Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KICAD - Po aktualizacji brak footprintów (ubuntu)...

16 Lip 2015 16:11 4041 15
  • Poziom 9  
    Ktoś się postarał i zrobił aktualizację do Kicada... Niestety nie miałem go zablokowanego do aktualizacji, a po niej okazało się, że działa beznadziejnie :(

Wcześniej zrobiłem w nim projekt jednej płytki, wytrawiłem, wszystko ok. Już się cieszyłem, że umiem projektować własne płytki...

No i zabrałem się za drugą, a tu niespodzianka. Po aktualizacji inaczej edytuje się "netlistę", ale to już znalazłem...

Gorsze jest to, że pokićkali coś z footprintami... Nie mogę załadować netlisty do Pcbnew. Dostaję takie błędy:

Code:
    Error: Component 'IC1' footprint 'DIL28' was not found in any libraries in the footprint library table. 

Error: Component 'IC2' footprint 'DIL28' was not found in any libraries in the footprint library table.
    Error: Dla komponentu 'C5' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'R1' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'C4' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'C3' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'X1' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'C1' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'C2' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'P2' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'P3' nie został zdefiniowany footprint.
    Error: Dla komponentu 'P1' nie został zdefiniowany footprint.
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "C1:/55A51CA6:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "C1:/55A51CA6" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "C2:/55A51D1D:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "C2:/55A51D1D" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "C3:/55A50F16:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "C3:/55A50F16" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "C4:/55A50E5A:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "C4:/55A50E5A" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "C5:/55A507C8:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "C5:/55A507C8" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "IC1:/55A4DA4F:DIL28".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "IC1:/55A4DA4F" ponieważ brakuje footprintu "DIL28".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "IC2:/55A50E24:DIL28".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "IC2:/55A50E24" ponieważ brakuje footprintu "DIL28".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "P1:/55A561A1:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "P1:/55A561A1" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "P2:/55A5254B:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "P2:/55A5254B" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "P3:/55A53B53:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "P3:/55A53B53" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "R1:/55A50AC5:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "R1:/55A50AC5" ponieważ brakuje footprintu "".
    Info: Sprawdzam footprint komponentu z listy sieci "X1:/55A51BE6:".
    Error: Nie mogę dodać nowego komponentu "X1:/55A51BE6" ponieważ brakuje footprintu "".

Wersja Kicada jakiej używam to... no właśnie... program podaje:
    "Version: no-vcs-found-product, release build"
    Natomiast synaptic podaje:
    0.201507142246+5938~23~ubuntu14.04.1

Czy ktoś się już z tym spotkał i jakoś sobie poradził?
    Może ktoś ma jakiś pomysł co mam z tym programem zrobić, żeby się nadawał do użytku...?

Z góry dzięki za pomoc
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 20  
    Próbowałeś reinstalacji z usunięciem plików konfiguracyjnych przez apt ?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 9  
    Jeśli masz na myśli "apt-get purge", to właśnie spróbowałem.
    Tylko mam wrażenie, że on nie "wyczyścił" do końca... Wersję w programie mam nadal "no-vcs-found...".
    Do tego po otwarciu Kicada, otworzył od razu ostatnio otwarty projekt.

Jest natomiast zmiana. W Pcbnew przy próbie wczytania netlisty wyskakuje osobne okienko (nowość) z błędem:
    Code:
    Błąd podczas odczytywania listy sieci.

IO_ERROR: Plik fp-lib-table nie zawiera biblioteki z nazwą sktrótową 'Housings_DIP'
    from /build/kicad-sCmrXZ/kicad-0.201507162246+5956~23~ubuntu14.04.1/kicad/common/fp_lib_table.cpp : FindRow() : line 623

Może jeszcze raz go usunąć przez purge + wykasować jakieś jego foldery/pliki ręcznie... Tylko jakie i gdzie...?
  • Poziom 20  
    Szukaj w folderze /usr/bin , /usr/share .
  • Poziom 20  
    Sprawdź czy masz plik fp-lib-table w ~/.config/kicad. Jeśli nie, przekopiuj go z katalogu domowego (~/fp-lib-table) do ~/.config/kicad.

Tak to już jest z tymi linuksami...

