Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja Lutownicza Atmega 8

djmamrot 18 Jul 2015 19:56 8343 13
Altium Designer Computer Controls
  • Stacja Lutownicza Atmega 8

Założenia:
    Budowa taniej, a funkcjonalnej lutownicy, która z powodzeniem może być wykorzystywana w domowym warsztacie.

Realizacja:
    Po długich poszukiwaniach inspiracji i projektów trafiłem na projekt "Cyfrowej stacji lutowniczej RL1". Projekt oparty jest o uC Atmega 8. Jako wzmacniacz sygnału termopary zastosowano op-amp Op07. Mocą grzałek kolby steruje układ wykonawczy na triaku. Do sterowania triakiem używany jest sygnał przejścia przez zero z komparatora lm311. Oczywiście projekt zmodyfikowałem według własnych potrzeb.

Zmiany:
    - Nowy projekt PCB: Płytka sterownika złożona na "kanapkę" z wyświetlaczem LCD. Większość elementów w SMD wraz z atmegą 8 (można pokusić się jeszcze o zmianę kwarcu na SMD). Zintegrowane gniazdo ISP w formacie ATMEL 6pin. PCB modułu wykonawczego i zasilacza praktyczne w niezmienionej formie. Całość łączona ze sobą za pomocą 6 przewodów. Obie PCB dwustronne, przelotki umieszczone tak aby można było płytkę wykonać termotransferem.

- Dostosowanie kodu źródłowego (zmiany nazw wektorów przerwań itp.) do najnowszego toolchain'a Atmela (Tu z pomocą przyszła dokumentacja standardu AVR GCC).

- Zmiana biblioteki obsługi LCD na bardziej mi przyjazną (Projekt powstał rok temu, a wtedy byłem mocno początkujący w języku C).

- Dodanie obsługi przechodzenia w tryb uśpienia po 2 min gdy kolba jest w podstawce. ( Generalne zwykły wyłącznik krańcowy umieszczony w podstawce i połączony ze stacją wtykiem jack mono 3,5mm).

Jako trafo zasilające zastosowałem wyhaczone na all..ro trafo czeskiej firmy TALEMA 120VA 2x12V. Dodatkowo użyty został wyświetlacz LCD z serii BLACKLINE. Całość zapakowana do obudowy Z-2a. Panel zaprojektowany w Front Desingerze 3.0. Docelowo zostanie wydrukowany w kolorze i zalaminowany. Trzeba również wymienić przyciski na ładniejsze.
    Jak już wspomniałem stacja działa już od roku i nie mam do jej pracy żadnych zastrzeżeń.

Schematy i PCB:
    Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8

Zdjęcia:

Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8 Stacja Lutownicza Atmega 8

Koszty: Wszystkiego nie pamiętam ale zamkniemy się w 120zł.

Załącznik:
    - Pliki schematu i PCB w Eagle,
    - Kod programu wraz z całym projektem z Atmel Studio 6,
    - Gotowe pliki wsadowe,
    - Plik projektu panelu w Front Desinger 3.0

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    djmamrot
    Level 10  
    djmamrot wrote 14 posts with rating 13, helped 0 times. Live in city Leżajsk. Been with us since 2009 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    fysiek
    Level 24  
    Ładne:) Starannie wykonane i widac ze przemyślane. Juz sam fakt założenia wtyczek na kablach i gniazd w płytkach świadczy o dojrzałym podejsciu do tematu.

Tak poza tematem, czy do tego Solomona mozna dostac minifale?
  • Altium Designer Computer Controls
    djmamrot
    Level 10  
    Przez przypadek zapomniałem opisać najważniejszego elementy zestawu- kolby. Jest to Solomon SL-1. Bardzo dobrze trzyma temperaturę, trwałe groty i duży ich wybór ( oczywiście minifala również dostępna chyba nawet w dwóch rozmiarach). Jak za taką niską cenę naprawdę polecam.
    morozaw
    Level 15  
    Bardzo fajny projekt, jak cynowałeś płytki? :)
    Regulacja fazowa czy grupowa? :)
    djmamrot
    Level 10  
    Już spieszę z odpowiedziami. Co do regulacji jest to oczywiście regulacja grupowa. Co do cynowania płytek, to PCB od sterownika cynowane chemicznie (nie polecam), moduł wykonawczy cynowany lutownica. Teraz cynuje stopem lichtenberga i to jak dla mnie najlepsza metoda.

