Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

T.I.P Tronic 200F pali diody

Alien 125 17 Jul 2015 08:28 1305 1
    Alien 125
    Level 14  
    Witam,

Mam problem z migomatem. Jakieś 3 tygodnie temu podczas spawania, a właściwie na samym jego początku ni z tego ni z owego spaliły się 4 diody na mostku prostowniczym(połówka przewodząca do minusa) i upaliły kondensatory. Mostek jest zbudowany na 8 diodach T25-4-I8 i są one połączone parami równolegle. Wyglądało to jakby poszło potężne przetężenie. Dziwne, ale nie widząc innych uszkodzeń wymieniłem kondensatory i wszystkie diody na 25FR100M. Migomat wrócił do życia i spawał bez zastrzeżeń, lecz po 2 tygodniach podczas spawania niewielkim prądem(80A) ponownie spaliły się 4 diody w mostku(druga połówka). Kondensatory tym razem wytrzymały. Zmontowałem ponownie prostownik wykorzystując pozostałe diody czyli 4 T25 i 4 25FR, lecz tym razem spaliły się wszystkie przy pierwszej próbie spawania.

Co może być przyczyną? Mierzyłem napięcia na uzwojeniu wtórnym transformatora i na każdym zakresie jest ok. Podejrzewam przebicie na dławiku, lecz czy to możliwe?
    Alien 125
    Level 14  
    Problem rozwiązany. Przyczyną było zastosowanie połączeń lutowanych na diodach. Znalazłem 4 200A diody od starej spawarki "wirówki", przerobiłem trochę mostek prostowniczy, wszystkie połączenia tym razem skręcane śrubami i wszystko pięknie działa.