Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech

trasek1987 16 Lip 2015 20:01 4308 4
  • Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech

Witam!

Projekt powstał z potrzeby zbudowania kolumn do zestawu Logitech Z-2300. Fabryczne satelitki, wyposażone w głośnik Tang-Band 2,5" (!) nie należały do wybitnie trwałych. Problem jest dość popularny, pisałem o nim również w poście:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1755983&highlight=
    Z uwagi na zupełną niedostępność takowego głośnika przystąpiłem do wykonania kolumienek z tego, co miałem w domu.

Do projektu wykorzystałem:
    głośniki:
    STX GDWK-10-200-8-PJ - wysokotonowy
    STX GDM-17-180-8-SC średniotonowy
    materiał tłumiący
    zaciski + wkręty
    (te elementy stanowiły pozostałość po nieudanym projekcie kolumn 3-drożnych
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1843324&highlight=)
    zwrotnice z kolumn Tonsil
    jakieś 2m kabla z miedzi OFC 2x2mm
    tubka akrylu, klej do drewna, kołki
    śruby i nakrętki "wbijane".

Żałuję, że nie wykonywałem zdjęć podczas montażu kolumienek, z pewnością uatrakcyjniłyby DIY. Płyta meblowa 18mm została pocięta wyrzynarką na odpowiednie formatki. Dodatkowo wykonałem frez o gł. 3mm, aby "wpuścić" głośniki (utworzyły płaską powierzchnię z frontem).

Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech

Formatki zostały połączone wyłącznie klejem do drewna i kołkami, dodatkowo wewnętrznie uszczelniłem je akrylem.
    Z uwagi na zamkniętą obudowę, brak obecności głośnika basowego i elektroniczne odcięcie dolnego pasma głośnika średniotonowego kolumna nie była "liczona". Przyjąłem objętość równą ok. 6dm3, a głównym wyznacznikiem wymiarów była estetyka rozmieszczenia głośników na froncie. Wyszły wymiary 200x310x180mm (szer. x wys. x gł.) i 6,47 dm3 pojemności.

Zwrotnica została przeliczona w oparciu o artykuł "Zwrotnice i filtry głośnikowe" z czasopisma Praktyczny Elektronik 8/2000. Są to klasyczne filtry o nachyleniu 12dB/Okt. Skuteczność zastosowanych głośników niejest identyczna, więc należałoby zastosować dzielnik napięć (1,5 i 39ohm), jednak po próbach odsłuchowych zrezygnowałem z dzielnika.

Cewki nawinąłem z drutu 0,85mm ze starych Tonsilów, z nich również wykorzystałem kondensatory bipolarne i podstawę. Dobrałem częstotliwość podziału na ok 5200Hz. Aby pasma głośników nie pokrywały się w częstotliwości podziału zastosowałem przesunięcie, więc głośnik średniotonowy zaczyna "schodzić" przy ok. 4900Hz, a wysokotonowy otrzymał dolne odcięcie na ok. 5500Hz.
    Wartości elementów:
    filtr dolno przepustowy dla głośnika średniotonowego: L=0,40mH, C=12,5uF
    filtr górno przepustowy dla głośnika wysokotonowego: L=0,31mH, C=4,7uF.
    Korzystałem również z programów do liczenia wartości dla L i C, wychodziły trochę inne wartości. Postanowiłem zawierzyć autorowi artykułu i nie żałuję, bo efekt jak na zastosowane materiały jest zadowalający.

Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech

Wizualny efekt finalny nie był zadowalający, więc kolumny otrzymały dębowy fornir 1mm. Ze względu na nieduże rozmiary formatki fornirowe były bardzo tanie, więc byłem w stanie przeboleć wydatek (mając cały czas na uwadze, że miały to być satelitki zbudowane z zalegających w domu materiałów). Aby kolumienki dobrze się prezentowały z czarnym subwooferem, na czarnym stoliku, musiały otrzymać ostateczny szlif kolorystyczny. Pewnie pozostawienie naturalnego dębu + lakier bezbarwny byłoby ok, jednak zdecydowałem wykończyć je na czarno. Czarna (ew. bardzo ciemna) bejca byłaby dodatkowym wydatkiem, więc wykorzystałem... farbę do felg stalowych ;o) Może efekt nie jest powalający, ale z pewnością powłoka jest bardzo trwała, a i nawet wzór słojów jest całkiem dobrze widoczny.

Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech Satelity na STX do zestawu 2.1 Logitech

Całkowity poniesiony przeze mnie koszt, z uwagi na wykorzystanie elementów wcześniej kupionych do nietrafionego projektu, zamknął się w kwocie 30zł - fornir.

Faktyczny koszt jest następujący:
    głośniki: 2x29,- + 2x40,- = 138,-
    mata, przewód, terminal: 22,- + 6,- + 2x6,- = 40,-
    akryl, śruby, nakrętki: 15,-
    fornir, klej + farba: 30,- + 27,- = 7,-
    Łączny koszt = 250zł.

Satelitki w połączeniu z subwooferem z zestawu Logitech Z-2300 współpracują bezproblemowo i przyjemnie już ładnych parę miesięcy. Nie są przesilane, gdyż moc zastosowanych głośników jest znacznie większa, niż moc wzmacniacza z Z-2300. Mam nadzieję, że w aktualnym zestawieniu pograją jeszcze wiele lat.

Pozdrawiam,
    Piotr

Fajne!
  • #2 16 Lip 2015 21:11
    kreth
    Poziom 11  

Ładnie wyszły, podobają mi się.

Do ludzi uważających, że to przerost formy nad treścią - sam podłączyłem kiedyś nieduże 3-drożne kolumny do zwykłego 5.1 z Creative i byłem zaskoczony :). Po wymianie subwoofera na większy taki zestaw grał u mnie bardzo długo, "do kompa" w sam raz ;)

• #3 17 Lip 2015 12:24
    PawelR96
    Poziom 8  

Co do trwałości 2,5 vto się zgodzę ale ogólnie co do trwałości głośników tej firmy to nie, parę lat temu popełniłem konstrukcję szerokopasmową na glosnikach tej firmy. Jest to konstrukcja br na glosnikach 4 calowych. Głośniki tej firmy są dostępne na stronie zap-audio niestety o cenę trzeba zadzwonić. Ją za 4 *0calówki płaciłem 250 zł od sztuki. Graną już parę lat bez awaryjnie i potrafią trochę zabuczeć. Używam ich do słuchania muzyki jak i do oglądania filmów i swoje potrafiący. Niemniej konstrukcja dobra tylko szkoda, że nie w obudowie br :)

• #4 17 Lip 2015 15:03
    trasek1987
    Poziom 9  

PawelR96, pisałem że głośnik Tang-Band użyty w zestawie Logitech Z-2300 jest nietrwały. Ta bodaj tajwańska firma, poza głośnikiem wykonanym na zlecenie Logitech (bo nie ma go w ofercie) produkuje bardzo dobre głośniki.
    ps po co obudowa br? Przecież w tej konstrukcji jest tylko głośnik średnio tonowy i wysoko tonowy, a sygnał na wzmacniacz do satelit jest od dołu odcięty zwrotnicą aktywną.

• #5 21 Lip 2015 22:10
    PawelR96
    Poziom 8  

trasek1987 napisał:
    ps po co obudowa br? Przecież w tej konstrukcji jest tylko głośnik średnio tonowy i wysoko tonowy, a sygnał na wzmacniacz do satelit jest od dołu odcięty zwrotnicą aktywną.

napisałem, że ja użyłem obudowy br :) głośnik, ktory mam jest szerokopasmowy stąd też br :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME