Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus Xonar D2X - karta Xonar D2X -> amplituner 7.2 a filmy 7.1 i gry 7.1/5.1

didotom 17 Lip 2015 10:14 1068 15
  • #1 17 Lip 2015 10:14
    didotom
    Poziom 16  

Mam pytanie do audiofilów oraz posiadaczy Asus Xonar D2X, jak uzyskać zarówno w filmach dźwięk 7.1 jak i grach 7.1 (5.1) ?

Jak uzyskujecie dźwięk przestrzenny w grach 7.1 (ewentualnie 5.1) nie używając S/PDIF, a mając podłączenie komputera z amplitunerem przez HDMI?

(napiszę, dla tych co mogą nie wiedzieć np.: DTS HD lub inny 7.1 nie da się uzyskać przez złącze optyczne tylko przez HDMI)

Czy karta Asus Xonar D2X jakoś komunikuje się z kartą graficzną?
    (wydaje mi się to niemożliwe, ale może się mylę)

były karty Xonar Asus HDAV1.3 Slim i Xonar HDAV1.3 Deluxe,
    które miały wejście i wyjście hdm(czyli z grafiki hdmi szedł do Xonar slim a z Xonara do amplitunera), ciężko je dostać obecnie, z tymi kartami to rozumiem, że bez problemu da się uzyskać np.: DTS HD w filmach (czyli 7.1) oraz
    co najmniej np.: DTS lub Dolby Digital 5.1 w grach.

Ale jak niby mając najnowszą kartę Xonar D2X mam uzyskać cyfrowo
    dźwięk 7.1 ewentualnie 5.1 przez HDMI w grach, skoro ona nie ma wejścia/wyjścia HDMI?

(analogowe podłączenie nie wchodzi w grę większość nowy amplitunerów nie ma analogowych wejść, moj onkyo HT 660 tez nie ma)

Męczę temat aby mieć jedną kartę muzyczną co zapewni mi odtwarzanie dźwięku w filmach 7.1 (DTS HD i innych kodowanych w 7.1) a jednocześnie uzyskać dźwięk przestrzenny w grach, na karcie wbudowanej, które nie mają dolby digital LIVE, nie da się uzyskać w grach mając podłączenie cyfrowo dźwięku 5.1 i 7/1, w filmach nie ma problemu z uzyskaniem DTS HD i innych 7.1, bo player to robi ale już z grami jest kłopot.

Czy jest na forum jakiś audiofil, który rozeznany w temacie?

0 15
  • #2 17 Lip 2015 10:28
    helmud7543
    Poziom 42  

To nie jest karta audiofilska :-)

Jeśli karta dźwiękowa nie ma własnego HDMI to HDMI karty graficznej jest również osobnym urządzeniem dźwiękowym. To co ustawisz w innych kartach dźwiękowych nie ma wpływu na parametry pracy HDMI na karcie graficznej.

Jedyna rada - podłączyć cały dźwięk przez SPDIF. Z tego co się orientuję Xonar D2X ma zarówno DTS jak i DD przez jego złącze optyczne, także nie widzę problemu.

0
  • #3 17 Lip 2015 10:38
    adinio44
    Poziom 17  

Komunikacja z kartą graficzną zależy czy karta grafiki ma audio hd zazwyczaj nowe karty z hdmi grafiki maja swoje sterowniki audio by także dźwiek cyfrowy przechodził ale trzeba wyłąćzyć audio spdif speakers I karte asus audio w kompie a by dźwiek szedł wlaczyć powiedzmy przez NVidia hdmi audio do amplitunera hdmi in I wiadomo potem do tv hdmi out masz I wszystko powinno iść w 7.1 bez używania spdif a w grach przez hdmi grafy ale wtedy pomijamy asusa karte audio

0
  • #4 17 Lip 2015 14:24
    didotom
    Poziom 16  

adinio44 napisał:
    Komunikacja z kartą graficzną zależy czy karta grafiki ma audio hd zazwyczaj nowe karty z hdmi grafiki maja swoje sterowniki audio by także dźwiek cyfrowy przechodził ale trzeba wyłąćzyć audio spdif speakers I karte asus audio w kompie a by dźwiek szedł wlaczyć powiedzmy przez NVidia hdmi audio do amplitunera hdmi in I wiadomo potem do tv hdmi out masz I wszystko powinno iść w 7.1 bez używania spdif a w grach przez hdmi grafy ale wtedy pomijamy asusa karte audio

Kartę mam radeon 6970 i ma 8 kanałów w filmach działa HD dźwięk, amplituner rozoznaje 7.1 Dolby Digita i DTS HD, ale w grach już nie, z tego co czytałem to karta musi mieć LIVE opcję inaczej nie będzie dźwięku przestrzennego.

