Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo

_Arecki_ 18 Jul 2015 19:59 15303 23
  • Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo

Prezentowane urządzenie umożliwia podłączenie dowolnego odtwarzacza audio do fabrycznego radia volvo oraz sterowanie nim z poziomu radia.
    Dzięki adapterowi mamy też wejście AUX, do którego możemy podłączyć dowolne źródło dźwięku, jednak jego sterowanie nie będzie możliwe z poziomu radia.
    Oczywiście można znaleźć kilka innych rozwiązań (transmiter FM, wlutowanie się bezpośrednio do radia, kupno gotowego urządzenia), jednak każde ma swoje wady i zalety. Ja wybrałem to.

Przy pomocy tego adaptera możemy stworzyć prostą przystawkę do radia, dzięki której można słuchać mp3 z pamięci USB lub kart SD/MMC. Z poziomu radia można sterować odtwarzaniem utworów (play/stop) oraz przełączaniem next/prev. Dostępne funkcje zależną są od użytego odtwarzacza. Jeśli ktoś ma ochotę może oczywiście zrobić własny odtwarzacz.
    Jeśli nie chcemy dokładać odtwarzacza, możemy wykorzystać tylko wejście AUX.

Jak to działa.
    Adapter podłączony jest do gniazda zmieniarki w radiu i komunikuje się z radiem protokołem melbus. Jest to protokół, którym komunikują się różne moduły w systemie audio volvo.
    Możemy sobie nawet podłączyć TV :)

W moim przypadku adapter udaje zmieniarkę CD, dzięki czemu nadal możemy korzystać z napędu CD w radiu.

W złączu zmieniarki mamy następujące sygnały:

Oczywiście samo podpięcie się do pinów audio widocznych w złączu nie wystarczy, należy jeszcze radio nakłonić do tego, aby zechciało sygnał, z tych wejść, puścić na wzmacniacz i na głośniki. Do tego potrzebne jest odpowiednie wysterowanie radia.

Tutaj właśnie ma zastosowanie prezentowany adapter. Przedstawia się on w radiu jako zmieniarka CD i po przełączeniu źródła dźwięku w radiu na zmieniarkę możemy już słuchać dowolnej muzyki podłączonej do wejść audio.
    Adapter dodatkowo dekoduje komendy wysyłane z radia i umożliwia sterowanie odtwarzaczem.

W swoim rozwiązaniu jako odtwarzacz MP3 wykorzystałem gotowy produkt, jakim był transmiter FM. Oczywiście wykorzystałem z niego jedynie część związaną z odtwarzaniem mp3, a dźwięk audio podłączyłem już bezpośrednio do złącza zmieniarki w radiu. Zaletą tego rozwiązania (poza niską ceną) jest możliwość odtwarzania mp3 zarówno z USB, jak i z karty SD/MMC. Wyjścia sterujące z adaptera podłączyłem bezpośrednio (przez rezystory) pod przyciski sterujące odtwarzacza (play/stop, prev, next).

Schemat adaptera jest bardzo minimalistyczny, przez co płytka jest bardzo mała:
    Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo

Zastosowany transmiter (jego wnętrze) pokazany jest na poniższym obrazku. Wylutowane zostały z niego zbędne elementy jak wyświetlacz, transmiter FM i odbiornik podczerwieni do pilota. To ostatnie mogłem zostawić, ale korzystanie z pilota nie miało dla mnie sensu.
    Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu VolvoAdapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo

A tak prezentuje się gotowe urządzenie:
    Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo Adapter odtwarzacza MP3 do samochodu Volvo

Adapter wykonałem ładnych parę lat temu i do tej pory został mi się schemat i wsad. Jeśli ktoś decydowałby się na wykonanie tego adaptera, to bardzo ważne jest, aby użyć mikro kontrolera działającego z częstotliwością 16 MHz. Nie wiem, jak teraz wyglądają transmitery FM i co sobą prezentują, ale gdy robiłem ten adapter, to rozbieżność pomiędzy wydawałoby się identycznymi adapterami, była ogromna. A to sterowanie plusem, a to sterowanie minusem, a to brak pamięci EEPROM (więc po wyłączeniu zasilania, wszelkie ustawienia, jak i ostatnio odtwarzany utwór były kasowane). Naprawdę Chińczycy mają fantazję.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    _Arecki_
    Level 15  
    _Arecki_ wrote 228 posts with rating 104, helped 1 times. Live in city Świdnik. Been with us since 2005 year.
    User removed account
    User removed account  
    Xseries
    Level 13  
    Proste i genialne zarazem. Identycznego urządzenia szukałem ale do VW (radio to RCD-300). Gdzieś w sieci znalazłem pseudo-gotowe adaptery, ale za nieadekwatną cenę do poziomu skomplikowania i po części również jakości. Jest możliwość wykorzystania owego projektu do radia RCD-300 poprzedzając przerobieniem wtyczki i ew. połączeń? Czy protokoły komunikacji różnią się na tyle, aby zdyskwalifikować przeróbkę pod to radio?
    _Arecki_
    Level 15  
    Cieszę się, że projekt się podoba.

