Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja Lutownicza Atmega 8

djmamrot 18 Lip 2015 19:56 6741 13
  • Stacja Lutownicza Atmega 8

Założenia:
    Budowa taniej, a funkcjonalnej lutownicy, która z powodzeniem może być wykorzystywana w domowym warsztacie.

Realizacja:
    Po długich poszukiwaniach inspiracji i projektów trafiłem na projekt "Cyfrowej stacji lutowniczej RL1". Projekt oparty jest o uC Atmega 8. Jako wzmacniacz sygnału termopary zastosowano op-amp Op07. Mocą grzałek kolby steruje układ wykonawczy na triaku. Do sterowania triakiem używany jest sygnał przejścia przez zero z komparatora lm311. Oczywiście projekt zmodyfikowałem według własnych potrzeb.

Zmiany:
    - Nowy projekt PCB: Płytka sterownika złożona na "kanapkę" z wyświetlaczem LCD. Większość elementów w SMD wraz z atmegą 8 (można pokusić się jeszcze o zmianę kwarcu na SMD). Zintegrowane gniazdo ISP w formacie ATMEL 6pin. PCB modułu wykonawczego i zasilacza praktyczne w niezmienionej formie. Całość łączona ze sobą za pomocą 6 przewodów. Obie PCB dwustronne, przelotki umieszczone tak aby można było płytkę wykonać termotransferem.

- Dostosowanie kodu źródłowego (zmiany nazw wektorów przerwań itp.) do najnowszego toolchain'a Atmela (Tu z pomocą przyszła dokumentacja standardu AVR GCC).

- Zmiana biblioteki obsługi LCD na bardziej mi przyjazną (Projekt powstał rok temu, a wtedy byłem mocno początkujący w języku C).

- Dodanie obsługi przechodzenia w tryb uśpienia po 2 min gdy kolba jest w podstawce. ( Generalne zwykły wyłącznik krańcowy umieszczony w podstawce i połączony ze stacją wtykiem jack mono 3,5mm).

Jako trafo zasilające zastosowałem wyhaczone na all..ro trafo czeskiej firmy TALEMA 120VA 2x12V. Dodatkowo użyty został wyświetlacz LCD z serii BLACKLINE. Całość zapakowana do obudowy Z-2a. Panel zaprojektowany w Front Desingerze 3.0. Docelowo zostanie wydrukowany w kolorze i zalaminowany. Trzeba również wymienić przyciski na ładniejsze.
    Jak już wspomniałem stacja działa już od roku i nie mam do jej pracy żadnych zastrzeżeń.

Schematy i PCB:
    Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8

Zdjęcia:

Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8

Koszty: Wszystkiego nie pamiętam ale zamkniemy się w 120zł.

Załącznik:
    - Pliki schematu i PCB w Eagle,
    - Kod programu wraz z całym projektem z Atmel Studio 6,
    - Gotowe pliki wsadowe,
    - Plik projektu panelu w Front Desinger 3.0

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Lip 2015 20:02
    fysiek
    Poziom 24  

Ładne:) Starannie wykonane i widac ze przemyślane. Juz sam fakt założenia wtyczek na kablach i gniazd w płytkach świadczy o dojrzałym podejsciu do tematu.

Tak poza tematem, czy do tego Solomona mozna dostac minifale?

• #3 18 Lip 2015 20:21
    djmamrot
    Poziom 10  

Przez przypadek zapomniałem opisać najważniejszego elementy zestawu- kolby. Jest to Solomon SL-1. Bardzo dobrze trzyma temperaturę, trwałe groty i duży ich wybór ( oczywiście minifala również dostępna chyba nawet w dwóch rozmiarach). Jak za taką niską cenę naprawdę polecam.

• Sklep HeluKabel
  • #4 18 Lip 2015 23:43
    morozaw
    Poziom 14  

Bardzo fajny projekt, jak cynowałeś płytki? :)
    Regulacja fazowa czy grupowa? :)

• #6 19 Lip 2015 08:14
    djmamrot
    Poziom 10  

Już spieszę z odpowiedziami. Co do regulacji jest to oczywiście regulacja grupowa. Co do cynowania płytek, to PCB od sterownika cynowane chemicznie (nie polecam), moduł wykonawczy cynowany lutownica. Teraz cynuje stopem lichtenberga i to jak dla mnie najlepsza metoda.

Jeżeli chodzi o ADC i łączenie mas, nie miałem pojęcia, że masę analogową trzeba "rozlewać" również na warstwie bottom. W tym projekcie już tego nie da się poprawić, ale na przyszłość dziękuję za radę.

• #7 27 Cze 2016 12:13
    qazpylades
    Poziom 12  

Odgrzeję kotleta gdy dopiero teraz trafiłem przez przypadek na ten temat.
    Regulacja nie jest grupowa a fazowa.
    wzmacniacz przy detekcji zera jest całkowicie zbędny.

• #8 27 Cze 2016 18:49
    djmamrot
    Poziom 10  

LM311 jest pojedynczym komparatorem, na wyjściu otrzymujemy już gotowy sygnał przejścia przez zero, bez angażowania i tak znacznie już obciążonej Atmegi obliczeniami na liczbach float. Co do regulacji to jest ona grupowa... Proszę zajrzeć do kodu, a nie wysuwać pochopne wnioski szczególnie, że układ wykonawczy obu typów regulacji jest praktycznie identyczny.

• #9 29 Cze 2016 19:04
    qazpylades
    Poziom 12  

Kontroler leży odłogiem.
    A do wychwycenia przejścia przez zero nie trzeba nic prócz rezystora i diod.
    Apropo starczy obliczenia przenieść na integer prostą operacją. nie rozumiem po co float.
    W kodzie wyraźnie jest przeliczenie wartości korekcyjnej do PWM.
    Nie przęglądam całego kodu bo szkoda czasu lecz jeśli mamy dyskutować to zaraz zerknę i stracę czas by sięupewnić czy nie jest "nieładnie" przeliczone do pwm a potem jakaś machloja.

Dodano po 34 [minuty]:

Już sprawdziłęm.
    Sterowanei jest oparte o faktycznie o uproszczony algorytm sterowania grupowego. nazwa zmiennej pwm sugeruje że odmierzasz kąt fazowy. popracuj nad tablicą rozkładu mocy do ciut bardziej zaawansowanego algorytmu sterowania. w twoim wykonaniu grzałka przy połowie mocy grzeje przez o,625s i jest wyłączona przez 0,625 sek. a powinna grzać przez 20ms i być wyłączona przez 20 ms. na przyszłość nie nazywaj zmiennych bez związku bo inni będą mieli problem z analizą kodu. Ja doszedłem do słowa pwm w nazwie i od razu było dla mnie wiadome, że korzystasz z pwm do określenia kąta fazowego. A Ty nie korzystasz................

• #10 18 Kwi 2018 10:33
    Pixelx
    Poziom 9  

Jaka zostala uzyta tutaj kolba lutownicza? Chodzi mi o model

I jezeli kolba jest na 24V to dlaczego trafo jest 12V?

• #11 18 Kwi 2018 15:22
    LA72
    Poziom 39  

Pixelx napisał:
    Jaka zostala uzyta tutaj kolba lutownicza? Chodzi mi o model

I jezeli kolba jest na 24V to dlaczego trafo jest 12V?

djmamrot napisał:
    Jako trafo zasilające zastosowałem wyhaczone na all..ro trafo czeskiej firmy TALEMA 120VA 2x12V.

• #12 18 Kwi 2018 20:02
    Pixelx
    Poziom 9  

Rozumiem. A jaka kolba tutaj jest? Bo ona jest na napiecie AC I czy byś mogł podać model a chciałbym zrealizować sobie taki projekt.

• #14 19 Kwi 2018 08:18
    Pixelx
    Poziom 9  

Czytałem i jest to Solomon SL-1, tylko szukając po allegro, nie znalazłem za bardzo nic w tym temacie.
    I chciałbym zapytać jeszcze czy taka kolba się nada od stacji lutowniczej SL-20ESD?
    I mam rozumieć, że jest ona na 24V AC?
    I jaki rodzaj termopary jest zastosowany?

Bo nie zawsze jest to zawarte w opisie i wolę zapytać.