Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP 6455b - Jak zmusić drugi dysk do ciągłej pracy

16 Lip 2015 10:59 786 7
 • Poziom 14  
  Posiadam dwa dyski. Jeden z nich to systemowy SSD w miejscu napędu DVDRW w odpowiedniej kieszeni. Drugi to nowy talerzowiec 2TB w miejscu standardowym.
  Laptop to HP6455b AMD,8GB,Win7proX64.

  Innego sposobu na montaż dwóch dysków nie było. Logicznie podchodząc do tematu to dysk systemowy SSD powinien być w miejscu do tego przeznaczonym a dysk talerzowy w kieszeni (dysk na dane). Niestety - taka kolejność powoduje że laptop nie chce bootować i dysk w kieszeni zawsze przez wszystkie programy i systemy traktowany jest jak dysk główny (C).

  Mój problem jest jednak inny. Dysk talerzowy usypia się. Nie potrafię z konfigurować systemu tak by talerze dysku pracowały non-stop i dysk "nie spał".
  Wystarczy że przez 2,3 minuty system nie korzysta z danych na dysku talerzowym i ten udzie w stan jak by uśpienia. Kliknę dysk D w celu odczytania jakiś danych i słyszę jak głowice ruszają. Bardzo mnie to drażni i nie wiem co zrobić.

  Na dysku talerzowym mam kilka partycji z których jedna to drugi Program Files. Tam są "duże" programy które nie mieszczą się na SSD. Gdy normalnie pracuję na komputerze, talerzowiec potrafi zatrzymać się i wstać kilkadziesiąt razy. Paranoja jakaś bo jest zbyt długi czas oczekiwania na dostęp do danych (rozpędzanie się głowic) i pierwsze wejście na dysk trwa nawet 2,3 sek!

  Jest na to jakaś rada?
  Opcje zasilania w Windows7 nie pomagają!
  Może jest coś w rejestrze do edytowania?

  Wiem że Windows usypia dysk traktując go jak nieużywane DVDRW.
  W EFI-Biosie nic nie znalazłem związanego z zasilaniem itp.
 • Poziom 33  
  Dziwne bo miałem podobny problem i zmiana wartości w opcjach zasilania pomogła (po jakim czasie wyłączyć dyski twarde). Czy dysk HDD jest sformatowany w trybie GPT? Jeżeli nie to tu może być problem, że nie bootuje.
 • Poziom 14  
  Poszukaj w zaawansowanych opcjach zasilania czas po jakim dysk ma zostać uśpiony.
  Są też programy w których można ustawić wartości 255 lub 254 już nie pamięta ale oznacza ona że dysk nie będzie przenosił głowicy do miejsca parkowania tylko cały czas będzie ona gotowa na odczyt a talerze się będą kręcić.
  Program przykładowy Notebook Hardware Control (NHC) tylko głowy nie daje i może on nie działać pod windows 7.
  W nim włączało się opcje zaawansowane i była możliwość ustawienia ciągłości pracy dysku albo ręcznie albo zakresami tam już zdefiniowanymi.
 • Poziom 14  
  Jest w GPT. Ten drugi wyłącza się różnie. Od 20sek do minuty.
  Mam jeden dysk testowy bo tego nowego mi szkoda.
  Ten drugi to Hitachi HTS547575A9E384 i zachowuje się tak samo. Wiem że problem to tzw. parkowanie głowic. Boję się użyć quietHDD bo nie znam parametrów tego dysku.
  W tej chwili gdy piszę posta dysk non stop rusza z miejsca i słychać jak głowice strzelają. Testowałem go i niby wszystko ok. Ma dopiero 900 godzin zrobione.

  Dodano po 1 [minuty]:

  frogii1990 napisał:
  W nim włączało się opcje zaawansowane i była możliwość ustawienia ciągłości pracy dysku albo ręcznie albo zakresami tam już zdefiniowanymi.
  Jest sporo informacji w necie że można uszkodzić dysk. Trochę się boję.

  Dodano po 28 [sekundy]:

  Informacje dotyczą dysków WDC i małej części Seagate. Nic o Hitachi.

  Dodano po 27 [minuty]:

  Ustawiłem na 254 i chyba wszystko jest ok. Minęło 20min i dysk ani razu nie wyłączył się. Zostawiłem go na 10minut i po tym czasie kliknąłem ikonkę Photoshopa a on sam zainstalowany jest na tym dysku. Wystartował od razu bez opóźnień. Po testuję ze dwa dni i dam znać czy wszystko jest ok.
 • Poziom 14  
  Monitoruj temperaturę poprzez np. HW monitor - cały czas kręcący się dysk będzie się bardziej grzał. Te parkowanie głowić jest właśnie po to aby tego nie robić ale znowu same parkowanie tez jest szkodliwe... w linuxach starszych był to problem bo tam głowica co chwile parkowała i dyski szybko ulegały uszkodzeniu. Problem dotyczy oczywiście tylko laptopów w dyskach 2,5 nie ma parkowania :)

  P.S. Ja na swoim poczciwym Asusie miałem 254 ustawione przez 4 lata i dysk do dzisiaj robi jako "Pendrive"

  Moderowany przez master-007:

  Kontrowersyjną wypowiedź edytowałem. Proszę abyś w przyszłości zachowywał większą rozwage w doborze słów. Kolejny przejaw braku kultury będzie nagrodzony ostrzeżeniem.
  3.1.6, 3.1.7, 3.1.17.

 • Poziom 14  
  Jednak nie działa. Problem ten sam...
 • Poziom 33  
  Ustaw 2 plik wymiany na dysku HDD. To plik systemowy, który cały czas jest w użyciu. Może to pomoże. Tak sobie wymyśliłem. Nigdy nie próbowałem czegoś takiego. Spróbować można.
 • Poziom 14  
  Na SSD nie mam pliku wymiany. Mam na talerzowcu na pierwszej partycji 8GB (tyle co RAM) i na każdej kolejnej po 512MB ale to nie pomaga.

  Dodano po 49 [minuty]:

  Po kilku godzinach testu powiem że jednak jest lepiej. Zatrzymuje się losowo raz na 50-70min. A jak by ustawić na 253??
  Czym się rózni AAM od APM?
  HP 6455b - Jak zmusić drugi dysk do ciągłej pracy