Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator impulsowy, prośba o schmat.

EnergetycznyBob 15 Jul 2015 06:24 6654 84
 • #31
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  MKP jakieś mam, później sprawdzę i napiszę czy odpowiedniej pojemności, zobaczę też czy na pewno nie znajdę jeszcze jakichś innych MOSFET'ów, próc k791 i 2SK2850 a może to były 2SK2805, ale to i tak chyba nie zrobi żadnej różnicy, nie mam teraz czasu sprawdzić czy tak jest.
 • IGE-XAO
 • #32
  DVDM14
  Level 35  
  MKP też nie mogą być byle jakie, to muszą być dość solidne, wysoko prądowe impulsówki.

  Np. Jak dasz MKP2, MKP X2 lub podobne, to spłoną... Za to wspomniane wcześniej MKP10 będą działać spokojnie.

  Jak znajdziesz te Twoje, podaj dokładne oznaczenia, to się je oceni.

  Przypominam, że przy braku dostatecznej pojemności można łączyć kondensatory równolegle. Jest to nawet zalecane - rozkładasz duży prąd układu rezonansowego na więcej elementów.

  Nie zapomnij, że potrzebujesz mocniejszego mostka prostowniczego - minimum na 15A. Koszt groszowy. Będziesz go musiał umieścić na radiatorze (najprawdopodobniej on będzie się grzał najbardziej z całego układu).

  Do filtrowania zasilania kup kondensator (lub złóż baterię kondów) o pojemności przynajmniej 10 000µF i napięciu roboczym 50V.
 • #33
  klamocik
  Level 31  
  Nie słuchaj tych wypowiedzi i rób układ 2 jak planowałeś tylko z kondensatorem bazowym włącz diodę plusem do bazy, między bazę tranzystora mocy i masę tranzystor npn sterowany w bazie z opornika emiterowego nim będziesz regulował moc, takie układy dają do 150W i jeszcze niedawno nazywano je najbardziej sprawnymi.Wzoruj się na schematach zasilaczy Funaj scalak STK 7348 Neptun 202 203 Elektron C280 C380 tam zamiast tranzystora jest tyrystor ale ty chcesz prosty.
 • #34
  DVDM14
  Level 35  
  Z takim sterowaniem klucza i w topologii flyback "sprawny"? Dobre żarty... O 80% sprawności możesz pomarzyć.
  Za czasów Neptunów i Elektronów to może i było stosunkowo sprawne. Ale to czasy zaszłe i technika od tego czasu poszła nieźle do przodu. :P Toż to jeszcze lata 80 były...

  ZVS spokojnie osiąga moce 300...400W, zaś mój Royer (lekka modyfikacja układu Mazzilliego) przekracza 500W używając dwóch trafopowielaczy jako stopnia wyjściowego i jest przy tym tylko lekko ciepły, więc co my tu w ogóle porównujemy...
 • #35
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Mógłby ktoś ocenić schemat poniżej, pytam bo być może dało by się wykorzystać w nim moje 2sk2850, lub może da się dostosować ZVS pod moje MOSFET'y ?
  Jeśli do sterowania nimi wystarczyły by tranzystory małej npn/pnp małej mocy, to mam ich od groma.

  Transformator impulsowy, prośba o schmat.
 • #36
  DVDM14
  Level 35  
  Toż to jest ZVS, tylko inaczej narysowany. :D No i ma niekoniecznie potrzebną "przystawkę".

  Nie da się dostosować ZVS-a do tych MOSFET-ów. Mają za mały prąd drenu, a za dużą rezystancję kanału. Nic z tym nie zrobisz, zwyczajnie nie nadają się.
 • #37
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Mógłby ktoś ocenić schemat poniżej, pytam bo być może dało by się wykorzystać w nim moje 2sk2850, lub może da się dostosować ZVS pod moje MOSFET'y ?
  Jeśli do sterowania nimi wystarczyły by tranzystory małej npn/pnp małej mocy, to mam ich od groma.

  Zeby na tych tranzystorach przenieść większą moc musiał byś zasilić z wysokiego napięcia, naprzemienne blokowanei bramek MOSFETów przestanie działać powyżej 1,5A. Dla układu Mazilliego to koniec, ostateczny konec.Mousiał byś dorobić własne drivery zasilane z niższego napiecia, niby nie trudno, komplementarny wtórnik taki jak wszędzie i układ przesuwania poziomu, żeby podnieść próg przełaczania na np 20V.Należało by dodać jescze układ zapobiegajacy jednoczesnemu załaczeniu i/lub układ rozruchowy, bo przy starcie falownika Mazzieliego straszne rzeczy się dzieją kto widział na oscyloskopie ten wie.

