Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stan niski, stan wysoki - Jak to zrozumieć

prollerox 17 Jul 2015 23:49 4374 24
    prollerox
    Level 7  
    Witam

Posiadam układ z termostatem, i ma on specjalne wyjście, sprzedawca w opisie napisał że wyjście normalnie znajduje się w stanie wysokim, jeśli temperatura czujnika osiągnie wartość zadaną to wyjście znajdzie się w stanie niskim. I tutaj trochę pytanie do Was bo okazuje się że nadal jestem zielony. Co to jest ten stan niski i wysoki ? Termostat chcę wykorzystać do uruchamiania wentylatora, tylko nie wiem jak to zrobić. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
  • Helpful post
    Alana
    Level 37  
    Ogolnie stan wysoki to napiecie bliskie napieciu zasilania a stan niski to napiecie bliskie potencjalowi masy ale...

Lepiej pokaz instrukcje obslugi ktora powinienes dostac od sprzedawcy to sie upewnimy ze o to chodzi :d
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz wyjście, które "załącza się" po osiągnięciu przez termostat zadanej temperatury. W stanie wyłączonym jest na tym wyjściu stan wysoki, czyli napięcie równe lub bliskie napięciu zasilania. A po załączeniu jest tam stan niski, czyli pojawia się masa. Czyli najprościej tłumacząc, to wyjście załącza masę. Więc jeśli chcesz tam podłączyć jakiś przekaźnik (ważna jest obciążalność prądowa tego wyjścia), to podłączasz go miedzy wyjście a zasilanie. Nie między wyjście i masę.
    prollerox
    Level 7  
    Quote:
    Wyjściem wykonawczym termostatu jest wyjście TO,
    które normalnie znajduje się w stanie wysokim. Jeśli temperatura czujnika osiągnie wartość zadaną to wyjście TO
    ustawione zostanie w stan niski do momentu, aż temperatura spadnie poniżej progu histerezy.

Quote:
    Histereza, którą ustawiamy w menu, jest progiem wyłączenia. Dla przykładu, nastawy:
    Temperatura zadana=30, histereza=28
    O
    spowodują, że po przekroczeniu 30 C na wyjściu TO pojawi się stan niski, a po spadku
    O
    poniżej 28 C wyjście powróci do stanu wysokiego.

Jak chcesz to mogę wysłać Ci tą instrukcję, ale tylko tyle jest o termostacie i stanach.
    Błażej
    Wszystko zostało wyjaśnione wyżej. Podłącz sobie między wyjście a zasilanie diodę z rezystorem i obserwuj działanie.
    prollerox
    Level 7  
    Znaczy a wiatraka gdzie dać?

Dodano po 1 [minuty]:

A prad to nie za duzy bo idzie bez posrednio do atmega8
  • Helpful post
    Błażej
    Diodę sobie podłącz najpierw i obserwuj, jak działa urządzenie. A potem diodę zastąp odpowiednim przekaźnikiem i steruj sobie ten wiatrak, czy co tam będziesz chciał. Ale nie podłączaj tego wiatraczka pod to wyjście bezpośrednio, bo pewnie jest ono za słabe, żeby go zasilić. Wklej tutaj instrukcję z danymi.
  • Helpful post
    Błażej
    Ostatnie zdanie w opisie
    Quote:
    Należy zachować szczególną ostrożność przy manipulowaniu wyjściami wykonawczymi TO, UO i IO ze względu na fakt, iż są to bezpośrednie wyprowadzenia mikrokontrolera i łatwo o ich uszkodzenie.

Więc są to niczym nie zabezpieczone wyjścia z procesora i na prawdę łatwo je uszkodzić podłączając nieumiejętnie. Zobacz sobie na innych schematach, jak podłącza się wyjścia sterujące z procesorów i zastosuj u siebie. Bezpośrednie podłączenie wiatraka do tego wyjścia = uszkodzenie. Nawet przekaźnika bezpośrednio nie podłączysz.
    prollerox
    Level 7  
    Mogłby mi Pan zrobić jakiś schemat ? Slyszałem że podłaczaja bc547 jakoś. Tak naprawdę to nie wiem jak się zabrać za szukanie. Nigdy nie miałem doczynienia ze scalakami
  • Helpful post
    Błażej
    Nauczę cię szukania rozwiązań... Wpisz sobie w google "atmega8 schemat" lub "sterownik atmega8 schemat" lub "atmega schemat". Znajdziesz setki rozwiązań. Popatrz sobie na schematy i zobacz, jak podłączone są wyjścia z procesora.
  • Helpful post
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Drugi schemat jest OK.
    Dioda jest istotna bo: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/przekaznik-i-zaklocenia.html
    i zaglądaj do spisu treści na tej stronie.

prollerox wrote:
    Jedna nóżka tego tranzystora odzie do minusa ?

Tak i jest to emiter, a ten minus nazywa się masą (GND).
    prollerox
    Level 7  
    A są jakieś zamienniki tego tranzystora i diody prostowbiczej ? Musiał bym zamawiać, mam między innymi tranzystor bc547b i diode ba157, przekaźnik 5V tak ?

Dodano po 4 [minuty]:

Tak mam podłączyć?Stan niski, stan wysoki - Jak to zrozumieć

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

Znalazłem też taki schemat http://www.propox.com/spaw/upload/files/MMsmartREL_sch.pdf

Proszę o powiedzenie mi jak go podłączyć do tej płytki. W tych miejscach co zaznaczyłem ?

Dodano po 2 [godziny] 16 [minuty]:

Mam duż tranzystorów, jak nie podejdzie bc547b to napiszę jakie mam.
    Błażej
    W zasadzie dowolny tranzystor małej mocy NPN. Dioda też nie jest krytyczna. 1N400x też da radę.
    fysiek
    Level 24  
    Według opidu do zestawu wyjscie TO jest wyjsciem termostatu i na nim jest normalnie stan wysoki, który zmienia na się stan niski po osiągnięciu zadanej temperatury. Zaznaczyłes dobrze na obrazku. Do pinu po prawej stronie, czyli portu PB2 podłączasz baze tranzystora przez rezystor, na przykład 10k. Po pinu po lewej stronie podłączasz emiter tranzystora. Do kolektora jedno z wyporadzeń cewki przekaźnika, zbocznikowanej diodą, a drugie wyprowadzenie cewki przekaxnika do zasilania. Ja bym jedna zastosowal przekaźnik na 9, lub 12 V i zasilił do przed stabilizatorem, zeby niepotrzebnie nie obciążać malutkiego 78L05 o wydajności 100mA,
    fysiek
    Level 24  
    Jest jak najbardziej ok tylko ze zamiast darlingtona wystarczy dowolny tranzystor npn no i nie ma potrzby stosowania rezystora między baza a emiterem - do masy. Jak nie potrzebujesz bajeru w stylu świecącej diody po załączeniu przekaxnika to możesz takze usunąć diode led wraz z rezystorem równolegle do przekażnika.
    prollerox
    Level 7  
    "darlingtona" mógłbyś wyjaśnić?
    prollerox
    Level 7  
    Posiadam c9014, podejdzie?

Dodano po 4 [minuty]:

Posiadam też diode in4007

Dodano po 2 [minuty]:

I in4001
    prollerox
    Level 7  
    Ok dzięki za pomoc a co do podłączenia : RELI do prawego pinu, GND do lewego pinu, VCC do plusa zasilania? Dobrze piszę?
    prollerox
    Level 7  
    Bardzo dziekuję za pomoc :) Mam nadzieje że wszystko będzie działać :) Pozdrawiam