Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 414 czy Nice Wingo 2024 ??

12 Lip 2015 20:51 5370 10
 • Poziom 7  
  Witam, proszę o poradę przy wyborze napędu jak w temacie wyżej.

  Brama dwuskrzydłowa kuta, światło bramy 4m, słupki metalowe 10cm, ale..chciałbym centralę umieścić w domu około 28m od bramy, czy może ktoś przerabiał taki temat?
  Jeżeli jest to możliwe to jakie przewody powinienem doprowadzić do bramy? Ile żył i jaki przekrój?
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Możliwe.
  1. Kable min 2,5 mm2 powinny wystarczyć. Do jednego (czyli do dwóch pomnóż przez dwa) siłownika 230V (czyli FAAC 414) powinien iść kabel 4 żyły (3 zasilające i uziemienie), do siłownika 24V (czyli Wingo 2024) wystarczą 2 żyły czyli 1 kabel 4- żyłowy obsłuży 2 siłowniki (kabel powinien być dostosowany do używania na zewnątrz - doziemny, dodatkowo w miejscach narażonych na ścinanie lub ew. przekładki prowadzony w peszlach lub rurkach HDPE). Do tego dochodzi kabel do ew.lampy sygnalizacyjnej - 2x1,5 mm2 i kabel do fotek - 6x0,5mm2 (najlepiej żelowy kabel telekomunikacyjny 4 pary albo doziemna skrętka do sieci komputerowych).
  Ale przemyśl, czy piloty używane przed bramą obejmą zasięgiem centralkę umieszczoną w domu (mury, zwłaszcza zbrojone to ekran, odległość też nie pomaga).

  2. Jakie siłowniki - to jak dyskusja od wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.
  Nice 24V - cicha, precyzyjna praca, centralka o dużych możliwościach konfiguracji, dużo mniejsze zużycie prądu, możliwość użycia blokad krańcowych w samym siłowniku (nie trzeba odbojów skrzydeł w gruncie) ale wystający nos siłownika nie każdemu się podoba (no i sprawdź czy ciężar bramy nie przekracza możliwości siłownika - na dzień dobry ciężar bramy mnóż przez dwa i dopiero porównuj z kartą siłownika) .
  FAAC 230V - toporny, konieczność stosowania odbojów skrzydeł w gruncie, mała precyzja ustawień czasowych, za to co tu gadać - mechanicznie dużo bardziej wytrzymały i długowieczny od Nice - no i sporo silniejszy - uciągnie właściwie każdą bramę do 3 metrów
 • Poziom 7  
  Prawdopodobnie wybiorę Faac (414 lub G-BAT 300) z dwóch powodów:

  1. Jest na 230V a Wingo2024 na 24V, co przy odcinku 28m o ile dobrze rozumiem może być już problemem (dziś znalazłem rysunek Wingo 2024 gdzie było napisane, że centrala może być oddalona od siłowników na max 10m)
  2. Wydaje mi się, że Faac lepiej by komponował się wizualnie z czarną kutą bramą, chociaż podobne siłowniki ma King Gates ale to raczej odpada ponieważ cena porównywalna ale jakoś o King Gates mało informacji znalazłem na forum a Faac to Faac.

  Co do słabego zasięgu pilotów myślałem zamontować lampę na bramie z wyprowadzoną anteną

  Mam też jeszcze jedno pytanie, mianowicie czy da radę obsługiwać Faac pilotem od Nice ponieważ mam w garażu już Nice Spin?
  Z tego co się już zorientowałem są to dwie różne częstotliwości ale jest podobno jakiś odbiornik do Faac dodatkowy co to umożliwia?

  Jeżeli tak to czego mam szukać, jakaś nazwa, symbol?
 • Poziom 11  
  NICE stosuje 2 rodzaje pilotów
  okrągły smilo i prostokątny flor
 • Poziom 7  
  Tak wiem, zapomniałem dodać, mój to flor
 • Poziom 26  
  kroy111 napisał:
  Co do słabego zasięgu pilotów myślałem zamontować lampę na bramie z wyprowadzoną anteną
  Zabudowanie anteny na bramie to konieczność połączenia jej z centralką odległą jak piszesz prawie 30m. Antenę montujesz po to by wzmocnić sygnał, który następnie tracisz w kablu. Ogólnie mówiąc napędy bramowe są tak skonstruowane, że optymalnie - z każdego punktu widzenia (tak ekonomicznego jak i technicznego) ich sterownik powinien się znajdować jak najbliżej bramy. Do tej lampy na bramie, tak jak do anteny, też pociągniesz dodatkowy kabel. Z fotokomórek też. Centralka będzie miała zasilanie blisko, bo będzie w domu, ale to nie spowoduje, że z obydwu silników kable nie będą musiały mieć długości 30m. Napisałem "kable", a nie przewody. Skoro kable, to te 30m odcinki w te i wewte, to nie parę groszy. Tu i ówdzie - chcąc zrobić to poprawnie będziesz musiał dołożyć rury osłonowej. Jak skorzystasz z drugiego przekaźnika centralki choćby do otwierania pilotem furtki, to kolejny kabel z furtki do domu. Przemyśl to dobrze, a najlepiej rozrysuj połączenia z instrukcji napędu (centralka jest tam w bramie) między bramę i dom.
  Pozdrawiam
 • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
 • Użytkownik usunął konto  
 • specjalista -automatyka bramowa
  Co do strat na kablach - nie demonizujmy. Przy siłownikach 220 V straty są pomijalne. Dla siłownika 24 V spadek napięcia sumarycznie na obu żyłach ( czyli na ok. 60 m) 2,5 mm2 to ok 0,4 V czyli ok 10 W, to już trochę i uzasadnia zastosowanie kabli 4 mm2. Elastyczne kable do siłowników to oczywista oczywistość niezależnie czy doprowadzenia do nich prądu mają 2 czy 222m.
  Co do reszty to racja - dublowanie ilości kabli to dublowanie kosztów i kłopotów, z drugiej strony autor pytał nie czy to kosztowne lub kłopotliwe tylko czy możliwe. No i możliwe.
 • Użytkownik usunął konto