Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód zdalnie sterowany

33a 17 Lip 2015 17:11 10377 28
  • Witam
    Przedstawiam kolejną odsłonę zdalnie sterowanego samochodu, który uruchomiłem kilka dni temu. Mój poprzedni model można zobaczyć tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2744962.html
    Spora część elementów przeszła do nowego modelu (koła,aparatura,silnik, serwomechanizm i pare innych rzeczy), reszta jest nowa.Z założenia samochód miał mieć niezależne zawieszenie- w tym celu musiałem kupić małe przeguby, żeby zrobić tylne zawieszenie.Próbowałem zrobic je samemu ale moje szybko się rozpadały;)Z przednim zawieszeniem poszło trochę łatwiej- wykorzystałem tu przeguby kulowe.Całość jest duża ( 31cm długości i 30 szerokosci- prawie kwadrat:D) i ciężka (niewiele ponad 2,5kg)sporo ważą baterie(NI-MH) ale może kiedyś je zmienie, Wkrótce dodam filmik z jazdy
    Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany

https://www.youtube.com/watch?v=lCOi7Q0dXg8

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    33a
    Poziom 12  
    Specjalizuje się w: mechatronika
    33a napisał 54 postów o ocenie 270, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście polska. Jest z nami od 2004 roku.
    treker
    Poziom 25  
    Rozstaw kół robi wrażenie. Chyba nic go nie zatrzyma :)
    Czekam niecierpliwie na film!
    LA72
    Poziom 40  
    33a
    Poziom 12  
    Tak, elektronika jest zmieniona z racji tego, że w poprzedniej hamulec gdy był włączony to paliło tranzystory, a gdy był wyłączony to droga hamowania była duża i model robił spore szkody. :) W obecnej (AVT-5190) hamulec jest proporcjonalny i do tej pory nic się nie spaliło.
    Czang16
    Poziom 11  
    A myślałeś o zastosowaniu kamerki na przodzie? :)
    33a
    Poziom 12  
    Czang16 napisał:
    A myślałeś o zastosowaniu kamerki na przodzie? :)

Tak już niebawem pojawi się filmik z kamerką umieszczoną na modelu:)
    skinner666
    Poziom 6  
    Naprawdę szacun, spawy na takich małych prętach i te ośki robią wrażenie.
    2P
    Poziom 19  
    Patrząc na te koła w skręcie mam wrażenie, że przemieszczają się one zawsze równolegle. Co nie jest prawidłowe, ponieważ w zakręcie koła wewnętrzne i zewnętrzne pokonują inną drogę.
    Na elektrodzie był już ciekawy artykuł na ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11927865#11927865
    33a
    Poziom 12  
    2P napisał:
    Patrząc na te koła w skręcie mam wrażenie, że przemieszczają się one zawsze równolegle. Co nie jest prawidłowe, ponieważ w zakręcie koła wewnętrzne i zewnętrzne pokonują inną drogę.
    Na elektrodzie był już ciekawy artykuł na ten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11927865#11927865

Szkoda że wcześniej nie widziałem tego artykułu;) Na zdjeciach rzeczywiscie wydaje sie że koła są do siebie równolegle ale w rzeczywistości koło zewnętrzne jest bardziej skrecone niż wewnętrzne- odwrotnie niż w artykule, ale i tak skręca ;D

Dodaje długo oczekiwany filmik :D
    https://www.youtube.com/watch?v=lCOi7Q0dXg8
    majster100
    Poziom 14  
    A jak by tak większe kółka + tarcze + szczotki hamujące na jakimś elektromagnesie?
    Z czymś takim w przyszłości można było by nawet z ABS i ESP startować... bo taki elektromagnesik z dobrym naciskiem sterowany impulsowo to prawie jak pompa :-)
    Temat fajny. Mi się podoba.'

