Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator impulsowy, prośba o schmat.

EnergetycznyBob 28 Lip 2015 12:49 5970 84
  • #61 28 Lip 2015 12:49
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:

Tranzystor:
    IRF640 18A 200V

Mały prąd i duże Rds. Będą się grzać i nie będziesz mógł "cisnąć" tyle mocy. Zadziała, ale jednak sugeruję kupić IRFP250 lub lepiej, IRFP260. Drogie nie są, a wytrzymają sporo więcej.

EnergetycznyBob napisał:

-1N4007 1A 1000V

Tu należy użyć diod szybkich. Zmień na UF4007 lub podobne.

EnergetycznyBob napisał:

-10k 5w

Są OK, ale równie dobrze możesz dać tu maluszki 1/4W.

EnergetycznyBob napisał:

-FKP1 0.068UF 630V 400VAC WIMA 96+ R27.5

Po co Ci FKP o tak małej pojemności?

Reszta OK.

• #62 28 Lip 2015 13:04
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Cytat:
    Mały prąd i duże Rds. Będą się grzać i nie będziesz mógł "cisnąć" tyle mocy. Zadziała, ale jednak sugeruję kupić IRFP250 lub lepiej, IRFP260. Drogie nie są, a wytrzymają sporo więcej.

I tak nie będę wykorzystywał pełnej mocy, a w tym momencie liczy się dla mnie mały koszt. Czy będą się grzały na tyle że będzie konieczność stosowania wiatraka, przy 30V 10A.
    Cytat:
    Tu należy użyć diod szybkich. Zmień na UF4007 lub podobne.

Ok. Akurat mają je w ofercie.
    Cytat:

Będą dawały możliwość sterowania mocą z większą dokładnością, bo jak dobrze rozumiem, od pojemności kondensatora zależy moc na wyjściu ZVS'a ?

• #63 28 Lip 2015 13:14
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:
    Cytat:

Będą dawały możliwość sterowania mocą z większą dokładnością, bo jak dobrze rozumiem, od pojemności kondensatora zależy moc na wyjściu ZVS'a ?

Od pojemności rezonansowej oraz indukcyjności uzwojenia pierwotnego. Ale precyzyjnej kontroli i tak nie uzyskasz, więc IMHO niezbyt ma to sens.

EnergetycznyBob napisał:

I tak nie będę wykorzystywał pełnej mocy, a w tym momencie liczy się dla mnie mały koszt. Czy będą się grzały na tyle że będzie konieczność stosowania wiatraka, przy 30V 10A.

Trochę ciepła będzie. Zwłaszcza, że nie ustawisz go precyzyjnie na zadany prąd. Raz Ci szarpnie 8A, raz 15.

• #64 28 Lip 2015 13:26
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Cytat:
    Trochę ciepła będzie. Zwłaszcza, że nie ustawisz go precyzyjnie na zadany prąd. Raz Ci szarpnie 8A, raz 15

Są aż takie rozbieżności w poborze prądu przy jednej konfiguracji ?
    Mimo wszystko jednak zaryzykuję i wezmę IRF640, na moje potrzeby w zupełności wystarczą. A w razie gdyby się zbytnio grzały, mam różne radiatory i wiatraki.

Cytat:
    Od pojemności rezonansowej oraz indukcyjności uzwojenia pierwotnego. Ale precyzyjnej kontroli i tak nie uzyskasz, więc IMHO niezbyt ma to sens.

Jaką mniej więcej dokładność można uzyskać ?
    I jaka orientacyjnie będzie moc wyjściowa przy jednym MKP10 360nF, zasilane z 30V, z flybackiem na wyjściu 5/5 nawinięć.

• #65 28 Lip 2015 13:34
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:

Jaką mniej więcej dokładność można uzyskać ?
    I jaka orientacyjnie będzie moc wyjściowa przy jednym MKP10 360nF, zasilane z 30V.

Jaką dokładność? Zasadniczo: żadną. Można tylko powiedzieć, że dana konfiguracja pozwoli osiągnąć więcej mocy niż inna. Ale tylko tyle, nie ustalisz sobie w ten sposób "tyle a tyle watów".

Mało tej pojemności. Może mieć problemy ze wzbudzeniem się i wywalić klucze. Radzę nie schodzić poniżej 600nF.

Nikt Ci nie powie jaka moc, nie da się przewidzieć. :D

EnergetycznyBob napisał:
    Cytat:
    Trochę ciepła będzie. Zwłaszcza, że nie ustawisz go precyzyjnie na zadany prąd. Raz Ci szarpnie 8A, raz 15

Są aż takie rozbieżności w poborze prądu przy jednej konfiguracji ?

Dużo zależy od transformatora HV (który skutecznie eliminuje próby obliczenia mocy) oraz zapalonego na wyjściu łuku (którego natura elektryczna zależy od wielu, złożonych zjawisk i jest totalnie nieprzewidywalny).

Zważ też, że przetwornica nie będzie pobierać tego prądu ciągle. Bez zapalonego łuku będzie poniżej ampera, po zapaleniu im bardziej wyciągniesz łuk, tym większy będzie pobór. Dzięki takiej dorywczej naturze pracy możesz "katować" np. transformator zasilający bardziej, niż wynosi jego znamionowe obciążenie ciągłe.

• #66 28 Lip 2015 13:46
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Ok. Dzięki za szczegółowe odpowiedzi, trochę rozjaśniła mi się sytuacja, wezmę 4x MKP10 360nF

I jeszcze takie pytanko, widziałem gdzieś układ działający na podobnej zasadzie do tego tutaj, jednak był na jednym MOSFET'cie, był to bodajże IRFP460, może kojarzysz takie rozwiązanie. Jeśli tak to czy wydajność takiego układu jest zadowalająca ?
    Nie mogę w tej chwili znaleźć schematu, ale jak na niego trafię to wrzucę tutaj.

• #68 28 Lip 2015 20:41
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Mimo wszystko jednak zaryzykuję i wezmę IRF640, na moje potrzeby w zupełności wystarczą. A w razie gdyby się zbytnio grzały, mam różne radiatory i wiatraki.
    IRFP250 ma 85mΩ na zimno a IRF640 ma 180mΩ, zakładając że będą podgrzane do 80°C pierwszy tranzystor da radę z prądem szczytowym 26A a ten drugi 12A (prąd średni będzie mniejszy), powyżej zaczną się właczać oba na raz, co jak wiadomo źle się kończy.

• #69 01 Sie 2015 20:11
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

@jarek_lux: Jeśli dadzą radę wytrzymać 8A 30V ciągłej pracy, to i tak będzie sporo.

Części już zamówione, jakieś podpowiedzi/ostrzeżenia co do samej budowy ?

DIODA 1.0A100V75NS DO41 R10 UF4007
    TRANZYSTOR NFET 18A200V IRF640 TO220
    DIODA.ZENERA 12V 1.3W DO41
    KOND.MKT 360NF250V R22.5 5%
    REZYSTOR 470R 5W 5% PIONOWY
    MOSTEK 15A1000V KBPC1510 KW.KON.
    REZYSTOR 10K 0.5W 5% OSIOWY

Jakiej wielkości powinny być radiatory ?

• #70 01 Sie 2015 20:16
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:

KOND.MKT 360NF250V R22.5 5%

Pokaż dokładny link, bo albo slawmir ma totalny śmietnik w oznaczeniach artykułów (na co wygląda, bo z tego co widzę nie raz opisy się nie zgadzają), albo właśnie kupiłeś bezużyteczny kondensator...

• #72 01 Sie 2015 20:24
    DVDM14
    Poziom 35  

Czyli kondensator chyba dobry. W tym sklepie panuje niezły chaos w oznaczeniach, w nazwie produktu podane jest "kondensator MKP", a w symbolu producenta MKP10, co się wzajemnie wyklucza... Mam nadzieję, że kupiłeś przynajmniej dwie sztuki. :)

• #73 01 Sie 2015 20:29
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Kupiłem 4szt. kondensatorów. Innych części też wziąłem nadprogramową ilość jakby coś poszło nie tak. A jak wszystko będzie ok, to można będzie zmontować dwa ZVS'y

• #74 01 Sie 2015 20:35
    DVDM14
    Poziom 35  

Pytałeś o radiatory - no cóż, będą potrzebne spore. Raczej nie żałuj tym biednym tranzystorom chłodzenia.

W kwestii pozostałych uwag - co z dławikiem? Masz już jakiś rdzeń? Zwróć też uwagę czy dobrze nawinąłeś uzw. pierwotne, zastraszające jak wielu ludzi popełnia tutaj błąd.

I jeszcze jedno, o czym nie wspomniałeś - masz odpowiedni kondensator do filtrowania zasilania?

• #75 01 Sie 2015 21:31
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Bardziej chodziło mi o wymiary w cm, ale może pokarze jaki planuję wykorzystać.
    Jak sądzicie, radiator uciągnie tranzystory i mostek jednocześnie ?

Rdzeń dławika mam ze starego ATX'a, wystarczy 15-25 nawinięć ?

Co do filtrowania. Mam sporo kondensatorów elektrolitycznych, jaka pojemność będzie odpowiednia ?

EDIT:
    Trafiłem ostatnio na informację że ZVS może pracować na napięciu 40-60v po kilku modyfikacjach, zmianie rezystorów 470ohm na 1kohm, zenerów 12v na 15v, zwiększeniu indukcyjności dławika. Próbował ktoś ?
    EDIT: Poprawione

• #76 02 Sie 2015 11:38
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:

Trafiłem ostatnio na informację że ZVS może pracować na napięciu 40-60v po kilku modyfikacjach, zmianie rezystorów 470ohm na 1kohm, zenerów 12v na 15v, zwiększeniu indukcyjności dławika. Próbował ktoś ?

Przy 40-50V może działać i bez modyfikacji. Powyżej 50V można go uruchomić z tymi przeróbkami, ale to nierozsądne - przy 60V to już balansowanie na granicy wytrzymałości kluczy i bardzo łatwo o ich spalenie. Dodatkowo przy takich napięciach sprzężenie zwrotne zaczyna zawodzić i przetwornica może spalić klucze nawet jakby były na 1200V - taki "urok" tej topologi, nie radzi sobie za dobrze z wyższymi napięciami zasilania. Słowem: bez sensu, nie uzyskasz w ten sposób nic nadzwyczajnego, a przeciążasz niepotrzebnie całość. 50VDC przyjmuje się za "granicę bezpieczeństwa". :)

Ponadto przy takim przewoltowaniu często jest konieczne zanurzenie trafopowielacza w oleju transformatorowym - pojawiają się przebicia.

EnergetycznyBob napisał:

Rdzeń dławika mam ze starego ATX'a, wystarczy 15-25 nawinięć ?

Tak, już 15 powinno być OK.

EnergetycznyBob napisał:

Co do filtrowania. Mam sporo kondensatorów elektrolitycznych, jaka pojemność będzie odpowiednia ?

Pisałem Ci już jakiś czas temu - przyda się co najmniej 10 000µF.

EnergetycznyBob napisał:
    Bardziej chodziło mi o wymiary w cm, ale może pokarze jaki planuję wykorzystać.
    Jak sądzicie, radiator uciągnie tranzystory i mostek jednocześnie ?

Kiepsko ten radiator widać, ale wygląda na cooler z PC. Powinien starczyć, zwłaszcza jeśli dasz wentylator.

• #77 07 Sie 2015 00:29
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

ZVS złożony, wszystko działa jak należy, poza tym że kilka razy sam z siebie przestał działać.
    Dzisiaj nie miałem czasu na dłuższe testy, ani dobrego zasilania, być może przez to układ padał. Transformator o którym pisałem wcześniej muszę od nowa nawinąć, jutro spróbuję na prostowniku do akumulatora.
    Wszystko połączone bez ani jednej kropli cyny, także każdą część można wymienić w chwilę, ale wszystko sztywno się trzyma.
    Jutro wrzucę jakieś zdjęcia.

• #78 07 Sie 2015 15:07
    DVDM14
    Poziom 35  

Takie wyłączanie nie jest normalnie. Jak długo pracowała przetwornica? Masz pewności że wszystkie połączenia są całkowicie pewne? Składanie bez lutowania do mnie jakoś nie przemawia...

Jaka pojemność filtrująca i rezonansowa? Nic się nie przegrzewało?

• #79 07 Sie 2015 15:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wszystko połączone bez ani jednej kropli cyny, także każdą część można wymienić w chwilę, ale wszystko sztywno się trzyma.
    Lutowanie jest szybsze i pewniejsze niż jakikolwiek sposób łączenia "bez ani jednej kropli cyny".

• #80 07 Sie 2015 19:49
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Cytat:
    Lutowanie jest szybsze i pewniejsze niż jakikolwiek sposób łączenia "bez ani jednej kropli cyny".

Na pewno jest pewniejsze, ale nie zawsze szybsze.

