Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sieci komputerowe - Instalacja i konfiguracja sieci w domu wielorodzinnym

17 Lip 2015 20:36 813 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    Chciałbym się upewnić, czy moje rozumowanie dotyczące projektu sieci w moim domu jest dobre.
    Otóż:
    Mam dwa piętra. Na niższym mieszkam z rodzicami i mam internet z Orange, urządzenie to FunBox a wyższe piętro będzie służyło pod wynajem pokoi. W każdym pokoju jest gniazdko z wtykiem RJ-45 z którego kabel idzie na stryszek. I teraz moje pytanie: Czy mogę na stryszku wstawić switch do którego wepnę wszystkie kable z gniazdek i do tego switcha podepnę również kabel z FunBox'a tak, żeby na wszystkich gniazdkach był rozsiewany adres IP z FunBox'a ?
    Dodam, że nie chciałbym, żeby któryś ze studentów miał dostęp do mojego komputera przez router. Dobrą opcją jest zostawienie Funboxa czy może lepiej zainwestować w jakiegoś lepszego TP-LINKa?

Z góry dzięki z odpowiedź ;)
  • Specjalista Sieci, Internet
    Del. napisał:

Dodam, że nie chciałbym, żeby któryś ze studentów miał dostęp do mojego komputera przez router.

Moim zdaniem do tego całego celu powinieneś poszukać switcha lub routera, który ogarnia temat VLANów :)

EDIT:

np. coś takiego

Konfigurujesz, że na porcie 1 jest vlan 10,20,30,40,50 a pozniej definiujesz odrebny vlan dla kazdego portu. Teoretycznie dzieki temu kazdy pokoj bedzie odseparowany od siebie a jednoczesnie bedzie dostep do internetu
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie, VLANy nawet przez głowę mi nie przeszły :D