Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lozamet ZK-05.3 - nie grzeje -

Ćwiara 17 Jul 2015 15:52 6660 11
Testo
    Ćwiara
    Level 12  
    Witam!

Mam problem ze zmywarką Lozamet ZK-05.3 (trójfazową), jednofazowa grzałka w komorze mycia nie grzeje (a jest sprawna). Po prostu napięcie nie dochodzi do grzałki (a wcześniej do jej termostatu).

Natomiast grzałki warnika (wyparzacza) działają, tym samym do termostatu warnika dochodzi napięcie.

Z tego co się orientowałem cewka stycznika grzałki w komorze mycia nie otrzymuje napięcia (z termostatu, na którym również nie ma fazy), a tym samym stycznik nie podaje napięcia (fazy) na grzałkę w komorze mycia.

Dołączam schemat (przepraszam za złą jakość pliku), podejrzewałem hydrostat..ale gdyby on nawalił, to (jeśli dobrze czytam schemat) nie podawałby napięcia na żadne grzałki - czyli ani na obwód grzałki w komorze mycia, ani na grzałkę wyparzacza...a grzałka wyparzacza jednak działa...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Testo
    cezet
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ćwiara wrote:
    Z tego co się orientowałem cewka stycznika grzałki w komorze mycia nie otrzymuje napięcia (z termostatu, na którym również nie ma fazy), a tym samym stycznik nie podaje napięcia (fazy) na grzałkę w komorze mycia

A czym mierzyłeś te "fazy" ?. Kiedy sprawdzałeś czy grzeje?
  • Testo
    Ćwiara
    Level 12  
    cezet wrote:
    Ćwiara wrote:
    Z tego co się orientowałem cewka stycznika grzałki w komorze mycia nie otrzymuje napięcia (z termostatu, na którym również nie ma fazy), a tym samym stycznik nie podaje napięcia (fazy) na grzałkę w komorze mycia

A czym mierzyłeś te "fazy" ?. Kiedy sprawdzałeś czy grzeje?

Dziękuję za odpowiedź. Fazy sprawdzałem wskaźnikiem neonowym..dodatkowo mierzyłem tez woltomierzem względem przewodu neutralnego. Na termostacie wyparzacza napięcie jest obecne, na termostacie grzałki komory mycia już nie...

Jak zmywarka zaczyna cykl pracy, to cały cykl trwa krotko, może minutę...
    Programator szybko się przesuwa, wygląda na to, że zmywarka "myśli", ze ma już odpowiednio podgrzaną wodę w komorze mycia i nie robi pauzy na właściwe podgrzanie - do grzałki komory mycia podczas całego cyklu pracy nie dochodzi w ogóle napięcie.

Natomiast cykl wyparzania przebiega normalnie..chociaż mam wrażenie, że podczas dwóch pierwszych cykli woda w wyparzaczu nie jest odpowiednio gorąca..jakby jeszcze nie zdążyła się nagrzać.

Co ciekawe, podczas całego cyklu nie świecą kontrolki grzałek (ani wyparzacza, choć wyparzacz niby działa), ani grzałki w komorze mycia, co bardziej zrozumiale, bo ona właśnie nie grzeje.
    cezet
    Sprawdź dokładnie przekaźnik ( stycznik ) od tej grzałki.
  • Helpful post
    jarack
    Level 16  
    Grzałka wanny, będzie grzała dopiero wtedy gdy termostat grzałki bojlera wyłączy zasilanie grzałek i przełączy na wannę.
    Ćwiara
    Level 12  
    jarack wrote:
    Grzałka wanny, będzie grzała dopiero wtedy gdy termostat grzałki bojlera wyłączy zasilanie grzałek i przełączy na wannę.

Dziękuję za zainteresowanie. Czyli co może być powodem, niedostateczna temperatura wody w bojlerze?

Nie wiem dlaczego cykl pracy przebiega (jeśli chodzi o czas) prawidłowo, a nawet zbyt szybko. Jeżeli temperatura w bojlerze byłaby zbyt niska, to termostat powinien wydłużyć cykl pracy, a jeżeli byłby rozregulowany, to temperatura w bojlerze mogłaby być co prawda zbyt niska, ale po jej osiągnięciu powinna być uruchamiana grzałka w komorze mycia..? Nie wiem, czy dobrze rozumuję...
    korek25
    Level 10  
    Prawdopodobnie termostat bojlera nie przełącza na drugi styk. To tłumaczy brak świecenia kontrolki po nagrzaniu i brak zasilania na stycznik grzałki komory mycia.
    Ćwiara
    Level 12  
    Znowu miałem styczność z ta samą zmywarką...niedawno był u niej serwis, coś tam wymienili (niestety nie wiem co) i ponoć wszystko miało być sprawne. Jednak ciągle obserwuje niepokojące zjawisko. Nie wiem..może są pomylone jakieś przewody przy termostatach (każdy z dwóch termostatów ma po trzy wyprowadzenia (razem sześć przewodów).

Generalnie obecnie jest tak, że jak nie grzeje grzałka wyparzacza, to nie ma możliwości załączenia grzałki w komorze mycia. Dziwią mnie też oznaczenia na tarczy termostatów względem ich zachowania się, tzn. jak kręcę termostatem w kierunku niższej temperatury, to załącza on grzałki wyparzacza (tym samym zaświeca się kontrolka grzania). I tak, jeżeli termostat wyparzacza był ustawiony dajmy na to na 90 stopni - grzałka nie grzeje, kręcę w kierunku niższej temperatury (np. na 60 stopni) i termostat załącza grzałkę...wracam znowu do wyższej temperatury - grzałka się wyłącza (kontrolka gaśnie).

To samo z termostatem temperatury w komorze mycia (z tym, że tutaj warunkiem załączenia grzałki jest równoczesne działanie grzałki wyparzacza potwierdzone świeceniem kontrolki).

No chyba, że znaczenie kontrolek jest inne..nie informują o działaniu grzałek..ale o osiągnięciu danej temperatury..czyli grzałki grzeją przy wyłączonych kontrolkach, a gdy zapali się dana kontrolka to oznacza, że temperatura danego termostatu została osiągnięta..?
    cezet
    Ćwiara wrote:
    (kontrolka gaśnie).

I tak ma być.
    Ćwiara
    Level 12  
    cezet wrote:
    Ćwiara wrote:
    (kontrolka gaśnie).

I tak ma być.

Czyli tak: nie świeci kontrolka - nie grzeje grzałka.
    Tym samym: kontrolka świeci - grzałka dostaje napięcie.

Jednak nie rozumiem w takim razie skąd to "odwrotne" zachowanie termostatów, które włączają grzałki (i kontrolki) gdy zmniejszam ustawione na nich wartości temperatur...
  • Helpful post
    cezet
    Ćwiara wrote:
    w takim razie skąd to "odwrotne" zachowanie termostatów

Zapytaj inżyniera ,który to wymyślił.
    Nie świecą kontrolki = zmywarka gotowa do pracy = woda jest zagrzana.
    Ćwiara
    Level 12  
    cezet wrote:
    Ćwiara wrote:
    w takim razie skąd to "odwrotne" zachowanie termostatów

Zapytaj inżyniera ,który to wymyślił.
    Nie świecą kontrolki = zmywarka gotowa do pracy = woda jest zagrzana.

Nie wiem skąd ta pewność, ale w przypadku tej serii zmywarek jest dokładnie na odwrót, co już wcześniej zresztą podejrzewałem. Innymi słowy gdy nie świeca kontrolki, to możemy się jedynie domyślać, że trwa podgrzewanie wody w komorze mycia lub bojlerze. Natomiast zapalenie się kontrolki świadczy o "osiągnięciu temperatury płukania lub wyparzania".

Jest to wyraźnie opisane w instrukcji, którą znalazłem, poza tym wynika ze schematu - termostaty przełączają napięcie - na stycznik grzałki (wówczas kontrolka nie świeci) lub na kontrolkę (wówczas stycznik pozbawiony jest napięcia i grzałka nie grzeje).
    http://dodatkimasarskiezwm.pl/templates/images/files/4697/dtr-zk-05-4-5-6-e.pdf

W myśl tego zachowanie termostatów jest już zrozumiałe. Istotna jest też uwaga kolegi Jarack, że grzałka bojlera ma priorytet nad grzałka komory mycia.