  A co do schematu prawie bez zmian tylko po co to załaczanie z Darlingtonem?
 • #38
  DVDM14
  Level 35  
  jarek_lnx wrote:
  .Mousiał byś dorobić własne drivery zasilane z niższego napiecia, niby nie trudno, komplementarny wtórnik taki jak wszędzie i układ przesuwania poziomu, żeby podnieść próg przełaczania na np 20V.Należało by dodać jescze układ zapobiegajacy jednoczesnemu załaczeniu i/lub układ rozruchowy, bo przy starcie falownika Mazzieliego straszne rzeczy się dzieją kto widział na oscyloskopie ten wie.


  Były podejmowane takie próby, ale spełzły na niczym... Ten układ jest po prostu bardzo kapryśny przy zasilaniu przekraczającym 60V i wygląda na to, że potrzeba bardziej wyrafinowanego sterownika aby zasilić go dużymi napięciami. Sam miałem spróbować zrobić takie podejście, ale po głębszej analizie problemu stwierdziłem, że to gra nie warta świeczki - już łatwiej zbudować pół mostek tranzystorowy i będzie się nawet spisywał lepiej.

  Do tego tranzystory muszą wytrzymać czterokrotność napięcia zasilania (zwykle napięcie na obwodzie LC jest ciut ponad 3x większe od zasilania, ale potrzebna jest jeszcze rezerwa). Przy 325V napięcia sieciowego trzeba by kluczy na 1300V...

  Ten układ lepiej zostawić "jak jest", zasilać go odpowiednim napięciem i użyć stosownych kluczy, jak IRFP250 czy IRFP260. Modyfikowanie go zbytnio nie ma sensu. :)
 • #39
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Ok, dzięki za odpowiedź.
  Mam kolejne pytania odnośnie ZVS'a.
  Moje flybacki są nowego typu, mają wbudowaną diodę. W++ięc pewnie będzie wykorzystywana tylko połowa mocy. Czy może jednak cała ?
  Btw. w którym miejscu znajduje się dioda, może jest możliwość jej wymontowania ?
 • IGE-XAO
 • #40
  DVDM14
  Level 35  
  EnergetycznyBob wrote:
  Ok, dzięki za odpowiedź.
  Mam kolejne pytania odnośnie ZVS'a.
  Moje flybacki są nowego typu, mają wbudowaną diodę. W++ięc pewnie będzie wykorzystywana tylko połowa mocy. Czy może jednak cała ?


  Zasadniczo - nie ma różnicy. Ponadto przy użyciu nowoczesnych trafopowielaczy można zazwyczaj uzyskiwać moce większe, niż z "klasycznych" transformatorów bez prostownika (dlatego, że trafopowielacze znajdują się w większych, do tego kolorowych odbiornikach i ich kineskop wymaga zarówno większego napięcia, jak i prądu. Przez to współczesne FBT są projektowane z myślą o większych mocach).

  EnergetycznyBob wrote:

  Btw. w którym miejscu znajduje się dioda, może jest możliwość jej wymontowania ?


  Diod jest kilka. I bez zdjęcia RTG raczej ich dokładnie nie namierzysz.

  Są ludzie którzy przewiercali się do diod i je pomijali. Inni stosowali prostszą metodę - przebijali diody impulsem bardzo wysokiego napięcia (chociaż i to bywa trudniejsze, niż się wydaje).

  Generalnie, takie zabiegi nie mają sensu. Nie zwiększysz w ten sposób mocy. Jedyne co uzyskasz, to AC na wyjściu. Kosztem będzie szybka "śmierć" trafopowielacza - jego izolacja nie jest przystosowana aby wytrzymać prąd przemienny i szybko pojawiają się przebicia. Często także trzeba zalać cały transformator czynnikiem izolującym (olej transformatorowy, parafina, lub podobne).
 • #41
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Dzięki raz jeszcze za wyczerpujące odpowiedzi. Tak więc transformatory zostawiam w spokoju, jakoś na dniach kupię IRFP'y, najpierw sprubuję w elektronicznym w moim mieście, a jak nie będą mieli to pozostaje Allegro.
  Mógł byś jeszcze podać które z łatwo dostępnych mosfet'ów będą się nadawać, być może będą mieli któreś w sklepie.
 • #42
  DVDM14
  Level 35  
  IRFP250, lub IRFP260. Są najlepsze do tego celu i w miarę popularne.

  "Od biedy" ujdą IRF640 - ale nadają się tylko do małych mocy i będą się bardziej grzać. Nie polecam.

  Nie zapominaj o kondensatorach rezonansowych, wciąż nie wiemy czy posiadasz kondy zdatne do tej roli.

  Jeśli chcesz "cisnąć mocy do opory" zaopatrz się w kilka kondensatorów o łącznej pojemności koło 1300nF które będzie można łączyć elastycznie w pakiet. Najlepiej WIMA MKP10 Odpowiednio dobierając wartości obwodu LC można znacznie zwiększyć wydajność układu. :)

  Oczywiście dysponujesz także odpowiednim radiatorem dla tranzystorów, kolejnym dla mostka prostowniczego, pastą termoprzewodzącą, oraz. jeżeli oba klucze będą na jednym radiatorze, odpowiednimi podkładkami? Wolę się upewnić. :)
 • #43
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Najlepiej WIMA MKP10
  Jest wiele innych kondensatorów impulsowych i są inni producenci niż WIMA, a przykładowo tak dobrych jak FKP1 nie potrzeba stosować.
  Kondensatory muszą być odpowiedniej jakości - impulsowe, "zwykłe" MKP mają metalizacje tak cienka że conajwyżej zaćmienie słońca można przez nia oglądać, od obciążenia w tym układzie popaliła by sie.
 • #44
  DVDM14
  Level 35  
  Oh, zdaję sobie z tego sprawę, ale MKP10 są sprawdzone i popularne. Każąc szukać komuś niedoświadczonemu "dobrych, impulsowych MKP" może znaleźć różne rzeczy, niekoniecznie odpowiednie... A tak można polecić "konkret". :)
 • #45
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Przed sobą mam:
  WIMA FKP1
  9100
  1600
  500
  D8 2.5%

  Miflex
  MKSP - 5P
  4uF
  450V C
  500V B
  25/070/21

  Jutro sprawdzę co jeszcze mam na stanie, na pewno były jeszcze jakieś MKP.
  Radiatorów też mam kilkanaście sztuk, różnych rozmiarów.
  Jak już wcześniej wspominałem elektroniki z odzysku mam sporo, także tylko odpowiednich mosfet'ów mi brakuje

  Czy jeśli miał bym kondensatory MKP i FKP, to jest możliwość ich łączenia

  EDIT:
  Czy ferryt pęknięty w jednym miejscu, można kleić super glue ? Wydaje mi się że nie ma żadnych przeciwwskazań, ale wolę się upewnić.
  Jaka jest minimalna liczba przy MKP od której kondensator będzie się nadawał ?
  I czy ktoś mógłby rozwinąć ten skrót.
 • #46
  DVDM14
  Level 35  
  EnergetycznyBob wrote:
  Przed sobą mam:
  WIMA FKP1
  9100
  1600
  500
  D8 2.5%


  Nie przyda się, stanowczo za mała pojemność. O ile FKP są rewelacyjne, to drogie i musiałbyś ich tu sporo połączyć. A nie potrzebujemy w tym układzie aż tak potężnych kondensatorów. ;)

  EnergetycznyBob wrote:

  Miflex
  MKSP - 5P
  4uF
  450V C
  500V B
  25/070/21


  Do niczego - to w ogóle nie jest kondensator impuslowy.

  EnergetycznyBob wrote:

  Czy jeśli miał bym kondensatory MKP i FKP, to jest możliwość ich łączenia


  Zasadniczo tak, jednakże z odzysku znajdziesz raczej tylko FKP o pojemności pojedynczych nanofaradów, więc ich użycie nie będzie miało sensu - nic nie wniosą.

  EnergetycznyBob wrote:

  Czy ferryt pęknięty w jednym miejscu, można kleić super glue ? Wydaje mi się że nie ma żadnych przeciwwskazań, ale wolę się upewnić.


  Jeżeli skleisz równo i solidnie prawie nie odczujesz różnicy.
  Jakie pęknięcie chcesz kleić? Nie chcesz przypadkiem łatać fabrycznej szczeliny w rdzeniu? :)

  EnergetycznyBob wrote:

  Jaka jest minimalna liczba przy MKP od której kondensator będzie się nadawał ?
  I czy ktoś mógłby rozwinąć ten skrót.


