Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.

Pavloor 14 Jul 2015 18:08 3957 1
 • #1
  Pavloor
  Level 14  
  Witam serdecznie. Problem często wałkowany w pralkach Ariston Hotpoint, ale niestety u mnie jest to problem sporadyczny.

  Obserwacje: Po włączeniu dowolnego programu prania - poprawnie zamyka drzwi, pobiera wodę i ją podgrzewa, natomiast silnik nie podejmuje pracy lub podejmuje ją na dosłownie moment (krócej niż 1 sekunda). Po zatrzymaniu silnika czas programu dalej płynie i dopiero pod koniec wyskakuje błąd F01.
  Problem często ustępuje gdy: "Po włączeniu programu i braku pracy silnika odłączamy i ponownie szybko podłączamy pralkę do zasilania (po prostu do gniazdka 230V)".  Dalsze obserwacje: F01 - błąd falownika, obwód zasilania silnika - sprawdzone, brak uszkodzeń mechanicznych, termicznych. Poszczególne elementy wylutowane i sprawdzane. Spuchnięty był jeden kondensator na płycie modułu - jego wymiana nie zmieniła objawów.

  Wnioski: Moduł sam w sobie wydaje się być sprawny, w pralce jest susza, łożyska w porządku, brak oporów dla silnika, filtr czysty.
  Podejrzewam, że filtr na przewodzie zasilającym nie spełnia swoich parametrów a co za tym idzie wpływa to na niepoprawną pracę procesora modułu.

  Podejrzewałem również uszkodzenie przekaźnika, ale podmiana nic nie dała.
  Zamieszczam zdjęcia odkrytych PCB.
  Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.
 • #2
  jaroslaw_repec
  Level 13  
  Sprawdź:
  - megomierzem czy silnik nie ma przebicia
  - zerowanie gniazdka 230V (jeśli nowa instalacja to czy na PE nie pojawia się szczątkowe napięcie)
  - pojemność kondensatorów w torze zasilania falownika