Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Minikoparka kołowa DIY

bew2 17 Jul 2015 08:48 58443 66
lampy.pl
 • Minikoparka kołowa DIY

  Witam,
  Chciałbym zaprezentować wykonaną przeze mnie mini koparkę.
  Podwozie jezdne pochodzi z wózka budowlanego - koleby, natomiast ramię, łyżka i osprzęt wykonany od podstaw przeze mnie. Hydraulika jest nowa, rozdzielacz Badestnost, siłowniki polskiej produkcji.

  W założeniach miał być traktorek-pomocnik z możliwością kopania, podnoszenia, przewożenia i ciągania przyczepki. Na dzień dzisiejszy, półtora roku od wytoczenia pierwszej tulejki, maszyna działa, wykonuje prace typowo ziemne, jak kopanie czy równanie ziemi, przewożenia ziemi czy drewna, a także podnoszenia na ok 2m.
  Dodatkowe wyposażenie to: spych regulowany hydraulicznie z dokładanym pługiem do śniegu, łyżka skarpówka, łyżka do ładowania, "kciuk" do chwytania drzewa/kamieni, widły do palet, a także poręczna przyczepka wykonana z wykorzystaniem "koleby". Początkowo kopanie i jazda były realizowane z osobnych siedzeń, jedak zmodyfikowałem tak aby operator przebywał cały czas na jednym siedzisku. Wobec tego z oryginału koleby budowlanej została właściwie tylko rama, most i silnik. Na marginesie dodam, że i silnik niedługo najprawdopodobniej ustąpi miejsca jednostce z fiata 126p.

  Z technicznych szczegółów: pompa hydrauliczna NSZ10 napędzana z oryginalnej przystawki mocy na skrzyni biegów, silnik oryginalny dwusuw, węże, siłowniki i rozdzielacz kupiłem nowe. Cztery sekcje: ramię główne z położeniem pływającym, ramę łyżki, łyżka, obrót ramienia. Dodatkowo są dwa zawory trójdrożne za sekcją rozdzielacza z położeniem pływającym, pozwalające przełączać sterowanie między ramieniem głównym a spychem - wykorzystałem sekcję pływającą zamiast kupować kolejny rozdzielacz. Zbiornik hydrauliczny posiada filtr spływowy oraz odpowietrznik. W instalacji są dwa manometry - za rozdzielaczem na wysokim ciśnieniu oraz na spływie przed filtrem - w razie zanieczyszczenia filtra będzie informacja. Mechanika w 100% wykonana od podstaw, wszystkie gniazda siłowników oraz punkty obrotu posiadają tuleje wymienne. Sworznie toczone z żerdzi. Zęby łyżki kute przykręcane do lemiesza wykonanego z hardoxa 600 10mm.

  Maszyna wykonana dla siebie, na własne potrzeby, w ramach wolnego czasu po godzinach. Poniżej kilka fotek z budowy oraz eksploatacji. Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

  Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY
  Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  bew2
  Level 17  
  Offline 
  Has specialization in: mechanika, elektryka
  bew2 wrote 203 posts with rating 310, helped 12 times. Live in city Lubin. Been with us since 2013 year.
 • lampy.pl
 • #2
  scooba
  Level 15  
  Dużo pracy. Należą się gratulacje. Pytanie mam natomiast odnośnie tego, czy nie jest wózek za lekki? Pytam z ciekawości?
 • #3
  bew2
  Level 17  
  Dzięki, pracy było istotnie sporo :)
  Ostatnio właśnie z ciekawości pojechałem na wagę, 960kg. Celowałem w okolice 1t i udało się. Podczas eksploatacji jeszcze nie miałem problemów z podrywaniem tyłu, jedynie podczas rozpoczynania kopania lub obierania ścian (ruchy zbliżone do pionowych w dół), podnosi nieco przód. Przy fabrycznych mini koparkach jednak, z tego co się orientuję, również się to zdarza.
 • #5
  ArMi Si
  Level 11  
  Ciekawa i pomysłowa konstrukcja!
  Bardzo dobre wykonanie.
  Gratulacje!
 • lampy.pl
 • #6
  speedy9
  Helpful for users
  LA72 wrote:
  Czy tył urządzenia jest jakoś dociążany?

  Też mnie to ciekawi, bo widać, że może podnosić spory ciężar.

  Co do samej konstrukcji to podziwiam. Tego typu projektu budzą we mnie ogromny podziw, bo wymagają zarówno wiedzy jak i mnóstwa poświęconego czasu.
 • #7
  bew2
  Level 17  
  Dzięki Panowie, nie spodziewałem się tak pozytywnego przyjęcia.
  Jeśli chodzi o dociążenie tyłu, na chwilę obecną nie ma potrzeby.
  Gdy będę potrzebował dźwigać ciężary powyżej 150kg na maksymalnym wysięgu (do przodu), będę myślał o jakiejś modyfikacji.
 • #8
  LA72
  Level 40  
  bew2 wrote:
  Jeśli chodzi o dociążenie tyłu, na chwilę obecną nie ma potrzeby.
  Gdy będę potrzebował dźwigać ciężary powyżej 150kg na maksymalnym wysięgu (do przodu), będę myślał o jakiejś modyfikacji.


  Wg mnie lepiej jest dołożyć jakieś obciążniki, np.: od ciągników rolniczych.
  Jak będziesz kopał na dużym wysunięciu łopaty i ona o coś zahaczy to może ci podnieść tył.
 • #9
  bew2
  Level 17  
  Podczas kopania gdy jest korzeń czy kamień, zawór przelewowy się otworzy i ramię "osłabnie" prędzej niż podniesie tył, sprawdzone :)
  Natomiast dołożenie obciążników z tyłu będzie zasadne np. podczas jazdy ze sporym ładunkiem i wjeździe w nierówność - wtedy jest to niebezpieczne gdyby nagle tył podniosło.
 • #10
  petro_m
  Level 12  
  Jestem pod wielkim wrażeniem, należą się gratulacje.
  Życzę by koparka działała długo i bezawaryjnie.
 • #11
  bew2
  Level 17  
  Dzięki! Odnośnie niezawodności przed rozpoczęciem budowy sen z powiek spędzała mi wizja wyrobionych otworów i sworzni. Zastosowane tulejki wymienne pozwoliły mi w końcu zasnąć, a jak w tym roku rozebrałem jedno połączenie, nie było nawet setki zużycia. Smar molibdenowy i smarowniczki przy każdym połączeniu obrotowym robią swoje. Poza tym powierzchnie styku sworznia z gniazdem mają po 12-15 mm szerokości każda.
 • #13
  lukasixthm
  Level 23  
  Kolego spadłeś mi z nieba :) Mogę prosić o zdjęcia napędu pompy hydraulicznej? W moim SAMie mam podnośnik na tej pompie i właśnie wczoraj kolejna pompa poszła do kosza przez jej nieprawidłowo wykonany napęd... Chciałem zobaczyć jak robią to profesjonaliści :)
 • #14
  HSWG
  Level 21  
  Rzadko spotyka się projekty wymagające tak ogromnego wkładu pracy. Jestem pod wrażeniem...
  Co do silnika - z uwagi na korzystniejszy moment obrotowy i trwałość nie brałeś pod uwagę jakiegoś małego, prostego diesla?
 • #15
  bew2
  Level 17  
  Dzieki za słowa uznania!
  Film dorzuce, jak znajde chwilke aby go obrobić.
  Co do napędu pompy. Pompa zamontowana w osi wałka przystawki mocy. Do oryginalnego sprzegiełka zakupionego z pompą, wspawałem po wyosiowaniu wałek z wielowypustem, a na walku napedu zamontowałem flansze z wielowypustem wewn. Dzieki temu jest możiwość rozłączania napędu poprzez przesuwanie wspomnianego sprzęgła. Jesli chodzi o silnik, diesel ma prawie same plusy w porównaniu do malucha i jeden minus: ceny zakupu silnika oraz części zamiennych. :)
 • #16
  Magister_123
  Level 36  
  Nie myślałeś może nad czymś podobnym do klatki bezpieczeństwa? Niby masz ten zawór przelewowy ale to tylko część mechaniczna. A co kawał rury nad głową...
 • #17
  dondu
  Moderator on vacation ...
  bew2 wrote:
  Film dorzuce, jak znajde chwilke aby go obrobić.

  Prosimy znajdź jak najszybciej :)

  Patrząc na te zęby do przytrzymania drewna, itp., to brakuje jeszcze jakiegoś logo tyranozaura na żółtym ramieniu :)

  Świetna konstrukcja! Gratulacje.
 • #19
  bew2
  Level 17  
  Witajcie, dziś kopara podnosi bloczki i zaprawe na dach pomieszczenia gosp. Potem bedzie dźwigać elementy więźby, zatem jak widać z czasem krucho. Postaram sie jutro usiąść do obiecanych tematów. O klatce-kabinie myślałem gdy ostatnio zmokłem wracając ze żwirem.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  dudik56
  Level 15  
  Fajna konstrukcja. Też posiadam taki samowyładowczy wózek spalinowy, mimo że mam nowy zapasowy silnik dwusuwowy, to zamontowałem kilka lat temu silnik 650 od malucha i mimo nieraz ciężkiej pracy sprawuje się doskonale, a jego jazda jest prawie "stacjonarna". Mocowanie się z rączką rozrusznika jest zbyt uciążliwe, a te stare silniki są kapryśne i hałaśliwe.
  Wymiana silnika nie jest bardzo kłopotliwa.

