Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] okablowanie pod napęd bramy +wideodomofon odległość od domu do ogrodzenia 40m

16 Lip 2015 21:59 20508 14
  • Poziom 15  
    Witam, z racji tego że będę stawiał płot chciłabym od razu poprowadzić przewody niezbędne do sterowania bramą. Teraz pytanie ile i jakich przewodów zakopać? Brama od domu jest w odległości 40m. W domu chcę zamontować wideomofon taki z któego będę miał możliwość oglądania tego co się dzieje na wyświetlaczu + sterowanie ryglem w furtce + sterowanie bramą. Dodatkowo chcę mieć bramę automatyczną. Centralka będzie umieszczona na słupku. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc ile przewodów i jakich mam pociągnąć z domu do płotu?

Przewody:
    3x2,5mm2 YKY- przewód zasilający sterowanie bramy
    jakiego przewodu i ile żył użyć do wideomofonu?
    ile do rygla?

Czy coś jeszcze jest mi potrzebne?
  • OptexOptex
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    ziooober88 napisał:
    Czy coś jeszcze jest mi potrzebne?

Oprócz szpadla?
    Minimum pod wideodomofon w tym wypadku to kabel żelowany ziemny o żyle o,5 mm, 8 żyłowy. Klasyczny wideodomofon wykorzystuje 4 żyły , przy czym należy liczyć się z koniecznością podwojenia zasilania więc zajmie on 6 żył + dwie żyły pod sterowanie bramą. Zasilacz zaczepu umieściłbym lokalnie przy bramie.
    Optymalne rozwiązanie ( uwzględniające też możliwość podłączenie wideodomofonu IP) to dwie skrętki. Jedna prowadzona bez rozcinania od monitora pod panel zewnętrzny druga przechodząca przez punkt pośredni w domu jak i przez obudowę centrali bramy.
    Należy tez uwzględnić ewentualne powiązania instalacji z instalacją LAN, alarmową TV itp ( dobry instalator niskonapięciówek powinien mieć to w jednym paluszku)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Tak kolego oprócz szpadla :)

Czyli reasumując.
    Z domu do wideofonu ciągnę sobie skrętkę 8x0,5mm? Od razu będę musiał wypuścić przewody ze słupków i teraz rodzi się kolejne pytanie. Na jakiej wysokości wypuścić przewody do kamery od wideofonu?

O co chodzi kolego z tym wideofonem IP?

Co do elektrozaczepu to wystarczy wyciągnąć z niego 3 przewody i dociągnąć do centralki głównej? Bo chcę wszystkie przewody dociągnąć do centrali głównej.

Słupki będą miały wymiar 38x24 i teraz mam pytanie, czy nie będzie problemu z zamontowaniem klasycznych siłowników do otwierania bramy jeżeli bramę zamontuję w centralnym punkcie słupka? 38cm to szerokość słupka od podwórka i od drogi. Natomiast 24cm to jego grubość i tutaj chciałbym bramę zainstalować w połowie czyli 12cm. Czy nie będzie to problematyczne?

Następne pytanie to na jakiej wysokości powypuszczać wszystkie przewody ze słupka tak żeby instalator miał wszystko przygotowane i żeby nic nie musiał dodatkowo przerabiać. Wszędzie dam skrętkę 8x0,5 i dociągnę ją do głównej centralki mianowicie:
    -fotokomórki na słupkach dam 8x0,5 i dojadę do centralki, na jakiej wysokości wypuścić przewody?
    -sygnalizator i antena - skrętka 8x0,5 i tym dojadę do centralki, czy tyle przewodów wystarczy?
    -przewody do siłowników, jakie przewody dać, ile ich dać, na jakiej wysokości (mniej więcej je wypuścić)?

Reasumując z domu wypuszczę:
    -zasilanie bramy 3x1,5mm2 - 40m (czy ten przekrój na takiej długości będzie odpowiedni?)
    -kable sterownicze skrętka 8x0,5mm2
    Dawać tutaj jeszcze coś dodatkowego?

W jaki sposób najlepiej wypuścić przewody w słupku? Planuję dać w środek słupka rurę PCV średnicy 5cm i tam puścić wszystkie przewody i to wypuścić czy to dobry pomysł?

Moderowany przez suworow:

Dla kabli telekomunikacyjnych podawana jest średnica więc 8X0,5 mm

• OptexOptex
  • Poziom 35  
    Chcesz dać centralkę na domu 40m od ogrodzenia ?
    Przemyśl to raz jeszcze, koszty przewodów, spadki napięcia, słaby zasięg pilota itp.
    Sam miałem podobny problem i centralkę mam ok 15m od bramy dalej do domu puściłem 2xskrętka żelowa + 4x2,5YkY.
    Pomiędzy centralką a bramą pościłem rury 75. Nie było problemu pociągnąć później wymaganej liczby przewodów.
    Pamiętaj o foto na słupkach i za słupkami. Pomyśl o otwieraniu bramu z zewnątrz (wracasz pieszo z zakupów i nikogo nie ma w domu - szyfrator, czytnik RFID, lub włącznik na klucz). Pamiętaj też o włączniku po wewnętrznej stronie posesji.
    1.8X0,5 mm to minimum. ja bym dał takie dwa kable.
    2. Kolega pyta co to jest widedomofon IP - tu wystarczy wpisać tę frazę w google i wszystko jasne. Ja wpisywałem " centrala główna wideodomofonu" i nic mi sensownego nie wyrzuciło. Może kolega coś na ten temat powiedzieć? :)
    3. Wysokość montażu panela zależy od kąta widzenia kamery. Dla klasycznych kamer 70-80 stopni około 155- 160 cm. Dla kamer szerokokątnych ( 110 stopni)- wystarczy 145 cm.
    4. Ja bym na dole w słupku na którym będzie montowany wideodomofon dał puszkę wpuszczaną do niej dociągnął 230 ( to samo co do bramy), i dwa kable do wideodomofonu. Z tej puszki poprowadziłbym kable( a może same peszle) pod kamerę wideodomofonu, zaczep, do napędu bramy, może zamek szyfrowy czy przycisk wyjścia)

O okablowanie pod bramę spytaj w dziale: automatyka bram.
    Jeżeli w/w prace będziesz komuś zlecał to idealna chwila aby zaprosić wykonawcę na wizję lokalną. Dobra firma podpowie co i jak a i mniej skasuje potem za montaż.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Samuraj napisał:
    Chcesz dać centralkę na domu 40m od ogrodzenia ?
    Przemyśl to raz jeszcze, koszty przewodów, spadki napięcia, słaby zasięg pilota itp.
    Sam miałem podobny problem i centralkę mam ok 15m od bramy dalej do domu puściłem 2xskrętka żelowa + 4x2,5YkY.
    Pomiędzy centralką a bramą pościłem rury 75. Nie było problemu pociągnąć później wymaganej liczby przewodów.
    Pamiętaj o foto na słupkach i za słupkami. Pomyśl o otwieraniu bramu z zewnątrz (wracasz pieszo z zakupów i nikogo nie ma w domu - szyfrator, czytnik RFID, lub włącznik na klucz). Pamiętaj też o włączniku po wewnętrznej stronie posesji.

Nie kolego, nie chcę dawać centralki 40m od domu. Tylko wideofon który będzie w domu będzie w odległości około 40m od domu może trochę więcej.

I też planuję dać 2x skrętka + yky nie wiem czy 1,5 czy 2,5. Przewód 1,5 będzie dobry na takiej odległości?

Co do foto na słupkach no to wypuszczę je na wysokości kolan. Za słupkami nie będę tego stosował. A co do szyfratora to właśnie zastanawiam się nad czymś takim. Jeżeli szyfrator będzie oddzielny to ile trzeba do niego przewodów dociągnąć i czy jeżeli kupiłbym wideofon razem z wbudowanym szyfratorem to ma on możliwość otwierania oddzielnym szyfrem furtkę a oddzielnym bramę?

I kolego piszesz o włączniku po wewnętrznej stronie posesji ale o jaki włącznik Ci chodzi? Co on miałby robić?
  • Poziom 35  
    ziooober88 napisał:

I kolego piszesz o włączniku po wewnętrznej stronie posesji ale o jaki włącznik Ci chodzi? Co on miałby robić?

A jak wyjdziesz z posesji, jak furtka będzie na elektromagnesie ?
    Chyba że furtka będzie pełna i po jednej stronie gałka a po drugiej klamka. W przypadku ostatnio modnych ażurowych furtek ten patent się nie sprawdzi.
    ziooober88 napisał:
    Jeżeli szyfrator będzie oddzielny to ile trzeba do niego przewodów dociągnąć i

Zależy od modelu zamka szyfrowego. ( patrz instrukcja) Skoro będziesz miał ścinki tego 8 żyłowego to takim bym kablował. Wtedy żył nie zabraknie.
    ziooober88 napisał:
    czy jeżeli kupiłbym wideofon razem z wbudowanym szyfratorem to ma on możliwość otwierania oddzielnym szyfrem furtkę a oddzielnym bramę?

Raczej nie. W autonomicznych musisz szukać z dwoma wyjściami ( dwa przekaźniki)

ziooober88 napisał:

Pewnie tak kolega określił przycisk wyjścia ( też bym kablował tym przewodem 8X0,5)

Jeżeli zależy Ci na prostym i estetycznym montażu warto kupic . przymierzyć urządzenia juz teraz ( podejścia kablowe, montaż)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    suworow napisał:
    1.8X0,5 mm to minimum. ja bym dał takie dwa kable.
    2. Kolega pyta co to jest widedomofon IP - tu wystarczy wpisać tę frazę w google i wszystko jasne. Ja wpisywałem " centrala główna wideodomofonu" i nic mi sensownego nie wyrzuciło. Może kolega coś na ten temat powiedzieć? :)
    3. Wysokość montażu panela zależy od kąta widzenia kamery. Dla klasycznych kamer 70-80 stopni około 155- 160 cm. Dla kamer szerokokątnych ( 110 stopni)- wystarczy 145 cm.
    4. Ja bym na dole w słupku na którym będzie montowany wideodomofon dał puszkę wpuszczaną do niej dociągnął 230 ( to samo co do bramy), i dwa kable do wideodomofonu. Z tej puszki poprowadziłbym kable( a może same peszle) pod kamerę wideodomofonu, zaczep, do napędu bramy, może zamek szyfrowy czy przycisk wyjścia)

O okablowanie pod bramę spytaj w dziale: automatyka bram.
    Jeżeli w/w prace będziesz komuś zlecał to idealna chwila aby zaprosić wykonawcę na wizję lokalną. Dobra firma podpowie co i jak a i mniej skasuje potem za montaż.
    Pozdrawiam

No to już wiem co to jest wideofon IP i powiem Ci kolego, że jest to ciekawa sprawa. Co do centrali głównej wideofonu to chodziło mi skrzynkę na słupku która będzie mieściła w sobie wszystkie połączenia.

Co do puszki to nie chcę montować żadnych puszek na słupkach. Planuję wstawić rurę PCV i od niej rozprowadzić wszystkie pozostałe podzespoły puszczę to w peszlu. Powiedz mi kolego w jakim celu będzie mi potrzebne zasilanie przy drugim slupku? Do elektrozaczpu? Chcę wszystko doprowadzić do puszki w której będzie wszystko wypuszczone i tam będę robił zasilanie itp itd.

A przycisk wyjścia montować jakiś ukryty? Czy co kolega ma na myśli?

Co do zaproszenia kogokolwiek to narazie nie ma po co bo płot będzie robiony pod koniec miesiąca. Jak byłem u fachmana to mi wydrukował schemat podłączenia tego i jakichś wielu szczegółów mi nie udzielił.
    ziooober88 napisał:
    Co do puszki to nie chcę montować żadnych puszek na słupkach

a za chwilę:
    ziooober88 napisał:
    Chcę wszystko doprowadzić do puszki w której będzie wszystko wypuszczone i tam będę robił zasilanie itp itd

???????
    Opisz lub narysuj jak to będzie u Ciebie wyglądało. Bo na tę chwilę nawet nie wiemy czy brama jedno czy dwuskrzydłowa. Wydaje mi się że mamy to samo na myśli tylko inaczej to opisujemy.
    ziooober88 napisał:
    Jak byłem u fachmana to mi wydrukował schemat podłączenia tego i jakichś wielu szczegółów mi nie udzielił.

