Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumienki 2x4"+29mm kopułka w domowej instalacji

Granat :) 14 Lip 2015 01:36 5850 8
  • Kolumienki 2x4"+29mm kopułka w domowej instalacji

Witam.

Tym razem, dla odmiany pokażę Wam coś innego niż zwykle. ;)
    Są to małe kolumny do domu, skonstruowane pod konkretne potrzeby. Poza tym, że miały dobrze brzmieć, miały być małe, by nie zajmować zbyt dużo cennego miejsca. Oprócz tego powinny grać wystarczająco głośno, a nie jak przeciętne 5" monitorki. To założenie było o tyle łatwe do zrealizowania, ponieważ kolumny nie muszą odtwarzać basów - i tak będzie subwoofer. Okazało się jednak, że przy tak małych rozmiarach które mi pasowały, nawet kolumny pozbawione basu ciężko będą miały zagrać tak głośno jak tego oczekuję. A lubię głośno sobie posłuchać. ;)

Największy problem dotyczył głośnika wysokotonowego. Te kopułkowe bowiem, nie należą do zbyt efektywnych. Z kolei głośnik tubowy nie zmieściłby się w zakładanej przestrzeni. Po kilku tygodniach poszukiwań, wybrałem kopułkę wysokotonową firmy SB-Acoustics SB29RDNC-C000-4. Mocny neodymowy magnes i duża 29mm cewka dają odpowiednią efektywność i możliwie dużą moc. Dodatkowo głośnik został umieszczony w swego rodzaju tubie.

Zastanawiałem się nad kształtem falowodu i wybrałem stożek ze względu na dobry kompromis między sprawnością i kierunkowością.

Oto symulacja dla 4k i 12k Hz oraz kierunkowość.

Kolumienki 2x4"+29mm kopułka w domowej instalacji Kolumienki 2x4"+29mm kopułka w domowej instalacji Kolumienki 2x4"+29mm kopułka w domowej instalacji

Po co zastosowałem pseudotubę? Jak już wspomniałem - choć krótka to tuba i tzw. szerokowlotowa, to jednak podnosi ona nieco sprawność. Zwłaszcza w średnich tonach, czyli tam, gdzie mała kopułka głośnika wysokotonowego byłaby najbardziej obciążona. Szerokowlotowe tuby nie dają zysku w pełnym paśmie, ale dobre i to.

Różnica między gołą kopułką a kopułką w tubce.

Choć tak naprawdę podniesienie sprawności jest tylko efektem ubocznym w tej konstrukcji.

Po co więc pierwotnie była ta niby tubka? Chodzi o zgranie fazy głośnika kopułkowego i wooferów.

Przebieg fazy kopułki i wooferów w montażu klasycznym - wszystkie głośniki na froncie kolumny.

W momencie, gdy cofniemy głośnik kopułkowy wgłąb obudowy, jego cewka znajduje się mniej więcej na takiej samej głębokości w obudowie co cewki wooferów. Czyli dźwięk dochodzi z obu dróg w tym samym momencie i o to chodzi.

Przebieg faz z kopułką cofniętą wgłąb obudowy o głębokość falowodu (tubki).

Oprócz tego kopułka została umieszczona niecentralnie na przedniej ściance, co ograniczy niekorzystny wpływ 'grania krawędzi' obudowy. Sprowadzając go do akceptowalnego poziomu.

Jako woofery użyte zostały głośniki Faital-Pro 4FE32. Są to małe, niepozorne głośniczki o średnicy 4", mocy 30W i sprawności od 89 do 91dB każdy (zależnie od częstotliwości). Łącznie daje to sprawność około 93dB, czyli tyle co przeciętna 8" nadstawka estradowa. Sumaryczna moc kolumny jest równa 70W RMS, a więc przy sprawności 93dB jest już czym pohałasować.

http://www.faitalpro.com/en/products/LF_Loudspeakers/product_details/index.php?id=401005100

Kolumna zbudowana jest w wersji WTW, czyli z kopułką między wooferami. Podział między drogami jest przy częstotliwości 2650Hz oraz tu ciekawostka, przy ~75° przesunięcia fazowego.
    Podział zachodzi wtedy przy spadku -3dB, a nie -6dB natomiast nie jest mi to straszne, ponieważ dzięki wspomnianej tubce zyskałem 'za darmo' prawie 6dB na efektywności kopułki w tej częstotliwości.