TW
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    Generalnie w najnowszych wersjach programu trzeba narysować schemat, potem przejść do CvPcb by skojarzyć footprinty (chyba, że ktoś ma biblioteki symboli już z ustalonymi footprintami), a dopiero potem utworzyć netlistę.
    Jak ktoś robił to tak jak dotychczas, czyli: schemat->netlista->CvPcb->Pcbnew to teraz musi nieco zmienić swoje przyzwyczajenia, inaczej będzie musiał zapisywać netlistę dwukrotnie.

Zmiana przyzwyczajeń to jedno, ale jak widać pojawia się jeszcze gorszy problem. Coraz gorsza wsteczna kompatybilność.
    Deweloperzy tworzą nowe rozwiązania modyfikując kod w sposób ciągły, nawet jak mają swoje projekty (na przykład do testowania), to przetwarzają je poprzez kolejne rewizje. Dlatego w ich przypadku zmiany w projektach przechodzą płynnie.
    Końcowy użytkownik nagle posiada wiele projektów utworzonych i zapisanych w wersji 4022-stable (lub nawet starszych), które później będzie chciał odczytać w kolejnej wersji 60xx-stable. Niestety nie będzie mógł tego zrobić bez większych problemów, z racji wprowadzenia kolejnych usprawnień: S-expression, fp-lib-table, itd.
    Sam posiadam koło setki projektów - w tym firmowe - które będę musiał albo przenieść do nowej wersji, albo zostawić sobie starszą by móc je później bez przeszkód odczytywać.

Co do problemów autora tematu, to moim zdaniem powinien najpierw zrobić sobie kopię bezpieczeństwa starych projektów. Skonfigurować biblioteki footprintów w tabeli bibliotek, jeśli tego wcześniej nie zrobił, czy to za pomocą wbudowanego w Pcbnew kreatora czy przez skopiowanie odpowiedniego pliku fp-lib-table (jak używa tylko tych dostarczonych przez program).
    Projekt, który chce zmodyfikować musi otworzyć w programie KiCad, otworzyć schemat i skorzystać z procesu numeracji wstecznej (ostatnia ikona na pasku narzędziowym z opisem BACK), który z obecnego pliku CMP przekopiuje dane o footprintach. Teraz uruchomić CvPcb, który może zapytać o to czy dokonać uzupełnienia FPID w przypisaniach - trzeba odpowiedzieć twierdząco. Następnie poprawić ewentualne błędy i braki oraz zapisać zmiany, które teraz trafią do schematu. Na koniec na nowo utworzyć netlistę, którą można będzie już bez większych błędów odczytać w Pcbnew.
  • Poziom 20  
    ZbeeGin napisał:

Jak ktoś robił to tak jak dotychczas, czyli: schemat->netlista->CvPcb->Pcbnew to teraz musi nieco zmienić swoje przyzwyczajenia, inaczej będzie musiał zapisywać netlistę dwukrotnie.

Czy nie uważasz, że taki sposób (CvPCB i zapisywanie/importowanie netlist) jest trochę przestarzały?

Cytat:

Coraz gorsza wsteczna kompatybilność

Nie mieliśmy wpływu na decyzję o fp-lib-table (za to Orson dodał kreator, który choć trochę ułatwia sprawę dodawnia bibliotek). Sama idea jest OK, jak zwykle zawiódł interfejs, którego nikt nie mógł poprawić przez nieomylność byłego sze(ry)fa projektu ;) Kicad wymaga moim zdaniem gruntownego odlinuksowienia (mam na myśli zmienne środowiskowe, czy ręczne grzebanie w plikach konfiguracyjnych).

Jeśli chodzi o nowy sposób przypisywania footprintów: przy otwieraniu projektów zapisanych starszymi wersjami możnaby pytać czy przenieść definicje z pliku .cmp do schematu. Nie wiem tylko czy zdążę to dopisać przed stabilnym releasem.

TW
  • Poziom 39  
    TWl napisał:
    Czy nie uważasz, że taki sposób (CvPCB i zapisywanie/importowanie netlist) jest trochę przestarzały?

Źle mnie zrozumiałeś. Wcale tu nie neguję nowego podejścia. Jest ono właściwe.
    Co więcej. Jestem za tym by symbole w bibliotece Eeschema były tak skonstruowane, że posiadają już odpowiednio wypełnione pola Footprint. Wtedy uruchamianie CvPcb w ogóle mogłoby być zbędne, przy mocno dopracowanych bibliotekach.

