Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgrzewarka do opakowań spożywczych

McKansy 16 Lip 2015 09:40 3801 5
  • Zgrzewarka do opakowań spożywczych
    Witam.
    Chciałbym przedstawić konstrukcję, jaką jest zgrzewarka do opakowań spożywczych, którą od podstaw sam zaprojektowałem i wykonałem, wzorując się nieco na podobnej maszynie.

Blachy wszystkie po zaprojektowaniu w programie parametrycznym typu CAD przesłałem do firmy która zajmuje się cięciem laserowym i gięciem cnc. Wszystko wykonane oczywiście ze stali nierdzewnej EN 1.4301 .

Zasada działania prosta, chodzi o naprasowywanie folii na pojemniki do pakowania hermetycznego. Bęben folii jest położony z tyłu, odwijany i naciągany jest przy otwartej pokrywie, następuje zamknięcie oraz docisk przy pomocy uchwytu dociskowego, w ten oto sposób rozgrzana płyta rozgrzewa i zgrzewa folie do pojemnika na krawędziach. Jest jeszcze prosty obcinacz oraz trzymacz folii. Matryce na różne kształty pojemników są wymienialne. Pokrywa na siłownikach.

Do sterowania temperaturą wykorzystałem najprostszy regulator temperatury na szynę DIN, do tego dwa zabezpieczenia (zasilania i obwodu grzejnego) oraz dodatkowy przekaźnik, aby nie obciążać przekaźnika w regulatorze (dodatkowo mamy możliwość szybkiej wymiany). Zamocowane wszystko w obudowie natynkowej do osprzętu, a całość przykręcona do konstrukcji pokrywy zgrzewarki.

Jako element grzejny zastosowałem kupiony drut oporowy - popularny Kanthall fi 0.6mm. Umieściłem w wiertarce długi pręt o średnicy fi 3mm i zacząłem nawijanie, tak powstała długa na prawie 1m spirala grzejna, docelowo umieszczona w rurkach ceramicznych, które można kupić na metry. Razem całość przykręcona do blachy grzejnej - 8mm płyty aluminiowej na sprężynach w celu kompensacji przy nacisku. Czujnik temperatury również jest na niej zamocowany - standardowy pt1000 .

Poniżej załączam oczywiście kilka zdjęć.

Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych Zgrzewarka do opakowań spożywczych
    W razie pytań, lub gdyby ktoś był zainteresowany budową czegoś podobnego, służę pomocą, można śmiało pytać ;)

Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    McKansy
    Poziom 14  
    McKansy napisał 151 postów o ocenie 8, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście śląskie. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki
    AdamC
    Poziom 24  
    McKansy napisał:
    Witam,
    Do sterowania temperaturą wykorzystałem najprostszy regulator temperatury na szynę DIN, do tego dwa zabezpieczenia (zasilania i obwodu grzejnego) oraz dodatkowy przekaźnik, aby nie obciążać przekaźnika w regulatorze (dodatkowo mamy możliwość szybkiej wymiany).

Podejrzewam zastosowanie urządzenia komercyjne, a przekaźnik lekkiego życia nie będzie miał. To może w celu zmniejszenia awaryjności zastosować przekaźnik SSR elektroniczny. Zastosowany regulator może mieć opcję sterowania SSR.
  • Relpol przekaźniki
    McKansy
    Poziom 14  
    Tak, słuszna uwaga, planowałem umieścić SSR jednak było już za późno, termin oddania do klienta zgrzewarki był bardzo krótki i nie mogłem sobie pozwolić na zmiany oraz kombinowanie z umiejscowieniem go. Nie mniej jednak zwykły przekaźnik daje rady, urządzenie działa już ponad dwa lata bezawaryjnie. Przekaźnik włącza się średnio co 2-3minuty na ok. 30sekund .

Samo zastosowanie faktycznie jest komercyjne - restauracja z cateringiem.
    Goodmoon
    Poziom 8  
    Jaką ustawiasz temperaturę zgrzewania ?
    McKansy
    Poziom 14  
    To zależy od folii jaką mamy, czyli temperature podaje producent, jeśli dobrze pamiętam było to na poziomie około 170°C - 180°C ? Coś ten rząd wielkości chyba.
    Menupack
    Poziom 1  
    Mogę pan napisać e-mail na info(malpa)menupack.sk? Mam dla pana oferty handlowej.