Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut

16 Lip 2015 16:00 1476 1
  • Poziom 10  
    Witam,
    Znajmy poprosił mnie o rzucenie okiem na taki półautomat spawalniczy firmy KRAUSS TOOLS - Speed Welder 260, jak w tym ogłoszeniu: http://olx.pl/oferta/migomat-polautomat-spawa...y-migmag-migomat-spawarka-CID628-ID6VFW5.html

Objaw główny to ciągłe podawanie drutu po włączeniu zasilania (prawdopodobnie zwarty tranzystor sterujący silnikiem podajnika) i "brak spawania".

Poszukiwania schematu lub jakichkolwiek informacji na jego temat niestety nie przyniosły żadnego efektu, jedyne co udało się wydedukować, to to że spawarka Welder Fantasy Synergia 260 jest łudząco podobna do Krauss'a (nie wiem jak elektronika bo żadnych zdjęć ze środka nie znalazłem).

Po zajrzeniu do wnętrza od razu w oczy rzuca się brak oznaczeń wszystkich znaczących układów (skrzętnie starte przez producenta, co tłumaczyłoby brak schematów).
    KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut

W torze zasilania silnika podajnika jest spalony rezystor R119 (10WR22J - eksplodował) i prawdopodobnie tranzystor (Q13 - 1,5Ω pomiędzy pinami 1 i 3 w obie strony).
    Sądząc po cechach charakterystycznych obudowy wnioskuje, że Q13 (TO247) jest produkcji International Rectifier i jest to najprawdopodobniej jakiś N-kanałowy MOSFET. Q15 też ma zwarcie pomiędzy pinami 2 i 3. Silnik podajnika po zasileniu z zewnątrz pracuje normalnie (poboru prądu jeszcze nie mierzyłem), i wydaje się być sprawny. Podajnik podpięty jest do złącza CN20 (pin 21 i 22).

Inną wskazówką może być to, że układ U21 (co to ?) ma widoczne ślady lutowania i inny rodzaj ścierania oznaczeń (był wymieniany), prawdopodobnie steruje tym tranzystorem (przebieg ścieżek).

Kolejne spalone elementy to tranzystory Q5 i Q9 (pośrednio sterujące przetwornicą, para SS8550 i SS8050 - eksplodowała) i zaraz za nimi jeden z tranzystorów TO220 również ma zwarcie (brak symboli i oznaczeń).

Nie miałem jeszcze więcej czasu na dogłębną analizę i poszukiwanie reszty spalonych elementów, i chciałem bardziej zapytać szanownych kolegów jak oceniają szanse na zidentyfikowanie uszkodzonych elementów (schemat, inne podobne spawarki, podobne rozwiązania = podobne elementy, itd..). Może ktoś spotkał się już z podobnym problemem.

Z tego co widzę to "nieźle popalony" jest ten układ (przepięcia sieciowe, wrodzona słabość, etc... ???). Właściciel twierdzi, że jednego dnia normalnie pracował do końca a następnego tuż po włączeniu usłyszał psykkkk... i drut zaczął wyłazić bez końca :).

W załączeniu foto płyty i spalonych elementów.

Z góry dziękuje za pomoc lub jakiekolwiek informacje które mogłyby przyczynić się do ożywienia powyższego sprzętu.
  • Specjalista - palniki olejowe
    Witam. Mam podobny przypadek. Jeszcze w trakcie obróbki.
    Dla potomnych podaję:
    Migomat Welder Fantasy SYNERGIA 260 ale płyta wydaje się być ta sama.
    podaję co wiem.

U17-KA3525A
    U1- LF353P
    U2- LF353P
    U11-14N-TL048CN
    U12- TL084CN
    U21- TL494CN
    Q15- IRF 521
    Q14- S8050 D331
    Q13 DUŻY MOSFET OZN N/N ZATARTE
    D43 podwójna dioda schottky n/n typ
    reszta na fotach.
    KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut
    KRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drutKRAUSS Speed Welder 260 - ciągle podaje drut