PS. Układ hamulcowy można było by faktycznie oprzeć na czymś podobnym do elektromagnesu itp. i całość zamontować np. na półośce napędowej zaraz za silniczkiem. Na półośce jakieś oszlifowane łożysko do którego podczas hamowania dociskana była by jakaś np. okładzina

Dodano po 6 [minuty]:

ewentualnie silny silniczek krokowy który był by w stanie docisnąć okładzinę cierną do jakiegoś łożyska zamontowanego na półośce.
    33a
    Poziom 12  
    Istnieje możliwość hamowania silnikiem, żeby robić to tak jak napisałeś potrzebny byłby 3 kanał a w obecnej aparaturze mam tylko 2. Ale pomysł nie jest głupi może kiedyś w jakimś większym modelu:)
    xdiax
    Poziom 22  
    Znów jestem pod ogromnym wrażeniem zawieszenia :D Mam jedną sugestię : zabezpiecz dźwignię serwa skrętu kół choćby kawałkiem blachy, teraz wystarczy, że przywalisz w jakiś kamień ...
    majster100
    Poziom 14  
    A jakąś kabinę np. z maty szklanej i żywicy już wymyśliłeś czy zostanie taki terminator na 4 kołach?
    Czang16
    Poziom 11  
    Z kabiną dobry pomysł. A w środku wbudować kamerkę. :-) Idealny był by to sprzęt do eksploracji niedostępnych miejsc.
    majster100
    Poziom 14  
    Zainspirowałeś mnie choć wolał bym zbudować jakiegoś konkretnego drona z dobrą kamerą na pokładzie. Ciekawe czy już ktoś próbował z jakimś mini samolotem dalekiego zasięgu.
    33a
    Poziom 12  
    xdiax napisał:
    Znów jestem pod ogromnym wrażeniem zawieszenia :D Mam jedną sugestię : zabezpiecz dźwignię serwa skrętu kół choćby kawałkiem blachy, teraz wystarczy, że przywalisz w jakiś kamień ...

majster100 napisał:
    A jakąś kabinę np. z maty szklanej i żywicy już wymyśliłeś czy zostanie taki terminator na 4 kołach?

Planuje zrobić karoserię z cienkiej blachy ocynkowenej-żeby pasowało do masywnej ramy:D. W planach karoseria ma zasłoniać dzwignię serwa, którą i tak już raz połamałem jak wjeżdzałem na próg:)

Tak wyglądał statyw do kamery( smartfona)
    Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany
    33a
    Poziom 12  
    war40k napisał:
    Jaka aparatura jest w samochodzie?

HobbyKing GT2
    TomekxD
    Poziom 29  
    Pytanie, tylko czy metalowa kabina ma sens. Znacznie zwiększy masę konstrukcji, tutaj ktoś już wspominał o żywicy.
    krzaczor93

Poziom 13  
    Bez kabiny wygląda znacznie ciekawiej - prawie jak łazik marsjański ;)
    Dla poprawienia urody zamontowałbym aluminiową osłonę typu daszek na silnik i elektronikę, ewentualnie można ją potem obkleić jakimiś nalepkami.

Projekt na propsie, gratuluję i zazdroszczę! :spoko:
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    33a
    Poziom 12  
    Prace nad samochodzikiem tymczasowo nie są kontynuowane z braku czasu.
    Wracając do obudowy, raczej zrobię ją z metalu żeby pasowała do reszty. :)
    Kraniec_Internetów napisał:
    Czy to silnik z wkrętarki?

Tak, to silnik z wkrętarki, daje radę. :D
    kiss39
    Poziom 35  
    A gdzie hamulce tarczowe :D

Fajny projekt :)
    rcnitros
    Poziom 15  
    A jakie masz zębatki do silnika?
    33a
    Poziom 12  
    kiss39 napisał:
    A gdzie hamulce tarczowe :D

Fajny projekt :)

Dzięki :D

rcnitros napisał:
    A jakie masz zębatki do silnika?

Zebatki z przekładni planetarnej z wkrętarki.Swietnie nadają się do tego celu sa metalowe i bardzo wytrzymałe.
    rcnitros
    Poziom 15  
    Mógłbyś zrobić ich zdjęcie?
    33a
    Poziom 12  
    rcnitros napisał:
    Mógłbyś zrobić ich zdjęcie?

Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany Samochód zdalnie sterowany