Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty stroboskop sterowany sygnałem gitary

szamik 13 Jul 2015 23:31 3144 10
lampy.pl
  • Witam. :)

Na stare lata zacząłem trochę naukę/zabawę z elektroniką, co poprzedzone było chęcią zrobienia dwóch rzeczy. Stroboskopów sterowanych MIDI/gitarą oraz ulepszenia elektrycznych szyb w dość leciwym samochodzie (o tym kiedy indziej). W sumie zacząłem od podstaw jakiś miesiąc temu i szczerze mówiąc od razu od mikrokontrolerów. Z racji, że programowanie nie jest mi obce, dość szybko zrozumiał, co z czym się to je. :)

Ale do rzeczy. Sam sterownik miał być jak najmniejszy - mobilny i wytrzymały, bo będzie pewnie pracować w ciężkich warunkach. :) Ważną kwestią była również możliwość regulacji czułości urządzenia, ponieważ nieraz zdarza mi się zmieniać gitary, a jakby nie patrzeć każda z nich generuje sygnał o innej mocy. Sam układ oparty o atmegę8, kilka tranzystorów i jakąś drobnicę. Do tego jakiś miernik wskazówkowy, który pozwala zobrazować aktualną "moc" gitary już po wzmocnieniu, co znacznie ułatwia regulację czułości sterownika. Urządzonko posiada 2 gniazda jack. Do jednego podpinamy bezpośrednio gitarę, a drugie jest wyjściem do reszty efektów/wzmacniacza. Całość wygląda tak:

Prosty stroboskop sterowany sygnałem gitary Prosty stroboskop sterowany sygnałem gitary Prosty stroboskop sterowany sygnałem gitary

Same stroboskopy oparte są na taśmach LEDowych. Panele wykonałem z oprawek świetlówek . Panele można dowolnie odpinać i dopinać (na razie maks 6 sztuk) + jest podany bezpośrednio z zasilacza, a same stroboskopy są sterowane masą poprzez tranzystor, który jest otwierany poprzez atmegę.

Jak widać - proste do bólu, a działa dokładnie tak jak tego oczekiwałem, co mnie niezmiernie cieszy. Póki co wytrawianie płytek jest mi obce, więc całość zrobiona na płytce uniwersalnej, więc nie owijając w bawełnę - wygląda dramatycznie, ale starałem się to tak zrobić, aby uniknąć potencjalnych zwarć. :D

Nagrałem działanie całości, niestety ciężko bez dobrego sprzętu uchwycić na filmie tak szybkie migotanie światła, ale pogląd jest. Moc paneli jest niezła, bo pomimo dnia za oknem, światło widać wyraźnie. W ciemnym pomieszczeniu efekt stroboskopu jest doskonały. Jak widać na filmie - regulacja potencjometrem pozwala ustawić czułość urządzenia. Może ono działać zarówno przy wysokich tonach strun wiolinowych, jak i tylko przy niskich basach.

W przyszłości trochę przerobię układ, bo na razie wymaga on osobnego zasilania 5 i 12 V. Docelowo mam zamiar jakoś (jeszcze nie wiem jak :) ) zrobić przetwornicę z zasilacza 24V. 24V ponieważ zrobiłem jeszcze jeden mocny panel LEDowy z żarówki LEDowej, a ona wymaga właśnie 24V. No i jeszcze planuję wymienić taśmy LEDowe, bo obecnie są koloru ciepłego białego. Zimny lepiej będzie spełniać funkcję stroboskopów. :)

Najprostszy kod, jaki dało się napisać, w tym przypadku arduino studio.

Code: c
    Log in, to see the code

No i schemat, nigdy takowych nie robiłem więc może być trochę smaczków nie zgodnych ze "sztuką elektroniczną", ale mam nadzieję że dacie sobie radę w rozszyfrowaniu :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    szamik
    Level 9  
    szamik wrote 41 posts with rating 4, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
  • lampy.pl
    makiawelli
    Level 10  
    Pomysł fajny, a obudowa z urządzenia do pomiaru mocy sygnału z anteny sat?
  • lampy.pl
    szamik
    Level 9  
    Dokładnie, jakoś udało się tam wszystko zmieścić :)
    trippo1
    Level 12  
    Jeśli jest taka możliwość to poproszę o schemat (nawet odręczny) czy występuje jakieś opóźnienie między uderzeniem w struny a miganiem stroboskopu??
    szamik
    Level 9  
    Nie występu żadne opóźnienie, co z resztą widać na filmie. Jutro jak będę miał chwilę czasu postaram się coś zdziałać w kwestii schematu :)
    dondu
    Moderator on vacation ...
    szamik wrote:
    Nie posiadam na razie schematu, ale jeśli ktoś będzie chciał taki zobaczyć, to coś sporządzę. :)

Zrób to choćby na kartce papieru i wklej zdjęcie, bo projekt prosty i fajny i na pewno znajdzie naśladowców.

szamik wrote:
    Najprostszy kod, jaki dało się napisać, w tym przypadku arduino studio.

Czasami najprostsze rozwiązanie jest wystarczające ... ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i na pewno jeszcze zmodernizujesz program o jakieś opcje itp.

Powodzenia! :)
    szamik
    Level 9  
    Podołałem coś w kwestii schematu ;) Nie chciałem już się bawić w rysowanie na kartce to padło na Eagla. Mam nadzieję że jest wystarczająco czytelny.

Wrzuciłem do pierwszego posta, żeby bałaganu nie robić.
    miroskop
    Level 23  
    A ja mam takie pytanie: po co tam jest ta Atmega? Jak połączysz odpowiednio te dwa tranzystory to też powinno migać. Ewentualnie dołożyć trzeci, wtedy na 100% zadziała.
    szamik
    Level 9  
    Nie sprzeczam się bo być może tak by było ale dzięki atmedze można na przykład zaprogramować układ w taki sposób, że na jeden impuls z gitary listwa mignie na przykład 4 razy w odstępie 30ms (w kodzie zamiast ifa trzeba by zrobić pętle do while).

Po za tym nie wiem czy na tranzystorach można było by uzyskać tak krótkie odstępy pomiędzy mignięciami (film nie oddaje szybkości migania bo telefon nagrał tylko 30 klatek ) ?

I szczerze mówiąc, na mój stan wiedzy (ówczesny w każdym bądź razie :) ) było mi łatwiej to zaprogramować niż kombinować logiczne układy na tranzystorach, których jeszcze w pełnie nie rozumiałem, przez co nie mogłem wykorzystać 100% możliwości które dają :) Co nie zmienia faktu że po kilku dniach zorientowałem się że straciłem właśnie atmegę8, zamiast której można było wsadzić kilka razy mniejsze attiny :roll:
    thevice
    Level 13  
    Świetny projekt. Chodzi mi też po głowie, ale na dużo mniejszą skalę, gdzie swego rodzaju stroboskop byłby elementem sterującym, np. delayem albo przesterem, chorusem, wah, czy czym-tam-jeszcze :)

Kol. Mikroskop, maznąłbyś na jakiejś karteluszce jak to widzisz z pominięciem atmegi?
    Tremolo
    Level 43  
    Bardzo ciekawy efekt powstaje przy załączaniu efektów gitarowych w momencie uderzenia w struny. W przypadku efektu gitarowego UE 400 były tam bypassy w oparciu o JFETy i płynnie przełączało np prester. Można by tam zapakować fotoelement i wpiąć pod taki stroboskop. Brzmienie jak z Pink Floyda...