Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Osiągnięcie dźwięku 5.1 z wykorzystaniem Logitech X-540 oraz Lenovo Y580

17 Lip 2015 21:45 1959 14
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie,

Chciałbym zapytać, czy za pomocą poniższych przedmiotów jestem w stanie uzyskać dźwięk przestrzenny 5.1?
    Zestaw głośników komputerowych Logitech X-540
    Laptop Lenovo Y580 z wyjściem optycznym (SPDiF) i kartą obsługującą dźwięk 5.1 (DTS, DD)
    Amplituner Denon AVR-1800

Głośniki z zestawu podłączane są za pomocą cinchy do subwoofera. Czy da się takie głośniki podłączyć do amplitunera? (W załączeniu zdjęcie tyłu amplitunera).

Jeśli nie, to czy zewnętrzna karta dźwiękowa mogłaby rozwiązać problem?
    Przykładowa karta: Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Saladin99 napisał:
    Czy da się takie głośniki podłączyć do amplitunera?

Wszystko się da... - wszystko na własne ryzyko... - ale NIE polecam - amplituner wręcz rozpier....... :D te głośniki.
    Saladin99 napisał:
    Jeśli nie, to czy zewnętrzna karta dźwiękowa mogłaby rozwiązać problem?
    Przykładowa karta: Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro

Tu nie problemem jest karta muzyczna - tylko zastosowane głośniki, a dokładnie, sposób ich podłączania (i moc) do czegokolwiek.
  • Poziom 42  
    KOCUREK1970 napisał:
    Tu nie problemem jest karta muzyczna - tylko zastosowane głośniki, a dokładnie, sposób ich podłączania (i moc) do czegokolwiek.

Sądzę, zę autor miał na myśli wykorzystanie wzmacniacza jako dekodera cyfrowo-analogowego.
    Te głośniki są przecież aktywne poprzez subwoofer/wzmacniacz w zestawie.

@Saladin99

Ten wzmacniacz może być wykorzystany w ograniczonym zakresie, wg koncepcji kolegi. Ma on wyjścia "Pre Out", które można podłączyć do wejść w subwooferze.
    Szkopuł w tym, że ten wzmacniacz nie zapewnia sygnałów dla tylnich głośników na tych wyjściach. Także, byłby to system 2.1 (+ centralny), co chyba raczej kolegi nie satysfakcjonuje.

Wspomnianą kartę można użyć bez problemu, tylko zaopatrzyć się w odpowiednie kabelki do połączenia z subwooferem.

Kolega będzie potrzebował przewody (o ile nie są na wyposażeniu karty):

- minijack -> 2xCinch - szt.1
    - minijack -> minijack - szt.2

Powodzenia :_)
  • Poziom 7  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Chodzi o to, że jak najniższym kosztem chciałbym uzyskać dźwięk 5.1. Sądziłem, że można w jakiś sposób podłączyć poszczególne głośniki (bez subwoofera) z zestawu (końcówki typu cinch jak w załączniku) do amplitunera. Rozumiem, że nie jest to wykonalne?

Czyli mając dodatkową kartę muzyczną jestem w stanie uzyskać dźwięk 5.1 na tych głośnikach? Zdaje się, że w komplecie z tą kartą jest przejściówka minijack -> 2 cinch. Natomiast po co te dwa przewody minijack -> minijack?
  • Poziom 42  
    Saladin99 napisał:
    Sądziłem, że można w jakiś sposób podłączyć poszczególne głośniki (bez subwoofera) z zestawu (końcówki typu cinch jak w załączniku) do amplitunera. Rozumiem, że nie jest to wykonalne?

Teoretycznie jest to możliwe, jak napisał to kolega Kocurek1970 powyżej. Ale uszkodzi to głośniki.
    Saladin99 napisał:
    Czyli mając dodatkową kartę muzyczną jestem w stanie uzyskać dźwięk 5.1 na tych głośnikach?

Tak, pod warunkiem, że subwoofer/wzmacniacz tego zestawu będzie wykorzystany.
    Saladin99 napisał:
    Zdaje się, że w komplecie z tą kartą jest przejściówka minijack -> 2 cinch. Natomiast po co te dwa przewody minijack -> minijack?

Sygnał 5.1 z karty będzie przesyłany analogowo do subwoofera. Oznacza to, że każdy tor (głośnik) w tym systemie będzie potrzebował swojego własnego sygnału audio.

Także, rozkład sygnałów jest następujący:

- minijack - 2 x CINCH -> Front L/P
    - minijack - minijack (A) - Tył L/P
    - minijack - minijack (B)- Centralny/Subwoofer

Trzeba użyć przewody minijack-minijack ponieważ producenci użyli takich gniazd.
  • Poziom 17  
    Jeżeli miałeś głośniki do komputera zamiast amplitunera trzeba było wybrać dekoder ddts-100 creative i nie musiał byś się martwić oto czy głośniki wytrzymają z podłączeniem z ampli i miał byś 5.1 pełne przez jack laptop dwa chinche i replikowanie na 5.1 w dolby pro logic IIdo tego możesz podłączyć kilka i taleta i smartfona już nie mówiąc o tv z optycznym czy innego urządzenia na optyke czy coaxial,posiada dekodowanie ddts ddt neo6 matrix dolby digital ex i pro logic II
  • Poziom 42  
    adinio44 napisał:
    ... miał byś 5.1 pełne przez jack laptop dwa chinche i replikowanie na 5.1 w dolby pro logic II (...)

Kolega jest pewien tego co pisze? Widzę tu luki w teorii ...
  • Poziom 17  
    Tak mam od 10 lat ddts do głośników tinspire7700 na optyke i stereo i coaxial notebook na optyke tv na optyke adapter na stereo i replikuje na you tube w 5.1 dolby pro logic II
  • Poziom 42  
    Cóż, z faktu, że grają wszystkie głośniki nie można wyciągać wniosku, że to jest prawdziwe 5.1.
    Procesor Dolby Pro Logic ma możliwości sztucznego tworzenia dźwięku przestrzennego z dostarczanego dźwięku stereo. Ale to niespecjalnie przystaje do tego, co oferuje faktyczne 5.1.
    A z opisu kolegi wynika, że taki proces zachodzi.

Ale jeżeli koledze to wystarcza, to proszę bardzo. Pięć głośników gra + subwoofer - "I gra gitara", że zacytuję jeden z wpisów, które ostatnio przeczytałem.
  • Poziom 17  
    Kolego masz jemu swoje myśli przelać by pomóć a nie mądrzyć się a nigdy nie miałeś procesora ddts wiec nie pisz do mnie tylko pomagaj koledze myślisz ,że ddts to zwykłe byle co to poczytaj co zawiera dekoder co za człowiek

Dodano po 1 [minuty]:

Pro logic to jeden z wielu dekoderów dźwięku jaki posiada ja mu tylko podałema ma w laptopie optyczne spdif wiec tym, lepiej dla niego
  • Poziom 42  
    adinio44 napisał:
    ja mu tylko podałema ma w laptopie optyczne spdif wiec tym, lepiej dla niego

Kolega naprawdę wierzy, że przy "klasie" posiadanych głośników przez autora tematu to połączenie optyczne->dekoder vs. USB->Sound Blaster zrobi jakąś różnicę?
    Przejrzałem dane tego dekodera i jest to sympatyczne urządzenie, nie przeczę.
    Ale w tym konkretnym przypadku to będzie przerost formy nad treścią, takie jest moje zdanie.
    Niezależnie czy autor kupi ten dekoder czy wspomnianą uprzednio kartę, to tak czy siak, musi te głośniki podłączyć do jakiegoś wzmacniacza.
    A tego dotyczyły moje wpisy.

