Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać kondensator za transformatorem?

13 Lip 2015 09:49 2316 25
  • Poziom 27  
    Może mi ktoś podpowiedzieć jak dobrać kondensator w zasilaczu transformatorowym? Po wyprostowaniu napięcia chciałbym je wygładzić ale nie wiem jak obliczyć jego pojemność i jaki zapas napięcia wybrać. Czy wystarczy 1.4U szczytowego?
  • Poziom 27  
    Właśnie pytam o wzór bo transformator dość konkretny 48V/50A.
  • Poziom 25  
    Jakie masz obciążenie trafa ?
  • Poziom 27  
    Zmienne do około 2kW.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    strikexp napisał:
    Może mi ktoś podpowiedzieć jak dobrać kondensator w zasilaczu transformatorowym?
    Kondensator dobiera się w zależności od dopuszczalnego napięcia tętnień i natężenia prądu pobieranego z zasilacza.
    Dla większości zastosowań możesz przyjąć 1500-2000µF na 1A pobieranego prądu ale dla dobrego wygładzenia pomnóż dolną wartość x 3.

Dodano po 4 [minuty]:

strikexp napisał:
    Zmienne do około 2kW.
    Przybliż co to za urządzenie, 2kW przy 48V to około 40A. Wzmacniacz dużej mocy?
  • Poziom 27  
    Dwa silniki.

A może jeszcze jakiś wzór na to wygładzenie? Zależy mi żeby tętnienia były poniżej 53V.
  • Poziom 43  
    Silniki szeregowe można zasilać bez wygładzania tętnień. Co to za typ silnika, wymaga wygładzenia napięcia czy chcesz to zrobić "na wszelki wypadek"?
  • Poziom 25  
    No to raczej nie potrzebujesz aż takiej filtracji napięcia. Bezwładność mechaniczna załatwi tę sprawę.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    strikexp napisał:
    A może jeszcze jakiś wzór na to wygładzenie?

Uttp = Iwy/(2*C*f) dla prostownika dwupołówkowego.

stąd: C = Iwy/2*f*Uttp
  • Poziom 27  
    @L0bo
    Ale mam elektronikę sterującą, muszę wyeliminować tętnienia chociaż już widzę że taniej będzie zmienić mostki H niż kupić kondensatory :)

A zapytam jeszcze jak to jest z transformatorem 400V/48V? On ma 3 uzwojenia pierwotne i jedno wtórne?
    Etit:
    No dobra to było głupie pytanie, już sam sobie odpowiedziałem że ma 3 i trzeba wyprostować i spiąć :)
  • Poziom 28  
    Skoro masz transformator 3-fazowy, to tym bardziej kondensatory wygładzające są zbędne.
  • Poziom 27  
    Transformatora jeszcze nie kupiłem ale po chwili namysłu raczej pewna sprawa że kupię 3 fazowy. Chyba że będą to względy finansowe, jednak jak na razie znalazłem 1200VA 400/24 w tej samej cenie co 230/24. Wystarczy złączyć szeregowo dla takiego wyniku jak pisałem wyżej.

