Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilość czynnika w układzie oraz ciśnienie pracy

wojciech2000 13 Lip 2015 10:46 2874 22
  • #1 13 Lip 2015 10:46
    wojciech2000
    Poziom 5  

Witam,
    poszukuję informacji i wskazówek na temat ilości czynnika R404 jaką należy wpuścić do układu chłodniczego zasilającego regał chłodniczy.

Jestem amatorem ale posiadam czynnik manometry i pompę do robienia próżni.

Mam jedynie informację, że dla danej sprężarki napełnienie wynosi 2,5kg na cylinder czyli w moim zestawie 5kg lecz po dodaniu 5kg efekt chłodniczy przy wyższych temperaturach jest słaby .

Regał chodzi na dwóch parownikach z oddzielnymi sterowaniami są dwie czujki temperatury.

I teraz potrzebuję wskazówki forumowiczów odnośnie takiej sytuacji

Zrobiłem w układzie próżnię i napełniłem układ 5kg czynnika - brak różnicy w pracy dodałem czynnika już do 7 kg i też niema efektu więcej nie wiem czy ma sens dodawać opierając się tylko na obserwacji urządzenia czas zapytać o poradę.

Potrzebuję porady na jakim ciśnieniu powinno to pracować

Obecnie mam 4,8 Bara i nie wiem czy powinienem upuścić czynnika aby było 3,5 bara?

Mam wziernik na instalacji podczas pracy jest pełny płyn przezroczysty ładny bez bąbli piany itp. gdy wyłączę sprężarkę poziom we wzierniku spada do około 70-80%

Pomożecie ?

Dodam, że robię to dla siebie i nie w celach zarobkowych

Komentarze w typu wezwij fachowca będę rozpatrywał na końcu bo urządzenie działa ale długo chodzi sprężarka aby zrobić temperaturę w urządzeniu.

Pozdrawiam z góry dziękuję za pomoc

0 22
  • Pomocny post
    #2 13 Lip 2015 18:59
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Bo sprężarka powinna chodzić od 16 do 18 godzin na dobę.

wojciech2000 napisał:
    Mam jedynie informację, że dla danej sprężarki napełnienie wynosi 2,5kg na cylinder czyli w moim zestawie 5kg
    Większych bredni nie słyszałem. Zmierz ciśnienie i temperaturę rury ssącej różnica temperatur między termometrem a manometrem powinna wynosić od 5 do 10 stopni. Od i cała filozofia. A na początek proponuję porządnie umyć regał włącznie z chłodnicą wentylatorami i szczelinami wyprowadzającymi powietrze. Będzie taniej w eksploatacji.

1
  • #3 14 Lip 2015 21:24
    LisiuPMI
    Poziom 13  

5 kg czynnika to wchodzi do klimatyzacji na 200m2 sali bankietowej a nie do regału chłodniczego :D

0
  • #4 14 Lip 2015 23:06
    wojciech2000
    Poziom 5  

Witam regał jest wymyka parowniki czysciutki skraplacz też wymyty myjka ciśnieniowa. I teraz pytanie bo jest konkretną odpowiedź dla 4,8 niskie temp około 0 czyli rura sssąca przy spręźarce ma mieć od+ 5 do +10 C tak dobrze rozumiem?? I teraz jak odciągnąć czynnik do 3,5 bara na ssania temp odparowywanie była by -10 czyli rura sssąca przy spręźarce będzie od -5 do 0 C czy tak łatwo niejest?

Dodano po 26 [minuty]:

Oczywiście przy możliwości wyregulowania zaworów rozpręźnych do takiego przegrzania ale czy trop jest dobry?

0
  • #5 15 Lip 2015 09:28
    p.obelix

Od ciągasz do butli pod warunkiem że ona nie jest jednorazowa. Zamrozić butle podłączyć manometry na zbiornik cieczy w agregacie. Otworzyć manometry cofnąć czynnik do zamrożonej butli.

Dodano po 20 [sekundy]:

Od ciągasz do butli pod warunkiem że ona nie jest jednorazowa. Zamrozić butle podłączyć manometry na zbiornik cieczy w agregacie. Otworzyć manometry cofnąć czynnik do zamrożonej butli.

0
  • #6 15 Lip 2015 09:38
    wojciech2000
    Poziom 5  

a może zrobić próżnię w tej butli i też będzie ok ?

A słuchaj czy ja dobrze zrozumiałem, że doprowadzając do np.: 3 bar tj.- 15C na ssaniu będę miał lepszy efekt chłodniczy w postaci niższej temperatury samego parownika? Chce żeby parownik był maksymalnie zimny co oczywiście da mi efekt szybszego schładzania regału.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lip 2015 09:44
    p.obelix

Wieksza różnica temperatur to większa wydajność. Ale znów spada wydajność energetyczna urządzenia. Powstaje problem z rozmrażaniem regału itp. Chłodnictwo ma już ponad 100 lat a Ty szukasz nie wiadomo czego. Tak można zrobić próżnie i cofnąć gaz do niej.

1
  • #8 15 Lip 2015 09:50
    wojciech2000
    Poziom 5  

szukam tylko odpowiedzi na pytanie czy uzyskując na ssaniu 3,5 bary czyli -10C z przegrzaniem w granicach do 10C ( rura ssąca około 0C ) będzie urządzenie działać czy nie będzie za mało czynnika ?

0
  • #9 15 Lip 2015 10:19
    p.obelix

Nie nie będzie go mało jak masz wziernik to daj do butli tyle żeby zaczęło w nim szumieć a potem do dawaj po 100 gram co 5 minut aż będzie pełny. Zmierz temperaturę rury cieczowej powinna wynosić 32-38 stopni przy 25 na zewnątrz

0
  • #11 15 Lip 2015 10:47
    walter56
    Poziom 15  

Według mnie to jest za mało danych.
    Piszesz o dwóch parownikach. Czy zasilane są oddzielnymi zaworami rozprężnymi?
    Czy agregat skraplający posiada zbiornik ciekłego czynnika. Jeśli tak to jaka jest jego wielkość.
    Jeśli agregat jest bez zbiornika cieczy to urządzenie to wymaga precyzyjnego napełnienia czynnikiem chłodniczym. Zbyt duża ilość czynnika w układzie bedzie powodowała jego zaleganie w skraplaczu i w konsekwencji wzrost ciśnienia skraplania. Dobrze tu doradza p.obelix z tym upuszczeniem większej ilości i następnie dodawaniem po 100g.

0
  • #12 15 Lip 2015 10:59
    wojciech2000
    Poziom 5  

Witam instalacja posiada zbiornik cieczy 7,5dm3.

Dokładnie mam ten zestaw http://www.elektronika-sa.com.pl/tcmodel.php?line=UHPAM-MGZ-2001&model=MGZ%20050

Regał na dwóch parownikach dwa zawory rozprężne i dwa sterowania.

I w 1 jest chyba już fajnie wyregulowane ale na 2 wolniej zbija temperaturę jak ten 1 się wyłączy to na tym 2 przyśpiesza schodzenie temp.

Cały czas chodzi mi o to aby parowniki były chłodniejsze 1 ma -7C na początku parownika zaś drugi -3 -4 C chciałbym zrobić na nich niższą temperaturę

Rura cieczowa na której jest wziernika na z pamięci na wyczucie bo nie mierzyłem chłodniejsza

Jakie dane potrzebujecie to je zbiorę i wam wyślę wieczorem

0
  • Pomocny post
    #13 15 Lip 2015 11:57
    walter56
    Poziom 15  

Obniżenie temperatury parowania jest poprzez regulację zaworów nie przyspieszy efektu chłodniczego, gdyż spada wtedy wydajność chłodnicza. Innymi słowy - zmniejsza się efektywna powierzchnia parowników. Ten efekt można uzyskać jedynie przez zwiększenie wydajności sprężarki - wstawić większy agregat.
    W wypadku twojego regału należy wyregulować zawory rozprężne (przegrzanie par) aby uzyskać w miarę ich równą pracę. Przegrzanie w tym wypadku należy regulować mierząc temperaturę nie przed sprężarką, gdyż tu jest średnią z dwóch parowników, a w miejscach koło czujników z zaworów rozprężnych.
    W tej instalacji są prawdopodobnie dwa zawory elektromagnetyczne na liniach przed rozprężnymi. Wyłączenie jednego z tych zaworów (jednego parownika) powoduje, że drugi pracuje z dużo większą wydajnością (obniża się temperatura parowania), gdyż cała moc sprężarki skuiona jest na jednym parowniku.

1
  • #14 15 Lip 2015 12:48
    wojciech2000
    Poziom 5  

Dziękuję wam serdecznie za pomocne rady. Miejwiecej mam plan działania czekam na nowy filtr. Spuszcze cały czynnik do butli wymienię filtr zrobię
    próżnię dobija czynnik na 3,5 następnie wyregulukę rozpręźnne tak jak mówicie według temp ma ssącej przy zazaworach tak aby przegrzanie było około 5-10 C czyli mając na 3,5 bara -10 na ssącej przy zawodach ma być max 0C czy dobrze zrozumiałem? Temperatura parowniki powinna być około -10C?

0
  • Pomocny post
    #15 15 Lip 2015 13:31
    walter56
    Poziom 15  

Abyśmy się dobrze zrozumieli to jeszcze uściślę.
    Z wylotów parowników wychodzą rury, potem jest trójnik, dalej idzie jedna na stronę ssawną sprężarki.
    Pomiar temperatur ssania dla poszczególnych parowników należy przeprowadzić na rurach przed tym trójnikiem, możliwie najbliżej czujników. Jeśli zawory rozprężne to typ termostatyczny to z nich wychodzą cieniutkie rurki zakończone czujnikami przykręconymi do rur ssawnych z poszczególnych parowników.
    Stopień przegrzania to różnica temperatury ssania i temperatury odczytanej z manowakuometru. Fabrycznie dla zaworów ustawiana jest na ok 7 stopni.
    Przy dwóch parowaczach może być nieco wyższa (ok 10), gdyż w wypadku wyłączenia się jednego parownika następuje obniżenie ciśnienia parowania, intensyfikuje się parowanie i mogą dostawać się mokre pary na sprężarkę.
    Ogólną temperaturą parowanie bym się nie przejmował. Jeśli uda się dokładnie ustawić przegrzanie to ogólna temperatura parowania będzie wynikiem tego ustawienia.
    Ilość czynnika tak dobrać, aby nie było odparowania w rurociągu cieczowym (wziernik).

2
  • #16 15 Lip 2015 16:41
    wojciech2000
    Poziom 5  

Witam bardzo ładnie i dokładnie to opisałeś. Mam doskonałe dojście do zaworów rozpręźnych temp będę mierzył przy samym zaworze przy bańce przepiętej do ssącej.

Co do wziernika to już niezrozumiałem. Jeśli na ssącej przy spręźarce będę miał 3,5 bara i potem jak wydaje mi się z poprzedniego napełniania( przy wyłączonej spręźarce wziernik będzie napełniania z 50% ale będzie spokojnie stał czysta ciecz) a jak włączę spręźarkę to będzie cały wziernik pełny dodam że mam wziernik w pionie. Teraz mam tak ze na postoju mam z 80% napełnienia wziernika i czysta ciecz w nim na pracy sprężarki jest pełny

Dodano po 46 [minuty]:

Ilość czynnika w układzie oraz ciśnienie pracy

Zrobiłem obrazek co i jak dzisiaj mam nie zaznaczyłem elektrozaworów ale dla każdego parownika jest 1

Temperatury parowników PAROWNIK I -7 na początku w lamelach a PAROWNIK II -3 -4 na początku w lamelach

Mogę jutro dodać inne dane odnośnie temperatur

0
  • #17 15 Lip 2015 19:55
    walter56
    Poziom 15  

W wypadku, gdy pracuje sprężarka i obydwa parowniki dobrze by było, aby we wzierniku nie było żadnych pęcherzyków gazu (gazowego czynnika). Piszę dobrze by było, bo nie zawsze da się to osiągnąć (np. wskutek nieodpowiednich przekrojów rurociągów). Pojawienie się tych
    Na ilość ciekłego czynnik we wzierniku podczas postoju urządzenia ma wpływ wiele czynników, ale ilość ta nie ma znaczenia dla normalnej pracy.

Dodano po 6 [minuty]:

Przepraszam, nie dokończyłem zdania.
    Pojawienie się tych pęcherzyków we wzierniku świadczy o częściowym odparowywaniu czynnika w przewodzie cieczowym.

0
  • #18 15 Lip 2015 20:01
    wojciech2000
    Poziom 5  

Jak dotąd pory we wzierniku zawsze było czysto i przejrzyście. Teorie z grubsza dzięki waszej a uprzejmości mam zrobiona jutro wezmę termometr i na tym co mam obecnie porobię pomiary temperatur a po tym jak dojdzie filtr wezmę od nowa napełnię instalację

0
  • #19 16 Lip 2015 19:25
    wojciech2000
    Poziom 5  

Zabrałem się za pomiary i przy mierzeniu przegrzania przyciąłem przewód.od sądy i dużą kupa muszę kupić drugi
    Ale skręciłem zawór tak źle sssąca zrobiła się cała białą do zaworu.zawór też lekko na.korpusie oszronił się ale to mało i już koniec regulacji śruba zakręcona odpuściłem ja z 1/2 obrotu zawór syczy rura siwa ale jak dwa parowniki się włącza to syczenie jest słabsze. Całe regulowanie było na 4,8 bara czyli 0. Jak odkręce żeby sssąca niebyła,biała to slabo Chlodzi jakieś pomysły czy nie filozofować i spóścić gazu na 3,5 bara i regowac

0
  • #20 16 Lip 2015 20:01
    p.obelix

Twoje opisy są tak słabe że trzeba to jakoś rozszyfrowywać ani kropki a o przecinku już nie wspomnę tylko czekać aż moderator pośle do kosza temat. Tak jak pisałem odzyskaj czynnik aż będzie szum w oczku. Potem dopełniaj. Teraz jak już masz uszkodzony zawór rozprężny to nici z pomiarów. Czy z mierzyłeś temperaturę cieczy ?

0
  • #21 16 Lip 2015 20:21
    wojciech2000
    Poziom 5  

No właśnie nie bo włożyłem sądę termometru na ssacą przy zaworze i przyciąłem osłoną z wiatrakami przewód muszę kupić nowy termometr jakieś polecacie są takie ze dotykają sądą np rury i jest wynik obrazu bo ten co 25s zmienia temp a dokładną jest po minucie ehh głową boli. Cieczowa przed wejściem do zaworu ciepła ale ile C to już niewiem jak kupie temp dokończę pomiary

0
  • #22 22 Lip 2015 07:15
    wojciech2000
    Poziom 5  

witam,
    zabrałem się ponownie za ten regał i co uzyskałem,

1) Spuściłem cały czynnik do butli
    2) Zrobiłem próżnię
    3) Dopuściłem czynnik 3,6 kg

Jakie efekty, Rura cieczowa znacznie cieplejsza około 20C ale ciśnienie ssania 4,4 bara na 2 parownikach jak jeden się zamknie to jest 3,5 bara

Dodanie czynnika do 5 Kg spowodowało że Rura cieczowa idąca do parowników jest chłodniejsza niż przy 3,6 kg, zaś rura ssąca chłodniejsza niż przy 3,6 kg

na oko uważam że przy 7 kg to lepiej działało ale pomyślałem że się Was zapytam
    co można wymyśleć w tej sytuacji

Dodano po 1 [minuty]:

wziernik na pracującej sprężarce napełniony do 90% bulgotania i piany za bardzo nie widać

0
  • #23 24 Lip 2015 11:12
    wojciech2000
    Poziom 5  

Dotarła termometr i o to moje efekty ciśnienie
    pracy 4,8 bara na jednej części temp za parownikiem wyłącza temperaturę przy 1,8 i schodzi temp ssącej do 1 1,3 C ma drugiej Większej części chłodni temp ssącej przy wyłączeniu chłodzenia 2,2 C schodzi do 1,4C czy jest już dobrze? Temp ssącej przy spręźarce około 3-5 C da się coś więcej zrobić aby lepiej ( szybciej) chodziła?

Dodano po 48 [sekundy]:

Sprężarka chłodna jest

Dodano po 45 [sekundy]:

Aaaaaaaa ssacą przy spręźarce cała mokra

0
  Szukaj w 5mln produktów