Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowarka z panelem słonecznym - Telefony rozładowują się zamiast ładować

14 Jul 2015 18:04 1455 24
 • Level 1  
  Witam,
  Zrobiłem ostatnio ładowarkę z panelem słonecznym, która docelowo ma podładowywać telefon. Pomysł, wzięty z youtube, ograniczył się do zlutowania panelu z gniazdem usb (podobno ma to działać). I tu pojawia się problem, ponieważ ładowarka rozładowuje telefony. Mój traci ok 5% baterii co 10 minut, a u kolegi naładował się do 49% i stanął, a po odłączeniu rozładował się i wyłączył w trakcie kilkunastu sekund. Parametry panelu to 5,5V i 1W, mierzyliśmy napięcie i jest ok. Nie mam pojęcia czym może być spowodowane to zjawisko. Zastanawiałem się nad kupnem stabilizatora lub/i podpięciem kondensatora. Może ktoś wie w czym leży problem (osobiście jestem dość zielony w temacie :D )
 • Level 43  
  Joltei wrote:
  Pomysł, wzięty z youtube, ograniczył się do zlutowania panelu z gniazdem usb (podobno ma to działać).

  Podobno? W praktyce jak widać nie działa.
 • Level 43  
  Panel może zarówno dostarczać energię jak i ją pobierać więc nic w tym dziwnego że rozładowuje.
 • Level 35  
  jarek_lnx wrote:
  Panel może zarówno dostarczać energię jak i ją pobierać więc nic w tym dziwnego że rozładowuje.


  Ze względu na budowę telefonu raczej nie da się zeń pobierać energii przez gniazdo USB - no może w przypadku modeli z obsługą OTG, ale chyba trzeba by najpierw wprowadzić go w tryb pracy jako host.

  Joltei wrote:
  Parametry panelu to 5,5V i 1W


  1/5,5=0,181[A]. Za mało, żeby ładować telefon. Współczesne smartphone ładuje się prądem 1..2A.
 • Level 8  
  Mam ten sam problem z tym że mam dwa ogniwa słoneczne 6v 5.5W połączone z szereg + przetwornica step down do 5V panele daja ok 10V na wyjsciu, mimo to zamiast ładować telefon to ładowarka go rozładowuje.. myśle czy nie dodać diody sztokiego przed wejsciem na przetwornicę, Czy to coś da ?
 • Level 19  
  Kiedyś testowałem ogniwa pod kątem zastosowania w układach bezbateryjnych. Pojedyncze ogniwo podłączone do przetwornicy, która startowała od chyba 300 mV, efekt był taki, że nie naładowałem nawet kondensatora 100 uF. Sprawę poprawił układ śledzenia punktu mocy maksymalnej (to dla tego punktu można teoretycznie osiągnąć kilka W). Jednak zadowalające czasy ładowania tego kondensatora (<10s) osiągnąłem dopiero po połączeniu szeregowym dwóch ogniw równolegle z dwoma kolejnymi. Robiłem to przy sztucznym świetle, wiadomo węższe widmo i niska sprawność, ale nawet na słońcu nie osiągniesz oczekiwanego efektu jeśli nie zastosujesz ogniw o dużej powierzchni. Znajomy chciał robić power bank na ogniwie ale wyszło mu, że ogniwo powinno mieć powierzchnię ok kartki a4.
 • Level 8  
  teoretycznie mocy powinno być wystarczająco telefon który podłączam łąduje sie już prądem 250mA.
  2 Ogniwa maja powierzchenie około kartki A4 a terortyczna moc max to 11 W.
  mimo to rozładowuje telefon zamiast ładować..
 • Electronics specialist
  Układ telefonu wymaga sporego prądu ładowania, a jak prąd jest za mały, to na zmianę włącza i wyłącza tryb ładowania, pobierając przy tym zwiększony prąd ze swojego akumulatora, zamiast go ładować. To samo mi się zdarzyło z ładowarką sieciową, jak wtyczka słabo kontaktowała w gniazdku - prąd był za mały...
 • Level 19  
  http://www.dsod.p.lodz.pl/materials/OPT08_A00.pdf

  Tutaj masz sporo podstawowych informacji.

  Możesz spróbować podłączenia diod jak w tej instrukcji laboratoryjnej. To, że ogniwa pobierają prąd zamiast go oddawać może być spowodowane też nierównomiernym nasłonecznieniem ogniw lub rozrzutem parametrów to właśnie można korygować przy pomocy diod. Ale zobacz na charakterystyki mocy ogniw w instrukcji, pomijając natężenie światła, jeśli jesteś daleko od punktu mocy maksymalnej nie naładujesz nic. Tu nie chodzi o moc ogniwa, jak piszesz max 11 W. Ale to nie jest transformator, dla którego moc oddana do układu zależy w jakimś przybliżeniu tylko od obciążenie. Najprawdopodobniej znajdujesz się na char. mocy w takim punkcie, że dla danego oświetlenia moc maksymalna Twojego ogniwa jest znacznie mniejsza od 11 W, może i mniej niż 1 W.
 • Level 8  
  Kula001 po lekturze którą podesłałeś postanowiłem podłączyć amperomierz i zmierzyć jakim prądem dysponuje, ale co jak się okaże że prąd jest wystarczający a telefon nadal sie nie ładuje, no nić będziemy martwić się później planuje kondesator powiedzmy 40uF i diode szotkiego przed przetwornicą.
 • Level 40  
  Ogólnie parametry maksymalne ogniwa pv podawane są dla natężenie promieniowania 1000 W/m2.
  Połączenie ogniwa poprzez przylutowanie złącza wprost do wyprowadzeń panelu jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych m. in. stopień wykorzystania mocy paneli jest mizerny.
  Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby użycie panelu na wyższe napięcie (choćby 12 V) i podobnej mocy i podłączenie go poprzez przetwornicę DC/DC 5V 1A - dałoby to znacznie lepsze wykorzystanie możliwości energetycznych paneli.
 • Level 19  
  Zmierz jednocześnie napięcie, zrób też pomiar z wyjściem obciążonym potencjometrem, ściągnij charakterystykę U(I) dla kilku rodzajów oświetlenia, np. sztuczne dla różnych mocy oświetlenia i dla światła słonecznego i wrzuć jakiś schemat przetwornicy i połączenia ogniw.

