Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bass reflex - jak nastroic kolumne ?

CHRIZ 13 Lip 2015 23:19 474 3
  • #1 13 Lip 2015 23:19
    CHRIZ
    Poziom 4  

Witam !
    Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z tym strojeniem kolumny za pomocą rury br, ponieważ nie do konca zrozumiałem poradniki, które czytałem.
    A wiec przechodzę do sedna tematu.
    Może na początek powiem, że zrozumiałem to, że gdy chcemy stroić coraz wyżej to br powinien być coraz krótszy. Lecz nie rozumiem tego kiedy kolumna jest odpowiednio nastrojona. Chodzi tu o aktywność br.
    A więc przykładowo gdy chciałbym nastroić kolumnę na 40 Hz to br przy odpowiedniej długości powinien dmuchać czy nie ?

P.S
    Jeśli temat jest w nieodpowiednim dziale proszę administrację o przeniesienie.

0 3
  • Pomocny post
    #2 13 Lip 2015 23:34
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

To nie tak, aby zestroić kolumnę potrzebujesz parametrów głośnika, litrażu obudowy, przekroju br, ilości br i np. oprogramowania winisd. Program ten wylicza przy odpowiedniej ilości danych i podanej częstotliwości strojenia długość br.

1
  • #3 13 Lip 2015 23:41
    CHRIZ
    Poziom 4  

Chodzi tu o Tonsile Zeusy , zrobiłem budę ok 130 l. Wiadomo 2 Gdn 30/120. BR sr. 11cm. I kompletnie nie wiem jaka długość powinna być br.

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lip 2015 00:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Poszukaj. Odnośnie strojenia obudowy powstało mnóstwo tematów. Na przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
    Co do długości, zależy na ile chcesz stroić.

CHRIZ napisał:
    BR sr. 11cm
    Od 100 do 150mm.
    Temat wałkowany już dziesiątki razy.

2