Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102TE nie działa diodowy wskaźnik sygnału

16 Lip 2015 18:43 996 19
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.
    Posiadam Radmora 5102TE i mam problem. Nie działa wskaźnik poziomu sygnału tzn cały czas świecisię tylko jedna dioda zarówno na FM jak i AM.
    Problem powstał podczas demontażu płytki PWT w celu demontażu płytki programatora w celu wyczyszczenia sensorów, ponieważ zwierały się w wilgotnym pomieszczeniu. Wyczyściłem sensory, programator działa, ale jest problem ze wskaznikiem sygnalu. Działa 0 detektora a poziom sygnału jest cały czas na 1 diodzie LED.
    Podejrzewam, że podczas testu programatora bez podłączonej płytki PWT szeroka wiązka od PWT nie podłączona dotknęła masy odbiornika i stąd ten problem, bo wcześniej wskaźnik działał.
    Wymieniłem profilaktycznie UL1111 na PWT, tranzystory są OK.
    Problem lezy chyba gdzie indziej.
    Gdzie szukac przyczyny
    Pozdrawiam i prosze o pomoc
  • flexghzflexghz
  • Poziom 42  
    Przejrzyj jeszcze raz te płytki i wtyczki które odłączałeś. Może powstał zimny lut albo odpadł któryś z przewodów.
  • Poziom 10  
    Nieststy juz to sprawdzalem, wszystko jest na swoim miejscu. Nie mam pojecia skad idzie sygnal na sterowanie tych ledow.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Zmierz napięcie w punkcie K11 płytki PWT, powinno być 16V.
    Sterowanie idzie na K5.
  • Poziom 10  
    Witam.
    Złącze na PWT ma u mnie 10 pinów. Na 10 pinie jest napięcie zasilania. Na pinie 5 nie ma napięcia. Ma tam jakieś być? Skąd idzie to sterowanie na 5 pin? Czyżby z płytki PA? Może tam coś się uszkodziło? Tylko co dalej sprawdzać?
  • flexghzflexghz
  • Poziom 20  
    Sprawdź dokładnie czy na przełączniku AM-FM przy demontażu programatora nie oberwałeś jakiegoś przewodu.
  • Poziom 10  
    Dzięki za naprowadzenie.
    Wieczorem, kiedy wrócę z pracy sprawdzę dokładnie połączenia na przełączniku AM FM i napisze jaki będzie rezultat.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie, niestety kable na przełączniku AM FM są wszystkie przylutowane. Nic nie odpadło a wskaźnik nadal jak nie działał tak nie działa.
    Dodam, że problem dotyczy tylko tego 4 ledowego wskaźnika. Pozostałe tj. zero detektora i częstotliwość działają poprawnie.
    Proszę o pomoc w ustaleniu przyczyny.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 42  
    Jakie jest napięcie na K5 płytki PWT w trybie AM po dostrojeniu do jakiejkolwiek stacji i w trybie FM po dostrojeniu do jakiejkolwiek stacji?
    Jakie jest napięcie na W3 płytki PTAM po dostrojeniu do jakiejkolwiek stacji AM?
    Jakie jest napięcie na G2 płytki PA po dostrojeniu do jakiejkolwiek stacji FM?
  • Poziom 10  
    Na K5 jest odpowiednio AM 0,6v FM 0,1v
    Na płytce PTAM mam podobnie tj. 0,6v na W3
    Na G2 płytki PA jest odpowiednio dla mocnej stacji 0,12v a dla słabszej 0,09v bez podłączonej anteny 0,06v
  • Poziom 42  
    Ok, odlutuj kabelek od K5 (PWT), następnie zewrzyj punkt K5 (nie kabelek) z punktem K6. Jak wygląda świecenie diod z tym zwarciem i bez? Stacje nie muszą być ustawione.
  • Poziom 10  
    Ok odlutowałem i bez przylutowanego kabelka nie świeci żadna dioda a jak zewrę punkty K5 i K6 to zapala się pierwsza dioda tak samo jak z przylutowanym kabelkiem. Co dalej?
  • Poziom 42  
    Odlutuj po jednej końcówce R1419, R1420 i R1421 i sprawdź czy świecą wszystkie diody. Kabelek pozostaw odlutowany. Ustawienie stacji nie istotne
  • Poziom 10  
    Po odlutowaniu powyższych rezystorów nie świeci żadna dioda zarówno zwierając piny K5 i K6 jak i bez zwarcia. Kabelek cały czas jest odlutowany
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ok, możliwości jest dwie w takim razie, albo same diody są niesprawne, albo układ US 1402 jest niesprawny, przy założeniu, że nie ma tam jakichś przerw w ścieżkach czy lutach. Proponowałbym sprawdzić diody i jeśli sprawne, to wylutuj układ i sprawdź czy bez niego diody będą świecić.
  • Poziom 10  
    Ok sytuacja wygląda tak:
    Wylutowane rezystory, wylutowany układ, kabelek od K5 odlutowany.
    Zwierając K5 i K6 diody nie zapalają się.
    Czy mogę sprawdzić diody led na baterii 1,5v? Będzie to wiarygodny pomiar jeśli zaświecą?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    roberto78 napisał:
    Zwierając K5 i K6 diody nie zapalają się.

Przy wylutowanym układzie, zwieranie K5 i K6 nie ma wpływu na zapalanie się diod, one się powinny palić bez względu na cokolwiek.

roberto78 napisał:
    Czy mogę sprawdzić diody led na baterii 1,5v? Będzie to wiarygodny pomiar jeśli zaświecą?

Na baterii 1,5V diody nie będą świecić. Sprawdź je normalnie miernikiem na zakresie diody.
  • Poziom 10  
    Kolego BINGO wymieniłem LEDy i jeszcze raz scalak (byćmoże poprzednim razem go przegrzałem podczas lutowania) teraz wstawiłem podstawkę i wszystko hula. Pozostaje mi tylko odpowiednie wyregulowanie poziomu na płytce PA R414.
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Mnie dziwi jak diody od samego odłączenia uległy spaleniu.
  • Poziom 10  
    Do końca nie jestem pewien czy to diody czy scalak ale chyba jedna z diod bo mój miernik na zakresie diody nie był w stanie zmierzyć leda ani tego z Radmora ani nowego. Na obydwu pokazuje nieskończoność jednak zwykłe diody np. prostownicze mierzy bez problemu.
    Jeszcze raz wielkie podziękowania za pomoc.
    Temat zamykam.