Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie i chłodzenie domu

lopiola 16 Lip 2015 18:33 3363 4
  • Grzanie i chłodzenie domu
    Witam.
    Na południowej stronie domu zmontowałem z płyt poliwęglanu komorowego werandę.
    Nieplanowanym efektem tej konstrukcji było silne nagrzewanie powietrza wewnątrz werandy. Chcąc wykorzystać to ciepło zrobiłem kanał nawiewny do pokoju.
    W nocy w lato temperatura na werandzie szybko spada do temperatury na dworze. To też wykorzystałem.
    Zrobiłem prosty sterownik który mierzy temperaturę w pokoju i na werandzie. Porównuje temperaturę w pokoju z zadaną temperaturą i jeżeli trzeba ogrzewać pokój to włącza wentylator zamontowany w kanale, pod drugim warunkiem, że jest cieplej na werandzie niż w pokoju.
    Jeżeli trzeba schłodzić pokój to włącza wentylator jak jest zimniej na werandzie niż w pokoju.
    Regulator zmontowałem na uniwersalnej płytce, zasilacz wymontowałem z uszkodzonego innego urządzenia, w urządzeniu jest przekaźnik nie podłączony, miałem go użyć jeżeli bym zastosował wentylator na 230V, teraz pracuje wentylator od zasilacza komputera.
    Na wiosnę pracuje cyklicznie po wyciągnięciu ciepłego powietrza wyłącza się na jakiś czas czyli jest wystarczający przepływ, w lato w nocy przydał by się większy przepływ do schłodzenia, ale jest ryzyko, że taki wentylator by był głośny.
    Zabezpieczyłem zasilacz od strony sieci warystorem, a od układu diodą zenera.
    Pracuje ten układ już około roku.
    W środku tak wygląda:
    Schemat starałem się tak zaprojektować aby jak najmniej prądu pobierał, na zdjęciu w podczerwieni widać, że tylko oryginalny zasilacz się grzeje: Grzanie i chłodzenie domu
    Zamieszczam schemat i wygląd naklejki na obudowę:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    lopiola
    Poziom 16  
    Specjalizuje się w: komputery sieć
    lopiola napisał 268 postów o ocenie 35, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Ostrowiec Świętokrzyski. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki
    rafcio363
    Poziom 30  
    Super w końcu coś bez atmega, arudino itp.
    Czy układ się sprawdza w praktyce?
  • Relpol przekaźniki
    lopiola
    Poziom 16  
    Tak, wyraźnie odczuwa się grzanie, chłodzenie słabo, ale jest miłe powietrze rano. Trudno otwierać okna bo sąsiedzi mają psy masakrycznie szczekające w nocy. Okna zamknięte to nie wlatują komary, w nawiewie mam też taką siateczkę i tamtędy nie wlecą.
    Jakoś moja przygoda z procesorami skończyła się na car code, nie mogę się zmusić do następnego etapu z elektroniką.
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    rafcio363 napisał:
    Super w końcu coś bez atmega, arudino itp.

:D

lopiola napisał:
    Trudno otwierać okna bo sąsiedzi mają psy masakrycznie szczekające w nocy.

No to kolejny projekt powinien przewidywać rozwiązanie tego problemu :)

Mierzyłeś pobór prądu przez sterownik nie licząc oczywiście wentylatorów?