  O jaką liczbę chodzi? Jeżeli o MKP4, MKP10 itd, to to są konkretnie oznaczenia formy WIMA i inni producenci mogą inaczej oznaczać zdatne kondensatory.
  W przypadku WIMA szukamy MKP10, ta seria jest przeznaczona do pracy w układach wysoko prądowych i impulsowych. Niższe są przeznaczone do pracy bardziej w układach sygnałowych/sprzęgania/odprzęgania itd.

  MKP oznacza kondensator z dielektrykiem polipropylenowym i elektrodami w formie metalizacji. Takie kondensatory ogólnie przeznaczone są do pracy w warunkach cięższych, niż MKT, MKS itd.

  Ale wśród MKP też są różne typy. Przykładowo metalizowane podwójnie i z grubą metalizacją - takie nas interesują, ponieważ są przeznaczone do pracy wysokoprądowej.

  Czasem można znaleźć odpowiednie kondensatory w telewizorach i (zwłaszcza) monitorach kineskopowych, ale jest problem z ich identyfikacją - bardzo często nie posiadają żadnych oznaczeń prócz pojemności i napięcia - to specjalne serie OEM produkowane na zamówienie producenta sprzętu i ich wytwórca nie prowadzi pełnego cechowania.

  Jedyna metoda to rozpoznawanie wizualne, na podstawie empirycznych doświadczeń.. Typowo były w okolicach trafopowielacza, ale nie mając doświadczenia raczej ich nie namierzysz.
 • #47
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Reszta kondensatorów MKP gdzieś się zapodziała, ale nie są aż tak drogie żebym nie mógł kupić paru sztuk.
  Powiedz mi jeszcze, jaką moc mogę osiągnąć w zależności od pojemności kondensatora, lub jak to wyliczyć. Bo nie wiem jakiej pojemności kondensatory kupić bym mógł łatwo regulować moc układu.

  EDIT:
  Czy dobrym pomysłem by odseparować ZVS'a od zasilanego układu, będzie nawinięcie jego uzwojeń na okrągły dobrze zaizolowany mały ferryt z kineskopu telewizora, i dopiero z uzwojenia wtórnego tego ferrytu zasilanie flybacka lub czegoś innego ?

  Nie chodzi o fabryczną szczelinę, po prostu w wyniku upadku pękła mi jedna połówka ferrytu od flybacka, a nie mam już więcej takich.
 • #48
  DVDM14
  Level 35  
  EnergetycznyBob wrote:

  Czy dobrym pomysłem by odseparować ZVS'a od zasilanego układu, będzie nawinięcie jego uzwojeń na okrągły dobrze zaizolowany mały ferryt z kineskopu telewizora, i dopiero z uzwojenia wtórnego tego ferrytu zasilanie flybacka lub czegoś innego ?


  Bez sensu - nic tym nie zyskasz, a wprowadzisz dodatkowe straty i ograniczysz moc... W jakim celu chciałeś zastosować takie rozwiązanie?

  EnergetycznyBob wrote:

  Nie chodzi o fabryczną szczelinę, po prostu w wyniku upadku pękła mi jedna połówka ferrytu od flybacka, a nie mam już więcej takich.


  Sklej dokładnie i równo, a efekty będą tylko troszkę gorsze niż przed pęknięciem. :)

  EnergetycznyBob wrote:
  Reszta kondensatorów MKP gdzieś się zapodziała, ale nie są aż tak drogie żebym nie mógł kupić paru sztuk.
  Powiedz mi jeszcze, jaką moc mogę osiągnąć w zależności od pojemności kondensatora, lub jak to wyliczyć. Bo nie wiem jakiej pojemności kondensatory kupić bym mógł łatwo regulować moc układu.


  Eh, to nie takie proste, tu chodzi o balansowanie impedancji i częstotliwości obwodu rezonansowego... Np. mając 10 zwojów i 1200nF pojemności rezonansowej zyskasz więcej mocy niż przy 10 zwojach i 680nF, ale dalej powiększając pojemność ryzykujesz wybiciem przetwornicy z oscylacji i uszkodzeniem kluczy. Z kolei dając 8 zwojów i 1500nF uzyskasz jeszcze więcej mocy i nie będzie problemu z zakłóceniem pracy sprzężenia zwrotnego. Kup dajmy na to 2x470nF i 2x330nF a potem będziesz mógł eksperymentować dla uzyskania najlepszych efektów.

  W wolnej chwili opiszę to dokładnie, to się prosi o wyjaśnienie już od kilku miesięcy...
 • #49
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Proszę o nie zamykanie tematu, jeśli jakiś mod na niego wpadnie. Teraz mam ważniejsze wydatki, ale kiedy kupię potrzebne elementy, temat jeszcze się przyda.
 • #50
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Czy FKP1 F6 220nF będą odpowiednie, znalazłem takie właśnie kondensatory w cenie 26gr szt.
 • #51
  DVDM14
  Level 35  
  O ile te kondensatory są bardzo dobre (lepsze nawet niż trzeba), to ta cena jest podejżana... Mógłbyś je pokazać?
 • #52
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Mnie też zdziwiła tak niska cena, ale w tym sklepie jest dużo takich okazji. Z tym że będę musiał poczekać na dostawę. Ale za takie pieniądze chyba warto.

  http://slawmir.com.pl/kond-mkt-220nf400v250vac-r27-5-5-p-1882.html

  Znalazłem też info, że ktoś robił ZVS na IRFP150, ma dosyć wysoki amperaż, sprawdzi się ?
  http://slawmir.com.pl/tranzystor-nfet-42a100v-irfp150-to247-p-48052.html
 • #53
  DVDM14
  Level 35  
  Chcąc ich użyć potrzebowałbyś przynajmniej 3, a lepiej z 6. :)

  Może i warto poczekać, ale nie musisz używać tak potężnych kondensatorów - wystarczą Ci chociażby MKP10.

  Ten sklep wygląda dość dziwnie... Te ceny są zbyt piękne. ;)
 • #54
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Mnie też zdziwiła tak niska cena, ale w tym sklepie jest dużo takich okazji. Z tym że będę musiał poczekać na dostawę. Ale za takie pieniądze chyba warto.
  Ktoś sie pomylił, takie kondensatory można kupić 1,5-6zł za sztukę, jeśli mają duży bałagan w ofercie to może ci go sprzedadzą za grosze ale i tak z wysyłką wyjdzie tyle co w najdrożym sklepie, nie licz na to że zamówią nową dostawę i nadal bedzie mozna go kupić 100x taniej niz normalnie. Mają też drugi taki sam kondensator ale już za złotówkę z kawałkiem (:

  P.S. Na takich kondensatorach mozna sie bawić w grzanie indukcyjne.
 • #55
  DVDM14
  Level 35  
  EnergetycznyBob wrote:

  Znalazłem też info, że ktoś robił ZVS na IRFP150, ma dosyć wysoki amperaż, sprawdzi się ?
  http://slawmir.com.pl/tranzystor-nfet-42a100v-irfp150-to247-p-48052.html


  Za niskie napięcie Vds, tylko 100V, więc za mało. U mnie klucze obrywają 115V (zmierzone oscyloskopem). ;) Kup IRFP260, mają nawet wyższy amperaż, odpowiednie napięcie i na pewno zadziałają...

  jarek_lnx wrote:
  Quote:
  Mnie też zdziwiła tak niska cena, ale w tym sklepie jest dużo takich okazji. Z tym że będę musiał poczekać na dostawę. Ale za takie pieniądze chyba warto.
  Ktoś sie pomylił, takie kondensatory można kupić 1,5-6zł za sztukę, jeśli mają duży bałagan w ofercie to może ci go sprzedadzą za grosze ale i tak z wysyłką wyjdzie tyle co w najdrożym sklepie, nie licz na to że zamówią nową dostawę i nadal bedzie mozna go kupić 100x taniej niz normalnie. Mają też drugi taki sam kondensator ale już za złotówkę z kawałkiem (:

  P.S. Na takich kondensatorach mozna sie bawić w grzanie indukcyjne.


  Marzenie, gdyby można było kupować takie FKP w dużych ilościach za 24gr zbudowanie baterii rezonansowej do nagrzewnicy indukcyjnej, czy DRSSTC byłoby dużo łatwiejsze i tańsze. :D
 • #56
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  Zapytam ich o te ceny, jeśli to nie pomyłki to nawet z wysyłką mi się opłaci, bo mam zamiar wziąć jeszcze parę innych rzeczy. Jak będę wiedział dokładniej co i jak to napiszę tutaj

  IRFP150 z tym że jako nagrzewnica:
  https://www.youtube.com/watch?v=0019qDIfOm0
  Więc czy aby na pewno się nie nadadzą ?
 • #57
  DVDM14
  Level 35  
  EnergetycznyBob wrote:

  IRFP150 z tym że jako nagrzewnica:
  https://www.youtube.com/watch?v=0019qDIfOm0
  Więc czy aby na pewno się nie nadadzą ?


