Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przestrajanie radioodbiornika na 27MHz

15 Jul 2015 21:05 1140 7
  • Level 6  
    witam
    chciałbym przestroić radioodbiornik fm na fale 27MHz wiem że to dosyć trudne
    a więc tak
    -cewka od fali fm ma 3 zwoje o średnicy 5mm z drutu 0,3 mm chciałbym zrobić nową która będzie odbierała fale w których znajdzie się 27MHz resztę dostroję kondensatorem regulowanym i tu się pojawia magiczna prośba o podanie jak taką cewkę zrobić :)

pozdrawiam

Moderated By kriss51:

3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki. Zdania rozpoczynamy z dużych liter.

• VIP Meritorious for electroda.pl
    Szczerze mówiąc gra nie warta świeczki. Nawet jeśli przestroisz głowicę to pozostaje kwestia selektywności która ma w FM około 200KHz. Będziesz na raz odbierał około 20 kanałów już nie wspomnę że w Polsce pracujemy w AM, a nie w FM.

skinner666 wrote:
    cewka od fali fm ma 3 zwoje

Nie ma cewek od fali. Chyba piszesz o cewce heterodyny. Najlepiej jak byś miał mierni częstotliwości i wtedy możesz się za to zabierać. Generalnie by zmniejszyć częstotliwość heterodyny trzeba zwiększyć liczbę zwojów oraz pojemność równoległego kondensatora. Częstotliwość heterodyny dla pasma CB możesz obliczyć np.

27+10,7=37,7MHz

skinner666 wrote:
    tu się pojawia magiczna prośba o podanie jak taką cewkę zrobić

Co z tego jeśli będziesz wiedział ile zwojów masz nawinąć jak i tak będziesz musiał modyfikować układ heterodyny, a schematu nie mamy. Skoro upierasz się przy konstrukcjach to lepiej zrobić od podstaw.
  • Level 43  
    Witam!
    Z opisu cewki wynika, że masz odbiornik radiofoniczny z zakresem UKF.
    Samo przestrojenie obwodu wejściowego z zakresu 88 ... 108MHz na zakres 27MHz nic Ci nie da, trzeba również przestroić cewkę heterodyny.
    Ponadto na zakresie 27MHz korespondenci używają modulacji wąskopasmowej (dewiacja 5kHz)z odstępem miedzy kanałami 10kHz, a na zakresie 88 ... 108 MHz radiofonia stosuje dewiację 75kHz, a odstęp między kanałami jest 150kHz.
    Rezultatem "niezgrania" standardów będzie nakładanie się różnych korespondentów, przy wielokrotnie słabszej sile sygnału. Ponadto "pływanie" częstotliwości heterodyny spowoduje "wędrowanie" po skali odbieranej radiostacji.
    W typowych odbiornikach CB na zakresie 27MHz heterodyna jest stabilizowana kwarcem, u Ciebie to będzie tylko zwykły obwód LC o 100 razy gorszej stabilnosci.
  • Level 6  
    przestrajanie radioodbiornika na 27MHz przestrajanie radioodbiornika na 27MHz przestrajanie radioodbiornika na 27MHz

dodaje zdjęcia dodam jeszcze że radio posiada modulacje AM więc może coś z niej zrobię cewkę powietrzną wymieniłem na cewkę regulowaną żeby sprawdzić czy to coś da ale niestety nic :(
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    skinner666 wrote:
    cewkę powietrzną wymieniłem na cewkę regulowaną żeby sprawdzić czy to coś da ale niestety nic

Tak na "oko" chcesz to robić? Miernik częstotliwości obowiązkowy. Skąd wiesz na jakiej częstotliwości pracuje heterodyna? Pamiętaj że by coś usłyszeć musisz w kilku miejscach równolegle przestrajać, a nie tylko w jednym miejscu. Jeśli nie masz podstawowych przyrządów pomiarowych to nie łap się za to. Inaczej szybciej w totolotka wygrasz niż radio zacznie gadać na rzeczonym paśmie CB. Zresztą już raz pisałem że gdybyś przypadkiem przestroił głowicę to i tak nic nie usłyszysz. Nie ta selektywność, nie ta czułość, nie ta modulacja, nie ta stabilność częstotliwości- będzie "pływać". Ogólnie nic z tego nie wyjdzie.
  • Level 6  
    Czyli jednak nie opłaca mi się tego robić a czy dało by się to jakoś przerobić na nadajnik fm ?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    skinner666 wrote:
    czyli jednak nie opłaca mi się tego robić a czy dało by się to jakoś przerobić na nadajnik fm ?

Nie że się nie opłaca tylko zły materiał obrałeś sobie do przerobienia na odbiornik CB. Co do nadajnika to nie lepiej zrobić prosty generator na jednym tranzystorze i masz nadajnik. Wpisz w wyszukiwarkę frazę prosty nadajnik ukf i będziesz miał mnóstwo odpowiedzi.
  • Level 6  
    Ok dzięki :) do zamknięcia.