Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB

phanick 13 Jul 2015 22:05 4029 4
  • Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB

Kiedyś przechadzając się po warszawskim targowisku Wolumen, moją uwagę przykuły lampki Nixie (Z570M), leżące na jednym ze stanowisk. Widziałem wcześniej konstrukcje zegarów opartych o takie wyświetlacze, jednak sam do tej pory nigdy ich nie `popełniłem`. Nie zastanawiając się zbyt długo, nabyłem cztery takie lampki. W międzyczasie zaopatrzyłem się w inne, potrzebne elementy (m.in tranzystory BJT wysokonapięciowe MPSA42/MPSA92), aż w końcu byłem gotowy wkroczyć na nieznane do tej pory tereny elektroniki, rozpoczynając zabawę z tym projektem.

Po zapoznaniu się z notą katalogową lampek okazało się, że należy je zasilać napięciem ok. 150V @ 2mA. Wcześniej także nigdy nie robiłem przetwornicy, ale niedawno na studiach mieliśmy te tematy, więc projekt wydawał się od początku bardzo edukacyjny.

Celem miał być prosty zegar Nixie:
    * na 4 lampach - godziny i minuty - pominąłem sekundy, gdyż ciągle zmieniająca się liczba sekund odciągałaby wzrok,
    * zegar czasu rzeczywistego pcf8563 (z podtrzymywaniem bateryjnym cr2032)
    * wyświetlanie temperatury (z czujnika ds18b20)
    * zasilanie tylko z 5V (USB)
    * bez żadnych przycisków, zbytecznych bajerów (ustawienie godziny także przez USB)
    * wbudowałem odbiornik podczerwieni gdyby kiedyś zaszła potrzeba sterowania, jednak jego obsługa jest chwilowo niezaimplementowana.
    * żadnych dodatkowych przetwornic, układów scalonych - wszystko ma kontrolować avr atmega 16

Czas na schemat:

Zacznijmy od najciekawszego, czyli przetwornicy. Jest to typowa przetwornica step-up na jednym kluczu tranzystorowym (T19, MPSA42). Wysokie przełożenie (5V -> 170V) wymusiło wypełnienie impulsów sterowania kluczem ok. 97%. Częstotliwość przetwornicy (32 kHz) jest kompromisem pomiędzy maksymalną częstotliwością PWM sterowaną przez atmegę (64 kHz przy kwarcu 16MHz), a posiadanym dławikiem (1mH). Konsensator C1 przyspiesza wychodzenie klucza z nasycenia. Rezystory R16/R29/R30 służą za dzielnik napięciowy, który napięcie wyjściowe z przetwornicy podaje na wejście ADC atmegi w celu uzyskania sprzężenia zwrotnego (atmega zmniejsza wypełnienie impulsów, gdy napięcie przekracza 170V). Przetwornica jest w stanie dać ok. 1 mA na wyjściu.

Anody/katody lamp są przełączane poprzez klucze nasycone zbudowane w oparciu o tranzystory wysokonapięciowe MPSA42/MPSA92.

PCB została wykonana za pomocą termotransferu (zdecydowałem się ją podzielić na dwie części - pierwsza, górna, zawierająca wyłącznie lampy, a druga, dolna - pozostałe elementy aktywne i bierne. Dzięki temu szerokość i głębokość zegarka jest bardzo niewielka). Ponadto gdybym chciał wykonać w przyszłości podobny zegar, ale na innych lampach, jedynie górna PCB będzie wymagała drobnego przeprojektowania.

Kilka obrazków z działania:

Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB Zegar Nixie zasilany / ustawiany z USB

Zegar przez 5 sekund wyświetla aktualny czas (miga kropkami co 1 sekundę), po czym wyświetlana jest przez 2 sekundy temperatura.

Do komunikacji AVR-USB-PC po stronie AVR została wykorzystana biblioteka V-USB, a po stronie PC - LibUsb dla .NETa. Napisałem prosty program w C# który jest w stanie ustawić godzinę na zegarze (na podstawie aktualnej godziny na PC) oraz zczytać temperaturę.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    phanick
    Level 28  
    Has specialization in: energetyk najwyższych napięć
    phanick wrote 2490 posts with rating 2566, helped 57 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2007 year.
    KKonradev2
    Level 15  
    Estetycznie wykonany zegarek :d Jednak mam kilka uwag. W celu wymiany baterii bedziesz musiał rozkręcać płytki co dla mnie byłoby uciążliwe. Kwestia gustu.

I może zastosował pod lampy podstawki.
    A ile masz jeszcze wolnego miejsca w tej Atmedze ?, bo wydaje mi się, że rozmiar też na wyrost.
    krzysztofh
    Level 29  
    Jako kropki lepiej by się sprawdziły neonówki. Diody odbiegają barwą światła od lamp.
    Poza tym polygon wokół ścieżek z napięciem anodowym to nie jest najlepszy pomysł.
    Podstawki do lamp też byłyby wskazane. Reszta OK. Może wygląd poprawiła by jakaś obudowa, ale to kwestia gustu.
    Najważniejsze że działa i cieszy autora.
    phanick
    Level 28  
    KKonradev2 wrote:
    Estetycznie wykonany zegarek :d Jednak mam kilka uwag. W celu wymiany baterii bedziesz musiał rozkręcać płytki co dla mnie byłoby uciążliwe. Kwestia gustu.
    I może zastosował pod lampy podstawki.
    A ile masz jeszcze wolnego miejsca w tej Atmedze ?, bo wydaje mi się, że rozmiar też na wyrost.

Baterie wymienia się raz na rok? Albo rzadziej? Płytki są skręcone 1 śrubką. Bardziej denerwujące jest już chyba gniazdo programatora ukryte na dole, do którego odsłonięcia faktycznie trzeba zdjąć płytki

O co chodzi z tymi podstawkami? Przecież cienkie i giętkie druciki tych lamp są idealne do lutowania, podstawki chyba stosuje się dla lamp z grubymi bolcami?

Stan zajęcia procesora:
    Program: 6854 bytes (41.8% Full)
    Data: 157 bytes (15.3% Full)
    Chociaż prawdopodobnie biblioteka stdio.h, potrzebna do formatowania printf(...) zajmuje 3/4 tego.

Wybór na atmegę16 nie padł z powodu dużej ilości pamięci, ale dużej liczby końcówek (praktycznie wszystkie zajęte). Gdybym zastosował procesor z mniejsza liczbą wyjść, konieczne byłyby rejestry przesuwne lub inne układy multipleksjące, co skomplikowałoby budowę.
    NIXIE_123
    Level 34  
    Piękny zegar, podoba mi się

Za ile kupiłeś lampy?

Gdybyś jeszcze udostępnił wzór ścieżek do termotransferu byłoby super!