Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolektor słoneczny raz jeszcze.

lukasixthm 17 Lip 2015 20:26 7095 8
 • Kolektor słoneczny raz jeszcze.

  Witam.
  Dzisiaj chciałbym zaprezentować konstrukcję kolektora słonecznego, który wykonaliśmy wraz z kolegą. dotychczas u kolegi na ciepłą wodę pracował kocioł gazowy dwufunkcyjny pracujący w systemie przepływowym. Z racji ładnej pogody, nieładnych rachunków za gaz oraz chęci pogrzebania przy czymś innym niż tylko przy samochodzie (ale o tym w przyszłości) powstał pomysł budowy kolektora. Kolektor, który zbudowałem u siebie dokładnie rok temu (do obejrzenia w moim temacie) sprawdza się świetnie więc pewne doświadczenie już było.

  Z założeń przyjęliśmy, że konstrukcja ma być stała (nie jak u mnie - obrotowa) oraz możliwie niewidoczna. Kolektor umieściliśmy więc na dachu, co było sprawą najtrudniejszą w całym projekcie.

  Na poniższych zdjęciach widać dolny zbiornik, wraz z pompą, filtrem, naczyniem, zaworami itd. Zasobnik otacza rama z profila stalowego, aby po umieszczeniu go w docelowym miejscu dało się go łatwo zabudować. Teraz zauważyłem, że nie ująłem na zdjęciach górnego zbiornika który stoi nad tym do zabudowy... Wydać go na dalszych zdjęciach - to ten ze wskazówkowym termometrem.

  Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze.


  Panel ma powierzchnię 4,5m² i złożony jest z dwóch podwójnych grzejników panelowych. Pracuje na dwa zasobniki 120L i 140L połączone szeregowo. Pionowy zbiornik 120L wyposażony jest w wężownicę, natomiast drugi to 140L dwupłaszczowy baniak pracujący jako "lodołamacz". Oba udało się kupić w stanie idealnym w super cenach.

  Kolektor złożyliśmy na ziemi jako dwa panele (120kg każdy), a na dachu przymocowaliśmy je do wcześniej zbudowanego stelaża z profili zamkniętych. Stelaż przykręcony został do krokiew oraz komina (2m szerokości). Absorber zmatowiliśmy papierem ściernym i pomalowaliśmy czarnym matem). Grzejniki przyspawane są do stalowej ramy z profila zamkniętego 20x30. Jako izolację zastosowaliśmy folię do ogrzewania podłogowego + wełnę mineralną 5cm. Obudowa wykańczająca to profil do regipsów U-100. Rurki (alupex 16mm) biegną kominem wentylacyjnym wprost do pomieszczenia gdzie znajdują się zasobniki. Różnica poziomów to 12m. Póki co trwa faza testów w której czynnikiem grzewczym jest woda. Docelowo układ zostanie zalany glikolem.

  Sterownik wykonałem indywidualnie w domowym zaciszu :) Musiał zostać wyposażony w możliwość włączania i wyłączania pieca gazowego w zależności od temperatury zasobnika. Jego sercem jest ATmega8 oprogramowana w Bascomie. Informacje prezentowane są na wyświetlaczu 4X20 znaków. Czujniki DS18B20. Płytka jak zwykle frezowana.

  Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze.

  Hydraulicznie zimna woda wodociągowa trafia na dolny zbiornik wyposażony w "coś" zapobiegające gwałtownemu mieszaniu się wody zimne z ciepłą. Wyjście ciepłej wody dolnego zbiornika połączone jest z wejściem zimnej wody górnego zbiornika. Na końcu gorąca woda w górnego zbiornika trafia na wejście zimnej wody pieca gazowego, który w zależności od temperatury wody wejściowej jest włączany lub nie. Temperaturę tą możemy ustawić w granicach od 25 do 50°C. Dodatkowo jej odczyt jest dokonywany raz na minutę, aby uniknąć włączania i wyłączania pieca przy niestabilnej temperaturze na czujniku. Ponadto możemy ustawić przewyższenie temperatury zasobnik-kolektor przy którym pompa się załączy. Histereza zapisana jest w programie na sztywno i wynosi 3°C. Sterownik rejestruje również maksymalną odnotowaną temperaturę na czujnikach (kasowanie jednym przyciśnięciem). Pewnie przyczepicie się do braku opisów klawiszy, ale... obsługa jest na tyle prosta, że można je było pominąć na rzecz walorów estetycznych :D :D

  Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze.
  Kolektor słoneczny raz jeszcze.
  Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze. Kolektor słoneczny raz jeszcze.


  Zdjęcia kolektora przedstawiają obraz świeżo po silikonowaniu, stąd te otarcia i zadrapania. W chwili obecnej całość jest uszczelniona i jeszcze raz pomalowana.

  Wszystko spawaliśmy, skręcaliśmy i projektowaliśmy sami. Z wciąganiem całości na dach już niestety we 2 nie daliśmy rady - ale to na filmie :)


  Link


  Wszystko pracuje pięknie, rodzina zadowolona :) Temperatury w średnio słoneczny dzień ponad 50°C. W słoneczny dochodzą do 70°C. Cały kolektor nachylony jest do słońca pod kątem 42°,a sam dach 24°.

  Koszt całości: 1600zł
  - zasobnik 120L - 200zł
  - zasobnik 140L - 300zł
  - grzejniki 170 x 65 - chyba 100zł sztuka
  - elementy sterownika 60zł
  - naczynie wzbiorcze 90zł
  - reszty szczegółowo nie znam bo nie ja płaciłem :D

  Pewnie o wielu rzeczach nie napisałem, więc jeśli kogoś coś zainteresuje to proszę śmiało pytać :)
  W załączniku przesyłam: schematy w eaglu (ideowy+płytka), kod w hex i bascom.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  lukasixthm
  Poziom 23  
  Offline 
  Specjalizuje się w: automatyka ciepłownicza, elektronika
  lukasixthm napisał 597 postów o ocenie 326, pomógł 58 razy. Mieszka w mieście Ostrowiec Świętokrzyski. Jest z nami od 2009 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  lukaslab
  Poziom 12  
  Druga konstrukcja zrobiona na urodziny pierwszej :D . A na poważnie to należą się dla kolegi gratulacje, za kolejny udany projekt ;)
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  gremlin2001
  Poziom 11  
  W jaki sposób wykonałeś front foliowy na przyciski ?

  To jest zalaminowany wydruk z lasera czym przyklejony na obudowę czy inan technika :) ?

  Pozdrawiam
  Slawek
 • #5
  malutkid
  Poziom 2  
  Chciałbym zapytać jak z wydajnością? Gra warta świeczki? Spisuje się?
 • #6
  lukasixthm
  Poziom 23  
  Oczywiście że się spisuje. Wystarczy że słońce chwilę poświeci i woda do mycia gotowa. Dla przykladu: w ostatni piątek od 12:00 do 16:00 rozpogodzenia po ulewie zasobnik złapał 49°C. Start z 28°C. Na zewnątrz było dosyć chłodno i wietrznie.
 • #7
  popek9
  Poziom 10  
  Cześć

  Jestem ciekawy jak sprawują się te kolektory przy obecnych mrozach (średnio -10°C).
  Sam się właśnie zastanawiam nad budową jakichś kolektorów, np. Wykorzystując stare okna.

  Pozdrawiam
 • #8
  zybek102
  Poziom 8  
  Poprowadzone przez pex 20 czy standard 16?
  Ja będę robił grawitacyjnie to może 16 być za mały?