Co do wygładzania to się nie zgodzę, nie chodzi o tętnienia ale zmniejszenie wartości szczytowej. Chociaż znalazłem już MOSFETY na 100V, trochę droższe ale powinny dać radę i wyeliminować potrzebę wygładzania.
  • Poziom 43  
    strikexp napisał:
    Co do wygładzania to się nie zgodzę, nie chodzi o tętnienia ale zmniejszenie wartości szczytowej.
    Tu mnie zaciekawiłeś. W jaki sposób dołożenie kondensatora może obniżyć wartość szczytową napięcia, układ musiałby działać tak aby kondensator zawsze był niedoładowany.
  • Poziom 27  
    Fakt, czyli moje myślenie jest błędne. Jednak pod obciążeniem wartość szczytowa byłaby obniżana przez kondensator.
  • Poziom 43  
    Tętnienia występują tylko przy obciążeniu - nie ma poboru prądu nie ma tętnień. Przy obciążeniu, napięcie DC nigdy nie osiągnie wartości szczytowej ale jak zabezpieczysz mosfety gdy silnik nie pracuje. Właśnie wtedy zasilacz osiąga maksymalne napięcie.
    Pamiętaj też, że kondensator, gdy jest rozładowany, to w pierwszej chwili po włączeniu zasilania stanowi praktycznie zwarcie. Dlatego do pojemności muszą w zasilaczach być dobrze dobrane półprzewodniki i dlatego przeważnie sprzęt pada najczęściej bezpośrednio po włączeniu.
  • Poziom 27  
    Ale ja MOSFETy montuję za kondensatorem mając świadomość z tej wady kondensatora. :)
    Na początku planowałem użyć zasilacza przemysłowego, ale przy takich mocach jest to dwa razy droższe. W dodatku takie zasilacze przeważnie padaja po kilku latach, a transformator może działać przez dziesiątki lat. Dioda mocy też chyba za szybko nie zdechnie a kosztuje śmieszne 3x po 4zł. Jedynie kondensator trzeba będzie wymienić co 5 lat i dlatego po przemyśleniu nie zamierzam tam pchać ich zbyt dużo.
    Ciekawy jestem tylko jak silnik zniesie takie wyższe skoki napięcia, ale izolacja jest na pewno na znacznie wyższe napięcie niż 48V.
  • Poziom 43  
    strikexp napisał:
    Ale ja MOSFETy montuję za kondensatorem mając świadomość z tej wady kondensatora.
    Co to znaczy za? Nie ma znaczenia przed czy za. Jeżeli pracują jako zawór elektryczny to gdy są zamknięte dostają pełne napięcie.
  • Poziom 27  
    Ale pisałeś o prądzie ładowania kondensatora, stąd moja wypowiedź.
  • Poziom 37  
    A nie lepiej zasilać elektronikę od dzielnie?
  • Poziom 27  
    To jest tylko mostek H, sygnał sterujący będzie podawany z osobnego zasilania 5V.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Transformatora jeszcze nie kupiłem ale po chwili namysłu raczej pewna sprawa że kupię 3 fazowy. Chyba że będą to względy finansowe, jednak jak na razie znalazłem 1200VA 400/24 w tej samej cenie co 230/24. Wystarczy złączyć szeregowo dla takiego wyniku jak pisałem wyżej.

W transformatorze trójfazowym chcesz połaczyć szeregowo dwa uzwojenia 24V, żeby uzyskać 48V? a zapewne trzecie uzwojenie zostawisz nieużywane? powiedz to elektykom i sprawdź jak długo będą się z ciebie śmiali.

Cytat:

Dioda mocy też chyba za szybko nie zdechnie a kosztuje śmieszne 3x po 4zł.
    Dioda na 50A za 4zł ciekawe gdzie taką widziałeś, chyba że używane, albo te 50A to tak liczone jak w mostku KBPC5010?
    Cytat:

Jedynie kondensator trzeba będzie wymienić co 5 lat i dlatego po przemyśleniu nie zamierzam tam pchać ich zbyt dużo.
    Nie wybrałeś jescze kondensatora a już wiesz na ile starczy? trwałośc kondensatora liczy sie na podstawie napiecia temperatury wewnętrznej która zależy od temperatury zewnętrrznej i prądu tętnień.
  • Poziom 27  
    Połączę dwa transformatory a nie uzwojenia, nie rób ze mnie głupszego niż jestem.
    A to że jedna faza zostałaby niepodłączona to akurat moim zdaniem nic znaczącego przy 333W, markowy mikser ma więcej a jest na jednej fazie. A prawdziwy elektryk zamiast się śmiać, porządnie by... za brak wiedzy o przesunięciu fazowym.

No dobra nie dioda tylko mostek prostowniczy, same diody mają tak z 25A. Model KBPC5010 dostępny w electropark.pl za 3,50zł. Czy ty aby na pewno wiesz co dziś piszesz?

