Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Margherita 2000 AL129X - części składowe wirującego bębna

gkowal100 13 Lip 2015 10:55 2625 9
  • #1 13 Lip 2015 10:55
    gkowal100
    Poziom 9  

Dzień dobry.

Przeszukałem forum i nie mogę znaleźć schematu/diagramu budowy wewnętrznego wirującego bębna w pralce Ariston AL129XEU.

Od pewnego czasu pralka w trakcie wirowania zaczęła strasznie hałasować. Nie jest to problem łożysk bo zostały wymienione.
    Hałas pojawia się tylko w trakcie wirowania, najczęściej po przekroczeniu 500 obr/min.
    Zauważyłem, że wtedy wirujący wewnętrzny bęben się odgina co powoduje bicie oraz prawdopodobne jego ocieranie o zewnętrzny bęben a w konsekwencji hałasowanie.
    Przy wyłączonym bębnie spróbowałem poruszać nim w górę i w dół naciskając krawędź przy uszczelce drzwiowej i zauważyłem, że w jednym ustawieniu się mocniej ugina.
    Podejrzewam, że albo pękł krzyżak, na którym jest zamocowany, albo puściła któraś ze śrub od tego krzyżaka (jakiś czas temu wyjąłem podejrzaną śrubkę z pompki).

Aby nie było wątpliwości o czym piszę, załączam zdjęcie bębna (nie mojego tylko znalezionego w internecie).
    Ariston Margherita 2000 AL129X - części składowe wirującego bębna

W dostępnych schematach budowy pralki oraz na stronach sprzedających części nie widzę, aby bęben wewnętrzny lub inne jego elementy występowały jako część zamienna.
    Bęben zewnętrzny w tej pralce jest cały nierdzewny i na oko wygląda na rozbieralny. Piszę na oko, bo fizycznie go jeszcze nie wyjąłem, gdyż pralka pracuje poprawnie tylko ma ograniczone wirowanie.

I tu mam dwa pytania/ problemy
    1. Czy po wyjęciu całego zespołu piorącego, da się bęben zewnętrzny tak otworzyć, aby wyjąc bęben wewnętrzny a po ewentualnej naprawie z powrotem to poskładać?
    2. Czy występują części zamienne do wewnętrznego bębna, czy też raczej należy się rozgladać na serwisach aukcyjnych za kompletnym używanym bębnem.

Opisany problem dotyczy pralki
    Ariston Margherita 2000
    Model: AL129XEU
    Type Number: LB2000C
    S/N: 011132292 80225150100

0 9
  • #2 13 Lip 2015 12:13
    magneto0909
    Poziom 13  

Nic nie wiemy o sprężynach ,amortyzatorach. Tam szukać przyczyn.

0
  • #3 13 Lip 2015 12:28
    gkowal100
    Poziom 9  

To raczej nie jest problem sprężyn i amortyzatorów.

Po wymianie łożysk razem z synem unieruchomiliśmy zewnętrzny bęben i uruchomiliśmy wirowanie. W zależności od masy wkładu po przekroczeniu pewnych obrotów 500-800 obr/min siła odśrodkowa w bębnie robi swoje i odgina wewnętrzny bęben. Drgania zewnętrznego bębna były w tym czasie minimalne.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Lip 2015 17:34
    mrice
    Specjalista AGD

na ten moment ariston oferuje do tej pralki zespół pioracy EVO2, czyli na plastikowym nierozbieralnym zbiorniku, do tego na pewno trzeba bedzie zmieniać fartuch, może i balasty, bez sensu robota, tak jak niewolno2 Ci napisał, wyjąć, sprawdzić krzyżak bębna, jak bedzie pęknięty szukać drugiej pralki na dawce organów.

2
  • #6 13 Lip 2015 19:07
    gkowal100
    Poziom 9  

Osobiście także podejrzewam, że problemem jest połączenie krzyżaka z bębnem.
    Kolega mrice niejako potwierdza także czarny scenariusz braku części zamiennych tego elementu.