TWl napisał:
    Nie mieliśmy wpływu na decyzję o fp-lib-table (za to Orson dodał kreator, który choć trochę ułatwia sprawę dodawnia bibliotek). Sama idea jest OK, jak zwykle zawiódł interfejs,

W sumie, jako niezbędne minimum w polu Ścieżka wystarczyło dodać mały przycisk "..." (Przeglądaj) z prawej strony, który często pojawia się w polach dialogowych do przeglądania plików.
  • Poziom 39  
    Christophorus napisał:
    Także przejście na nowy format bibliotek w edytorze Pcbnew spowodował, że biblioteki dostępne w sieci powoli stają się bezużyteczne. Niby można z nich korzystać, ale nie wiadomo jak będzie w przyszłości. Ktoś się napracował tworząc te biblioteki, a może się okazać, że w nowych wersjach KiCada będą trudności z korzystaniem z tych bibliotek.

Stare pliki MOD można w bardzo prosty sposób - jeszcze - skonwertować na nowy format. Jeśli jakaś witryna udostępnia biblioteki i jest zarządzana na bieżąco, to one prędzej czy później zostaną skonwertowane. Albo będą egzystować dwa pliki: MOD i odpowiednik w formacie Pretty. Kwestia tylko czy czytelnicy/autor/administrator będą chcieli/mogli to zrobić.

Oficjalne repo footprintów na GitHub również ciągle rośnie - choć struktura jest IMO niedopracowana i czasem trudno jest je przeszukiwać. Wiadomo, nie dogodzi się każdemu, bo zawsze znajdzie się ktoś kto szuka czegoś, czego tam nie ma.
  • Poziom 20  
    Christophorus napisał:

Też uważam, że obecny system zarządzania bibliotekami jest zagmatwany, co tylko zniechęca do korzystania z programu.

Zagmatwany to jest dopiero system zarządzania bibliotekami w eeschema ;) Wystarczy, że ktoś zmieni dany symbpl (np. poprzesuwa piny) i wszystkie schematy, które z niego korzystają będą do poprawki.

fp-lib-table ma po prostu zbyt "hakerskie" GUI, ale jest kreator który pozwala dodać biblioteki w łatwiejszy sposób.

Christophorus napisał:

Także przejście na nowy format bibliotek w edytorze Pcbnew spowodował, że biblioteki dostępne w sieci powoli stają się bezużyteczne. Niby można z nich korzystać, ale nie wiadomo jak będzie w przyszłości.

Nie ma powodu do obaw, nie zamierzamy usuwać obsługi (do odczytu) starego formatu bibliotek.

TW
  • Poziom 39  
    Jeśli chodzi o konfigurację bibliotek to na PCKi powstał artykuł o FP-LIB-TABLE.
    http://kicad.elektroda.eu/w/biblioteki/konfiguracja-fp-lib-table
    Właśnie zamieniłem opis kreatora ze starszej wersji na nowszą.

Starałem się opisać jak najdokładniej to co najważniejsze, razem z możliwością edycji bibliotek poprzez COW i scalania przez GitHub-a oraz o nieuchronnej konwersji z Legacy na Pretty.

---

Wracając do głównego wątku to na PCKi powstaje też artykuł o przenoszeniu starszych projektów do nowej wersji programu.
    http://kicad.elektroda.eu/w/porady/przenoszenie-projektow-do-nowej-wersji
    (Na razie wersja robocza, ale jest na tyle kompletna by mogła zostać opublikowana)

Przy okazji parę spostrzeżeń dla kolegi TWl, może przekaże komu trzeba:
    - Przy archiwizacji footprintów Pcbnew pyta o bibliotekę gdzie umieścić footprinty, czy nie mógłby jednak zaproponować po prostu utworzenie nowej biblioteki? Wystarczy przecież utworzyć sam folder (sprawdzone przy tworzeniu tego arta).
    - Kreator tabeli bibliotek nie chciał automatycznie dodać pustej biblioteki z archiwum - nie była ona wogóle widoczna, trzeba było wypełniać ręcznie.
    - Szkoda, że przy wyszukiwaniu pasujących footprintów przez CvPcb w celu zmiany formatu zapisu na FPID program nie może zwiększyć priorytetu dla bibliotek z tabeli lokalnej i preferować automatycznie footprintów tam zapisanych. Czy KIWAY miałby taką możliwość kooperacji?
    - Numeracja wsteczna IMO powinna być przeniesiona z menu Edycja do menu Narzędzia. Musiałem przejrzeć menu dwukrotnie by ją tam znaleźć.