Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczypudło Aktiv 202

gege6 18 Lip 2015 00:13 6048 12
  • Buczypudło Aktiv 202

Witam.

Chciałbym pochwalić się subwooferem, który zrobiłem parę lat temu, a w końcu doczekał się swoich pięciu minut na elektrodzie. Na początek pozwolę sobie przytoczyć krótką historię jak i dlaczego powstała rzeczona skrzynka łubu-dubu. Dawniej bawiłem się w audio DIY podłączone do komputera (dźwięk 5.1, trzy wzmacniacze stereo - 2x przód, 2x tył, 1x centralny + 1x subwoofer). Poprzedni subwoofer zrobiony był... z szafki pozostałej po zmianie mebli, zresztą podobnie jak reszta kolumn. Jak na konstrukcje DIY grało to całkiem znośnie, ale czegoś brakowało (w tym pieniędzy na zakup czegoś lepszego). Po latach jednak, przy okazji remontu pokoju, postanowiłem zakupić zestaw audio: wzmacniacz + kolumny, wybór padł na amplituner SONY STR-DG500 (6x100 W, 2x wejście optyczne - na których to mi zależało najbardziej) oraz kolumny Eltax Discovery + dodatkowy centralny tylny z tejże serii.

I tu zaczyna się właściwa historia: brakowało subwoofera. Wytrwałość i wujek G zaowocowały znalezieniem Tonsila Aktiv 200, który wyglądem niemal idealnie komponuje się z Eltaxami. Radość skończyła się, gdy doczytałem, że jest to sama obudowa. Zakup gotowca nie do końca wchodził w grę (budżet nie pozwalał), poza tym ze starych kolumn zostały mi dwa głośniki niskotonowe Koppa DK80 GDN 20-120-8, które pasowały niemal idealnie, bowiem jest to obudowa typu Isobaric z głośnikami zwróconymi do siebie membranami podłączonymi w przeciwfazie. O szczegółach można poczytać tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Isobaric_loudspeaker

I teraz pożywka dla audiofilów - długość tuneli bass-reflex dobrałem... na oko. Prawdę powiedziawszy nawet nie wiem, ile litrów ma obudowa, parametrów głośników również nie znam. Częstotliwość rezonansową subwoofera oceniam na 55-60 Hz. Wnętrze wyciszyłem wełną owczą, którą dostałem w prezencie. :) Na moje ucho gra o niebo lepiej niż poprzedni subwoofer i oto mi chodziło, finał projektu przerósł moje założenia. Może nie jest idealnie, ale czego spodziewać się po konstrukcji rodem z CCCP (co mam, to dam).

Wybór wzmacniacza nie zajął mi dużo czasu, bowiem do napędzania subwoofera świetnie nadaje się konstrukcja Ireneusza Powirskiego, znana też jako kit AVT2762, tudzież "Wzmacniacz na tranzystorach N-MOSFET - alternatywa dla TDA7294. Radiator bez wentylatora, bo nie potrzebny - po 4 godzinach grania na 75% mocy temperatura radiatora sięgnęła max. 63 st C.

Płytkę wzmacniacza jak zawsze wykonałem metodą termotransferu; jako tranzystory mocy wykorzystałem IRFP250, zaś do napędzania jednostki użyłem transformatora toroidalnego 2x24V 2x4,18A, co daje ok. 200W - wystarcza aż nadto. Układ soft-start zbudowałem na płytce uniwersalnej (tak, lenistwo), dzięki któremu transformator nie dostaje w kość - prąd rozruchowy wytracony jest na rezystorach, a po chwili przekaźnik załącza się i transformator zasilany jest już pełnym napięciem z sieci. Przy toroidach polecam!

Filtr wejściowy... Co prawda mam regulację częstotliwości odcięcia niskich tonów w Soniaku, ale kto wie, czy kiedyś nie wykorzystam 201 w innej konfiguracji, dlatego postanowiłem zaopatrzyć go w filtr dolnoprzepustowy z konstrukcji Manekinena. Wykorzystałem mozaikę z projekty, jednak odciąłem część z układem scalonym TDA1562Q. Więcej info na stronie http://mdiy.pl/samochodowy-wzmacniacz-subwoofera-70w

Razić w oczy może front subwoofera, a dokładniej okolice włącznika (1 maja już dawno minął, a że miałem nad stan czerwonej farby) - gusta i guściki, źle nie wygląda, działa.

Poniżej zamieszczam kilka zdjęć i dwa filmiki. Chciałem zrobić coś na kształt kroniki "krok po kroku", ale... tak! zgadliście, lenistwo.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że moja konstrukcja podsunie komuś pomysł przy realizacji własnego projektu.

Koszt ogólny:
    Głośniki 2 x 30 zł
    Obudowa 80 zł (z przesyłką)
    Toroid 110 zł
    Tunele bass-reflex 2 x 10 zł
    Drobnica ok. 30 zł

Łącznie ok. 300 zł
    Świadomość, że to DIY oraz nauka wyniesiona przy realizacji projektu: bezcenne.

