników specyfikują minimalny prąd gwarantujący poprawne działanie zestyku, który ma zwykle wartość 1..5 mA, co oznacza, że rezystor podciągający w zgodzie z regułami sztuki powinien mieć wartość np. 1 k (i 5 mA popłynęło...).
 • Poziom 34  
  Zdecydowanie zgadzam się z BlueDraco wszystko co można robię na tym co oferuje mikrokontroler a jak nie da się osiągnąć wymaganego efektu sięgam po elementy dyskretne . Większość nie zdaje sobie sprawy że nawet rezonator kwarcowy w większości projektów jest zbędny i nie tylko spi czy i2c ale nawet uart potrafi prawidłowo pracować na skalibrowanym wewnętrznym oscylatorze RC . Zasada prosta im mniej gratów tym mniej prądu , mniejsza płytka , dłuższa praca na zasilaniu bateryjnym ...