Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obniżona moc urządzeń w domu

LiveCam 16 Lip 2015 13:23 699 10
  • #1 16 Lip 2015 13:23
    LiveCam
    Poziom 16  

Witam!
    Zwracam sie z uprzejmym zapytaniem do kolegów elektryków. Otóż znajomy poprosił mnie o pomoc przy naprawie instalacji elektrycznej u niego w domu.

Usterka jest następująca :
    Włączamy mikrofale i zaczyna działąć z połową mocy, zdarza się tak że nie da się podnieść rolet w oknach jak włączy się mikrofale . Niekiedy po jakimś czasie mikrofala sama odzyskuje swoją moc i działa normalnie .
    Następna rzecz, kiedy włączę mikrofalę i podłączę do innego gniazdka (inna faza) np. czajnik mikrofala i czajnik zaczynają działać dobrze . Mierzyłem napięcia . Gdy włączę mikrofalę to napięcie na tej fazie spada do ok. 160V na innej fazie rośnie czasami do 300 V . Gdy włączę ten czajnik i mikrofalę wszystko się wyrównuje, warunek jest jeden, oba urządzenia muszą być podłączone do róznych faz .
    Przy wyłączonych urządzeniach napięcie na 3 fazach jest równe - ok. 235V . Usterka jest okresowa czasami jest tak, że jest ok . cały dzień a czasami cały dzień jest niska moc .

Na myśl nasuwa mi się jedno, upalone zero ...

Dodam, że instalacja jest zupełnie nowa i na ten moment ma zmostkowane N z PEN, nie ma jeszcze zrobionego uziomu .

Ale znowu ktoś mi powiedział, że moc nie może sobie wracać po jakimś czasie, albo tego zera nie ma albo jest. Więc już się zgubiłem .

Prosze o pomoc,gdzie szukać, czy może to być po stronie energetyki ? Jak szukać ewentualnego uszkodzenia ?

Zajmuję się niskimi prądami, a w wyższych już się trochę gubię :)

Z góry dziękuję

0 10
  • Katalog Megger
  • #3 16 Lip 2015 13:36
    TWK
    Specjalista elektryk

1. Zaprzestać eksperymentów, bo to się może skończyć porażeniem, pożarem lub uszkodzeniem sprzętów.
    2. Potrzebny jest elektryk z przyrządami pomiarowymi - obowiązkowo miernik impedancji pętli zwarcia.
    3. Usterka może być w instalacji odbiorcy, może być i w sieci. Najpierw należy zbadać instalację, a potem ewentualnie zawiadomić ZE. Problem w tym, że usterka pojawia się i znika - to może utrudnić diagnostykę...

0
  • Katalog Megger
  • #4 16 Lip 2015 13:47
    2637100
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 16 Lip 2015 13:54
    LiveCam
    Poziom 16  

Ok, ok, ok .... Przyrząd pomiarowy .... Co kryje się pod tą nazwą ?

Z racji że pracuję w takiej a nie innej branży mogę sobie wypożyczyć miernik jaki sobie tylko wymarzę więc po co mamy komuś za to płacić ?

Trudnicie się właśnie w elektryce i zapewne takich przypadków macie na pęczki więc, podpowiedzcie jakim miernikiem i gdzie i czego szukać ?

Myślę, że sobie jakoś poradzę, w ostateczności przyjedzie ten "fachowiec "

0
  • #7 16 Lip 2015 14:09
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

LiveCam napisał:

Z racji że pracuję w takiej a nie innej branży mogę sobie wypożyczyć miernik jaki sobie tylko wymarzę więc po co mamy komuś za to płacić ?

I oczywiście będziesz umiał zinterpretować wynik pomiaru?

0
  • #8 16 Lip 2015 14:11
    TWK
    Specjalista elektryk

LiveCam napisał:
    TWK - post 3 napisał:
    miernik impedancji pętli zwarcia.

Tylko jak napisał kol. Łukasz - trzeba wiedzieć, w których miejscach mierzyć i odpowiednio zinterpretować wynik...

0
  • #9 16 Lip 2015 14:21
    LiveCam
    Poziom 16  

TWK napisał:
    trzeba wiedzieć, w których miejscach mierzyć i odpowiednio zinterpretować wynik...

Dlatego też piszę do fachowców, aby zasięgnąć takiej wiedzy ....

Ja rozumiem, wszystkiego nie da się wyjaśnić, ale z pewnym schematem działań zawsze się podchodzi do tematu więc chciałbym poznać chociaż taki prosty schemat ... (czyt. jaki miernik, gdzie go podpiąć czy od strony gniazda czy też może od rozdzielni, jak interpretować wynik)

Jedną rzecz już mamy - miernik impedancji pętli zwarcia :)

0
  • #10 16 Lip 2015 14:28
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

LiveCam napisał:

Jedną rzecz już mamy - miernik impedancji pętli zwarcia :)

To teraz potrzebna wiedza :D
    Nie da się należycie interpretować wyników pomiaru na odległość. Nie znamy instalacji, jej parametrów, układu sieci i wielu innych rzeczy. Trzeba być na miejscu i dokonać wizji lokalnej.

0
  • #11 16 Lip 2015 16:33
    Akrzy74
    Poziom 39  

LiveCam napisał:
    Dodam, że instalacja jest zupełnie nowa i na ten moment ma zmostkowane N z PEN,
    LiveCam napisał:
    albo tego zera nie ma albo jest.

"Zera" z pewnością w tej instalacji nie ma...
    To co istotne zostało napisane- zamykam.

Ps. Tutaj chyba potrzeba czegoś podobnego do systemu chirurgicznego Zeus, wtedy damy radę na odległość to wszystko pomierzyć, zinterpretować wyniki impedancji pętli zwarcia na końcu obwodu, dokręcić luźne połączenia, nawet uruchomić mikrofalę i podać koleżance (małżonce lub kochance) ciepłe danie (z działającej mikrofali :D ).

-1