W takim przypadku z tego co piszesz to używając podłączenia przez HDMI, to do czego potrzebna byłaby karta dodatkowa muzyczna skoro wyłączyć ją trzeba aby uzyskać dźwięk przestrzenny, bo jak pisałem wcześniej niby do przestrzennego dźwięku musi być karta z obsługą Dolby Digital LIVE, nie do końca to rozumię.

Na anglojęzycznym forum czytałem, że aby w grach mieć przestrzenny dźwięk, to oprócz opcji z kartą audio LIVE, niby przez LPCM (jako bitstreama) da się puścić przez HDMI, czyli coś jak opisujesz, niestety jak tak robię, nie uzyskuję przestrzennego dźwięku w grach, tylko przednie głośniki działają.

(Mam tez na testy kartę z obsługą LIVE i na niej dźwięk dookolny działa doskonale, ale tylko niestety 5.1, a zależy mi aby w filmach mieć 7.1, a jednocześnie w grach przestrzenny dźwięk)

0
  • #5 17 Lip 2015 14:30
    didotom
    Poziom 16  

helmud7543 napisał:
    To nie jest karta audiofilska :-)

Jeśli karta dźwiękowa nie ma własnego HDMI to HDMI karty graficznej jest również osobnym urządzeniem dźwiękowym. To co ustawisz w innych kartach dźwiękowych nie ma wpływu na parametry pracy HDMI na karcie graficznej.

Jedyna rada - podłączyć cały dźwięk przez SPDIF. Z tego co się orientuję Xonar D2X ma zarówno DTS jak i DD przez jego złącze optyczne, także nie widzę problemu.

To zadziała co piszesz, ale niestety tylko z dźwiękiem 5.1 (na S/PDIF nie da się uzyskać 7.1 DTS-HD, niestety S/PDIF obsłuży max. 5.1, ze względu na ograniczenia, przepustowości z tego co czytałem na wikipedii), a jednak skoro już mam amplituner 7.2 i sporo filmów tez mam 7.1 DTS-HD to jednak chciałbym korzystać z pełni możliwości sprzętu, dlatego tak męczę temat :).

A przy okazji chciałbym mieć dźwięk w grach przestrzenny, nie dokonując za każdym razem skomplikowanych przełączeń, prze-konfigurowań amplitunera i przełączeń kabli.

Jak miałbym pewność, że ta karta Asus Xonar Slim co ma wejście HDMI i wyjście zadziała to bym kupił, ale nie chcę ryzykować wywalenia pieniędzy w błoto.

0
  • #6 17 Lip 2015 14:54
    adinio44
    Poziom 17  

Więc dobrze masz podłączenie jak wspominasz przez hdmi a ,że radeon to I tak wszystko zgodne z moją myślą a NVidia to akurat ja tak mam,ale jak asusa ta kartę włączysz a idzie przez grafe hdmi to ona nie wspiera sygnału (ta asus) audio bo ta karta asus może tylko przez wyjścia to czynić jakie ma z tyłu wiec czy wyłaczysz czy nie I tak nie pracuje jak sygnał dajesz przez grafe hdmi wsparcie do audio I grafy mogło by nastapić jak ma się powiedzmy karte elite pro a w płycie głownej ma się też te sloty firewire ,które sa także w kartach creative elite Audigy 4 pro wtedy to by można było ustawić( ale predzej z audio plyty głownej) ale Ta karta co masz to nie zrobi tego więc nie wiem poco ją kupiłeś skoro nie chcesz ja podłaczyc na spdif ,wiem ,ze plyty glowne maja takze hdmi fabryczne do audio ale kwestia asusa bo wiem ,że tego potrzebujesz ale ja osobiście nie widze by wspólgrała z grafą ,wiem ,że w creative to jak w oprogramowaniu ma ikonke dolby digital ex to ona wtedy daje pełne 7.1 sygnału ale jak opisywałes przez optyke tylko 5.1 wiec to wszystko jest replikowane do 7.1 ,wiec tak jak pisałes karta dźwiekowa z hdmi dała by Tobie pełną satysfakcje

0
  • #7 17 Lip 2015 14:56
    helmud7543
    Poziom 42  

D2X ma i Dolby Digital Live i DTS. I z tego co wiem dźwięk przestrzenny w grach uzyskasz prędzej z tej karty, niż z HDMI.