  Ma obwód LC o impedancji kilka razy mniejszej, niż przy użyciu trafa na wyjściu, więc napięcie na obwodzie LC nie wzrastało tak bardzo, ale i tak balansował na granicy...
  Tu będziesz miał wyższe napięcie. Dodatkowo kilka V więcej na zasilaniu. Ponadto klucz musi mieć pewien zapas względem danych podanych w nocie. Jak chcesz pracować na granicy wytrzymałości kluczy to próbuj, ale jak je upalisz to ostrzegałem. :P Nie bez powodu wszyscy dają tranzystory na przynajmniej 200V, a zasada każe używać kluczy z napięciem Vds przynajmniej 4 razy wyższym, niż zasilanie...
 • #58
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  Nie bez powodu wszyscy dają tranzystory na przynajmniej 200V

  E tam, wybór jest dobry, ale to wcale nie znaczy że "wszyscy" mają świadomość dlaczego jest taki a nie inny, w układzie zasilanym nizszym napieciem mozna dać tranzystory z nizszym Vdss i korzystać z tego ze mają niższe Rds(on).
  Dają IRFP250 bo tak było na schemacie, układ jest bardzo popularny wśród młodych elektroników, którzy nie mają pojęcia jak wygląda przebieg napiecia na drenach, bo nie mają oscyloskopu.

  Quote:
  , a zasada każe używać kluczy z napięciem Vds przynajmniej 4 razy wyższym, niż zasilanie...
  I nie jest to wcale duży zapas, to jest 27% więcej niż napiecie szczytowe na drenach.

  Trzeba pamiętać jak pisane są datasheet'y MOSFET'ów maksymalne Vdss to V(br)dss czyli napiecie przy którym zaczyna się przebicie.
 • #59
  DVDM14
  Level 35  
  jarek_lnx wrote:


  Quote:
  , a zasada każe używać kluczy z napięciem Vds przynajmniej 4 razy wyższym, niż zasilanie...
  I nie jest to wcale duży zapas, to jest 27% więcej niż napiecie szczytowe na drenach.


  Zdaję sobie sprawę z tego, ale ciężko polecić klucze na wyższe napięcie - z doświadczenia, nie wszystkie tranzystory wysokonapięciowe chcą pracować w tym układzie. Np. IRFPS40N60 czy IRFP460 działają bez problemu, natomiast SIHG30N60 "wylatują" od razu po podaniu zasilania (oscylacje się w ogóle nie wzbudzają), a z TK62J60W wzbudza się, lecz grzeją się, łuki są małe i od czasu do czasu jeden z kluczy pada. Swoją drogą, ciekawi mnie skąd takie zachowanie...

  Ponadto w tym układzie mamy komfort tego, ze w przeciwieństwie do przełączania twardego na kluczach praktycznie nie występują szpile przy przełączaniu, co pozwala nam mniej je deratingować. ;)

  jarek_lnx wrote:
  Quote:
  Nie bez powodu wszyscy dają tranzystory na przynajmniej 200V

  E tam, wybór jest dobry, ale to wcale nie znaczy że "wszyscy" mają świadomość dlaczego jest taki a nie inny, w układzie zasilanym nizszym napieciem mozna dać tranzystory z nizszym Vdss i korzystać z tego ze mają niższe Rds(on).
  Dają IRFP250 bo tak było na schemacie, układ jest bardzo popularny wśród młodych elektroników, którzy nie mają pojęcia jak wygląda przebieg napiecia na drenach, bo nie mają oscyloskopu.


  Oczywiście masz rację. Ale obniżanie napięcia zasilania ZVS-a (w tym przypadku,) też nie ma zbytnio sensu - do osiągnięcia tej samej mocy trzeba wpompować więcej natężenia i mocno obniżyć impedancję obwodu LC, co ma swoje wady. :)
 • #60
  EnergetycznyBob
  Level 9  
  A więc tak, ceny jakie są podane w sklepie są dobre, to nie pomyłki, z tym że tego FKP1 jest tylko 1szt.

  Zestaw do ZVS, da radę ?

  Tranzystor:
  IRF640 18A 200V
  Diody:
  -Zenera 12v 1,3w
  -1N4007 1A 1000V
  Rezystory:
  -470R 3w
  -10k 5w
  Kondensatory:
  -MKP10 0.36UF 250V 180V WIMA 01+ R22.5
  -FKP1 0.068UF 630V 400VAC WIMA 96+ R27.5
  Do tego jakiś mostek, i dławik.