Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Siemens Pi1536 - Nowa bateria bardzo głęboko rozładowana

13 Lip 2015 19:17 2403 6
 • Poziom 9  
  Witam forumowiczów,

  Mam problem z baterią w laptopie Fujitsu-Siemens Pi1536, a mianowicie kupiłem nową oryginalną baterię do tego laptopa 5 lat temu. Parametry baterii: litowo-jonowa, 4400mAh, 11,1V. Zaraz po zakupie bateria była tylko 3 razy ładowana i rozładowana. Potem ponieważ używałem laptopa na zasilaczu, bateria została schowana do pudełka i tak 5 lat przeleżała nieużywana w tym pudełku. Dzisiaj po 5 latach ponownie postanowiłem użyć tej baterii więc włożyłem baterię do laptopa i podłączyłem zasilacz. Dopiero po około 2 minutach od włączenia zasilacza do prądu zaświeciła się pomarańczowa dioda w laptopie sygnalizująca ładowanie baterii. Następnie w Windows program AIDA64 pokazał następujące parametry baterii:
  - pojemność fabryczna 4400mAh
  - pojemność po naładowaniu 4321mAh
  - aktualne zużycie baterii 2%
  - stopień naładowania baterii 0%
  - napięcie 11,1V

  Po około 5 minutach ładowania baterii zaczęły się problemy i program AIDA64 pokazuje:
  - pojemność fabryczna brak informacji
  - pojemność po naładowaniu 1137mAh
  - aktualne zużycie baterii brak informacji
  - stopień naładowania baterii 0%
  - napięcie (pokazuje na przemian różne napięcie czyli raz 12V raz 11,1V raz 3V raz 8V i tak w kółko)

  Na dodatek tego pomarańczowa dioda w laptopie sygnalizująca ładowanie baterii okresowo gaśnie na kilkadziesiąt sekund potem znowu się zapala na kilka minut i potem znowu gaśnie na kilkadziesiąt sekund i tak w kółko. W momencie gdy ta pomarańczowa dioda w laptopie sygnalizująca ładowanie baterii gaśnie na kilkadziesiąt sekund, wówczas program AIDA64 informuje: BRAK BATERII. Po około godzinie takiego ładowania stopień naładowania baterii cały czas jest 0%.
  Uprzedzam ewentualne sugestie, problem nie leży w laptopie bo na innej baterii wszystko jest OK.

  Proszę więc forumowiczów znawców tematu o pomoc. Mam następujące pytania:
  1. Czy zostawić baterię w laptopie na kilka godzin niech się ładuje - prawdę powiedziawszy, to boję się zostawiać baterię na kilka godzin w laptopie mając na uwadze to co powyżej napisałem, ponieważ obawiam się czy podczas wielogodzinnego ładowania bateria nie uszkodzi ona czegoś w laptopie?
  2. Domyślam się, iż przez 5 lat nieużywania baterii uległa ona bardzo głębokiemu rozładowaniu. A może rozwiązaniem jest podpięcie baterii na sztywno bezpośrednio do jakiegoś zasilacza aby wzbudzić tą baterię???

  Poniżej poglądowe zdjęcia baterii:
  Fujitsu-Siemens Pi1536 - Nowa bateria bardzo głęboko rozładowana
  Fujitsu-Siemens Pi1536 - Nowa bateria bardzo głęboko rozładowana


  Pozdrawiam i proszę znawców tematu o pomoc  .
 • Poziom 28  
  Tak jak piszesz, bateria uległa głębokiemu rozładowaniu, kontroler też musi czerpać skądś energię. Błędem było pozostawienie baterii na tak długi czas bez ładowania. Powinieneś rozładować i naładować tę baterię przynajmniej kilka razy w roku. Najlepiej teraz otworzyć baterię i podładować pakiet ładowarką modelarską z opcją balansowania do takiego poziomu żeby kontroler się "obudził" tj. około 9 - 10 v i następnie włóż baterię do laptopa - może ładowanie ruszy.
 • Poziom 9  
  Dzięki użytkowniku krzychu1985^ za odpowiedź.