Z kondensatorem to tak na oko oceniłem ile pochodzi zanim całkiem zdechnie, przyzwoity kondensator ma jakieś 3000h deklarowanej żywotności. Co nie znaczy że w zasilaczu trzeba go wymieniać co 4 miesiące. Lepiej wsadzić ich kilka i nie przejmować się pogarszajacymi sie parametrami. Dlatego zrezygnowałem z inwestowania w kondensatory i zamówiłem MOSFET na 100V. A kondensatory to tylko tak symbolicznie aby troche wygładzić.
  • Poziom 43  
    strikexp napisał:
    A kondensatory to tylko tak symbolicznie aby troche wygładzić.

Nadal nie rozumiem po co symbolicznie wygładzać napięcie z prostownika trójfazowego, dla lepszego samopoczucia?
  • Poziom 27  
    Jakoś tak nie lubię tętnień, ale chyba masz rację że nie warto wydawać kilkudziesięciu złotych na kondensatory.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Połączę dwa transformatory a nie uzwojenia, nie rób ze mnie głupszego niż jestem.
    A to że jedna faza zostałaby niepodłączona to akurat moim zdaniem nic znaczącego przy 333W, markowy mikser ma więcej a jest na jednej fazie. A prawdziwy elektryk zamiast się śmiać, porządnie by... za brak wiedzy o przesunięciu fazowym.
    Piszesz tak jakby ci nie robiło żadnej różnicy czy dasz prostownik 3-pulsowy czy sześcio, czy uzwojenie będzie w gwiazdę czy w trójkąt, czy może jedna faza zostanie niepodłączona.

Cytat:
    No dobra nie dioda tylko mostek prostowniczy, same diody mają tak z 25A. Model KBPC5010 dostępny w electropark.pl za 3,50zł. Czy ty aby na pewno wiesz co dziś piszesz?
    Piszę że są elementy takie jak KBPC5010 które katalogowo mają 50A ale nikt rozsądny ich przy takim prądzie nie użyje, a porządna dioda na >10A kosztuje więcej niż 4zł.

Cytat:
    Z kondensatorem to tak na oko oceniłem ile pochodzi zanim całkiem zdechnie, przyzwoity kondensator ma jakieś 3000h deklarowanej żywotności.
    Katalogowa żywotność kondensatora jest liczona w bardzo wysokiej temperaturze bliskiej maksymalnej, są kondensatory które mają katalogowo 25000 h @ 105°C (przykład z PEH 169 ) ale nawet taki co ma 1000h może wytrzymać >10lat jesli nie dopuścisz do nadmiernego nagrzewania.

Cytat:
    Co nie znaczy że w zasilaczu trzeba go wymieniać co 4 miesiące. Lepiej wsadzić ich kilka i nie przejmować się pogarszajacymi sie parametrami.

Kilka wkładamy nie dla tego że po roku połowa padnie, ale dla tego żeby prąd tętnień pojedynczego kondensatora był mniejszy, żeby uzyskać założona temperaturę pracy i trwałość zgodną z wymaganiami projektanta, oraz po to żeby uzyskać mniejsze ESR.

Cytat:
    Jakoś tak nie lubię tętnień, ale chyba masz rację że nie warto wydawać kilkudziesięciu złotych na kondensatory.
    Tętnień nie zlikwidujesz całkowicie, po prostu jeśli jest taka potrzeba to liczy sie kondensatory na określoną amplitudę tętnień po filtracji, tak żeby nie wydać majątku a jednocześnie utrzymac tętnienia w dopusczalnych granicach.

Ja to nie lubię takiego pitolenia, albo potrzebujesz zmniejszyc tętnienia albo nie, jeśli trzeba metod jest kilka mozna stosować kondensatory, można aktywne tłumienie (zamieniać na ciepło "odcięte" szczyty).

Rozumiem że można czegoś nie wiedzieć, ale po co wymyślac takie teorie z palca wyssane jak o to trwalości kondensatorów?