Front, wyłącznik, tył:
    Buczypudło Aktiv 202 Buczypudło Aktiv 202 Buczypudło Aktiv 202

Wnętrze, dolny głośnik:
    Buczypudło Aktiv 202 Buczypudło Aktiv 202 Buczypudło Aktiv 202 Buczypudło Aktiv 202

Panel, układ soft-start, toroid:

Wzmacniacz (strona elementów), wzmacniacz (strona druku), filtr dolnoprzepustowy (strona druku):

Obudowa Isobaric z głośnikami zwróconymi do siebie membranami połączonymi w przeciwfazie:
    Buczypudło Aktiv 202

Zabawa ze szklanką wody:

Link

Link

Fajne!
  • #2 18 Lip 2015 02:33
    kiper1003
    Poziom 11  

Całkiem ciekawa konstrukcja ponieważ większość tu prezentowanych subwoofer'ów to zwykłe obudowy typu bass reflex. Zastanawia mnie fakt, że zastosowałeś wygłuszenie co widać na zdjęciach ze środka bo z tego co mi wiadomo nie robi się tego w tych obudowach.
    Jednak według mnie przełącznik wyglądał by lepiej umieszczony po prostu na białym panelu bez ramki. No i zastosował bym czarne śruby i wkręty oraz można by pomalować radiator na czarno.
    Tyle z moich uwag. Pozdrawiam.

• #4 18 Lip 2015 14:43
    koma2000
    Poziom 16  

Fajna konstrukcja ale mógłbyś ustawić radiator pionowo żeby zapewnić lepszą cyrkulacje powietrza, no chyba że przewidujesz to że głośnik będzie leżał.

• #5 18 Lip 2015 16:13
    aftys6
    Poziom 19  

Czemu piszesz w tytule Tonsil ??
    Miałem nadzieje że w obudowie zobaczę nasz rodzimy głośnik.

• #6 18 Lip 2015 16:27
    gege6
    Poziom 10  

Wygłuszenie wełną było... eksperymentem, miałem jej pod dostatkiem, więc pomyślałem, że wypróbuję. Porównując pracę subwoofera z i bez wełny, postanowiłem jednak zostawić. Bas jest wówczas bardziej "miękki" i głębszy (trudno opisać to słowami - po prostu gra przyjemniej.

Szczerze przyznam, że brakowało mi pomysłu na okolice włącznika, podpatrzyłem u kogoś i tak oto zrodziła się ramka. Odnośnie czarnych śrub i wkrętów - dzięki za uwagę, przy najbliższej okazji wprowadzę poprawki. Jeśli zaś chodzi o radiator, nie będę go malował. Co prawda zbytnio się nie grzeje, ale tu kwestia gustu, radiator w moich oczach ma być w naturalnym, metaliczno-szarym kolorze. Jeśli jednak ktoś chce, nic ku temu nie stoi na przeszkodzie.

Wymiary zewnętrzne skrzyni to wys. 600 x szer. 250 x gł. 400 mm. Wymiary pokoju to 5,5 x 3,5 m.

Pozioma lokacja radiatora wynikała z prostego powodu: trzeba było upchnąć to na tylnym panalu. Niemniej uwaga słuszna, odwrotna pozycja zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.

Pozdrawiam,
    gege6

• #7 18 Lip 2015 21:56
    Lukson
    Poziom 32  

Tytuł powinien brzmieć: Buczypudło bandpass 6th.

Z Tonsilem to tylko wymiary ma wspólne oraz koncepcję budowy.
    Dobrany na pałę filtr akustyczny robi z tego subwoofera zwykłe buczypudło.

Niemniej gratuluję chęci.

• #8 18 Lip 2015 22:09
    gege6
    Poziom 10  

W zasadzie Lukson ma 100% racji, jest to buczypudło, które gra lepiej niż poprzedni subwoofer, co wyczerpało założenia projektu. Fakt, filtr dobrany na pałę a z Tonsilem ma tyle wspólnego, co nic. Niemniej prezentując wspomniane buczypudło, chciałem podzielić się konstrukcją, która być może podsunie komuś pomysł przy budowie własnego subwoofera, znaczy buczypudła, ma się rozumieć.

Dziękuję za uwagi.

• #9 18 Lip 2015 23:17
    dominator8
    Poziom 20  

Mam jeszcze jedno dość istotne pytanie. W jaki sposób rozwiązałeś ewentualny dostęp do głośników? Zawsze może zdarzyć się sytuacja awaryjna. Rozumiem, że panel wzmacniacza dysponuje swoją osobną komorą.

• #10 19 Lip 2015 10:37
    SQLmaster
    Poziom 24  

gege6 napisał:
    iemniej prezentując wspomniane buczypudło, chciałem podzielić się konstrukcją, która być może podsunie komuś pomysł przy budowie własnego subwoofera, znaczy buczypudła, ma się rozumieć.