@Wyklęty niestety transmiter który wykorzystałem, jak i te które testowałem, to były wszystko wersje noname i wyglądały podobnie:

@Xseries niestety nie wiem jaki jest protokół komunikacji w Twoim radiu, ale jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie to taki sam jak w volvo. Melbus jest dość rzadko spotykanym protokołem. Spróbuj poszukać, bo VW jest bardzo popularną marką i jestem prawie pewien, że ktoś już takie coś zrobił :)
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Fajna rzecz
    Ale skąd masz protokół komunikacyjny ?
    Ja też chciałbym coś takiego zrobić ale mam Peugeota 1007, na allegro takie coś kosztuje 300 Zł które nie szczególnie mnie jakoś swędzą w kieszeni.
    rdt
    Level 25  
    Witam
    W jakich volvo to mozna zastosowac ? (S80 2002??)
    mark pl
    Level 10  
    Jeszcze pytanie o typ radia z jakim ten emulator pracuje? Radio ma być z pokrętłem wyboru numeru płyty CD czy bez? Czy sprzęt był testowany z innym radiem niż to na zdjęciu?
    _Arecki_
    Level 15  
    @Dariusz Goliński, protokół komunikacyjny był znaleziony gdzieś w sieci, trochę tu, trochę tam, jakieś przebiegi które ktoś zebrał i analizował, trochę też metodą prób i błędów. Być może teraz takich informacji byłoby więcej. Do peugeota podejrzewam, że może nie podejść.

@rdt, @mark pl, z tego co wiem, to powinno to działać z radiami HU (starsze były SC-xxx i tam był inny protokół), a z jakimi jeszcze działa to nie wiem. W volvo S80 2002 chyba były montowane radia HU, więc jeśli masz takie, to możesz spróbować.
    michaaaaaaa
    Level 7  
    Czy bez adaptera też można połączyć?

Czy przewód z wyjścia na zmieniarkę DATA OUT mam przylutować do Transmisja D- (USB) w transmiterze?

Ogólnie to mam ori radio fiat. Wyjście na zmierniakę 8 pin.

13. data out
    14. data in
    15. 12v niewyłączone
    16. 12V wyłączane
    17. masa
    18. Audio CD GND
    19. CD audio L
    20. CD audio R

18, 19, i 20 to wygnały wychodzące na aux w transmiterze.

16 i 17 zasilanie transmitera.

13 i 14 sygnały ( transmija) na USB?

15 omijam bo nie chce zasilania na wyłączonym silniku.

poprawcie mnie gdzie zrobię błąd ;)
    _Arecki_
    Level 15  
    @michaaaaaaa, niestety bez adaptera się nie uda. To on jest sercem całego układu. Służy do komunikacji z radiem i włączenia obsługi zmieniarki.

Złącze USB w module jest TYLKO do muzyki i podłączone jest bezpośrednio do transmitera.
    Przeniosłem go do na płytkę modułu tylko dlatego, że w transmiterze był na osobnej płytce, a nie chciałem kombinować z montażem 3 płytek.

michaaaaaaa wrote:
    Ogólnie to mam ori radio fiat.

W tym przypadku mój adapter raczej do niczego się nie przyda. Musisz poszukać coś do obsługi radia fiata.
    michaaaaaaa
    Level 7  
    Ok dzieki wielkie. Próbuje dalej :)
    Maciek279
    Level 16  
    Witam
    Wiem, że temat stary ale właśnie potrzebuje zrobić taki adapter. Ma pytanie czy komuś udało się uruchomić ten adapter??
    Złożyłem taki adapter na płytce stykowej wykorzystałem Atmega8a-PU mikrokontroler z kwarcem 16MHz fuse bity ustawione na >8MHz jednak jest problem z uruchomieniem. Na analizatorze widzę, że radio wysyła dane do mikrokontrolera jednak mikrokontroler na to nie reaguje i nie odpowiada. Sprawdzone zostało to na 2 sztukach mikrokontrolerów. Niestety nie posiadam żadnego debuggera żeby sprawdzić czy mikrokontroler wykonuje program.
    Czy jeśli nie będę robił złącza USB to wymagane są elementy R7, R8 i T1?? Czy wystarczy pin PB0 podciągnąć do VCC przez rezystor 13k??
    Dodatkowe pytanie kiedy ma się pojawić napięcie VCC - VCC IN czy ma być ono cały czas?? Bo na pinie BAT+ pojawia się po przekręceniu stacyjki.

Złożyłem również adapter ze strony Link i ten adapter działa jednak nie ma w nim opcji przełączania PREV/NEXT a bardzo mi zależy na tej opcji aby z poziomu radia sterować takim transmiterem jak pokazał autor.

Będę bardzo wdzięczny za informację.
    _Arecki_
    Level 15  
    @Maciek279, jeśli nie potrzebujesz USB to elementy R7, R8 i T1 są zbędne. Nie ma też potrzeby robić pull-up na pinie PB0. Pamiętej tylko, że jest to wyjście i nie można go zwierać do masy, czy do zasilania. Cały ten mechanizm włączania napięcia USB był w celu uniknięcia uszkodzenia pendrive przez zanik napięcia w momencie jego pracy. Po prostu po wyłączeniu zapłonu układ podtrzymywał jeszcze chwilę napięcie, aby mp3 player zakończył odczyt danych z pendrive "na spokojnie".
    Jeśli nie używasz USB, to możesz podłączyć zwykłe zasilanie po zapłonie.
    ferdi20
    Level 2  
    Proszę, pomóż mi, nie mogę uruchomić zainstalowanego obwodu
    ferdi20
    Level 2  
    Chcę stworzyć obwód z Atmega8

Dodano po 1 [minuty]:

Czy ten obwód nie działa?
    rakiecik
    Level 1  
    ile folderow na usb obslugiwal ten wynalazek? tylko tyle co zmieniarka plyt CD tj. 6/10?
    _Arecki_
    Level 15  
    @ferdi20, podaj więcej szczegółów. Sprawdź PW.

@rakiecik, ilość obsługiwanych folderów zależy od zmieniarki. U mnie było dużo więcej.
    ferdi20
    Level 2  
    radio nigdy nie widziało tego obwodu

Dodano po 6 [minuty]:

Myślę, że są problemy z programem zainstalowanym w Atmega8