Byłem w sobotę na podobnym temacie. Klient a w zasadzie wykonawca ogrodzenia otrzymał wszystkie potrzebne informacje odnośnie okablowania z dokładnymi wysokościami- odległościami.
    ziooober88 napisał:
    A przycisk wyjścia montować jakiś ukryty? Czy co kolega ma na myśli?

Jak nie da się zamontować klamki to montuje się przycisk wyjścia by nie latać z kluczem. ( fachowiec to tez by koledze wyjaśnił)
    Pytanie czy kolega był u fachowca -sprzedawcy czy fachowcy - instalatora.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Wszystko wskazuje na to, że mamy na myśli to samo tylko inaczej to opisujemy :) Więc chodzi mi o taką kwadratową puszkę gdzie wejdą wszystkie połączenia kablowe.

Kolego a byłbyś w stanie przesłać mi schemat w którym będę miał to dokładnie opisane co i jak?

Co do przycisku to zamontować coś takiego ala włącznik światła w domu? Czy może coś mniejszego jakiś taki przycisk okrągły?

I byłem na spotkaniu w firmie dipol i rozmawiałem z takim sprzedawcą - instalatorem.
    ziooober88 napisał:
    Kolego a byłbyś w stanie przesłać mi schemat w którym będę miał to dokładnie opisane co i jak?

Schemat okablowania czy połączeń?
    Do pierwszego nie mamy danych bo nic nie opisałeś/ narysowałeś. Do drugiego potrzebne jest wykaz wybranego sprzętu i opis funkcjonalności jaką chcesz osiągnąć. Tak czy inaczej to Twoje ogrodzenie a nie moje, a na elektrodzie wymagamy jak już nie wiedzy to przynajmniej zaangażowania w temat. Jak na razie nie można wyciągnąć od Ciebie informacji jaki będzie typ bramy. Co do samego okablowania to robimy go tak aby było jak najbardziej uniwersalne a dopasowujemy to do konkretnych warunków.
    Pozdrawiam

ps. czekamy na rysunek/ dokładny opis
  • Poziom 15  
    Schemat poglądowy wygląda mniej więcej tak:
    okablowanie pod napęd bramy +wideodomofon odległość od domu do ogrodzenia 40m

I teraz jakie kable doprowadzić od każdego elementu do puszki łączeniowej?
    Wszystko chcę umieścić w puszce, wszystkie zasilania itp itd będą się w niej znajdowały. Co do samego podłączenia to już instalator będzie sobie to podłączał. Co do sprzętu to jeszcze dokładnie sprecyzowania nie ma.
    Gdybym chciał mieć to naprawdę dobrze rozwiązane to dodatkową wpuszczaną puszkę dałbym na słupku gdzie będzie montowany wideodomofon. Do tej puszki doprowadziłbym zasilanie 230 V oraz kable 8X0,5
    kabel pod rygiel
    kabel do zamka szyfrowego
    kabel do przycisku wyjścia ( o ile go potrzebujesz)
    kabel do puszki napędu bramy ( tym kablem zasterujesz bramą jak i podasz sygnał z fotokomórki)
    kabel do fotokomórki
    2X kabel z domu przy czym jeden z nich kończysz w puszce a drugi prowadzisz przez te puszkę zostawiając w niej mały zapas pod panel wideodomofonu
    kabel do kamery dodatkowej (cctv)
    kabel zasilający do oświetlenia ( zapalane razem z wywołaniem na wideodomofonie)

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Sprawa została rozwiązana. Przyjechał specjalista, który miał to zamontować. Powiedział jakie kable położyć i temat został załatwiony. Dziękuję wszystkim za pomoc.