Mam nadzieję, że nie. Za 300zł można to zrobić dużo lepiej bez kopiowania ww konstrukcji bo byle jakie głośniki włożone do byle jakiej obudowy, byle jak strojonej i szkodliwie dla takiej konstrukcji, byle jak wytłumionej to jest może i dobre, ale do samochodu pewnej grupy społecznej lubiącej się ubierać na sportowo.

Mało który doświadczony konstruktor pcha się w obudowy bandpass bo są bardzo trudne w realizacji. Zrobienie tego na pałę daje 100% pewności że charakterystyki wołają o pomstę do nieba a subwofer buczy zamiast grać.

Za wspomniane 300zł można zrobić bass-reflex na jednym ale lepszym głośniku, o przewidywalnej charakterystyce a filtr akustyczny? Po co? Amplituner filtruje sygnał na subwoofer więc po co robić to trzy razy (amplituner, filtr elektroniczny subwoofera, filtr akustyczny subwoofera) i komplikować subwoofer?

Piszę to na podstawie własnych doświadczeń z obudowami bandpass. Nie ilość basu a jakość.

Konstrukcja akceptowalna tylko na zasadzie: miałem jakieś głośniki, miałem taką obudowę to lepiej aby pracowały niż leżały na strychu. Wtedy konstrukcja uzasadniona.

Jeśli ktoś miałby to wszystko kupować od zera wzorując się to... Przykład jak zmarnować budżet na subwoofer.

• #11 21 Lip 2015 20:59
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeżeli zamieszczenie filmów z wędrującą szklanką wody postawionej na obudowie miał odnieść skutek jako pokazanie jakości suba - nie udało Ci się. Po tych filmach można jedynie wyciągnąć wniosek, ze obudowa jest źle wykonana, skoro drży w takt basu.
    Jak podejrzewam w miejscu obecnego (gustownego strasznie...) panelu z wyłącznikiem był wcześniej głośnik typu GDWT? To by też świadczyło jakiego efektu oczekiwałeś...
    Dla mnie - projekt nietrafiony - od deski kreślarskiej do efektu końcowego.
    Wielka szafa monotematycznie bucząca w jakimś swoim (bo tak można to odebrać po zamieszczonych filmach) rytmie...
    Kombinuj dalej... :)

• #12 12 Wrz 2015 22:41
    RAFi X
    Poziom 28  

Koncepcja nie tak zła w sumie, wiadomo, że przetworniki są wrzucone w budę z braku laku. Jak byk pasują tam 2x 20/80, 2x 20/80/3 ew. 2x 20/80/2 ;]
    Jeśli zaś chodzi o efekt w kinie, to nie sądzę, by BR w tej cenie pokonał budę BP6, kolego SQLmaster. nic w tej kwocie nie widzę.
    A jakościowo zaś...słuchałeś tango 150 na wzmacniaczu z dużym damping factor (powyżej 100) ? Nie podpinaj pod ten typ obudowy tylko Bolero.

• #13 12 Wrz 2015 23:14
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

398216 Usunięty napisał:
    Jak podejrzewam w miejscu obecnego (gustownego strasznie...) panelu z wyłącznikiem był wcześniej głośnik typu GDWT?
    Tam były regulatory. To przecież przerobiony Aktiv.
    To jest obudowa pasmowo-przepustowa 6 rzędu. Tutaj niewielkie odchylenia od obliczeń mogą mieć katastrofalne skutki. Ty wkładasz głośniki na pałę. Gratulacje...
    kiper1003 napisał:
    a bo z tego co mi wiadomo nie robi się tego w tych obudowach.
    Komentarz na poziomie tego projektu...
    SQLmaster napisał:

Konstrukcja akceptowalna tylko na zasadzie: miałem jakieś głośniki, miałem taką obudowę to lepiej aby pracowały niż leżały na strychu. Wtedy konstrukcja uzasadniona.
    Konstrukcja tak, ale temat tutaj? Bo to podobny poziom do tego, gdzie była opisana kolumna z głośników ze starych telewizorów i drzwi od szafy.
    RAFi X napisał:
    Jeśli zaś chodzi o efekt w kinie, to nie sądzę, by BR w tej cenie pokonał budę BP6, kolego SQLmaster. nic w tej kwocie nie widzę.
    Zgadzam się z Tobą. Do kina konstrukcja pasmowo-przepustowa jest świetna. Ale konstrukcja przemyślana i zaprojektowana. A nie. Mam głośniki, wsadzę je do obudowy od Tonsil Aktiv i będzie super. Nie. Nie będzie.
    RAFi X napisał:
    kolego SQLmaster. nic w tej kwocie nie widzę.
    Zrobisz. Jak się poszuka to się zrobi.

Jedyne co można z tym zrobić, to opchnąć głośniki które masz i kupić dwa GDN 20/80 (200zł za dwa).

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME