Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyznaczenie parametrów dławika i dobór szczeliny.

14 Lip 2015 17:17 1251 5
  • Poziom 37  
    Witam.

Mam do zaprojektowania nietypowy dławik, który to musi wytrzymać 10A pod magnesowania dc. Nie chcę tu podawać wartości z mojego układu, bo przez obliczenia chcę przejść sam aby się czegoś nauczyć.

Mam problem z przejściem H(A/zw) na B(mT) by wyznaczyć maksymalną indukcję w dławiku. Oraz nie potrafię znaleźć nigdzie wzoru jak na te wartości wpływa szczelina. Dotychczas robiłem to na oko ale dość z partyzantką to się jakoś liczy.. tylko jak?
  • Poziom 28  
    Jaki ma to być typ dławika powietrzny czy na ferrycie?
    Hm, teraz doczytałem, szczelina na powietrznym...
    Dane do obliczeń powinieneś wziąć z katalogu producenta rdzenia. Jeżeli chodzi o szczelinę to katalogowa wartość podawana jest ze szczeliną na środkowej kolumnie. Jeżeli robisz przekładkę po całości to wartość tą dzielisz przez dwa.
  • Poziom 35  
    Skoro autor chce obliczać parametry dławika po dodaniu szczeliny w rdzeniu... To raczej nie może być rdzeń powietrzny. ;)
  • Specjalista elektronik
    Szczelina > µ0 * prąd * ilość zwojów / indukcja_nasycenia; µ0 = 0.4π µH/m; indukcja_nasycenia (Bnas) dla typowego ferrytu jest około 0.300T (ale do obliczeń zwykle bierze się ze 2÷3 razy mniej); jednostki: H = V•s/A, T = V•s/m². Dla jednego zwoju i 10A (1.2µV•s/A/m)•10A/(0.3V•s/m²) = 0.04mm (dla Bnas=0.3T). Od tak wyliczonej szczeliny trzeba jeszcze odjąć "szczelinę wewnętrzną" materiału.
  • Poziom 37  
    Ok. Już sporo jaśniej. Pytanie o wzór do szczeliny.

czyli: Szczelina = (µ0 * 3.14 * 10 zwojów * 10A) / 300mT ? dobrze rozumiem?

W sumie to µ0 * PI * "B"/ "H"?

I aby przejść z B na H to obliczam H = µ0 *B

µ0 - to przenikalność magnetyczna próżni (tak kojarzę po oznaczeniu) czy rdzenia?

Z góry przepraszam za bardzo podstawowe pytania ale trzeba zacząć od zrozumienia podstaw.

Możesz rozwinąć to z szczeliną wewnętrzną materiału? To chyba dotyczy wyłącznie rdzeni z szczeliną rozproszoną?
  • Specjalista elektronik
    µ0 - to przenikalność magnetyczna próżni; "szczelina wewnętrzna" jest rezultatem skończonej przenikalności rdzenia, jest równa długości obwodu magnetycznego podzielonej przez przenikalność względną materiału rdzenia µ. Uwaga: µ jest używane zarówno jako oznaczenie tej przenikalności względnej (i to µ może być, w zależności od materiału, od około 10 do ponad 10 000), jak i jako mnożnik jednostki (mikro, równy 0.000001); H może oznaczać pole magnetyczne (jednostką jest A/m), albo jednostkę indukcyjności (henr, 1H = 1V•s/A).

Szczelina = (µ0 * 3.14 * 10 zwojów * 10A) / 300mT ? dobrze rozumiem?
    Niezupełnie, bo µ0 zawiera π i nie trzeba go jeszcze mnożyć przez π, czy 3.14 - powinno być (µ0 * 10 zwojów * 10A) / 300mT.

Wzór B = µ0 • H (nie H = µ0 • B) obowiązuje w próżni (i jest dobrym przybliżeniem dla powietrza i innych materiałów "niemagnetycznych" - chyba rekordzistą odchylenia, poza ferromagnetykami i nadprzewodnikami, jest grafit, albo węgiel pyrolityczny - prawie 0.05%, ale tylko prostopadle do warstw, następny jest bizmut, 0.0166% - jeśli nie jest potrzebna aż taka dokładność, to dla materiałów niemagnetycznych można stosować ten wzór, dla magnetycznych musi on zawierać przenikalność względną materiału µ, czyli B = µ • µ0 • H).

Wielkość "szczeliny wewnętrznej" można wyliczyć albo z długości drogi magnetycznej i µ materiału rdzenia (l_e/µ), albo z AL rdzenia i powierzchni szczeliny (S • µ0 / AL, zauważ że jednostką AL jest nH, µ0 = 400π nH/m); gdyby rdzeń był złożony bez szczeliny i nie było "szczeliny wewnętrznej", to AL byłoby nieskończone. Określenia "rdzenie ze szczeliną rozproszoną" używa się do rdzeni pierścieniowych, w których (dzięki odpowiedniej strukturze materiału) ta "szczelina wewnętrzna" jest na tyle duża, że zastępuje składanie rdzenia ze szczeliną, i jest to zamierzone (zwykle dąży się do czegoś odwrotnego - żeby "szczelina wewnętrzna" była jak najmniejsza).