  Podciąć na rozrusznik obudowę skrzyni, przerobić wałek sprzęgowy, przerobić wydech, dopasować zawieszenie silnika i mnóstwo innych drobiazgów. Ale warto.
 • #22
  marcin55246
  Level 25  
  Świetna konstrukcja, ramię robiłeś z jakiejś stali gatunkowej czy zwykłej ST?
 • #23
  bew2
  Level 17  
  Ramię ze zwyklej stali, profila zamkniętego, gniazda i ucha z 12. Aby uzyskać osiowość np dwóch gniazd, mocowałem element na suporcie tokarki, a w uchwyt i konia wkładałem zrobiony z pręta wytaczak. Filmik nie chce się załączyć z komórki, spróbuję potem z komutera wrzucić.
  Minikoparka kołowa DIY
 • #24
  marcin55246
  Level 25  
  bew2 wrote:
  Aby uzyskać osiowość np dwóch gniazd, mocowałem element na suporcie tokarki, a w uchwyt i konia wkładałem zrobiony z pręta wytaczak.


  Właśnie odpowiedziałeś mi ja zachowałeś osiowość elementów. Myślałem, że na wytaczarce zlecałeś.
 • #25
  bew2
  Level 17  
  W przypadku konia (tego elemenu który się obraca i utrzymuje ramie, foto powyżej) nie moglem wytaczać więc wytoczylem gniazda z placków 20mm, obciąłem boki i wspawalem między 2 płyty boczne których wytaczanie widać powyżej. Osiowość uzyskałem wstawiając wałek w otwory i obracając go co chwila w trakcie spawania- aby sprawdzić czy nie ciągnie.
 • #26
  pitsky
  Level 13  
  Moje szczere gratulacje! Widać rękę praktyka, cieszy też fakt że pokazałeś swoją konstrukcję i dzielisz się informacjami. Nie udało mi się dotychczas znaleźć polskiej konstrukcji tego rodzaju. Na zagranicznych stronach jest ich ogromny wybór. Duży szacun człowieku.
 • #27
  bew2
  Level 17  
  Dzięki! Projekt powstał m.in. aby się sprawdzić, możliwości swoje oraz warsztatu. Ponadto w trakcie budowy przekopałem tony książek, schematów, tabel i katalogów. Teraz wszystko procentuje.

  Dodano po 32 [minuty]:

  Obiecany filmik.
  https://filmy.elektroda.pl/31_1437296308.flv
  Praca przy wolnych obrotach silnika 1200 pompa 600 obr/min, wystarcza jak na moje potrzeby. Jak potrzebuje większego wydatku, operuje gazem (regulator nożny :)). Po zamianie silnika zastosuje inne przełożenie silnik-pompa, z uwagi na jego większą moc. Wtedy będę mógł kopać stale na wolnych obrotach.
  Ponadto kilka fotek, m.in. napędu pompy
  Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY Minikoparka kołowa DIY

  Jeszcze odnośnie stabilności, nie ma obaw o nadmierne ryzyko wywrotki. Rozstaw kól to 140cm a osi ok. 2m. Dla porównania, fabryczne minikoparki o zbliżonych parametrach mają ok. 70cm szerokości i 100-120cm długości na gąsienicach. Podczas kopania lemiesz jest zaparty o ziemię i przejmuje obciążenie z kól.
 • #28
  saly
  Level 32  
  Jestem zachwycony jakością i wytrwałością.

  Co topiłeś w tym piecu?
 • #29
  bew2
  Level 17  
  Domowe odlewanie aluminium. Powstała podstawa filtra spływowego oleju hydraulicznego (patrz kolejne fotki po "piecu"). Odlany krążek obrobiłem na tokarce, również przez frezowanie powierzchni pod gwinty z boku. Nóż w uchwycie, detal na suporcie ;) filtr szczelny i wygląda jak fabryka, koszt żaden.

  Minikoparka kołowa DIY
 • #30
  Rezystoreczek
  Level 20  
  Bardzo fajny projekt, ale czy nie trzeba mieć na tego typu sprzęt jakiegoś dodatkowego kursu, by wszystko prawnie było OK? :D