0
  • #8 17 Lip 2015 15:31
    didotom
    Poziom 16  

helmud7543 napisał:
    D2X ma i Dolby Digital Live i DTS. I z tego co wiem dźwięk przestrzenny w grach uzyskasz prędzej z tej karty, niż z HDMI.

Domyślam się, że uzyskam 5.1 ale przez S/PDIF w grach,
    lecz czy mając tylko podłączenie przez HDMI grafiki z amplitunerem (amplituner do TV) też uzyskam 5.1 w grach na Xonar włączając opcję live?
    (czy jak podłączenie idzie przez HDMI to muzyczna karta tu już nie ma nic do gadania,?

Jeśli musiałbym dodatkowo do amplitunera podłączać przewód optyczny do S/PDIF, to robi się problem z zmianą ustawień w samym amplitunerze.
    np.: Gry -ustawiać trzeba by optyczne złącza S/PDIF, a filmy ustawiać audio jako HDMI, to trochę skomplikowane dla domowników byłoby.

Rozumiem, że te 7.1, które uzyskuję bez problemów na filmach np.: DTS -HD, mając podłączenie do karty graficznej HDMI i do amplitunera, które uzyskuję przez kodowanie programowe z użyciem playera Home · MPC-HC , nie ma nic wspólnego z kartą dźwiękową, a bardziej z kartą graficzną?
    Jeśli tak, to w sumie nie wiem czemu wyłączając wbudowaną kartę muzyczną audio HDMI się robi tez na szaro, czyli przestaje działać.

0
  • #9 17 Lip 2015 16:53
    adinio44
    Poziom 17  

To ja wiem ,że wiesz o tym ,że przez asus dźwiekową będzie 5.1 ale jak może xonar filtrować audio do hadmi grafiki jak wszystkie cyfrowe dekodowania dźwieku wychodzą poprzez te jej wyjścia z tyłu a jak tam nie da się podłaczyć to nic nie wychodzi bo slot pci najnowszy karty do płyty to jest by dźwiek szedł do tych wyjść z tyłu karty więc ta karta nic nie wyda ,ona ma sens jak weżmie się podłaczy kdekoder ddts-100 creative I potem do zestawu głosnikow klikajac dolby digital ex uzyska sie pelne 7.1gigaworks albo przez spdif do amplitunera wtedy jak jeden kolega napisał z oprogramowania oryginalnego klikać live I może bedzie 7.1.Tak zgadza się takie przełaczanie komp gry ampl I filmy ampli to jest roboty ,bo ja wiem I rozumiem czego oczekujesz .,ogólnie I tak ampli odczytuje w czym jest nagrana oryginalna treść I jak można ją zmodyfikować to sam wiesz a dts-hd inne to jest w chipsecie audio z kompa więc amplituner też ma wgrane dekodowania do chipsetu tylko bardziej zaawansowane jeżeli dźwiek idzie przez hdmi gray to pracuja kodeki I uklad dekododowania w Twoim przypadku ati hd audio a karta asus nic nie robi bo nie ma w wyjsciu podlaczenia chyba ,że dasz spdif kabel ale I tak tylko jedna mozliwosc dźwieku naraz z jednego urzadzenia zaisntalowanego w kompie,bo karta muzyczna hdmi jest od grafiki jak audio wylaczasz albo jak masz na plycie glownej kompa takze hdmi bo sa takie ,wiec to gniazdo co masz hdmi przestaje po wylaczeniu hdmi audio byc aktywne wtedy zapewne zalaczy sie speakers standard albo moze asus xonar

0
  • #10 17 Lip 2015 17:09
    helmud7543
    Poziom 42  

Dekodowanie w odtwarzaczu nie ma nic wspólnego ani z kartą dźwiękową (żadną) ani graficzną. 7.1 uzyskujesz wtedy tylko dzięki temu, że przez HDMI idzie "surowy" sygnał z dekodera odtwarzacza. Tymczasem Xonar ma swoje dekodery dźwięku przestrzennego - wtedy pójdzie dźwięk i na filmie, i na grze. Może podłącz wszystko tak, aby działało niezależnie od źródła?

