Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RFM12B - podłączenie wraz z SN74HC125

nariox 16 Lip 2015 17:18 528 7
  • #1 16 Lip 2015 17:18
    nariox
    Poziom 11  

Witam!
    Dzięki pomocy kolegom z forum udało się uruchomić wyświetlacz.Czas na rfm12b.

Planuje wykonać prostą płytkę do zasilania tego układu ( ponieważ kupiłem w obudowie dip z rastrem 2.0 i muszę kombinować)

Posługuję się schematem:
    RFM12B - podłączenie wraz z SN74HC125

U mnie w sklepie dostałem układ SN74HC125. Przeczytałem notę katalogową i potrzebuję informacji czy:

1) wyjścia 1OE,2OE,3OE,4OE należy podpiąć do masy?
    2) sygnal CS ,SCK,MOSI należy podiąć do 3 wybranych wejść np: 1A,2A,3A
    3) pozostałe wejścia czyli tu: 4A mam podpiąć do masy?
    4) jak mam zinterpretować informacje na schemacie tuż obok anteny z kondensatorem?
    5)układ RFM12B wymaga zasilania 3.3V, czy do zasilania układu SN74HC125 mam również wykorzystać zasilania 3.3V ,czy 5V?
    6) co zrobić z pozostałymi niewykorzystanymi pinami rfm12b? Jak je zabezpieczyć przed zakłóceniami?

Plan jest taki aby zaprogramować 2 atmegi8 przez Usbasp a następnie jedna połączyć z odbiornikiem i wyświetlaczem a drugą z nadajnikiem.Dlatego planuje wykonać dwie indentyczne płytki PCB,na której umieszczę wejścia do pinów sterujących,wejście na zasilanie 5V, konwerter napięcia 5V-> 3.3 V, SN74HC125 oraz RFM12B. W ten sposób chcę się nauczyć komunikacji bezprzewodowej ;))

Pozdrawiam;)

0 7
  • Semicon
  • #3 16 Lip 2015 17:39
    nariox
    Poziom 11  

Posiadam dokładnie Atmega88PA-PU, więc na 3.3 się nada.
    Więc najprościej zasilić atmegę i rfm12b na 3.3 V ,i wywalić sn74hc125?
    Nie mniej...wolałbym zostać przy tych 5V ,gdyż w płytce do programowania mam wbudowaną przetwornicę która na wyjściu daje 5V . Z tego wzlędu planowałem 3.3 V tylko dla rfm12b

0
  • Semicon
  • #4 16 Lip 2015 17:44
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

nariox napisał:
    Posiadam dokładnie Atmega88PA-PU,

W poprzednim poście pisałeś o Atmega8 :)

nariox napisał:
    Więc najprościej zasilić atmegę i rfm12b na 3.3 V ,i wywalić sn74hc125?

Tak.

nariox napisał:
    Nie mniej...wolałbym zostać przy tych 5V ,gdyż w płytce do programowania mam wbudowaną przetwornicę która na wyjściu daje 5V . Z tego wzlędu planowałem 3.3 V tylko dla rfm12b

Jeśli tylko przetwornica, to przykład niewłaściwego podejścia do projektu. Trzeba dążyć do minimalizacji elementów i napięcia zasilania. Może jednak warto dołożyć nieco pracy i zrobić cały projekt na 3,3V.

Projekt będzie zasilany z baterii lub akumulatora?

0
  • #5 16 Lip 2015 17:59
    nariox
    Poziom 11  

Tak..to moje niedopatrzenie

Chodzi o ATMEGA88PA-PU dokładnie takie 2 procki posiadam

dondu napisał:
    Jeśli tylko przetwornica, to przykład niewłaściwego podejścia do projektu. Trzeba dążyć do minimalizacji elementów i napięcia zasilania. Może jednak warto dołożyć nieco pracy i zrobić cały projekt na 3,3V.

Póki co tak najłatwiej uzyskać napięcie do zasilania układów - Chcę poskładać jak najszybciej jak najprostszy układ żeby zobaczyć czy działa. Dopiero później wszystko będe robił porządnie-poki co składam na płytkach uniwerslanych. Potrzeba zrobienia prostych pcb wynika z tego, że nie mam kabelków do połączenia z tym rfm12b, a prosta płytka(kilka ścieżek naniesionych markerem i otwory) załatwi sprawe raz na zawsze.

Co do zasilania, to chciałem użyc tego SN74hc125, by się przy okazji nauczyć, a nie wymaga to ode mnie zachodu.

Tak w przyszłości zasilanie bateryjne-chciałbym prosty sterownik do pokoju zbudować.

0
  • #6 16 Lip 2015 19:56
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

OK.

Odpowiedzi na pytania:

1. tak, ale to są wejścia a nie wyjścia,
    2. tak
    3. tak lub do Vcc,

4. to jest kondensator likwidujący zakłócenia ma być jak najbliżej pinów GND i VDD tak samo jak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/zasilanie-mikrokontrolera.html

5. Na schemacie jest zaznaczone zasilanie IC2P pomiędzy C1 i C2.
    6. Poszukaj w dokumentacji.

0
  • #7 16 Lip 2015 20:16
    nariox
    Poziom 11  

Dziękuję pięknie dondu !!! :)) ,jak na razie rozchwiałeś doszczętnie moje wątpliwości i umożliwiłeś dalszą pracę. Mam nadzieję że uda mi się to wszystko zmontować, w razie czego będę tu jeszcze zaglądał;)

0