Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie kuchenki gazowo-elektrycznej

14 Lip 2015 14:57 2139 5
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym podłączyć osobnym przewodem kuchenkę. Moc maksymalna kuchenki to 4,5kW. Czy wystarczy jeśli do kuchenki pociągnę osobny przewód 3x 2,5mm2 i dam gniazdo 16A. Przewód będzie podłączony bezpośrednio pod zabezpieczenie zalicznikowe, wyłącznik SB16. Długość przewodu ok. 3,5m.
  • Specjalista elektryk
    Coś nie chcę mi się wierzyć w tak dużą moc tej kuchenki.
    Jeśli kuchenka wyposażona jest w przewód zakończony klasyczną wtyczką to przewód 3x2,5 mm2 i zabezpieczenie 16A będzie odpowiednie. Jednak w takim przypadku na pewno nie ma ona 4,5 kW, raczej 3-3,5 max. jest bardziej realne.
    Co to za model?
  • Moderator Elektrycy
    Nie jest to przypadkiem kuchenka elektryczna z palnikiem elektrycznym i gazowym?
    W takich istnieje możliwość podpięcia na 230V, ale piekarnik elektryczny i palnik elektryczny posiadają oddzielne zaciski przyłączeniowe (L1 i L2).
  • Poziom 9  
    kuchenka to Amica 51GE3,tylko nie mogę teraz znależć dokładnej końcówki oznaczenia...a tą moc znalazłem w opisie kuchenki(tyle że tyczy się kilku rodzai).Wtyczka była już fabryczna.

Dodano po 2 [minuty]:

Kuchenka ma 4 palniki gazowe i piekarnik elektryczny z grzałkami góra,dół +"grill"
  • Specjalista elektryk
    Jeśli wtyczka jest fabryczna to kuchenka nie może pobierać więcej niż 16A. Większe prądy wymagają przyłączenia bezpośredniego.
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem:
    Prąd znamionowy obciążenia (dla Pn=4,5 kW) wynosi około Ib=19,5 A, a musi być on mniejszy (granicznie równy) prądowi znamionowemu zabezpieczenia In, a całość musi być mniejsza (granicznie równa) wymaganemu minimalnemu prądowi długotrwałego obciążenia Iz. Choć brakuje informacji co do tego, jak położony zostanie przewód, to już się coś nie zgrywa...
    Zabezpieczenie wg. mnie nie wystarczy.

Pozdrawiam