Cóż - jeśli ja miałbym taki sprzęt, to obraz co najwyżej przez DVI a dźwięk przez SPDIF. Lubię jak wszystko jest tak podłączone, że w każdej chwili mam to co chcę - TV na komputerze albo telewizorze, film z komputera na monitorze albo telewizorze, magnetowidy i telewizję nagłaśnianą właśnie przez Xonara, możliwość nagrania obojętnie w którą stronę (CD na kasetę, kasetę na CD, film z komputera na VHS, VHS na dysk) bez przełączania kabli...

0
  • #11 17 Lip 2015 17:16
    adinio44
    Poziom 17  

Ale on wyrażnie napisał ,że interesuje go tylko hdmi a nie spdif inaczej by nikomu zawracal głowy bo sam wie doskonale o xonar spdif

0
  • #12 20 Lip 2015 14:15
    didotom
    Poziom 16  

adinio44 napisał:
    Ale on wyrażnie napisał ,że interesuje go tylko hdmi a nie spdif inaczej by nikomu zawracal głowy bo sam wie doskonale o xonar spdif

pisałem też do ASUSa, ale goście z technicznego też nie byli w stanie odpowiedzieć jednoznacznie, czy na wersji XONAR slim HDMI, da się uzyskać z gierek przez HDMI Dolby Digital DTS i DTS HD,
    (mowa o wersji z wejściem i wyjściem HDMI XONAR)

"
    Jeśli gry wspierają oczekiwane przez Pana standardy, Xonar podejmie próbę ich odtworzenia. Podejmie, gdyż żaden z Xonarów nie jest w pełni zgodny z wzorcem Creative obowiązującym w grach. Emulacja efektów właściwych dla wzorca nigdy nie będzie idealna i nie zarekomenduję Xonara jako rozwiązania dla graczy.
    "

ale widać więc na pewno, że z XONAR D2X cyfrowo nie da się 7.1 uzyskać przez amplituner

dzięki tez za wyjaśnienie, że grafika faktycznie ma swoj koder dźwięku.
    i w zasadzie, można całkowicie wyłączyć kartę muzyczną podłączyć pod amplituner grafikę i dźwięk będzie, niestety nie uzyska się Dolby Digital DTS DTS-HD w ten sposób,

pozostaje ryzyko kupna karty XONAR Slim HDMI i sprawdzenia, teoretycznie powinno zadziałać jak gra wspiera te standardy.

tu jeszcze kilka odpowiedzi z ASUSA mogą się w przyszłości komuś przydać:

'
    Asus wypuścił narynek 3 Xonary z wejściem i wyjściem HDMI:

http://www.asus.com/Sound/Xonar_HDAV13/specifications/

http://www.asus.com/Sound/Xonar_HDAV13_Deluxe/specifications/

http://www.asus.com/Sound/Xonar_HDAV13_Slim/specifications/

Każdy z nich posiada w komplecie kabel do połączenia w jedną stronę z kartą grafiki, w drugą np. z amplitunerem.

Każda z kart wspiera Dolby Digital Live oraz dźwięk w formacie 7.1.

Nie mam niestety żadnych informacji handlowych, nie jestem w stanie określić ich cen bądź dostępności.'

Dot. XONAR D2X

'Nie bardzo wiem jak chciałby Pan skomunikować kartę podłączoną do
    komputera z zewnętrznym Amplitunerem. Wydaje mi się, że to niemożliwe.
    Oczekując 7.1 przez HDMI należałoby wybrać Xonara HDAV z wejściem i
    wyjściem HDMI.

Przystawka jest kompatybilna wyłącznie z wybranymi modelami kart, nie
    jest dostępna w sprzedaży oddzielnie.'