  Diody podłącz jak na rysunku 4.2 pdf-u.
 • Level 8  
  Xantix wrote:
  Ogólnie parametry maksymalne ogniwa pv podawane są dla natężenie promieniowania 1000 W/m2.
  Połączenie ogniwa poprzez przylutowanie złącza wprost do wyprowadzeń panelu jest rozwiązaniem najgorszym z możliwych m. in. stopień wykorzystania mocy paneli jest mizerny.
  Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem byłoby użycie panelu na wyższe napięcie (choćby 12 V) i podobnej mocy i podłączenie go poprzez przetwornicę DC/DC 5V 1A - dałoby to znacznie lepsze wykorzystanie możliwości energetycznych paneli.


  dokładnie tak uczyniłem dwa panele szeregowo + przetwornica step down. panele daja ok 9-11 V
 • Level 22  
  Zmierz napiecie na panelach przy podlaczonym telefonie:)
 • Level 14  
  Napięcie napięciem ale prościej zmierzyć prąd jaki wychodzi z przetwornicy. Skoro układ daje mniej prądu niż zużywa telefon to nie ma szans aby go naładować. Miałem swój epizod z domowej roboty ładowarką rowerową do telefonu i dam sobie rękę uciąć, że ten układzik daje za mało prądu ;)
 • Level 19  
  To, że ogniwo daje 90% max prądu nie znaczy że sprawność chwilowa przekracza 1%. Pomiar napięcia jest niezbędny.
 • Level 8  
  Przy podłączony telefonie napięcie na panelach jest w pobliżu 9-11 volt .
  Problem rozwiazny podaczylem kondesator 40 uf laduje . mysle ze jednak doloze.diode bo jesli zachodzi slonce i napicie spada ponizej 6 v to znow rozladowuje telefon
 • Electronics specialist
  jesli zachodzi slonce i napicie spada ponizej 6 v to znow rozladowuje telefon

  Telefon pewnie ma baterię Li-ion 3.7V, która w pełni naładowana daje około 4.15V - czy przy takim napięciu panel pobiera prąd? czy może ten telefon ma dwie baterie połączone szeregowo?

  U mnie w ładowarce jest dioda i mimo to telefon może się rozładowywać, ale nie poprzez ładowarkę, tylko przez sygnalizację włączania i wyłączania trybu ładowania przy złym kontakcie.
 • Level 8  
  Krzysztof Kamienski wrote:
  robertwrzasku wrote:
  planuje kondesator powiedzmy 40uF i diode szotkiego przed przetwornicą.
  A gdzie on i po co ?

  Między przetwornicą a panelem slonecznym, kondensator w moim przypadku okazał się niezbędny ( telefon bierze prąd impulsowo ) dioda miedzy panelami a przetwornicą ma zabazpieczyć rozładowywanie telefonu w momencie gdy zachodzi słońce i napięcie spada poniżej 5V.
  W planach mam dołożenie 3 panelu i zwiekszenie mocy (teoretycznej )do 16 wat.

  _jta_ wrote:
  jesli zachodzi slonce i napicie spada ponizej 6 v to znow rozladowuje telefon


  Telefon pewnie ma baterię Li-ion 3.7V, która w pełni naładowana daje około 4.15V - czy przy takim napięciu panel pobiera prąd? Czy może ten telefon ma dwie baterie połączone szeregowo?

  Tak mniej więcej poniżej 4.5 V telefon zaczyna rozładowywać, telefon ma jedną baterię, jest już dioda Schottky'ego w obwodzie, przetestuje czy problem z rozładowaniem ustał.
 • Level 8  
  ładowarka działa: podziele się wnioskami może komuś się przydadzą :
  moc paneli 2x ( 6V 5.5 W ) przetwornica step down do 5V kondesator 40 uf dioda szotkiego przed przetwornicą.
  Kondensator okazał się konieczy bez niego telefon rozładowywał się i to na dodatek w oszałamiającym tempie.
  W dzisiejszych warunkach pogodowych napięcie na panelach przy podlaczonym telefonie ok 11,5 V prąd ładowania telefonu 0,6 A
  telefony LG E610 i LENOVO A850+ ładują się od prądu 0.20 A
 • Level 22  
  Kondensator między + a masą z panela?