Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu 14.04 LTS - zmiana częstotliwości odświeżania ekranu

japko1024 13 Lip 2015 17:08 1581 3
 • #1 13 Lip 2015 17:08
  japko1024
  Poziom 17  

  Witam. Zainstalowałem Ubuntu obok Windowsa na laptopie Asus X55VD i wydaje mi się, że częstotliwość odświeżania ekranu jest nieprawidłowo ustawiona (chyba mniejsza niż 60 Hz). Jak mogę sprawdzić jej wartość i ewentualnie ją zmienić? W ustawieniach dostępnych przez GUI nie ma takiej opcji, w ogóle są bardzo okrojone. W wielu poradnikach zalecają edycję pliku xorg.conf, ale w nowszych wersjach Ubuntu go nie ma. W tym poradniku jest instrukcja, jak taki plik utworzyć, ale nie działa polecenie

  Code:
  /etc/init.d/gdm stop
  .

  0 3
 • Pomocny post
  #2 14 Lip 2015 06:51
  WojtasJD
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Co do odświeżania to zobacz polecenie xrandr

  gdm został zastąpiony przez LightDM

  Ubuntu 14.04 LTS - zmiana częstotliwości odświeżania ekranu

  (BTW: do zabawy z zagnieżdzonym serwerem X trzeba wcześniej doinstalować Xephyr np. Menedżerem Pakietów Synaptic czy z wiersza:
  sudo apt-get install xserver-xephyr)


  wg https://www.asus.com/pl/Notebooks_Ultrabooks/X55VD/specifications/
  masz Optimusowy GeForce GT 610M + Intel® HD Graphics to (do spr. poleceniem: lspci | grep VGA) sobie doinstaluj nVidiowy sterownik binarny (ponownie np. Menedżerem... czy z wiersza - http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl czy z Ustawienia systemu -> Oprogramownie i aktualizacje -> |Dodatkowe sterowniki|) i on Ci spreparuje xorg.conf (nawet można w nim grzebać z poziomu menu w NVIDIA X Server Settings)

  1
 • #3 15 Lip 2015 14:18
  jurek.adam
  Poziom 43  

  Tworzyć cały xorg.conf można, ale powinien wystarczyć konfig dla monitora, zapisać w /etc/X11/xorg.conf.d/10-monitor.conf poniżej przykładowa zawartość, HorizSync i HorizSync trzeba spisać z instrukcji swojego monitora:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Żeby zmiany zostały uwzględnione trzeba się przelogować lub zrestartowa X-y.

  1
 • #4 16 Lip 2015 20:44
  japko1024
  Poziom 17  

  Przełączyłem w ustawieniach na sterownik NVIDIA, a w terminalu po wpisaniu polecenia xrandr wyświetla mi się, że częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz (maksymalna spośród dostępnych na liście, inne są niewiele mniejsze). Jednak dalej od korzystania z Ubuntu na wbudowanym ekranie wcześniej bolą mnie oczy, niż na fabrycznie zainstalowanym Windowsie, prawdopodobnie od podświetlenia z regulacją PWM (przy niższych poziomach jasności widać miganie obrazu). Wydaje mi się, że w Windowsie przyciemniając podświetlenie jednocześnie zmniejsza się kontrast matrycy. Czy jest taka opcja w Ubuntu? Inni użytkownicy też mieli różne problemy z regulacją parametrów obrazu w tej dystrybucji. Bardziej komfortowo korzysta mi się z Ubuntu w nocy, kiedy mam włączony Redshift (program open-source do zmniejszania temperatury barwowej monitora, podobny do f.lux), ale on chyba nie ma opcji zmniejszenia kontrastu bez zmiany kolorów (można jedynie zmieniać gammę).

  1