  Mam kolejne pytania, a mianowicie:
  1. Niestety obudowa baterii wykonana jest z bardzo tandetnego i na moje oko bardzo łamliwego plastiku. Poodklejałem wszystkie naklejki i niestety obudowa nie jest skręcona na śrubkach. Próbowałem "przejechać" w miejscu gdzie się otwiera obudowa trójkątnym otwierakiem ale obudowa ani nie chce ruszyć. Czy więc to możliwe, iż obie części obudowy baterii są klejone tak, jak np. klejone są obudowy zasilaczy do laptopów??? Czy doradzi mi ktoś jak otworzyć taką obudowę by jej za bardzo nie zdewastować??? A może ktoś już otwierał taką obudowę baterii i wie co i jak (zdjęcie baterii jest w moim pierwszym poscie)???
  2. Drugi problem to niestety nie dysponuję ładowarką modelarską. Co w zamian może być??? Mam stary zasilacz do peceta typu AT - czy będzie problem jakbym podłączył ogniwa pod linię 12V???

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam


  .
 • Poziom 28  
  Baterie są klejone lub posiadają zatrzaski od środka. Na śruby skręcane są przeważnie tylko baterie do macbook. Ja otwieram w ten sposób, że w narożniku baterii przykładam w miejscu łączenia obudów nóż do tapet i uderzam delikatnie młotkiem czy kombinerkami. Gdy się trochę obudowy odegną wkładam płaski śrubokręt jakby równolegle do łączenia i przesuwam po łączeniu pchając go. Nie wiem jak to dokładnie wyjaśnić, ale musisz uważać, żeby przy uderzaniu na nóż nie uszkodzić ogniw ani elektroniki, przy przesuwaniu śrubokręta też uważaj.
  Co do pobudzenia pakietu, możesz na chwilę podłączyć 12 V ale tylko na chwilkę, żeby napięcie pakietu wzrosło. Robisz to na własną odpowiedzialność, ogniw li ion nie ładuje się w ten sposób ! Podłącz lepiej jakiś zasilacz z mniejszym prądem np 12V 1A od jakiegoś routera czy czegoś innego, komputerowego bym nie używał do tego celu.
 • Poziom 9  
  Jeszcze raz dziękuję użytkownikowi krzychu1985^ za zainteresowanie tematem.

  Prosiłbym jeszcze o odpowiedź na poniższe pytania - z góry zaznaczam, iż nie jestem z zawodu elektronikiem więc proszę o "nie zmieszanie mnie z błotem":
  1. Mam problem ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza by podnieść napięcie w ogniwach (wzbudzić je), więc jeszcze dopytam o zasilacz do peceta typu AT. Posiadam regulator obrotów wentylatora firmy Pentagra (umożliwia on płynną regulację w zakresie 5,5V - 12V). Czy będzie problem jakbym ustawił na regulatorze napięcie około 10V i podłączył na chwilę pod niego pakiet ogniw?
  Zdjęcie tego regulatora Pentagram:
  Fujitsu-Siemens Pi1536 - Nowa bateria bardzo głęboko rozładowana

  2. Czy podczas chwilowego ładowania ogniw (wzbudzania) najpierw powinienem odlutować kable łączące ogniwa z elektroniką czy nie ma takiej potrzeby?
  3. Czy każde ogniwo powinienem ładować (wzbudzać) osobno czy można wszystkie 6 sztuk naraz tak, jak są ułożone szeregowo?
  4. Jakie maksymalne bezpieczne natężenie powinienem użyć do wzbudzenia ogniw - 1A to chyba stanowczo za dużo???

  Pozdrawiam  .

 • Poziom 32  
  Wspomniałeś, że bateria ma już 5 lat, a więc jest stara. Wprawdzie nic nie stanie się, jeśli podłączysz napięcie do baterii, ale pewnie niewiele to da. Jeśli bateria ma napięcie znamionowe 10,8 V lub 11,1 V podłącz do + i - napięcie 12,6 V i ogranicz prąd do 0,5 A.