Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wpływ inwertorów spawalniczych na jakość energii elektrycznej w sieci.

leeroy15 12 Lip 2015 12:40 696 2
  • #1 12 Lip 2015 12:40
    leeroy15
    Poziom 9  

Witam! Czy ma ktoś dane na temat wpływu inwertorów spawalniczych na jakość energii elektrycznej w sieci. Czy nowoczesne źródła inwertorowe mają znaczący wpływ na jakość energii - tj powodują przygasanie żarówek itp?? Interesuje mnie głównie opinia na temat małych inwertorów max 200A chociaż inne spostrzeżenia też będą mile widziane - np porównanie z transforamtorowymi źródłami prądu. Jak podchodzi do tematu spawalnictwa, a co za tym idzie wykorzystywania spawarek w warsztacie lub domu, dystrybutor energii elektrycznej np PGE - czy istnieją jakieś obostrzenia w tym temacie - np małe zakłady ślusarsko-spawalnicze muszą spełniać jakieś dodatkowe normy?? Czy działają na zwykłej taryfie C11?? Jakie są metody sprawdzenia wprowadzania zniekształceń harmonicznych do sieci?? W instrukcji spawarki WF JET TIG jest napisane, że nie nadaje się do użytku w lokalizacjach mieszkalnych. W takim razie - co to jest lokalizacja mieszkalna - mieszkanie/dom czy może szereg zabudowań podłączonych do tej samej sieci elektrycznej niskiego napięcia?? Jakie przepisy to regulują??
    Jeżeli są jakieś zakazy do stosowania sprzętu spawalniczego w domu to chyba są martwe bo obserwując duży popyt na sprzęt inwertorowy w marketach nie sądzę by kupowali go tylko profesjonaliści do swoich spawalni. Mam nadzieję, że zbytnio nie zagmatwałem i jest to pytanie zrozumiałe.

• #2 16 Lip 2015 21:55
    BANANvanDYK
    Poziom 37  

Chciałbyś sobie spawać w pokoju?
    Od strony zasilania, tak jak każde urządzenie z przekształtnikiem częstotliwości powoduje generację zakłóceń radioelektrycznych które są także przenoszone przez sieć elektryczną. Raczej nie stosuje się specjalnych filtrów, dławików ze względy na koszty, z drugiej strony większe prądy upływu wymagają innych sposobów zabezpieczeń i dobrego uziemienia. Z urządzeniami domowymi jest inaczej - bynajmniej markowe zasilacze mają zabezpieczenia i filtry które nie pozwalają na generację zakłóceń, niestety chińszczyznę słychać w eterze na 100 metrów. Co by powiedzieli dziadkowie, którzy "za ścianą" słuchają PR1 na falach długich, kiedy byś spawał? Transformator pod tym względem nie generuje zakłóceń.
    Od strony samego spawania - krzesanie łuku elektrycznego powoduje generowanie fali elektromagnetycznej. Spawacze powinni być tego świadomi, że pracują w bliskim kontakcie ze swego rodzaju nadajnikami. TIG dodatkowo generuje wysokie napięcie przy zajarzaniu.

• #3 18 Lip 2015 15:01
    leeroy15
    Poziom 9  

Nie chodzi o spawanie w domu tylko podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej zasilającej kilka domów (do tej samej linii).
    Nie interesują mnie zakłócenia odbioru fal radiowych tylko zakłócenia w sieci elektrycznej tylko i wyłącznie.
    To, że spawarka generuje zakłócenia elektromagnetyczne np HF (jonizator w TIGu) to sprawa jasna. Chodzi mi tylko i wyłącznie o zakłócenia w sieci podczas ciągłego spawania - wpływ na cosφ...

PS
    Napisałeś, że główne zakłócenia powstają przy zajarzeniu łuku. Jak sprawa się ma w takim razie ze spawaniem MIG/MAG łukiem zwarciowym??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME