Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS53M08EU - Jak zdemontować pompę myjącą

kosmita 14 Jul 2015 22:19 20757 7
 • #1
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szukałem nie znalazłem niestety.

  Jeśli mogę prosić o pomoc będę wdzięczny. Mam zmywarkę Bosch SMS53M08EU i błąd E24. Teoretycznie jest do błąd zapchanego odpływu, ale... Woda jest wypompowywana bez problemu. Błąd zawsze pojawia się na początku cyklu mycia. Zmywarka się włącza i słychać jeden silnik pompy (czasami chlupanie bo coś wypompowuje) później się włącza druga pompa (inny odgłos) i jak było dobrze to załączało się pobieranie wody. Ale częściej jest tak że słychać ze 4 razy przełączanie się jednej pompy na drugą i jest błąd E24. Z tego co wy googlałem i zrozumiałem działanie zmywarki to ona wypompowuje wodę i następnie sprawdza pompą myjącą czy została jeszcze woda (czyli bada jaki prąd pobiera przy pustej zmywarce mały przy obecności wody większy).  Można zmusić zmywarkę do działania otwierając jej w trakcie 3 buczenia pompy drzwi. Na moje oko pompa cyrkulacyjna pracuje z oporem co słychać po odgłosie jaki wydaje, w trakcie mycia po tym, że woda słabiej chlupie niż kiedyś, po tym że spadała jakość mycia i po tych częstych błędach E24. Teraz moje pytanie jest w tym g... jakiś prosty sposób żeby wydłubać tę pompę cyrkulacyjną żeby ją obejrzeć? Na teraz wymyśliłem taki, że trzeba zdjąć zbiornik wody z lewej strony zmywarki, bez tego nie mogę na tyle odchylić spodu żeby wyjąć całą miskę do, której przymocowane są obie pompy... Chyba, że jest jakiś inny sposób? Sugeruje się tym filmem https://www.youtube.com/watch?v=1Gz6xuNOiNs

  Mam problem z tym zbiornikiem wody/płaszczem bo jest przymocowany od wewnątrz jakimiś dwoma wlewami i o ile dolny mniejszy daje się zdjąć bez problemu o tyle większy za chiny ludowe ruszyć nie mogę.. niby ma dziurę na imbus 10, ale ten imbus się tam obraca. Da się to jakoś prościej zrobić.

  Jestem po pierwszej próbie rozebrania niestety nie udanej a wole na siłę nic nie zdejmować bo wiem, że często kończy się to źle. Sory za trochę długi tekst, ale krócej się nie dało... Dla zobrazowania chodzi o ten korek z którym mam problem
  Zmywarka Bosch SMS53M08EU - Jak zdemontować pompę myjącą
  PS.
  Wkradł się czeski błąd w nazwie poprawiłem.
 • #3
  nares
  Home appliances specialist
  kosmita wrote:
  jakiś prosty sposób żeby wydłubać tę pompę cyrkulacyjną żeby ją obejrzeć?

  Nie obejrzeć, a wymienić. Płaszcza wodnego nie trzeba demontować, bo spód obudowy można uchylić na tyle, aby wymontować pompo-grzałkę.
 • #4
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dzięki za odpowiedź.

  No właśnie się nie daje uchylić bo jak próbuję, to od strony płaszcza jest kilka rur podłączonych przewleczonych przez koryta i otwory w podstawie które uniemożliwiają uchylenie, a z kolei przed próbą demontażu/uchylania dołu tych rur nie da się wyjąć zawczasu bo są tak spasowane w korytach że nie można ich ciągnąć w dół. Chyba że masz na myśli wyszarpanie ich z płaszcza przy uchylaniu dołu, ale to wtedy mam powódź gotową i nie wiem czy da się je właściwie wepchnąć na miejsce. Na filmie do którego link dałem w pierwszym poście dobrze obrazuje to ujęcie 1:22, dwie rury i jeden wąż z zaciskiem skutecznie uniemożliwiają uchylanie (wież mi dość mono ciągnąłem.. na tyle na ile uważałem że nie rozerwę jakiegoś plastiku).

  Aha dla ułatwienia ta zmywarka spodniego plastiku nie ma montowanego na śruby tylko na jakieś metalowe zatrzaski w plastik podstawy... tylko czy to takie ułatwienie to nie wiem.
 • #5
  nares
  Home appliances specialist
  kosmita wrote:
  No właśnie się nie daje uchylić

  Da się, to nie teoria a praktyka. Przy większym doświadczeniu, pompę da się zdemontować bez ruszania podstawy zmywarki, ale to już finezja zawodowa ;)
 • #6
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Da się cały talerz wyjąć z oboma pompami na wierzch, czy tylko pompę?
 • #7
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przepraszam za odgrzewanie tematu ale być może będą zainteresowani ciągiem dalszym.
  Problem sam się rozwiązał. Do pielęgnacji zmywarki co miesiąc używałem środków czyszczących (różnych firm). Pewnego razu :D w trakcie mycia miałem ok 10 krótkotrwałych przerw w dostawie prądu (w sumie nie było mnie wtedy przy w domu) po powrocie okazało się że zmywarka działa bez charakterystycznego buczenia obciążonej pompy (co się mogło stać nie wiem). Oczywiście sól do zmywarki jest od zawsze.

  Po tym skoro i tak w opcji miałem wymianę pompy to do pojemnika na tabletki wsypałem dwa opakowania kwasku cytrynowego, przy następnym myciu sody oczyszczonej (oba mycia w najwyższej temperaturze) i na tą chwilę zmywarka działa jak nowa... Jeśli się okaże że te środki do mycia zmywarki one tej zmywarki nie myją to... Pytanie czy kwaskiem i sodą mogę coś w zmywarce uszkodzić?

  I tak chce się dobrać do pompy żeby zobaczyć czy nie ma jakichś szkieł, fasolek czy innego tłatajstwa które być może teraz ułożyły się tak że nie blokują pracy pompy....
 • #8
  kosmita
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Widzę że pojawiają się pytania w tym temacie więc zakończę go definitywnie. Wymiana pompy pomogła. Dla potomnych zostawiam dwa linki YouTube jak demontować pompę myjącą i wypompowującą . Numer katalogowy pompy 654575 wystarczy wpisać w google.