Powodem, dla którego taki stan rzeczy ma miejsce, jest znacznie lepsza charakterystyka kierunkowa kolumny w osi pionowej niż w przypadku klasycznego podziału przy 0° przesunięcia fazy. Wiadomo przecież, że podnosząc się lub obniżając, zmienia się różnica odległości między kopułką a wooferem. A dodatkowo dochodzi do tego zjawisko kierunkowości samych głośników przy tak wysokich częstotliwościach. Gdyby przyjąć klasyczny model zwrotnicy, zjawiska o których pisałem powyżej skutecznie zmniejszałyby kąt w pionie, dla którego kolumna nie zmienia zupełnie swojego charakteru brzmienia. No bo nie dość, że głośnik gra kierunkowo, to jeszcze różnica fazy poza osią robi się coraz bardziej niekorzystna i dochodzi do tłumienia pewnych częstotliwości.

W opisywanym przeze mnie przypadku jest odwrotnie. Faza na osi z obu głośników jest przesunięta. 'Oba' głośniki (woofery i kopułka) muszą się trochę więcej napracować, żeby wydobyć dźwięk. Natomiast, co się dzieje pod kątem? Pod kątem faza między drogami zaczyna być coraz bardziej zgodna. Co w pewnym stopniu kompensuje kierunkowość samych głośników, o której wspomniałem.

Oczywiście działa to dopóki częstotliwość podziału jest dostatecznie niska względem rozmiaru głośników.
    Pierwsza znaczna dziura (~1,8kHz) pojawia się pod dość ostrym kątem pionowym i jest spowodowana odległością wooferów od siebie, a nie między nimi a kopułką. ;)

Obudowa jest zamknięta, ma objętość nieco ponad 3l. Kolumna efektywnie gra od 200Hz. Natomiast po zainstalowaniu w miejscu docelowym częstotliwość ta przesuwa się w dół do ok. 100 (dla kolumny w rogu) i ~150Hz (dla kolumny tylko przy ścianie).

Kolumny zostały zamontowane przy ścianie. Jedna w rogu, co działa jak opisywana szerokowlotowa tuba. Daje potężny zysk efektywności - do 500Hz, później już nie. W związku z czym, w lewym kanale należy wprowadzić odpowiednia korekcję za pomocą elektronicznego korektora.

Fajne!
  • #3 14 Lip 2015 20:25
    ArMi Si
    Poziom 11  

Ładny zestawik!
    Piszesz, że gra z subem. Gdzie on się znajduje? Czym to napędzasz?
    Czym wytłumione?

• #4 14 Lip 2015 20:44
    tomeks1992
    Poziom 20  

Od dawna mam potrzebę zbudowania takich kolumn do kina domowego, a tu nagle pojawia się Twoja konstrukcja, ile zapłaciłeś za głośniki?
    Jeszcze brakuje ładnej obudowy :)
    Mógł byś udostępnić schemat zwrotnicy?

• #5 15 Lip 2015 00:08
    Granat :)
    Poziom 34  

Wymiary pomieszczenia to 6,78 x 5,01 x 2,83(h) m. Na przeciwnej ścianie jest kanapa i komputer.

Co do subwoofera i napędu - te są dopiero w planach. Tzn. stoi tam jeden basik 15" estradowy, ale to tymczasowe rozwiązanie. Tak samo jak tymczasowo zasilam wzmacniaczami estradowymi z włączonym ogranicznikiem napięcia wyjściowego.
    Subwoofer będzie prawdopodobnie działał na zasadzie linii transmisyjnej lub dużego bassreflexu. Ze wzmacniaczem jest gorsza sprawa. Chodzi głównie o koszt. Potrzebny jest wzmacniacz o mocy szczytowej ok. 2 x 100W 4 om oraz 1000W do suba. Nie wiem czy zabierać się za ich budowę, czy nie kupić poprostu 4 kanałowego t.ampa TSA4700. Chodzi o to czy koszt nie będzie zbliżony (1600zł). Całe dsp mam w komputerze, jedyne co mi potrzeba to goła końcówka mocy.

Wytłumienie klasyczne, biała wata 2cm grubości po całej tylnej ściance kolumny. Wytłumienie newralgicznych miejsc pomieszczenia to gąbka falista 4cm.

Głośniki kosztowały 130zł za woofer i 191zł za kopułkę.
    Schemat zwrotnicy jest wrzucony na zdjęciach w pierwszym poście.

• #6 15 Lip 2015 00:48
    tomeks1992
    Poziom 20  

Fakt, schemat jest w pierwszym poście, strona mi się do końca nie załadowała.
    A może zamiast TL bardziej nadała by się tuba z długim tunelem?
    Moja linia gra nisko, ale brakuje jej tak zwanego kopa, więc pomyślałem ze nie tędy droga.
    Mój plan to konstrukcja tubowa, albo system dwudrożny dla niskich tonów, ale to dopiero gdy przeprowadzę się do większego mieszkania bo obecnie po prostu nie mam miejsca na to.

Jeśli zdecydujesz się na konstrukcje TL nie potrzebujesz wzmacniacza o tak wielkiej mocy, zwłaszcza w domu.

• #7 15 Lip 2015 10:24
    ArMi Si
    Poziom 11  

Myślę, że 1000W dla suba to trochę dużo... zależy od głośnika ale zazwyczaj markowe modele mają ~300W
    300/500W to raczej wystarczy. Plecy do suba aktywnego można kupić już za 500zł.

• #8 15 Lip 2015 11:51
    marian133
    Poziom 37  

Granat :) napisał:
    Są to małe kolumny do domu, skonstruowane pod konkretne potrzeby.

Kino? a przed głośnikami będzie rozwijany ekran? :)

Co do suba, możesz też zrobić obudowę zamkniętą + korekcja. Wtedy taki wzmacniacz 1000W się przyda.
    Masz już wybrany głośnik?

• #9 15 Lip 2015 13:32
    Granat :)
    Poziom 34  

Tuba napewno nie. Byłaby za duża, to po pierwsze. Poza tym, nie potrzeba tak podnosić sprawności (tuba podnosiła by najsilniej dla wysokiego basu). Od tego mam... ściany ;)
    Co do braku kopa z TL to fakt, tzn. może tak być ze względu na zbyt ograniczone pasmo przenoszenia, a nie samo to że to TL. Dlatego zbudowanie dobrej obudowy nie jest proste.
    Dwudrożny bas, to też brzmi irracjonalnie. Takie coś mocno stłamsiłoby fazę - dodatkowe podziały, filtry.
    Najprostsza droga to wydać dużo pieniędzy na głośnik i wzmacniacz, używając prostej szerokopasmowej obudowy do basu i ewentualnej korekcji, tak jak pisze Marian.
    Z tym że, nie chciałbym wydawać góry forsy na ten sprzęt. To nie to co sprzęt estradowy, gdzie liczy się trwałość, moc a ludzie kupujący go traktują to jako inwestycje. Wtedy rzeczywiście nie warto oszczędzać. Natomiast tu, hmmm. Nikt mi nie zwróci kasy za to że ładnie zagra. A satysfakcja, że zrobiłem coś mniejszym nakładem niż większym będzie jeszcze lepsza :) Choć i tak już za dużo na to wydałem.

Nie mam jeszcze wybranego głośnika. Myślałem nad stx 2x10". W warunkach domowych, gdzie rzadko będzie wykorzystywany na 100% powinien się sprawdzić. Tyle że BR raczej odpada w tym przypadku.

Ekran jest poprostu na ścianie - biała :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME