Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.

14 Lip 2015 18:08 3111 1
 • Poziom 14  
  Witam serdecznie. Problem często wałkowany w pralkach Ariston Hotpoint, ale niestety u mnie jest to problem sporadyczny.

  Obserwacje: Po włączeniu dowolnego programu prania - poprawnie zamyka drzwi, pobiera wodę i ją podgrzewa, natomiast silnik nie podejmuje pracy lub podejmuje ją na dosłownie moment (krócej niż 1 sekunda). Po zatrzymaniu silnika czas programu dalej płynie i dopiero pod koniec wyskakuje błąd F01.
  Problem często ustępuje gdy: "Po włączeniu programu i braku pracy silnika odłączamy i ponownie szybko podłączamy pralkę do zasilania (po prostu do gniazdka 230V)".

  Dalsze obserwacje: F01 - błąd falownika, obwód zasilania silnika - sprawdzone, brak uszkodzeń mechanicznych, termicznych. Poszczególne elementy wylutowane i sprawdzane. Spuchnięty był jeden kondensator na płycie modułu - jego wymiana nie zmieniła objawów.

  Wnioski: Moduł sam w sobie wydaje się być sprawny, w pralce jest susza, łożyska w porządku, brak oporów dla silnika, filtr czysty.
  Podejrzewam, że filtr na przewodzie zasilającym nie spełnia swoich parametrów a co za tym idzie wpływa to na niepoprawną pracę procesora modułu.

  Podejrzewałem również uszkodzenie przekaźnika, ale podmiana nic nie dała.
  Zamieszczam zdjęcia odkrytych PCB.
  Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.Ariston Hotpoint ARSF 1290 - Sporadyczny błąd F01.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 12  
  Sprawdź:
  - megomierzem czy silnik nie ma przebicia
  - zerowanie gniazdka 230V (jeśli nowa instalacja to czy na PE nie pojawia się szczątkowe napięcie)
  - pojemność kondensatorów w torze zasilania falownika