Poprawiłem połączenia, już nic się nie rozłącza.
    2 min ciągłej pracy pod akumulatorem ledwo rozgrzały tranzystory :D

Zamierzam dodać modulację dźwiękową, i tu kolejne pytanie.
    Czy mogę dać uzwojenie modulujące na dławiku ?
    Będę korzystał ze schematu podanego w załączniku.

• #81 07 Sie 2015 19:52
    DVDM14
    Poziom 35  

Nie wiem kto to wymyślił, ale stanowczo odradzam próby modulacji audio pracy ZVS-a. Ta przetwornica wymaga stabilnego zasilania i takie zabawy bardzo łatwo mogą wybić ją z oscylacji = ubić klucze.

Nie sądzę żeby układ ze schematu miał w ogóle szansę działać poprawnie...

• #82 25 Sie 2015 02:15
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

ZVS wersja 2, bardziej poręczna niż pierwsza.
    Na akumulatorze sprawdza się bardzo dobrze, jutro będę miał zasilacz 19v 6.2A.
    Wtedy dopiero pokaże co potrafi :D
    Jej poprzedniczka być może zostanie przerobiona na kuchenkę indukcyjną.

Transformator impulsowy, prośba o schmat. Transformator impulsowy, prośba o schmat. Transformator impulsowy, prośba o schmat.

@DVD14: Pisałeś że ZVS jest wrażliwy na płynność zasilania, ale jakoś tego nie zauważyłem. Na transformatorze 12v bez wygładzania działał całkiem sprawnie.
    Tak więc modulacja audio nie powinna mu zaszkodzić.

• #83 25 Sie 2015 12:14
    DVDM14
    Poziom 35  

EnergetycznyBob napisał:

Na akumulatorze sprawdza się bardzo dobrze, jutro będę miał zasilacz 19v 6.2A.
    Wtedy dopiero pokaże co potrafi :D

Troszkę mało prądu, ale zobaczymy. :)

EnergetycznyBob napisał:

Jej poprzedniczka być może zostanie przerobiona na kuchenkę indukcyjną.

Wątpię żeby przetrwał. Do grzania potrzebujesz mocnych tranzystorów o małym Rds i dużym Id (IRF640 mogą nie wytrzymać), zasilacza 300-600W i już solidniejszego dławika o sporym prądzie nasycenia.

EnergetycznyBob napisał:
    @DVD14: Pisałeś że ZVS jest wrażliwy na płynność zasilania, ale jakoś tego nie zauważyłem. Na transformatorze 12v bez wygładzania działał całkiem sprawnie.
    Tak więc modulacja audio nie powinna mu zaszkodzić.

To rosyjska ruletka. Tą przetwornicę bardzo łatwo wybić z oscylacji więc nie zdziw się jeżeli nagle spali tranzystor. ;)

Przy okazji uruchamiając przetwornicę bez kondensatora filtrującego zasilanie prócz ryzykowania upaleniem kluczy tracisz sporo mocy. O tym jakie cuda się lubią dziać na zasilaniu w przetwornicach nie posiadających niskoimpedancyjnego rezerwuaru energii (tj. kondensatora elektrolitycznego tak blisko jak się da) nie wspomnę, chociaż tu jeszcze tragedii nie ma ponieważ przebiegi mają bardzo łagodne zbocza.

• #84 26 Sie 2015 00:13
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

No niestety zasilacza dzisiaj nie dostałem, ale za to zmusiłem swój do działania, jeszcze nie do końca nawinięty. O ile nie sprawdzał się on na standardowym mostku + kondensator, o tyle w układzie typu AC voltage doubler, działa bardzo dobrze, może jutro wezmę się za nawijanie uzwojenia na wyższe napięcie.
    ZVS bardzo dobrze sprawdza się też w bezprzewodowym przesyle energii, jednak tylko na bardzo małe odległości, ale za to z dużą efektywnością.

• #85 10 Paź 2015 01:48
    EnergetycznyBob
    Poziom 9  

Do tej pory wszystko działa jak należy, przy zasialniu z ok.30v daje bardzo ładny łuk i doskonale sprawuje się jako głośnik plazmowy, według projektu który podałem kilka postów wyżej, tzn. nie do końca bo zamiast układu na tranzystorach, użyłem wzmacniacza do głośników creative'a. Nie zauważyłem aby ZVS grzał się bardziej niż przy normalnej pracy, dobrze też sprawdza się jako nagrzewnica indukcyjna. Poniżej ZVS z modulacją audio w akcji.