I moja mała prośba do kolegi adinio44. Mógłby kolega wytłumaczyć fragment swojej wypowiedzi, którą cytuję poniżej?
    adinio44 napisał:
    na optyke adapter na stereo i replikuje na you tube w 5.1 dolby pro logic II

Mógłby kolega dokładnie mi wyjaśnić, jak z sygnału stereo otrzymuje dżwięk 5.1? Byłbym baaaardzo wdzięczny. Nauczyłbym się czegoś :)
  • Poziom 7  
    Zdaje się że kolega adinio44 faktycznie troszkę myli pojęcia, nie chcę sztucznego 5.1 jakim jest Dolby Pro Logic.

Wyjaśniam sytuację. Dobrze wiem jak podłączyć zwyczajne głośniki do swojego amplitunera i komputera aby osiągnąć rzeczywisty dźwięk 5.1. Rozróżniam technologie DD i DTS, wiem w jaki sposób mogę przesyłać dźwięk optycznie itd.

Chodzi o to, że w wyniku jakichś tam zdarzeń posiadam wymienione na początku rzeczy i chcę najtańszym kosztem uzyskać dźwięk 5.1. Głośniki mnie satysfakcjonują pod względem mocy i dźwięku, ponieważ będą użytkowane w małym pokoju w bloku i nie chcę uprzykrzać sąsiadom życia.

I teraz pytanie:
    albo zakupię kartę dźwiękową którą zdaje się mogę podłączyć do Logitech X-540 i Lenovo Y580 bezpośrednio i z pominięciem amplitunera, albo
    jest możliwość kupienia równych/lepszych normalnych głośników, które podłączę jak dotychczas do amplitunera i do laptopa kablem optycznym.

Myślę, że jednak nie znajdę jakichś normalnych głośników za 200 zł (cena karty dźwiękowej), dlatego pozostaje opcja z kartą dźwiękową.

I tu ostatnie pytanie do Polon_us, dobrze mi się wydaje, że uda mi się podłączyć głośniki z kartą dźwiękową z pominięciem amplitunera? Bo z kolegi postów wywnioskowałem, że trzeba wykorzystać też amplituner. Załączam zdjęcia trzech kabli, które wychodzą z zestawu głośników i zdjęcie wejść w karcie muzycznej (tutaj trzeba wykorzystać przewód minijack - 2 x cinch). Chodzi mi tu o podłączenie poszczególnych głośników do subwoofera z tego zestawu, a następnie ten podłączyć do karty dźwiękowej.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Saladin99 napisał:
    I tu ostatnie pytanie do Polon_us, dobrze mi się wydaje, że uda mi się podłączyć głośniki z kartą dźwiękową z pominięciem amplitunera?

Tak dokładnie będzie, nie ma potrzeby użycia amplitunera Denon.
    Ale subwoofer/wzmacniacz od zestawu musi być wykorzystany.

Karta będzie podłączona połączeniem USB z laptopem.
    Jej (karty) wyjścia analogowe należy podłączyć do wejść audio w subwooferze, tak jak opisałem powyżej.

Karta -> Cinch L/P -> minijack -> Front - subwoofer

Kable minijack zgodnie z opisem na karcie i subwooferze. Czyli Rear -> Rear i Cen/Sub -> Cen/Sub.
  • Poziom 7  
    No to jeśli każdy uważa że zakup tej karty jest najlepszym wyjściem w tej sytuacji to myślę że można zamknąć temat. Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i wskazówki :)
  • Poziom 17  
    To nie jest sztuczny dźwięk poczytaj o ddts-100 jest jak amplituner tylko w serii komputerowych glosnikow chyba faktycznie nie czytaliście o tym dekoderze ta karta co na foito to uboiga wersja ddts-100

Dodano po 3 [minuty]:

wz,acniacz wbudowany jest w subwoofer logitech a dekoder to dźwięk i tym samym kablem co na foto podlacza się go wiec ta karta jest po prostu uboższym sprzętem od ddts ale tanim kosztem to taka karta