Jeżeli chodzi o ADC i łączenie mas, nie miałem pojęcia, że masę analogową trzeba "rozlewać" również na warstwie bottom. W tym projekcie już tego nie da się poprawić, ale na przyszłość dziękuję za radę.
    qazpylades
    Level 13  
    Odgrzeję kotleta gdy dopiero teraz trafiłem przez przypadek na ten temat.
    Regulacja nie jest grupowa a fazowa.
    wzmacniacz przy detekcji zera jest całkowicie zbędny.
    djmamrot
    Level 10  
    LM311 jest pojedynczym komparatorem, na wyjściu otrzymujemy już gotowy sygnał przejścia przez zero, bez angażowania i tak znacznie już obciążonej Atmegi obliczeniami na liczbach float. Co do regulacji to jest ona grupowa... Proszę zajrzeć do kodu, a nie wysuwać pochopne wnioski szczególnie, że układ wykonawczy obu typów regulacji jest praktycznie identyczny.
    qazpylades
    Level 13  
    Kontroler leży odłogiem.
    A do wychwycenia przejścia przez zero nie trzeba nic prócz rezystora i diod.
    Apropo starczy obliczenia przenieść na integer prostą operacją. nie rozumiem po co float.
    W kodzie wyraźnie jest przeliczenie wartości korekcyjnej do PWM.
    Nie przęglądam całego kodu bo szkoda czasu lecz jeśli mamy dyskutować to zaraz zerknę i stracę czas by sięupewnić czy nie jest "nieładnie" przeliczone do pwm a potem jakaś machloja.

Dodano po 34 [minuty]:

Już sprawdziłęm.
    Sterowanei jest oparte o faktycznie o uproszczony algorytm sterowania grupowego. nazwa zmiennej pwm sugeruje że odmierzasz kąt fazowy. popracuj nad tablicą rozkładu mocy do ciut bardziej zaawansowanego algorytmu sterowania. w twoim wykonaniu grzałka przy połowie mocy grzeje przez o,625s i jest wyłączona przez 0,625 sek. a powinna grzać przez 20ms i być wyłączona przez 20 ms. na przyszłość nie nazywaj zmiennych bez związku bo inni będą mieli problem z analizą kodu. Ja doszedłem do słowa pwm w nazwie i od razu było dla mnie wiadome, że korzystasz z pwm do określenia kąta fazowego. A Ty nie korzystasz................
    Pixelx
    Level 9  
    Jaka zostala uzyta tutaj kolba lutownicza? Chodzi mi o model

I jezeli kolba jest na 24V to dlaczego trafo jest 12V?
    LA72
    Level 40  
    Pixelx wrote:
    Jaka zostala uzyta tutaj kolba lutownicza? Chodzi mi o model

I jezeli kolba jest na 24V to dlaczego trafo jest 12V?

djmamrot wrote:
    Jako trafo zasilające zastosowałem wyhaczone na all..ro trafo czeskiej firmy TALEMA 120VA 2x12V.
    Pixelx
    Level 9  
    Rozumiem. A jaka kolba tutaj jest? Bo ona jest na napiecie AC I czy byś mogł podać model a chciałbym zrealizować sobie taki projekt.
    Pixelx
    Level 9  
    Czytałem i jest to Solomon SL-1, tylko szukając po allegro, nie znalazłem za bardzo nic w tym temacie.
    I chciałbym zapytać jeszcze czy taka kolba się nada od stacji lutowniczej SL-20ESD?
    I mam rozumieć, że jest ona na 24V AC?
    I jaki rodzaj termopary jest zastosowany?

Bo nie zawsze jest to zawarte w opisie i wolę zapytać.