Dodano po 10 [minuty]:

helmud7543 napisał:
    Dekodowanie w odtwarzaczu nie ma nic wspólnego ani z kartą dźwiękową (żadną) ani graficzną. 7.1 uzyskujesz wtedy tylko dzięki temu, że przez HDMI idzie "surowy" sygnał z dekodera odtwarzacza. Tymczasem Xonar ma swoje dekodery dźwięku przestrzennego - wtedy pójdzie dźwięk i na filmie, i na grze. Może podłącz wszystko tak, aby działało niezależnie od źródła?

Cóż - jeśli ja miałbym taki sprzęt, to obraz co najwyżej przez DVI a dźwięk przez SPDIF. Lubię jak wszystko jest tak podłączone, że w każdej chwili mam to co chcę - TV na komputerze albo telewizorze, film z komputera na monitorze albo telewizorze, magnetowidy i telewizję nagłaśnianą właśnie przez Xonara, możliwość nagrania obojętnie w którą stronę (CD na kasetę, kasetę na CD, film z komputera na VHS, VHS na dysk) bez przełączania kabli...

I dokładnie tak miałem zrobione mając amplituner DTS Dolby Digital 5.1, ale teraz mam troszkę lepszy model amplitunera onkyo HT660 7.2 i chciałby po prostu mieć możliwość wykorzystania jego możliwości, bo jednak jest różnica oglądając w 7.1 film a oglądając w 5.1.

Filmy odtwarza mi doskonale w 7.1, w pełni na wszystkich głośnikach, co prawda film potrafi zajmować od 10 do 50GB :) ale efekty audio robią wrażenie.

tylko brakuje mi teraz dolby Digital w grach, a samo przełączanie jest problematyczne, wchodzenie do menu amplitunera i zmiana z HDMI audio na S/PDIF i troszkę gryzą się karty audio w windowsie jak są obie.

0
  • #13 20 Lip 2015 15:02
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie mam tej karty ale możesz jeszcze ewentualnie sprawdzić, czy DDL w tym Xonarze nie będzie czasem działał w 7.1.

EDIT> Wróć! Dolby Digital Live też obsługuje do 5.1.

0
  • #14 20 Lip 2015 15:08
    adinio44
    Poziom 17  

No asus na pewno rzeczowo wyjaśnił na pewno za pare lat będzie wsparcie kart audio pełne 7.1 ,ciekawy też jestem jak ta asus na hdmi będzie pracowała muszę popatrzyć w gogle czy nie ma jakić opinii na jej temat

0
  • #15 20 Lip 2015 15:32
    didotom
    Poziom 16  

adinio44 napisał:
    No asus na pewno rzeczowo wyjaśnił na pewno za pare lat będzie wsparcie kart audio pełne 7.1 ,ciekawy też jestem jak ta asus na hdmi będzie pracowała muszę popatrzyć w gogle czy nie ma jakić opinii na jej temat

Sporo googlowałem i w sumie zdziwiony jestem, nie ma za dużo informacji nawet na anglojęzycznych forach.

wydaje mi się że jednak skoro wspiera DTS HD i np.: gra ma zakodowany taki dźwięk, to dlaczego amplituner miałby go nie rozpoznać, skoro karta będzie próbowała tak go podać,

może się okazać, że to jedyna karta na rynku, która to potrafi, ale chyba jak nie kupię to się nie przekonam :)

nie jestem jakimś maniakiem gier, bardziej zależy mi po prostu na wyciągnięciu pełnych możliwości amplitunera i gierek, z audio w filmach mi się udało, choć też nie było łatwo, w samsungu twierdzili, że nawet ich najnowsze odtwarzacze HD 8500 i 8900 stacjonarne 7.1, nie poradzą sobie z plikami z komputera z audio 7.1 DTS-HD a tylko z Płyt cd, nie wiem jakie to miałoby mieć znaczenie, skoro plik m2ts na bluray czy na usb to ten sam plik, ale tak samsung mi odpowiedział.

0
  • #16 20 Lip 2015 15:38
    adinio44
    Poziom 17  

Jak to taka moe Tobie załatwić jak nie znajdziesz w półtora tygodnia sprowadzić jak to ten model i faktycznie hdmi audio ma 7.1
    ASUS Xonar HDAV

0