Na razie wstrzymuję się z naprawą, bo jadę na wakacje, ale w międzyczasie będę szukał potencjalnego dawcy bębna. Po wakacjach spróbuję ruszyć z naprawą i wtedy dam znać jakie są tego efekty.

0
  • #7 31 Lip 2015 19:31
    gkowal100
    Poziom 9  

Witam ponownie.

Trafia mi się okazja zakupu używanej pralki Ariston AL88XEU (Type Number LB2000C, S/N 009198488 80225120200) w celu podmiany bębna. Od sprzedawcy dostałem zdjęcia zbiornika i na oko wygląda, że będzie pasował do mojego modelu z pierwszego postu.
    Jedyną zauważalną różnicą jest rozmiar koła pasowego na bębnie. W mojej pralce (AL129XEU) jest koło mniejsze trójramienne a w dawcy zbiornika (AL88XEU) koło większe pięcioramienne. Pewnie wynika to z różnicy silników, a konkretnie ich przełożenia. W dawcy silnik jest spalony więc i tak będę musiał użyć silnika swojego. Zakładam, że sposób mocowania kół na wale jest taki sam i można je swobodnie zamienić.

Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę przy porównaniu tych zbiorników.

Czy ktoś z forum ma taką wiedzę, że może potwierdzić, iż zbiorniki z pralek AL129XEU i AL88XEU są wymienne?

2
  • #8 01 Sie 2015 13:43
    mrice
    Specjalista AGD

w takiej sytuacji na twoim miejscu zainteresował bym się porównaniem silników i do twojego "dawcy" włożył bym tylko silnik z twojej starej pralki, zamiast rozbierać wszystko.

Koła będa się różnić z racji prędkości wirówki, łożyskowanie i oś bębna też mogą być inne, silniki jak pamiętam były stosowane te same, ale niech ktoś to jeszcze potwierdzi, jeśli koło pasowe na silniku będzie troche inne można je zamienić.

0
  • #9 02 Sie 2015 20:57
    gkowal100
    Poziom 9  

Tak jak wcześniej wspominałem kupiłem używana pralkę Ariston AL88XEU i cały zbiornik przełożyłem do mojej AL129XEU. Zewnętrznie zbiorniki są identycznie. Jedyna różnica to koło pasowe na bębnie. W AL88XEU koło pasowe jest większe od tego w AL129XEU. Okazuje się, że tych kół nie da się podmienić bo maja inny sposób mocowania. Oba mają prostokątne otwory o tej samej szerokości ale o różnej długości. W moim przypadku mniejszego koła z AL129XEU nie mogłem użyć bo wchodziło na trzpień, ale z powodu większego wymiaru podłużnego nie dawało się centralnie przykręcić.
    Zostało więc stare koło pasowe co spowodował zmianę przełożenia na pralce. Moje obecne obroty są o 0,75 mniejsze od poprzednich, czyli zamiast maksymalnego wirowania na 1200 obr/min mam 900 obr/min.

Operacja się udała, pacjent żyje nadal :D

Temat można zamknąć.

0
  • #10 16 Sie 2015 20:15
    gkowal100
    Poziom 9  

Zrobiło się trochę chłodniej, więc pokusiłem się o rozebranie wymienionego bębna w celu ostatecznego zdiagnozowania usterki.
    Zewnętrzny bęben rozciąłem szlifierką, bo jest nierozbieralny i dopiero wtedy wyjąłem bęben wewnętrzny.
    Jak się okazało pękł krzyżak, co jest widoczne na załączonych zdjęciach.

Ariston Margherita 2000 AL129X - części składowe wirującego bębna Ariston Margherita 2000 AL129X - części składowe wirującego bębna Ariston Margherita 2000 AL129X - części składowe wirującego bębna

Przełożony z innej pralki cały zespół piorący od 2-ch tygodni działa bezproblemowo. :D

Przy okazji dziękuje wszystkim za udzieloną w wątku pomoc.

2