Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator solara Tracer 2215BN i najprostsze podłączenie do instalacji przyczepy

Nix 12 Lip 2015 11:48 1257 2
  • #1 12 Lip 2015 11:48
    Nix
    Poziom 21  

Witam

Przeczytałem wiele tematów (nie tylko na tym forum) i nadal nie jestem pewien jak powinno się ( najprościej) połączyć solar ( typu mono, 185Wp) i regulator ( Tracer 2215BN) do instalacji przyczepy. To prosta instalacja z akumulatorem 60Ah i prostą ładowarką ( z 1996 roku, więc ładowarka nie ma specjalnego wejścia na SOLAR)

Załączam schemat- czy wystarczy że podłączę wyjście aku regulatora bezpośrednio do zacisków aku i wyjścia odbiorników Tracera mam zupełnie niepodłączone ???
    Oczywiście instrukcja Tracera stanowi, że obciążenie dołączamy do stosownych zacisków kontrolera, ale nie chciałbym przerabiać instalacji przyczepy.

Regulator solara Tracer 2215BN i najprostsze podłączenie do instalacji przyczepy

Nie potrzebuję dodatkowych funkcji typu zmierzchowego czy też odcinania zasilania urządzeń. Instalacja ma przełącznik z dwoma pozycjami- w pozycji "0" nie ma ładowania przy podłączeniu przyczepy pod 230V, w pozycji "VAN" jest ładowanie pokładowego aku.

Jeśli podłączę j.w. to co będzie w przypadku, kiedy zasilę równocześnie przyczepę 230 V, czy nie będzie się to "gryzło" tj. ładowarka przeczepy i regulator solara , bo one będą niejako równolegle podłączone w przenośni i dosłownie...

pzdr Nix

0 2
  • #2 14 Lip 2015 12:02
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

Podłącz regulator bezpośrednio przez bezpiecznik nadprądowy do akumulatora. Na 99% nic się nie stanie i będzie działać.

Niektóre elektrobloki Schaudt głupieją po podłączeniu regulatora i wymagają użycia dedykowanego regulatora lub podania napięcia sterującego z regulatora do wejścia "solar" elektrobloku. Na tym schemacie nic takiego nie widać i prawdopodobnie zadziała bez problemów.

Nie wiadomo co będzie jak podłączysz 230V, bo nie wiadomo jak działa panel kontrolny i zasilacz. Dla bezpieczeństwa możesz odłączyć. W sumie to po co Ci 230? Tylko do lodówki i gniazdek? To wstaw przełącznik odcinający ładowanie akumulatora z sieci - chociaż już chyba go masz, ale czy on fizycznie odcina instalację? Solary powinny w okresie letnim wystarczyć w zupełności do utrzymania pełnego akumulatora.
    Jednocześnie bym nie używał, bo jest ryzyko że coś się zacznie przegrzewać itp. Twoje ryzyko. U siebie mam podłączone równolegle bezpośrednio ładowanie z 230, solarów i alternatora. Wszystko działa. Solar nie ładuje podczas jazdy jeśli jest wysokie napięcie z alternatora.

-1
  • #3 29 Lip 2015 10:48
    Nix
    Poziom 21  

Jan_Werbinski napisał:
    Podłącz regulator bezpośrednio przez bezpiecznik nadprądowy do akumulatora. Na 99% nic się nie stanie i będzie działać.

Wróciłem właśnie z urlopu z przyczepą- tak zrobiłem i faktycznie przy takim podłączeniu wszystko działa :)

Jan_Werbinski napisał:
    Nie wiadomo co będzie jak podłączysz 230V, bo nie wiadomo jak działa panel kontrolny i zasilacz. Dla bezpieczeństwa możesz odłączyć. W sumie to po co Ci 230? Tylko do lodówki i gniazdek? To wstaw przełącznik odcinający ładowanie akumulatora z sieci - chociaż już chyba go masz, ale czy on fizycznie odcina instalację? Solary powinny w okresie letnim wystarczyć w zupełności do utrzymania pełnego akumulatora.
    Jednocześnie bym nie używał, bo jest ryzyko że coś się zacznie przegrzewać itp. Twoje ryzyko. U siebie mam podłączone równolegle bezpośrednio ładowanie z 230, solarów i alternatora. Wszystko działa. Solar nie ładuje podczas jazdy jeśli jest wysokie napięcie z alternatora.

Podłączałem też zasilanie 230V do przyczepy( tylko na próbę) i nic się nie dzieje, działa ok. Jedyne co mnie martwi to słaby aku ( mam zwykły, kilkuletni mokry aku 50Ah) i przy użyciu przetwornicy 12/230V i poborze prądu z aku rzędu 5A napięcie po godzinie spada do ok. 10,5V i przetwornica się wyłącza. ( solar nie działa, próba dokonana wieczorem, obciążenie to TV 22" ).
    Czy kupować aku AGM czy żelowego przeznaczonego do pracy cyklicznej czy może wystarczy aku hybrydowy ?

pzdr Nix

1
  Szukaj w 5mln produktów